۱۰ راهکار برای اینکه این ترم،بهترین ترم تحصیلیتان باشد

بسیاری از نوجوانان در حال حاضر مشغول تحصیل علم در مدارس و دانشگاهها هستند.در مقاله پیش رو سعی شده است تا راهکارهایی جهت هرچه بهتر شدن روند تحصیلی و به کار گرفتن حداکثر استعدادهای شما دانشجویان عزیز ارائه شود.مسلما همه نمیتوانند همه این نکات را در زندگی خود به کار گیرند،اما شما سعی کنید تا حد امکان آنها را در زندگی خود مدنظر قرار دهید.

۱-سازمان یافته و منظم عمل کنید.

کارهای روزانه ی خود را یادداشت کنید.یک دفترچه و ویک خودکار یا مداد تهیه کنید و اینها را همیشه همراه خود(در جیب،کیف،کوله و …)داشته باشید.دفترچه را به سلیقه خود به قسمتهای مختلف تقسیم کرده و به طور روزانه یا هفتگی،کارهایی را که باید در طول روز انجام دهید در آن یادداشت کنید.وظایف فردی،پروژه ها،تکالیف مدرسه،قرار ملاقاتهای روزانه ،لیست خریدها،شماره تلفنهای کاربردی ، برنامه های ورزشی و … و هر آنچه به ذهنتان میرسد در آن یادداشت کرده و دفترچه را همراه خود داشته باشید.

لیست خود را هفتگی به طور منظم مرور کنید.کارهای روزانه ای را که قرار است انجام دهید به طور متوالی آپدیت کنید.میتوانید برای حفظ اطلاعات خود ، آنها را روی نرم افزارهایی مانند «وان نوت» ذخیره کنید.شماره تلفنها،مخاطبین،ایمیلها و .. را روی نرم افزار های مخصوص این کار در رایانه ذخیره نمایید و به این ترتیب تلاش کنید هیچ نکته مهمی در زندگی شما از قلم نیفتد.بعد از پایان یک هفته دوباره به همین شیوه برای هفته بعد برنامه ریزی داشته باشید.

یک لیست خلاصه شده داشته باشید و آن را در اتاق خود به صورت برگه ای کاغذ،در جایی جلوی چشمان خود نصب کنید.تا با دیدن آن هر بار به یاد کارهای مهم خود افتاده و هیچ نکته ای را فراموش نکنید.

سازمان یافته به معنای تمیز و پاکیزه نیست! سعی کنید هر بار در برنامه روزانه خود ایده های نو پیاده کنید و اجرای آن را برای خود جاب تر کنید.

استادها و دبیران خود را بشناسید

۲-استادها و دبیران خود را بشناسید

درباره استادان خود تحقیق کنید و در وبسایت موسسه آنها نام آنها را جستجو کنید.ببینید در زمینه چه موضوعاتی  پژوهش داشته اند.اگر نویسنده کتابی هستند،کتاب آنها را مطالعه کنید.موضوعات مورد علاقه شان را بشناسید و در تایم های آزاد با آنها گفتگو داشته باشید.از راهنمایی های ایشان نهایت بهره را ببرید.

۳-یک مربی و راهنما پیدا کنید

شخصی را پیدا کنید که در یک زمینه خاص مهارت داشته باشد.یک دانشمند،محقق،مدیر،تاجر،هنرمند،نویسنده و… .این شخص میتواند استاد دانشگاه باشد یا شخصی در خارج دانشگاه.خودتان را به وی معرفی کرده و از وی تقاضای یک وقت ملاقات داشته باشید.به او توضیح دهید که چرا در مورد ایشان کنجکاو هستید.سعی کنید تا میتوانید از تجربه چنین اشخاصی در راه رسیدن به اهداف خود نهایت استفاده را ببرید.

به محافل اجتماعی بپیوندید

۴-به محافل اجتماعی بپیوندید

در باشگاههای ورزشی ثبت نام کنید.سعی کنید به یک تیم ورزشی بپیوندید.در گروههای هنرهای دستی و نمایشی مانند تئاتر و … تمرین کنید ، نامزد انتخاباتهای شوراهای دانشجویی شوید و تا جایی که میتوانید با تعداد زیادی از افراد دور و بر خود ارتباط برقرار کنید.این ارتباطات نه تنها برای آینده شغلی شما مفید است بلکه از ارتباط با دیگران لذت نیز خواهید برد.به این ترتیب شما از تمام توانایی ها و پتانسیل خود نهایت بهره را میبرید.

۵-صحبت کنید

شاید شما هم مثل من در دوران راهنمایی و دبیرستان خود خجالتی بودید.اما بهتر است اکنون از خجالتی بودن دست بکشید.وقتی که استاد سوالی را در کلاس مطرح میکند دست خود را بلند کنید،حتی اگر تصور میکنید جواب شما اشتباه باشد.در بحث های دانشجویان سر کلاس حضور فعال داشته باشید.در اوقات فراقت با دانشجویان دیگر تعامل داشته باشید و راجع به موضوعات مختلف بحث و تبادل نظر کنید.اگر کنفرانسی پیشنهاد شد سعی کنید خودتان ارائه دهنده آن باشید.به این ترتیب اعتماد به نفس خود را تقویت کرده و تبدیل به یک سخنگوی توانا میشوید.

مطالعه کنید و از آن لذت ببرید

۶-مطالعه کنید و از آن لذت ببرید

یاد بگیرید در هنگام مطالعه کتب از موضوع مورد مطالعه نهایت لذت را ببرید.در طول ترم در کتابخانه دانشگاه خود عضو شوید.کتابهای مورد علاقه خود را گرفته و مطالعه کنید.رمان های زیبا بخوانید مجله های علمی ، ورزشی و هنری بخوانید.در خبرگذاری های اینترنتی عضو شوید و اخبار و تحولات روز دنیا را دنبال کنید.این مطالعات میتوانند در هر زمان که وقت اضافه دارید اجرا شوند.مثلا در اتوبوس یا مترو، یا …

اهداف خود را تعیین کنید

۷-اهداف خود را تعیین کنید

دوست دارید در انتهای این ترم به چه هدفی برسید؟به نمره فکر نکنید،نمره ها آنقدرها مهم نیستند! فکر کنید چه چیزی اگر به دست آورید در انتهای این ترم شما را راضی میکند؟دوست دارید در انتهای هر کلاس چه چیزی نصیب شما شود؟ یک لیست از اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود (در انتهای ماه،ترم،سال آینده،پنج سال آینده) تهیه نمایید. ببینید از زمان خود چگونه استفاده میکنید؟آیا کارهایی که میکنید در جهت برآورده شدن خواسته های شما هستند؟مسلما همیشه انسان به این موفقیت نایل نمی آید ، اما شما تمام تلاش خود را بکنید و همیشه خود و کارهای خود را مورد ارزیابی قرار دهید که آیا این کار در جهت برآورده شدن فلان خواسته من هست یا خیر.

۸- شروع به انجام کاری کنید

نویسندگی کنید،مثلا با استفاده از تخیلات خود  یک داستان کوتاه یا رمان بنوسید.گروه تئاتر و نمایش تشکیل دهید.با دوستان خود صنایع دستی و هنری بسازید و آنها را به نمایش دیگران بگذارید.گروههای موسیقی تشکیل دهید. مجله های دانشجویی بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید. میتوانید شغلهای کوچک دانشجویی در کنار تحصیل خود داشته باشید و از این راه پولی نیز به دست آورید.


ز شکست های خود نهراسید

۹-از شکست های خود نهراسید

هر کسی چه شما و چه افراد بسیار موفق همیشه در زندگی خود پستی و بلندی هایی داشته اند و این طبیعت زندگی است. پس چه بهتر که از این شکستهای خود درس فرا گیریم و آنها تجربه ما را  زیادتر کنند. اگر در موضوعی نقطه ضعفی دارید هرگز از آن فرار نکنید، از آن یک هیولا برای خود نسازید ، بلکه تمام تلاش خود را کنید که با آن رو به رو شوید. به خود و توانایی های خود ایمان داشته باشید، همین باور و ایمان است که بسیاری از مشکلات را بر انسان آسان میکند.

در تمام امور تعادل داشته باشید

۱۰-در تمام امور تعادل داشته باشید

مثلا وقتی میان ترم پایان یافت کمی هم به خود استراحت دهید.تفریحات مورد علاقه خود را دنبال کنید. و همیشه تعادل را میان تفریحات و وظایف خود بر قرار نمایید.هیچ گاه فراموش نکنید که همه ما انسان هستیم و انسانها نیاز های بسیار گوناگون و متنوعی دارند.سعی کنید در جهت رفع تمامی نیاز های مادی و معنوی خود در جهت صحیح گام بردارید.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. اسفند ۱۹, ۱۳۹۵

    […] وارد دانشگاه میشین، باید امتحانات میان ترم بدین. وقتی روش مطمئنی […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *