۶ راه آماده شدن برای مطالعه

هیچ وقت واست اتفاق افتاده که بخوای مطالعه ی کتابتو شروع کنی و فقط روی کتابو نگاه کنی تا اینکه خوابت ببره?  نگران نباش! این اتفاق برای خیلیها میفته و تو اولین نفری نیستی که با این مشکل مواجهی. تو این مقاله واست راه کارهایی رو معرفی کردم که میتونن بهت کمک کنن تا اینکه یه مطالعه ی خوب و نتیجه بخش داشته باشی.

 یه جای خوب و آروم انتخاب کن که کسی نتونه حواستو پرت کنه

 

۱-یه جای خوب و آروم انتخاب کن که کسی نتونه حواستو پرت کنه

از جمله مکانهای خوب برای مطالعه که میتونم واست معرفی کنم کتابخونه، کافی شاپ، یه اتاق تو خونتون یا هر جای دیگه ای که خودت احساس راحتی توش میکنی. جایی که خالی از هرگونه صدای مزاحم و آزار دهنده باشه. پیشنهادی که واست دارم اینه که از جاهایی که امکان داره دوست هات رو اونجا ببینی دوری کن. در کل یه جایی رو انتخاب کن که عاری از هرگونه چیز مزاحم باشه تا بتونی کامل حواست رو جمع کنی و درست مطالعه کنی.

یه نکته ی جالب دیگه که معمولا خیلی از ماها کمتر بهش فکر میکتیم مکان مطالعه هتش. همونطور که قبلا هم گفتم مکان های آروم مثل کتابخونه بهترین مکان برای مطالعه هستن، اما یه موضوع خیلی جالب دیگه نوع مکان هست، سعی کن برای مطالعه جاهایی رو انتخاب کنی که نور کافی دارن و احساس خواب آلودگی بهت نمیدن. اگه تو خونه میخوای مطالعه کنی حتما سعی کن که یه اتاق، بغیر از اتاق خوابت برای مطالعه انتخاب کنی، چون ذهنت یاد گرفته که اتاق خواب فقط جای خوابیدنه، پس ناخود آگاه در اتاق خوابت احساس خواب بهت دست خواهد داد و کارایی مطالعه و تمرکزت پایین خواهد اومد. پس یه جای مناسب غیر از اتاق خواب در خونه برای مطالعه انتخاب کن.

 

قبل از هر چیزی وسایل مطالعه ت رو آماده کن

 

۲-قبل از هر چیزی وسایل مطالعه ت رو آماده کن

مطمئن شو گه قبل از شروع مطالعه، وسایل لازم مثل مداد، خودکار، پاک کن، تراش، خط کش، ماژیک هایلایت و دفتر و هر چیز دیگه که لازم داری داشته باشی. چون اگه این وسایل لازم رو نداشته باشی وسط مطالعه مجبوری میشی که مطالعه ت رو قطع کنی و بری و دنبال ابن وسایل بگردی که این خودش حواست رو پرت میکنه.

این وسایل لازم هستن و اینو هر کسی میدونه که مثلا بدون خودکار یا مداد مطالعه سخته، حالا اگه حتی لازمم نداشته باشی که چیزی رو یادداشت کنی ، اما بر حسب تحقیقات داشتن خودکار و مداد در دست در حین مطالعه، تمرکز رو افزایش میده.

پس قبل از اینکه مطالعه رو شروع کنی وسایل لازم برای مطالعه رو آماده کن.

 

 

حتما یه بطری آب و چند تا لقمه غذای ساده، در هنگام مطالعه روی میزت آماده کن

۳-حتما یه بطری آب و چند تا لقمه غذای ساده، در هنگام مطالعه روی میزت آماده کن

مشخصه که وقتی ما مشغول کار هستیم بدنمون چون فعاله به آب و مواد غذایی نیاز داره، اگه آب و مواد مورد نیاز بدن در حین کار تامین بشه کارایی بدن بالا میره و میتونه بهتر تمرکز کنه، مخصوصا آب تاثیر خیلی زیادی داره، پس سعی کن که همیشه بتونی آب مورد نیاز بدنت رو تامین کنی. از طرف دیگه برای اینکه بدنت انرژی لازم رو داشته باشی به مقدار کافی غذا بخوری. بخاطر همین ضروریه که هنگام مطالعه، مقداری مواد غذایی ساده و انرژی زا در کنارت داشته باشی.

* از فست فودها و مواد غذایی پر چرب دوری کن.  مواد غذایی مثل پیتزا، همبرگر، دونات، شیرینیهای خامه ای، آجیل و تخمه خیلی خطرناک هستن و ممکنه که با مصرف این مواد غذایی در معرض خطر بیماری هایی مثل چاقی قرار بگیری.این نوع غذاها مقدار انرژی خیلی کمی برای بدن تامین میکنن و از طرف دیگه باعث خواب آلودگی میشن و کارایی مطالعه رو پایین میارن. پس سعی کن که مواد غذایی مناسب و سالمی برای خودت تهیه کنی که بتونن مقدار خوبی از انرژی برای بدنت تهیه کنن و از طرف دیگه سالم باشن تا دچار بیماری نشی.

  

لباس های راحت و مناسب بپوش

 

۴-لباس های راحت و مناسب بپوش

لباس های نامناسب، مثل شلوار ها یا تی شرت های تنگ و نامناسب میتونن مانع از مطالعه بشن، سعی کن که اگه این نوع لباس ها رو پوشیدی اونارو با لباس های ساده تر و راحت تر عوضشون کنی چون ممکنه که حواست رو پرت کنن. لباس هایی رو انتخاب کن که گشاد هستن و توشون راحتی.

* اگه موهای بلندی داری، سعی کن که اونارو بالای سرت با یه چیز مناسب جمع کنی تا جلوی چشمهات نیفتن و مزاحمت نشن و به این ترتیب تمرکزت رو افزایش بده.

ناخن های بلند هم ممکنه نوشتن ر سخت کنن، پس یه فکری هم باید واسه اونا بکنی. البته همه ی این ها برمیگرده به خودت، ممکنه ختی با ناخن بلند هم راحت باشی، فقط یادت نره که شرایطی رو انتخاب کنی که راحت ترین حالت ر داشته باشی تا تمرکزت زیادتر بشه.

 

تلفنت رو رو سایلنت بزار

 

۵-تلفنت رو رو سایلنت بزار

زمانیکه مطالعه میکنی، باید تلفنت رو خاموش کنی و هر گونه تلفنی از جانب دوست هات و خانواده ت رو جواب ندی. بهترین راه اینه که قبل از مطالعه بهشون بگی که داری مطالعه میکنی و نیاز به تمرکز داری، در این صورت دوست هات و خانواده ت در زمان مطالعه تماسی با تو نخواهند داشت. یا اینکه بهتر اینه که تلفنت رو سایلنت بزاری و اون رو یه جای دور از دسترس قرار بدی و بعد از مطالعه میتونی تماس هات رو چک کنی و باهاشون تماس بگیری. بر حسب تحقیقات بیشترین عامل بر هم زننده ی تمرکز برای دانش آموزان، تلفن بوده است.

 

اگه امکان داره کامپیوترت رو خاموش کن

 

۶-اگه امکان داره کامپیوترت رو خاموش کن

اگر برای مطالعه کامپیوترت رو لازم نداری سعی کن که کامپیوترت رو خاموش کنی. سعی کن که در حین مطالعه از این نوع وسیله ها دور باشی، چون کامپیوتر هم مثل موبایل یک عامل بر هم زننده ی تمرکز هستش.  ممکنه با خودت بگی که خوب فقط واسه پنج دقیقه میخوام ایمیلم رو چک کنم یا اینکه چند تا اخبار رو تو اینترنت نگاه کنم، بعدا میفهمی که وای! به جای پنج دقیقه یه ساعت وقتت رو جلوی کامپیوتر گذروندی و نتونستی مطالعه کنی و در واقع وقتت رو هدر دادی.

* اگر برای مطالعه کردن، کامپیوترت رو لازم داری، دقت کن که فقط در هنگام مطالعه برای مطالعه و به هدف مطالعه ازش استفاده کنی، وسط مطالعه به سرت نزنه که بری مثلا فیسبوکت رو چک کنی یا بری توییتر و دنبال دانلود و…. بگردی. اگه هم نتونستی جلوی خودت رو بگیری، خوبه که در زمان مطالعه هر گونه وسایل ارتباط جمعی رو غیر فعال کنی تا در هنگام مطالعه به سرت نزنه که همچین جاهایی بری و وقتت رو تلف کن

* اگه واقعا دیگه هیچ راهی نداره و کامپیوترت رو برای مطالعه لازم داری، میتونی در هنگام مطالعه اینترنت کامپیوتر رو خاموش کنی تا به این ترتیب در زمان مطالعه، هیچ دسترسی ای به وسایل ارتباط جمعی از جمله فیس بوک نداشته باشی.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *