شب یلدا طولانی ترین شب سال

اینکه بهش می گفتن طولانی ترین شب ِ سال همیشه برام جای سوال بود ! آخه هر چقدر اون شبا فکر می کردم و حتی مقایسه می کردم با شبای قبل به نظرم هیچ فرقی نداشت ! حتی یه بار خواستم از کسی بپرسم ،  مثلا از یکی از معلم هام ، بپرسم ببینم مگه چه اتفاقی می افته که اسم این شب و گذاشتن طولانی ترین شب ؟ تازه اگر بخوایم دقیق تر فکر کنیم اون شب خیلی تند تر و زود تر هم تموم می شد .شب یلدا

آخه تا نگاه می کردی مهمونی تموم شده بود و از آجیل ها هم جز نخودچی کشمش هاش چیزی نمونده بود ! تا می خواستیم با بچه های فامیل بازی کنیم می گفتن : خب ! این هم از شب چله ی امسال ! وقتی هم که اعتراض می کردیم می گفتن : می دونین چند ساعته دارین بازی می کنین ؟ هنوز بس نیست؟ باز هم همون سوال : اگه طولانی ترین شبه ، پس چرا انقدر زود تموم شد؟

اینکه طولانی ترین شب سال برام همیشه انقد زود تموم می شد ، بالاخره باعث شد که با خوم فکر کنم ، قضیه از چه قراره !؟ وقتی فکر کردم دیدم به خاطر آجیل هایی که زود تموم میشه نیست ، حتا به خاطر انار هایی هم که مامان دونه کرده بود و با گلپر می خوردیم و دعوا می شد با بچه ها که تو بیشتر خوردی هم نیست ! فکر که کردم دیدم ما غیر از این شب ، چند بار دیگه می تونیم بریم خونه ی بابا بزرگ اینا؟ چند بار دیگه ، با چه بهونه هایی همه مون جمع میشیم و مهمونی داریم ؟ بیشتر که فکر کردم دیدم اصلا من دلم برا آجیل ها و هندونه ی این شب تنگ نمیشه .. ولی برای دورهمی اش خیلی دلم تنگ میشه . باز هم دقیق تر فکر کردم ، متوجه شدم بیش از هر چیزی دلم برای شعر خوندن های بابا بزرگ تنگ میشه . و اصلا به خاطر بازی کردن با بچه های فامیل نیست که نمی خوام شب چله انقد زود تموم نشه !

 

من می خوام یلدا خیلی طولانی تر بشه تا بابا بزرگ بیشتر شاهنامه بخونه . از سیاوش بگه و اسفندیار . یا حتی برامون از حافظ بخونه . خب … بله من تو همین شب های یلدا با شاهنامه و حافظ آشنا شدم .

کاش شب چله ی امسال خیلی خیلی طولانی تر باشه . تا بهتر از همیشه طعم آجیل و تنقلات مامان بزرگ و شعر خونی بابا بزرگ و بازی با بچه های فامیل رو بچشم . کاش یلدای امسال بابا بزرگ قصه ی سهراب و گردآفرید رو برامون بخونه .

نویسنده : زهرا یاسر

مقالات مرتبط :

جشن یلدای خورشید، جشنی به وسعت جهان

پاییز فصل هزار سنت …

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. آذر ۲۸, ۱۳۹۷

    […] شب یلدا طولانی ترین شب سال | نوجوان شاد […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *