۷ روش برای سریع حفظ کردن درس

 

درس حفظ کردن کار سختی هستش اکثرا یا علاقه و یا زمان ندارن. البته برای بیشترمون فکرکنم زمان نداشتن باشه مخصوصا اگه شب امتحان باشه و زمان کافی نداشته باشیم . توی این مقاله ما به شما چند روش برای سریع حفظ کردن درسها یاد می دهیم

بدونید که چه زمانی باید به شکل سریع مرور کنید.

۱-بدونید که چه زمانی باید به شکل سریع مرور کنید.

برای این که یه دید کلی از مطلب به دست بیاریم می تونیم از روش نگاه اجمالی و سریع استفاده کنیم. این روش برای اسکن سریع مطالب یه روزنامه برای پیدا کردن مطالب جالب در اون، یا برای پیدا کردن نکات مهم یه مطلب درسی برای شب امتحان مفیده. و البته جایگزین مناسبی برای مطالعه ی کامل نیست.

سر تیتر ها و عنوان ها رو بخونید.

۲-سر تیتر ها و عنوان ها رو بخونید.

برای شروع تیترها و سرتیتر ها که معمولا بزرگ تر نوشته میشن رو بخونید. توی مجله ها و نشریات خبری به جدول ها و نمودار ها هم نگاهی بندازید.

اول و آخر هر پاراگراف رو بخونید.

۳-اول و آخر هر پاراگراف رو بخونید.

کتاب ها معمولا پاراگراف هایی دارن که اول اونا با معرفی مبحث شروع میشه و بعدش با توضیحات مربوطه ادامه پیدا می کنه. برای برخی دیگه از کتاب ها می تونید پاراگراف اول و پاراگراف آخر هر مبحث رو بخونید.

اگه یه آشنایی نسبی با موضوع داشته باشید می تونید سریع اونو بخونید، اما سعی نکنین تا جای ممکن با بیشترین سرعتتون بخونیدش. درسته که با تندخوانی وقت زیادی رو صرفه جویی می کنید اما ممکنه بخش های زیادی از مطلب رو اصلا نفهمید.

دور کلمات مهم خط بکشید.

۴-دور کلمات مهم خط بکشید.

اگه در عین حال که تندخوانی می کنین بخواید یه کمی هم یاد بگیرید، چشم هاتونو به سرعت روی خطوط جا به جا کنید و وقتی که یه دید کلی از مطلب به دست آوردید کلمات و عبارات مهم رو از توش در بیارید و دورش خط بکشید. این کلمات شامل موارد زیر میشه:

کلماتی که چندین بار تکرار شدن

کلماتی که در بر گیرنده مفهوم اصلی مطلب هستن که معمولا توی تیتر هم دیده میشن

اسامی خاص

کلماتی که خودشون برجسته یا ایتالیک نوشته شدن یا زیرش خط کشیده شده

کلماتی که خودتون مفهومش رو درک نکردین

عکس ها و نمودار ها رو بررسی کنید.

۵-عکس ها و نمودار ها رو بررسی کنید.

این کار اطلاعات زیادی رو بدون این که وقت زیادی صرف کنید در اختیارتون می ذاره. یک یا دو دقیقه وقت بذارید تا مطمئن شید کامل اونا رو یاد گرفتید.

گه موقع خوندن گیج شدید یا تمرکزتون رو از دست دادید،یا سیر و توالی مطالب رو از دست دادید، دوباره جمله ی اول پاراگراف رو بخونید.

۶-اگه موقع خوندن گیج شدید یا تمرکزتون رو از دست دادید،یا سیر و توالی مطالب رو از دست دادید، دوباره جمله ی اول پاراگراف رو بخونید.

اولین یا دومین جمله های پاراگراف موضوع اصلی متن رو براتون مشخص می کنه.

با استفاده از عباراتی که قبلا دورشون خط کشیدید، درس بخونید.

۷-با استفاده از عباراتی که قبلا دورشون خط کشیدید، درس بخونید.

برگردید و یه نگاهی به کلمات مشخص شده بندازید، آیا مفهومی کلی از مطلب به دست می آرید؟ اگه گیج شدید و چیزی نفهمیدید به کلمات و عبارات اطراف کلمات مشخص شده رجوع کنید. کلمات بیشتری رو هم دورشون خط بکشید.

شاید به خوندن مقالات زیر هم علاقه مند باشی:

۱۰ راه برای حفظ کردن درس

چطور در زمینه تحصیلی آدم موفقی باشیم؟

چگونه یک محیط مناسب برای مطالعه ایجاد کنیم؟

۶ تکنیک برای درس خواندن به شکل موثر تر

 

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. اردیبهشت ۵, ۱۳۹۶

    […] درس خواندن یک بخش مهم ، برای موفق بودن در محیط آموزشی است. ولی با این حساب، بعضی وقت‌ها سخت میشه ، زمان برای خوندن همه‌ی درس‌ها پیدا کرد. یک راه برای موفق شدن در این زمینه اینه که ، یک برنامه‌ و طرح  درس خوندن  ثابتی داشته باشیم. ایجاد  یک برنامه مطالعاتی ، شاید سخت‌تر از چیزی باشه که فکرشو می‌کنیم. نه تنها باید درس‌ها و موضوعات آموزشی مربوطه رو اولویت بندی کنید ، بلکه باید سایر مسئولیت‌ها و مواردی همچون ، خانواده ، دوستان و سرگرمی‌ها رو هم در نظر بگیرید. در نهایت ، با کمی تفکر و تلاش ، دیگر مشکلی برای ایجاد برنامه مطالعاتی نخواهید داشت و می‌توانید به اهداف آموزشی خود برسید. […]

  2. بهمن ۱۲, ۱۳۹۶

    […] ۷ روش برای سریع حفظ کردن درس […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *