نکات ایمنی در مورد دوچرخه سواری

 

دوچرخه سواری یکی از تفریحات خوبی است که در خارج از خانه همه می توانند به آن به پردازند. اما نباید اینطور فکر کرد که دوچرخه سواری تنها با تفریح و شادی همراه است. تصادفات در دوچرخه سواری امر غیر عادی نیست و بسیار رایج است. حتی اگر در این زمینه قهرمان به شمار بیایید باید نکات ایمنی را در هنگام پرداختن به دوچرخه سواری رعایت کنید. در اینجا نکاتی را برای ایمنی بیشتر در دوچرخه سواری می خوانید:

 1. با یک همراه دوچرخه سواری کنید

به طور حتم سواری به همراه دوستان می تواند امنیت بیشتری برای شما به همراه بیاورد. به همان دلیلی که ۴ چشم بهتر از دو چشم می تواند اطراف را نگاه کند، دوست شما نیز می تواند به شما در مورد موانع و ماشین هایی که بر سر راه ظاهر می شوند هشدار دهد.

2

 1.  از کلاه ایمنی استفاده کنید

اجازه ندهید که به بهانه هایی مانند خراب شدن مو، امنیت شما به خطر بیفتد و کارتان به بیمارستان بکشد. در حقیقت با استفاده از کلاه ایمنی به دیگران می گویید که زندگیتان جقدر برایتان ارزشمند است. اگر در اینجا می توانید مدل های مختلف کلاه های ایمنی را مشاهده کنید: http://www.yakkay.com/Webshop/

 1. انتخاب سایز مناسب برای دوچرخه

دلیل عمده ای که بیشتر مردم از دوچرخه پایین می افتند به دلیل انتخاب نامناسب دوچرخه است که بیش از حد بزرگ یا کوچک است. اینجا نکاتی را که برای انتخاب دوچرخه مناسب باید بدانید آمده است:

 • بر روی دوچرخه سوار شوید. در صورتی که از دوچرخه معمولی استفاده می کنید باید در حدود ۲ تا ۵ سانتیمتر فاصله بین شما و میله بالایی دوچرخه فاصله باشد. این فاصله در صورت استفاده از دوچرخه مخصوص کوهستان باید بین ۷ تا ۱۰ سانتیمتر باشد.
 • زین دوچرخه باید در یک سطح با عقب و جلوی دوچرخه قرار داشته باشد.
 • ارتفاع صندلی باید طوری باشد که خم و راست شدن زانو در هنگام سواری بدون مشکل باشد.
 • زین دوچرخه و دسته دوچرخه باید در یک راستا باشند.3

۴ دوچرخه را به طور کامل وارسی کنید

در فروشگاه به طور کامل دوچرخه ای که می خواهید بررسی کنید. نگاهی به برخی از نکاتی که ممکن است در خرید دوچرخه مهم باشند می اندازیم:

 • از میزان باد لاستیک ها و اندازه آنها اطمینان حاصل کنید زیرا لاستیک های دوچرخه اولین بخش دوچرخه هستند که با زمین تماس دارند. نوع لاستیک و میزان باد در انها می توانند باعث آسیب کمتر به شما در هنگام حادثه شوند.
 • دوچرخه را به حالت تک چرخ قرار دهید و چرخ های آن ترمز آن را چک کنید.
 • دوچرخه را به حالت وارونه قرار دهید با دست رکاب آن را بچرخانید. زنجیر دوچرخه مورد نظر را در هنگام دنده عوض کردن و چرخیدن از نظر استحکام و روان بودن بررسی کنید.
 • چرخ دنده ها را به طور کامل از نظر سلامت و کارکرد بررسی کرده زیرا یکی از عمده ترین مشکلاتی که برای دوچرخه به وجود می آید در رفتن زنجیر چرخ است.
 1. از رنگ های روشن و برچسب های براق استفاده کنید.4

خودروها بزرگترین خطر برای دوچرخه سواران است، بنابراین به آنها با پوشیدن چیزی که آنها بتوانند شما را آسان تر را ببینند کمک کنید. برچسب های براق در روز و در هنگام شب با انعکاس نور باعث می شوند که این برجسب ها برق بزنند که راه حلی مناسب برای جلوگیری از حادثه در شب است.

 1. پیاده رو یا خیابان ؟

راندن دوچرخه در پیاده رو کار راحتی نیست. این نکته را به خاطر داشته باشید که افراد حاضر در پیاده رو، حق استفاده از پیاده رو را دارند. بنابراین باید با احتیاط و آرام در پیاده رو برانید زیرا در صورت بروز حادثه مقصر فرد سوار بر دوچرخه است. اگر به اندازه کافی از نظر سنی بزرگ هستید می توانید از خیابان استفاده کنید اما باید بدانید که صرف راندن در خیابان به معنای دانستن تمامی قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی نیست. این آدرس به شما راهنمایی های خوبی در مورد قوانین راندن در خیابان می دهد: http://www.bikesense.bc.ca/

 1. از گوش هایتان استفاده کنید

استفاده از هدفون برای گوش کردن به موسیقی در هنگام دوچرخه سواری می تواند بسیار خطرناک باشد. علت این امر این است که بتوانید از خطراتی که از پشت سر در هنگام راندن دوچرخه شما را از پشت سر تهدید می کند دوری کنید. در حقیقت می توان گفت که گوش ها نقش چشمان شما را در پشت سر دارند !

چطور دوچرخه بخریم

 

 

منبع : kidzworld.com

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

 1. اردیبهشت ۳, ۱۳۹۶

  […] نکات ایمنی در مورد دوچرخه سواری […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *