مراقبت درست از دندانها

 

خندیدن به گونه‌ای که دندان‌ها پیدا باشد برای هر کس آسان نیست. اما وقتی شما دندان‌هایتان را مثل مروارید سفید نگاه دارید می‌تواند آسان باشد.

1

چرا مسواک زدن مهم است؟

شما ممکن است فکر کنید مسواک زدن هر روز نیاز نباشد اما مسواک زدن منظم مانع از تجمع پلاک‌ها در دندان شما می‌شود. پلاک‌ها نرم، چسبنده و روشن‌اند و شما نمی‌توانید آنها را ببینید.

قند موجود در مواد غذایی باعث بوجود آمدن پلاک های چسبنده بر روی دندان ها می شود.
سپس باکتری های موجود در پلاک دندان، قند را تبدیل به اسید می کند و این اسید باعث از بین رفتن مینای دندان و ایجاد حفره می‌شود. همچنین پلاک باعث التهاب لثه می‌شود که مرحله اول بیماری لثه است و ممکن است لثه متورم و قرمز شود و حتی خونریزی کند.

2

چگونه از دندان‌هایمان مراقبت کنیم؟

هیچ کس مراجعه به دندانپزشک را دوست ندارد اما هر ۶ ماه یکبار برای معاینه دندان‌ها باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

شستشو: دندان‌های خود را دو بار در روز حداقل به مدت ۲ دقیقه مسواک بزنید. همچنین باید لثه و زبان خود را مسواک بزنید چرا که باعث می‌شود باکتری‌هایی که عامل بوی بد دهان شما هستند از بین بروند.

خمیر‌دندان و مسواک: بسیاری از خمیر دندانها که دارای طعم میوه‌ها هستند مخصوص بچه‌ها هستند اما مطمئن شوید که خمیر دندانی که انتخاب می‌کنید حاوی فلوراید باشد. تا از دندان‌هایتان در برابر ایجاد حفره محافظت کند. همچنین دندانپزشکان توصیه می‌کنند از یک مسواک نرم استفاده کنید چرا که برای دندان و لثه شما لطیفتر است.

نخ دندان: نخ دندان بین دندان‎‌ها که مسواک نمی‌تواند پاک کند را تمیز می‌کند. شما باید حداقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید. با یک حرکت عقب و جلو تا جایی که خط لثه است (وارد کردن آن زیر لثه ممکن است باعث خونریزی شود.)

3

آیا شما می‌دانید؟

۶۰ درصد از ۱۵ ساله‌هاالتهاب لثه دارند که می‌توان آن را به راحتی با مراقبت مناسب از دندان‌ها درمان کرد.

نوشابه‌های گازدارمی‌تواند برای دندان‌های شما مضر باشد چرا که باعث از بین رفتن کلسیم می‌شوند.

. محکم مسواک نزنید چرا که این کار باعث از بین رفتن مینای دندان، تحریک لثه‌ها، حساس شدن دندان‌ها نسبت به سرما و گرما و حتی ایجاد حفره می‌شود.

 

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *