۱۰ روش برای باهوش بودن

مدارس معمولا با دو نوع هوش سروکار دارن یکی هوش زبانی و دیگری هوش ریاضیاتی. این دوتا چیزایی هستن که درباره اون ها آموزش دیدی و امتحان دادی. هاوارد گارنر، استاد دانشگاه هاروارد معتقده که حداقل ۹ هوشمندی وجود داره شاید ۱۰ و شاید هم بیشتر.(نظریات اون درباره هوش چندگانه در حال گسترش و تکامل هست). تو کدوم یکی از این هوشمندی ها رو داری؟

10 روش برای باهوش بودن

۱-هوش زبانی :

در این مورد تو از نوشتن، خواندن، گوش دادن و صحبت کردن لذت میبری و به آسونی هم این کارها رو انجام میدی. از به خاطر سپردن اطلاعات و ساختن کلمات مخصوص به خودت لذت میبری. ممکنه یه قصه گوی عالی و بی نظیر باشی.

۲-هوش موسیقی:

در این مورد تو میتونی ریتم و الگو رو در چیزهایی که به نظر میاد اصلا الگو و ریتم ندارن به خوبی تشخیص بدی. مثل صدای پرنده ها، جیرجیرک ها یا بعضی از موزیک هایی که ممکنه پدرومادرت گوش بدن. تو میتونی تن و زیرو بم بودن صدا رو درک کنی و بشنوی و یا ممکنه در نواختن یکی یا تعداد بیشتری از سازهای موسیقی استعداد داشته باشی. ممکنه بسیاری از انواع موسیقی رو درک و تحسین کنی.

۳-هوش منطقی- ریاضی:

در این مورد به طور غریزی اغلب در سرت، ترتیب و نظم چیزها رو درک میکنی و همه چیز رو در نظم و ترتیب قرار میدی و اندازه ها و مقادیر رو درک میکنی. مفاهیم اعداد و ریاضیات براتون آسون میان. عاشق بازی ها و چالش های فکری، پازل های منطقی، بازی ها و کامپیوتر هستی.

۴-هوش مکانی- دیداری:

در این مورد یه سازه یا نقاشی یا یه شخص رو که کاملا متقارن و زیبا نیس رو با رضایت و تمایل بهش توجه میکنی و میبینی. اگه ورزشکار هستی میتونی زاویه ی تقریبا درست برای گل زدن در هاکی یا توپ رو وارد سبد کردن در بسکتبال رو تشخیص بدی. میتونی اشکال پیچیده رو در ذهنت به خوبی تصور کنی و بچرخونی و هرچیزی که میبینی رو میتونی رسم کنی. در جدا کردن چیزها از همدیگه و دوباره کنار هم قرار دادن اون ها خوب هستی و بازی ها رو دوس داری.

۵-هوش بدنی- حرکتی:

در این مورد در کنترل کردن اشیا و دستکاری کردن اون ها توانایی و استعداد داری و بدنتو به ظرافت و زیبایی و آسانی حرکت میدی. از اینکه بدنت رو آموزش بدی تا با ظرافت و زیبایی فیزیکی تمام باشه و حرکت کنه، لذت میبری. ممکنه یه مقلد فوق العاده باشی. ممکنه در یه هنر یا مهارت استعداد داشته باشی مثل حکاکی، دوختن، بافتن یا ساخت گلدان و…

۶-هوش میان فردی:

در این مورد به راحتی دیگران رو می فهمی و درک میکنی، نسبت به حال و احساسات اون ها آگاهی. یک رهبر ذاتی هستی و یک واسط و میانجی ماهر هستی. میتونی دعوای بین دو تا از دوستانت رو تموم کنی و هم چنان دوست خوب هرکدوم از اون ها بمونی.

۷-هوش درون فردی:

در این مورد میتونی به خوبی خودت رو درک کنی، عمیقا از احساساتت ، رویاها و ایده های خودت آگاهی. اهداف مناسب خودت رو میشناسی. عجیب و مستقل عمل میکنی و متفاوت تر از اون چیزی که انتظار میره رفتار میکنی. از رویدادنگاری یا ثبت وقایع لذت میبری.(آیا در طول خوندن این مقاله داری چیزی رو یادداشت میکنی؟)

۸-هوش طبیعی:

در این مورد یه ارتباط عمیق رو بین جهان طبیعت و ساکنانش و گیاهان و حیوانات احساس میکنی. شما از تجربه کردن و مشاهده کردن بیرون و فضای آزاد لذت میبری. ممکنه یه باغبان و/یا یه آشپز با استعداد و حرفه ای باشی.

۹-هوش وجودی:

در این مورد تو از درگیر شدن با سوالات بزرگ و به چالش کشیدن لذت میبری و استعداد اینکار رو هم داری. مثلا معنای زندگی و مرگ، ما کی هستیم، چرا اینجاییم چرا دنیا وجود داره.

۱۰-هوش معنوی(هنوز رسمی نیست):

در این مورد حساس و علاقمند به مسائل معنوی و مذهبی هستی. تعجب و شگفتی و هیبت و ترس رو به خاطر آگاه بودن از حضور شخص دیگری احساس میکنی. تو ایمان داری.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *