رشته گرافیک هنرستان- فنی حرفه ای

 

در نظام جدید آموزشی، همه دانش آموزها در آخر پایه نهم(خرداد یا شهریورماه) باید به رشته ها و شاخه های تحصیلی مناسب خودشون، هدایت بشن. برای همین  آموزش و پروزش با به کارگیری سامانه ای و جمع آوری اطلاعات آزمونهای رغبت ، استعداد ،شخصیت ، نظر والدین و دانش آموز و همین طور سوابق تحصیلی ، هدایت تحصیلی را انجام می ده. بر طبق آمار حدود ۳۳ درصد از بچه ها به رشته های کاردانش و فنی حرفه ای وارد میشن که قراره این مقدار به ۵۰ درصد برسه(در سال های آینده). رشته های فنی حرفه ای و کاردانش این مزیت را دارن که کار محور هستن، یعنی بجای اینکه بیشتر روی دروس حفظی و تئوری تمرکز کنن، دانش آموزها را وارد فعالیت ها و حرفه ها میکنن، تا از همون ابتدا، یه مهارتی را یاد بگیرن. خب خوبی این روش اینه که دیگه خیلی بچه ها قبولی توی کنکور و ادامه تحصیل ، تعیین کننده نیست و البته اگه بخوان هم می تونن ادامه تحصیل بدن و به قولی این رشته ها دست به نقد هستن.

یکی از رشته های خیلی خوب و کاربردی هنرستان، گرافیک هست. در این مقاله قصد داریم در خصوص ویژگی ها و درس های این رشته باهاتون صحبت کنیم. امیدواریم با خوندن این مقاله بتونید تشخیص بدید که آیا این رشته بدردتون می خوره یا نه؟

رشته گرافیک در ایران

اهمیت رشته گرافیک

از هزاران سال پیش ، حتی قبل از اینکه خط و نوشتن شروع بشه، انسان اولیه با نقاشی و تصویر گری بر  روی دیواره غارها،  پیام ،احساسات و نیاز های خودش را انتقال می داد. کم کم با گذشت زمان و پیشرفت دانش بشر،  بر روی اشیاء و ظروف نیز نقش هایی زد. از اون گذشته های دور دانش گرافیک همواره مسیر رشد خودش را طی کرده تا امروزه  که با توسعه زندگی مدرن و شهر نشینی ، ارتباطات تصویری نقش مهم و اساسی در زندگی روزمره داره. برای همین هم  شکل گیری و تکامل هنر گرافیک سریعاً پیشرفت کرده است. نیاز به نشانه ها و تابلوهای مختلف، نشان ها و آرم ها، طراحی حروف برای خطوط و زبان های رایج از نمونه های فعالیت زمینه گرافیک حساب میشه. ضمن اینکه فرآیند چاپ، طراحی شهری، گرافیک محیطی، گرافیک مطبوعاتی در حوزه نشر، دنیای پیچیده و متفاوت تبلیغات،…همه و همه در حوزه فعالیت های گروه شغلی بزرگ طراحان گرافیک تعریف میشه.

شرایط لازم دانش آموزان برای ورود به رشته گرافیک(شایستگی های غیر فنی)

  -کارنامه قبولی پایه نهم به انضمام برگه راهنمای مشاورۀ تحصیلی و انتخاب رشته

-از نظر جسمی سالم باشد

– داشتن بینایی کافی (عدم کور رنگی و شب کوری)

-داشتن استخوان بندی و اندام سالم و متناسب

– داشتن دستان سالم برای انجام کار های ظریف

– داشتن علاقه به کار های فنی و هنری ( نمرات مجموعه دروس کار و فناوری و فرهنگ و هنر در سال های قبل تعیین کننده است)

 -درک و هوش ریاضی خوبی داشته باشد یعنی  (نمرات ریاضی ۳ سال متوسطه اول مناسب باشد- میانگین حداقل ۱۲ باشد)

– نتایج آزمون رغبت سنجی فرد را مناسب برای رشته گرافیک  نشان دهد

 شغل های مرتبط با رشته گرافیک

شغل های مرتبط با رشته گرافیک چی هستن؟(بازار کار رشته گرافیک)

رشته گرافیک دارای بازار کاری متنوع و مختلفی هست.  از صفحه آرایی کتاب، طراحی بخش گرافیک صفحات وب، طراحی آگهی و پوستر گرفته تا طراحی جلد و تصویر گری برای کتابها و مجلات مختلف، طراحی لوگو و نشان شرکت ها همه و همه دنیای کار این رشته هست.

 

چطور گرافیست خوبی بشیم

طراحی گرافیک یه رشته رو به رشده که فرصت های زیادی درش وجود داره. گرافیست شدن شاید یکم سخت و ترسناک به نظر برسه! این که بخواید لوگو، اپلیکیشن و وبسایت طراحی کنید. ممکنه بخواید تو یه بخش خاصی به طراحی بپردازید و یا این که بخواید توی بخش های مختلف دستی بر آتش ببرید! ولی نهایتاً هر راهی رو که انتخاب کردید، یادتون باشه که باید برای گرافیست شدن تکنولوژی درست رو انتخاب کنید و اصول اولیه هنری رو درک کنید.

 

بخش ۱: مهارت هاتون رو پرورش بدید

 رشته گرافیک: یاد بگیرید که چطور بکشید

۱-یاد بگیرید که چطور بکشید

برای این که یاد بگیری چطوری بکشید نیازی به این نیست که یه عالمه کلاس برید (هرچند این کار می تونه کمک کنه). به جاش، یه کتاب (مثلاً کتاب یادگیری طراحی در ۳۰ روز) بردارید و آموزش هاش رو دنبال کنید.

 • به مدت یک ماه هر روز نیم ساعت تمرین طراحی کنید. این کار کمکتون می کنه که بتونید سبک هنری خودتون رو پیدا کنید و خلاق بشید.
 • اگه می خواید کلاس برید، وبسایت های هنری رو چک کنید تا کلاس های ارزون رو پیدا کنید.

در زمینه گرافیک آموزش ببینید

۲-  آموزش توی هنرستان و دانشگاه را جدی بگیرید 

شاید فکر کنید که اگه بخواید برای خودتون کار کنید نیازی به مدرک هنرستان و دانشگاه ندارید. ولی حتی مشتریایی که بهتون مراجعه می کنن هم می خوان یکم راجع به پیش زمینه تون بدونن تا خیالشون راحت شه که شما می دونید دارید چی کار کنید. بنابراین تحصیلات داشتن باعث می شه که روی مشتری و کارفرما تأثیر مثبت تری بذارید.

چند نکته:

 • -داشتن مدرک طراحی گرافیک شانستون رو برای رابطه و کار پیدا کردن زیاد می کنه و علاوه بر این می تونه چشمتون رو به روی تکنیک ها، سبک ها و تئوری های جدیدی باز کنه و تأثیر مثبت روی کارتون بذاره.
 • -حتی داشتن یه گواهی نامه هم می تونه کمکتون کنه که چیزای جدیدی یاد بگیرید.
 • – کنار تحصیل  هنرستان، توی دوره های آنلاین طراحی گرافیک شرکت کنید. دوره های آنلاین زیادی وجود داره در مورد این که چطوری گرافیست بهتری بشیم. برای پیدا کردن این دوره ها می تونید سرچ کنید. مثلاً سرچ کنید که «چطور گرافیست بهتری بشیم». مثلاً توی ایران سایت فرادرس یه سری دوره های خوب مجازی برای تسلط روی نرم افزارهای گرافیک داره:آموزش گرافیک کامپیوتری فرادرس  . البته با سرچ توی سایت آپارات هم می تونید ویدو های رایگانی را توی این زمینه ببینید.
 • درانتهای همین مقاله لیست هنرستانهای تهران که رشته گرافیک را ارائه می دن را می تونید ببینید، با بررسی و تحقیق ، بهترین و نزدیک ترین مدرسه را از بین اونها انتخاب کنید.

وسایل لازم برای تحصیل توی رشته گرافیک

چه وسایلی را برای تحصیل توی رشته گرافیک باید تهیه کنیم و هزینه اونها چقدره؟

بطور کلی برای دروس طراحی و عکاسی ، وسایلی مانند مداد طراحی ، مداد رنگی و وسایل رنگ آمیزی ، با نظر هنر آموز اون درس(معلم ) باید تهیه کنید و مسلماً قیمت اون تابعی از کیفیت وسایلی است که می خرید. البته می تونید از سایت هایی که وسایل دست دوم هم می فروشند، برای ارزون شدن هزینه این موارد استفاده کنید.

توی رشته گرافیک چه درس هایی خواهیم داشت؟

برنامه درسی  شامل طراحی ۱و ۲ – عکاسی و آشنایی با تاریخ هنر ایران و جهان ، خوشنویسی ، مبانی هنر تجسمی، علم مناظر و مرایا، کارگاه چاپ دستی، پایه و اصول صفحه آرایی ، خط در گرافیک ، و دروس مشترک رشته های هنرستان است.

دروس پایه دهم رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

دروس پایه دهم رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

دروس پایه یازدهم رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

دروس پایه یازدهم رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

دروس پایه دوازدهم رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

دروس پایه دوازدهم رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

کتاب های رشته گرافیک هنرستان

از لینک زیر می تونید کتاب های این رشته را دانلود کنید و اونها را بررسی کنید:

کتاب های رشته گرافیک هنرستان

 

 

 حوزه ای که می خواید روش کار کنید رو پیدا کنید

۳-حوزه ای که می خواید روش کار کنید رو پیدا کنید

همونطور که در ابتدای مقاله گفتیم، طراحی گرافیک یه رشته وسیع با یه عالمه زیررشته اس. به عنوان یه گرافیست، باید انتخاب کنید که می خواید روی طراحی لوگو کار کنید یا طراحی وبسایت و یا چیزای دیگه. انواع مختلف طراحی گرافیک رو آزمایش کنید و اون تخصصی رو انتخاب کنید که براتون جذاب تره.

 • -اگه می خواید وبسایت درست کنید، کتاب «Don’t Make Me Think, Revisited: A Common Sense Approach to Web Usability» رو بخونید (اگه زبانتون خوبه).
 • -شرکت اپل یه سری راهنماها و دستورالعمل ها تهیه کرده تا گرافیست ها بتونن برای نرم افزارش اپلیکیشن های جدید طراحی کنن. برای جزئیات بیشتر آدرس https://developer.apple.com/design/ رو چک کنید.

گرافیک کامپیوتری و نرم افزارهای مربوط به اون

بخش ۲: ابزار لازم رو تهیه کنید

سخت افزار مناسب برای کار گرافیکی خودتون رو انتخاب کنید

۱-سخت افزار مناسب رو انتخاب کنید

طراحی گرافیک رشته ایه که به شدت به تکنولوژی وابسته اس. شما برای اینکه به روز باشید و به اصطلاح از بقیه جلو بیفتید حتماً احتیاج دارید که در سطح حرفه ای،  مجموعه از مهارت های کامپیوتری مناسب رو داشته باشید. دقت کنید که سخت افزار خوبی هم تهیه کنید. برای کارهای گرافیک کامپیوتری، ترکیب کارت گرافیک و سی پی یو  و هارد کامپیوتر یا لب تابتون خیلی تعیین کننده است و حتماً قبل از اینکه سیستمی را بخرید، ویژگی های کارت گرافیک و سی پی یو را بدقت بررسی کنید.

 • -توی دنیای طراحی گرافیک، مکینتاش به خاطر امکانات و قابلیت هاش رایج تره.
 • -اگه می خواید کامپیوتر میزی بخرید، مطمئن بشید که نرم افزارهای از پیش بارگذاری شده و اضافه نداشته باشه. اینطوری سریع تر ران می شه و با نقص فنی کمتری روبرو می شه. حواستون باشه که کامپیوترتون کارت گرافیک قوی و هارد دیسک بالا داشته باشه.
 • -مهمه که با اصول اولیه  کامپیوتر  آشنا باشید. مهارت های کامپیوتر را یاد بگیرد اگه وقت شرکت توی کلاس های حضوری را ندارید و یا هزینه ش براتون زیاده از سایت هایی که آموزش را بصورت الکترونیکی ارائه می دن ، تهیه کنید. این آموزش ها را می تونید با سرچ توی اینترنت  پیدا کنید.
 • -تبلت هم یه ابزار طراحی گرافیک خوبه. از تبلت و قلم مناسب می تونید به جای کاغذ و خودکار استفاده کنید تا طرح های دیجیتالیِ تر و تمیز درست کنید و یا به طرح هاتون جزئیات ظریفی اضافه کنید. تبلت Wacom Bamboo یه گزینه خوب برای گرافیست هاست و می تونه نیازهاشون رو برطرف کنه.

نرم افزار های لازم برای کارهای گرافیکی را تهیه کنید

۲-نرم افزار های لازم را تهیه کنید

نرم افزارهای طراحی گرافیک می تونن کارتون رو راحت تر و سریع تر کنن. احتمالاً تمایل داشته باشید که همیشه از یه نرم افزار خاص استفاده کنید ولی بهتره حداقل با چندتایی آشنا باشید.

 • Adobe Photoshop نرم افزار مهمیه که هر گرافیستی باید کار باهاش رو بلد باشه. برای یاد گرفتن عمیق فوتوشاپ نیاز به زمان زیادی هستش، ولی یادگیری اصول اولیه اش آسونه و نیاز به زمان زیادی نداره. ویدیوهای آموزشیش رو ببینید و یه کم با نرم افزار کار کنید.
 • -کتاب های زیادی درباره چگونگی استفاده از ابزارهای فوتوشاپ وجود داره که می تونید از اون ها هم استفاده کنید.
 • -برنامه مهم دیگه ای که باید یاد بگیرید Adobe Illustrator هستش. از کتاب ها و  آموزش هایی که بعضی سایت های ایرانی توی اینترنت میذارن استفاده کنید.
 • -علاوه بر این ها بهتره با نرم افزارهای Adobe InDesign، Microsoft Publisher، Quark و CorelDRAW هم آشنا بشید.

ابزارهای مفید برای انجام کارهای گرافیکی رو دانلود کنید

۳-ابزارهای مفید رو دانلود کنید

توی طراحی گرافیک (درست مثل زندگی) فقط این مهم نیست که شما دارید درباره چی حرف می زنید بلکه اینم مهمه که چطوری دارید حرف می زنید. بنابراین داشتن فونت مناسب می تونه باعث موفقیت یا شکست طرح بشه. سایت هایی خارجی مثل «http://www.myfonts.com/» و «http://www.dafont.com/» برای شروع جای خوبین، اما بعضی گرافیست ها هم فونت هاشون رو برای دانلود توی وبسایت یا وبلاگشون می ذارن. دنبال فونتی بگردید که جذبتون کنه.

 • -تمام اپلیکیشن ها و وبسایت های موفق رو بررسی کنید. سعی کنید جنبه های خوب و بدشون رو بشناسید. وقتی می خواید کار خودتون رو طراحی کنید از اون ها ایده بگیرید. یک بار که روند کار دستتون بیاد، اونوقت می تونید سبک مخصوص به خودتون رو ایجاد کنید.

 

بخش ۳: یه اسم برای خودتون انتخاب کنید

 با آدمای دیگه ای که تو فیلدتون در زمینه گرافیک کار می کنن ارتباط برقرار کنید

۱-با آدمای دیگه ای که تو فیلدتون کار می کنن ارتباط برقرار کنید

به شرکت ها و سازمان های طراحی بپیوندید. سازمان های طراحی زیادی در سطح شهری و کشوری وجود داره که میزبان اتفاقاتی مثل کنفرانس ها و.. هستن و افرادی که در این برنامه ها شرکت می کنن می تونن سؤال بپرسن و تکنیک های جدیدی یاد بگیرن.

 • -شما باید کارهاتون رو به طراحایی که سبکشون شبیه سبک شماست بفرستید، و این توضیح رو هم طی یادداشتی بهش اضافه کنید که «فکر می کنم شما از این کاری که جدیداً انجام دادم خوشتون بیاد، دوست دارم نظرتون رو راجع بهش بدونم» اگه علاقه نشون دادن، سعی کنید رابطه تون رو باهاشون حفظ کنید و بیشترش کنید. در این صورت احتمالاً باهاتون قرار کاری می ذارن.
 • -ارتباطتون رو با همکلاسی هاتون حفظ کنید. وقتی دارید مهارت های طراحی گرافیک رو توی دانشگاه یاد می گیرید، با همکلاسی هاتون بیشتر ارتباط برقرار کنید. اون ها همکاران آینده شما توی صنعت طراحی گرافیک هستن و وقتی دنبال کار می گردید می تونن بهتون کمک کنن. باهاشون صمیمی بشید و به ایده ها و طرح هاشون علاقه نشون بدید.

کارهای داوطلبانه کنید

۲-کارهای داوطلبانه کنید

بعضی مؤسسات نیاز به همکار بدون حقوق برای طراحی وب و گرافیست دارن، چون می خوان توی هزینه هاشون صرفه جوئی کنن. می تونید به این مؤسسات بپیوندید تا سریع تر وارد بازار کار بشید و رزومه تون رو قوی تر کنید.

 • -یه مؤسسه خیریه که در راستای عقایدتون هستش رو انتخاب کنید و بهشون پیشنهاد بدید که گرافیستون بشید. مثلاً اگه فقر غذایی جزو دغدغه هاتون هست می تونید به مؤسسات این چنینی پیشنهاد کمک بدید.
 • -از مدیر مؤسسه ای که انتخاب کردید بپرسید که می خوان تو چه پروژه ای بهشون کمک کنید. برای طرحی که نیاز دارن چن تا نمونه کار بکشید و بهشون اجازه بدید که از بین اون ها بهترینش رو انتخاب کنن.

جاهای آنلاین زیادی وجود داره که می تونید کارهای گرافیکی که انجام دادید رو به نمایش بذارید

۳-حضور آنلاینتون رو بیشتر کنید

جاهای آنلاین زیادی وجود داره که می تونید کارهاتون رو به نمایش بذارید. مثلاً می تونید برای نمایش طرح هاتون از وبلاگ استفاده کنید. نهایتاً این که باید همیشه از فضاهای اجتماعی مجازی مثل فیسبوک و اینستاگرام برای نمایش کارهاتون و معروف شدن استفاده کنید.

 • -توی مسابقات طراحی گرافیک شرکت کنید. بعضی از سازمان های طراحی گرافیک و دانشگاه ها مسابقاتی با یه موضوع خاص می ذارن. مثلاً ممکنه دانشگاهتون یه مسابقه برای طراحی فونت های جدید بذاره.
 • -برنده شدن تو یه مسابقه و یا حتی دوم یا سوم شدن می تونه رزومه خیلی خوبی براتون بشه و می تونه برای کار پیدا کردن کمکتون کنه. علاوه بر این بهتون این اعتمادبنفس رو می ده که بیشتر توی حوزه طراحی گرافیک پیش برید و عمیق بشید.

خلاقیت تون را برای انجام کارهای گرافیکی دائما به کار بگیرید

۴-همیشه در حال خلق کردن باشید

حتی اگه جایی استخدام نشدید هم باز باید توی زمان های استراحتتون تمرین کنید تا قوه خلاقیت و توانایی هاتون رو بهبود ببخشید. هر قدر طرح های قوی تر و با کیفیت تری داشته باشید، توی مصاحبه ها و یا توی برخورد با مشتری ها شانستون بیشتر می شه.

 

بخش ۴: چطوری میشه توی رشته گرافیک  کار پیدا کنیم؟

خوشبختانه بازار کار طراحان گرافیک خیلی گسترده س. برای همین می تونید با جستجو یه کار برای خودتون دست و پا کنید. خیلی از بچه هایی که می خوان برن این رشته می پرسن که درآمد شغل های مرتبط با گرافیک چقدره؟ در پاسخ باید گفت که درآمدی که شما از انجام شغل های هنری می تونید بدست بیارید کاملاً متفاوته و بسته به دو عامل میزان مهارت و تجربه کاری شما داره. خب اولش نباید درامد براتون خیلی مهم باشه بلکه باید سعی کنید، تا می تونید تجربه بدست بیارید و به اصطلاح رزومه خودتون را قوی کنید. جایی هم  که شروع به کار می کنید، توی پیشرفت شعلی تون خیلی تاثیر گذاره.

 دنبال کار توی یکی از حوزه های گرافیک بگردید

۱-دنبال کار بگردید

توی سایت ها و روزنامه های کاریابی دنبال فرصت های شغلی بگردید. همچنین می تونید با شرکتی که به کار کردن توش علاقمندید تماس بگیرید. هم می تونید درخواست شغل کنید و هم درخواست کارآموزی.

 • -کارآموزی به معنی کار موقت با یه شرکت طراحیه. اگه خوش شانس باشید، می تونید یه کارآموزی پیدا کنید که حقوق داره. اگه نه، ممکنه کارآموزی بدون حقوق پیدا کنید. گرچه، حتی کارآموزی های بدون حقوق هم می تونن تجربه کاری ارزشمندی باشن و ارتباطات شغلی خوبی براتون فراهم کنن و همچنین باعث بشن که بعدها فرصت های شغلی بهتری پیدا کنید.
 • -توی آگهی ها دنبال اون شغلی بگردید که بیشترین نزدیکی رو به مهارت هاتون داره.

 

۲-رزومه تون رو متناسب با هر شغل تغییر بدید

اگه شرکتی دنبال گرافیستی با مجموعه مهارت ها یا تجارب خاصی می گرده، شما هم باید لیستی از مهارت ها و تجاربتون رو که اون شرکت بهش علاقمنده توی رزومه تون قرار بدید

به عبارت دیگه، اگه شرکتی دنبال گرافیستی با مجموعه مهارت ها یا تجارب خاصی می گرده، شما هم باید لیستی از مهارت ها و تجاربتون رو که اون شرکت بهش علاقمنده توی رزومه تون قرار بدید.

 • -مثلاً اگه یه آگهی استخدام، دنبال گرافیستی با مدرک طراحی گرافیک و تجربه عکاسی می گرده، و شما هم هر دوش رو دارید، حتماً توی رزومه تون روی اون ها تأکید کنید.
 • -رزومه تون رو دو بار به دقت بررسی کنید و مجموعه ای از بهترین کارهاتون رو ضمیمه اش کنید.
 • -لازم نیست هرکاری که تا حالا کردید رو توی رزومه تون بنویسید. فقط شغل هایی رو که توی ۵ سال اخیر داشتید، به همراه کارهای داوطلبانه و کارآموزی هایی که متناسب با کار مد نظره، لیست کنید.

نامه پوششی (cover letter) برای رزومه گرافیک خودتون بنویسید

۳-نامه پوششی (cover letter) بنویسید

نامه پوششی باید به اطلاعاتی که توی رزومه تون نوشتید عمق بیشتری بده. مثلاً اگه توی رزومه، تحصیلات و شغل هاتون رو لیست کردید، توی نامه پوششی توضیح بدید که دقیقاً چه کلاس هایی گذروندید و مسئولیت های شغلی تون چی ها بودن. حواستون باشه که نامه پوششی تون کمتر از یک صفحه باشه.

 برای شغل های گرافیکی یا زمینه های نزدیک به اون، درخواست بدید

۴-برای شغل ها، درخواست بدید

در اسرع وقت رزومه و نمونه کارهاتون رو ضمیمه کنید. اگه شرکتی تا ابتدای ماه آینده درخواست ها رو قبول می کنه، تا انتهای این ماه صبر نکنید تا درخواستتون رو بفرستید. اگه شرکتی بعد از دریافت درخواست متقاضیان، ازشون مصاحبه می گیره، شما باید اولین نفری باشید که توی مصاحبه شرکت می کنه. اگه بتونید تحت تأثیرشون قرار بدید می تونید شغل رو به دست بیارید.

 • -به شرکتی برید که براش درخواست فرستادید و یا بهش زنگ بزنید. اگه امکان داشت، شخصاً درخواستتون رو براش ببرید. همچنین باید قبل از این که درخواست بدید، به شرکت مذکور برید و یه سری سؤالات بپرسید. مثلاً اگه ازتون خواسته شده بود که سه تا از آخرین کارهاتون رو بنویسید، ازشون بپرسید که آیا مشکلی داره یکم بیشتر از سه تا بنویسید. به دپارتمان طراحی گرافیک شرکتی که می خواید براش اپلای کنید برید یا بهش زنگ بزنید تا کارکنان اونجا شما رو بشناسن و قبل از دیدن درخواستتون بتونید با رؤسای شرکت ارتباط برقرار کنید.
 • -حتی اگه سؤالی ندارید، می تونید از این بهانه استفاده کنید که فقط می خواید شرایطی رو که قراره با گرفتن شغل، دراون کار کنید ببینید و به این ترتیب اجازه بدید کارکنان اون شرکت شما رو ببینن.
 • -بعد از یک هفته یا بیشتر، به شرکت زنگ بزنید. بگید «سلام، من بابت درخواستی که هفته گذشته براتون فرستادم زنگ زدم. می خواستم بدونم هنوز هم برای اون موقعیت دنبال کسی می گردید؟ اگه اینطوره من خیلی دوست دارم باهاتون همکاری کنم». اگه گفتن دیگه با کسی مصاحبه نمی کنن، دوباره آگهی ها رو ببینید و دنبال یه شغل دیگه بگردید.

با هوشمندی و حضور به موقع شغل رو به دست بیارید

۵-شغل رو به دست بیارید

با درستکار بودن، با شخصیت بودن و باهوش بودن سعی کنید مصاحبه رو با موفقیت بگذرونید. رسمی لباس بپوشید. از رنگ های رسمی و تیره مثل سیاه و قهوه ای و خاکستری استفاده کنید.

 • -سؤالاتی رو راجع به موقعیت مدنظر آماده کنید تا از کارفرما بپرسید. مثلاً این که «از کی می تونم شروع کنم؟»، «با چه دپارتمانی باید کار کنم» و «این موقعیت چقدر تنوع داره؟».
 • -بعد از مصاحبه، یه ایمیل تشکر به کسایی که باهاتون مصاحبه کردن بفرستید. توی این ایمیل می تونید به سؤالایی که داشتید و طی مصاحبه جوابش براتون روشن شد و یا نکاتی که براتون جالب بود اشاره کنید.
 • -اگه می خواید تو یه شرکت بازاریابی استخدام بشید، بهتره برای سخت کار کردن آماده بشید. آماده باشید که از کارهای پایین تر شروع کنید و بعد کم کم پیشرفت کنید.
 • -وقتی موقعیتی رو به دست آوردید با تمام توان شروع به کار کنید. روی هر کاری که انجام می دید، حتی اگه به نظرتون کار کوچیک و ساده ایه، هر چی انرژی دارید بذارید. نتیجه این انرژی گذاشتن رو در آخر با مشتری بیشتر پیدا کردن خواهید گرفت.
 • -تسلیم نشید. اگه بلافاصله شغل پیدا نکردید، ناامید نشید. اگه به طراحی گرافیک حس خوبی دارید و روحیه هنری دارید، حتی اگه زمان زیادی طول کشید تا شغل و مشتری پیدا کنید، بازم به کارتون ادامه بدید. بازم به جاهای مختلف درخواست بفرستید، مجموعه کارهاتون رو کامل تر و بهتر کنید و ارتباطتتون رو با گرافیست های دیگه حفظ کنید.

لیست هنرستان های دارای رشته گرافیک در تهران

 

گرافیک
ردیف نام مدرسه آدرس منطقه شماره تماس نوع جنسیت
۱ گلستان کبیر

 

خیابان شریعتی – خیابان موسیوند – کوی لاچینی – پلاک ۲

 

۱ ۲۲۲۱۹۳۵۲

 

غیردولتی دخترانه
۲ نیایش گیشاخ ناظریان قمیخ ۱۷ ۲ ۸۸۲۴۷۹۸۹ دولتی دخترانه
۳ آئین زندگی

 

 

اشرفی اصفهانی نرسیده به پل همت شهرک هما

 

۲ ۴۴۲۴۱۳۳۲

 

غیردولتی دخترانه
۴ نیمرخ

 

خ دولت – نبش چهارراه دیباجی – جنب نمایندگی محسنیان –

 

۳ ۲۲۵۶۴۴۶۴

 

غیردولتی دخترانه
۵ هنرستان فنی حرفه ای صبا(ف .ح .د)

 

لویزان میدان حسین آباد_خ _جوانشیر

 

۴ ۲۲۹۳۰۱۱۲

 

غیردولتی دخترانه
۶ سردار سازندگی بلوار اشرفی اصفهانی، ابتدای باغ فیض ۵ ۴۴۴۴۲۰۰۰ دولتی پسرانه
  نفیسه آیت اله کاشانی خیابان حسن آباد ک چهارم

 

۵ ۴۴۰۸۴۵۵۲

 

غیردولتی دخترانه
۷ رفاه

 

تهران، میدان بهارستان خ مردم خ گل محمدی پ ۲۳

 

۱۲ ۳۳۵۶۶۰۳۴

 

غیردولتی دخترانه

 

نحوه ادامه تحصیل در رشته گرافیک

دروس عمومی آزمون کاردانی رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

دروس عمومی آزمون کاردانی رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

بعد از تموم کردن، دوره تحصیل تون توی هنرستان، می تونید توی آزمون کاردانی شرکت کنید. در مقطع کاردانی شما در سه شاخه می تونید ادامه تحصیل بدید، این شاخه ها عبارتند از: ۱- گرافیک- گرافیک ۲- انیمشن ۳- گرافیک

رشته گرافیک از رشته های پرطرفدار هنرستان هست، برای همین هم پذیرش دانشجو از طریق آزمون و توسط سازمان سنجش انجام مشه. توی آزمون کاردانی دو دفترجه توزیع میشه که  دفترچه اول شامل دروس عمومی و مشترک کلیه رشته های هنرستانه و دفترچه دوم همه مربوط به دروس اختصاصی رشته گرافیک هستش.

دروس اختصاصی آزمون کاردانی رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

دروس اختصاصی آزمون کاردانی رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

آموزشکده های مقطع کاردانی رشته گرافیک

آموزشکده هایی که در مقطع کاردانی پذیرش دانشجو می کنند را می تونید از طریق لینک زیر ببینید:

آموزشکده هایی که در مقطع کاردانی پذیرش دانشجو می کنند

 

در مقاله بعدی با رشته فتو گرافیک آشنا بشید:

رشته فتوگرافیک فنی حرفه ای

 

مطالب مرتبط

۹۷ دیدگاه‌

 1. Liyaa گفت:

  سلام ببخشید می خواستم بدونم اگی گرافیک بخونم میتونم تو کنکور طراحی لباس و پارچه شرکت کنم؟

  • nojavanshad گفت:

   باسلام با توجه به اینکه شما میخواهید در رشته گرافیک تحصیل کنید مجاز نخواهید بود که در آزمون کاردانی رشته طراحی و دوخت شرکت کنید . در واقعا شما تنها میتوانید در رشته هایی که از نظر درسی به گرافیک نزدیک هستند مثل نمایش ، سینما و فتوگرافیک در آزمون کاردانی شرکت کنید .
   اما شما یک راه دارید که بعد از اینکه پایه دوازدهم در هنرستان گذراندید در کنکور هنر شرکت کرده و رشته های طراحی پارچه و طراحی لباس را انتخاب نمائید .

 2. aida گفت:

  سلام….
  ممنون از مطالب مفیدتون…عاااااااااااالیییییی بووووود….
  من سال اول گرافیکم خیلی مفید بود…
  اممم…یه سوال شما برای دوربین و لپ تاپ گزینه خوبی سراغ ندارین؟؟

 3. aida گفت:

  ببخشیددد یه سوال دیگه….رشته فتوگرافیک با گرافیک چه فرقی میکنه؟؟

 4. رضا گفت:

  سلام من رشتم گرافیکه و همین امروز یعنی یک مهر رفتم سر کلاس یه معلمی اومد خودشو معرفی کرد حرفاشو زد بعد از بچها خواست که خودشونو معرفی کننو سوالاشونو بپرسن، من سوال کردم با کامپیوتر و فتوشاپ امسال کار میکنیم جواب داد نه گفت که تو این سه سال اصلا کاری با فتوشاپ و برنامه های طراحی گرافیکی کامپیوتری نداریم و نخواهم داشت، من به خاطر این رفتم گرافیک که کار با برنامه های گرافیکی طراحی کامپیوتری مثل تیریدی مکس و فتوشاپ و… دوس دارم تقریبا هم یه چیزایی سر در میارمو کار کردم، علاقع شدید و استعداد هم دارم
  الان من دقیقا چیکار کنم؟؟؟
  میشه راهنماییم کنید لطفا؟؟
  یکم واضح شفاف بگید ممنون

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   نکران نباش،عجله هم نکن . اگه به طراحی و گرافیک علاقه مند باشی مشکلی نیست، شما اصول طراحی با دست را یاد می گیری و می فهمی که یک گرافیست حرفه ای چه نکاتی را باید توی طراحی رعایت کنه، با انواع سبک ها آشنا میشی و راهت را پیدا می کنی، از طرفی اگه خیلی به نرم افزارها علاقه مندی، می تونی از هیمن حالاد به کلاس های فتوشاپ و تریدی هم بری و یا سی دی های آموزشی اونها را تهیه کنی و اصول و روش های طراحی که توی هنرستان یاد می گیری با اونها پیاده کنی. باید این نکته را بدونی که با یاد گرفتن تنهای فتوشاپ و تریدی نمی تونی طراح حرفه ای بشی و باید اصول طراحی را هم یاد بگیری.

  • kata گفت:

   سلام. چرا شاخه گرافیک رایانه ای در کاردانش رو نرفتید؟ تیریدی مکس و … اینا بیشتر برای انیمیشین استفاده میشه شاخه تصویر سازی و جلوه های ویژه رایانه ای هم هست…
   شما قبل از ثبت نام باید از رشته ای که دارید انتخاب میکنید با خبر باشید من الان نهمم دارم میرم به دهم و اینقدر پرسو جو کردم تا فهمیدم گرافیک به دردم میخوره… شما قبل از ثبت نام باید با مشاور حرف میزدید که اون چیزی که میخواید همینه یا نه!

 5. صبا گفت:

  سلام
  وقت شما بخیر، منزل ما میدان توحید ابتدای ستارخان هست، از نمونه دولتی شهر قم میخوام تو تهران ثبت نام کنم، نمونه دولتی های تهران (دخترانه گرافیک) همه مناطق پرت تهران هستند و پدرم خیلی پیگیر هست که کجا ثبت نامم کنه که هم کارامو به جشنواره ها بفرستن و هم محیط خوبی داشته باشه که برای کنکور هم کمکم کنه. ممنون میشم اگه پیشنهادی برام بفرستین. پایه یازدهم باید بخونم امسال. ایمیل پدرم رو هم میدم که اگه زود پاسخ دادید صبح بتونیم تصمیم بگیریم.

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام
   اسم آموزشگاه ها داخل مقاله آورده شده ولی در مورد محیط یا سطح آموزش در این آموزشگاهها اطلاعی نداریم. بهتره حضوری مراجعه کنید و سوالات خود را از دانش آموزان بپرسید.

 6. Goli گفت:

  سلام ببخشید میخواستم ببینم فتو گرافیک بهتره یا گرافیک؟ اگه گرافیک بخونم بازم باید عکاسی کنم یا حتما باید فتو گرافیک باشه؟ و اینکه توی آموزشگاه هایی که واسه ی فوتو گرافیک زدین جنسیت نداره… اگه میشه یکم بیشتر توضیح بدین و اینکه حدودا وسایل الکترونیکی لازم برای رشته ی فتو گرافیک یا گرافیک چقدر هزینه دارع؟
  من هم به نقاشی هم به طراحی و هم به تمام چیزایی که گفتین علاقه دارم و خیلی دوست دارم این رشته رو بخونم اما دقیقا متوجه فرق بین گرافیک و فتو گرافیک نمی شم با اینکه هردوتا مقاله رو هم مطالعه کردم????

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   رشته گرافیک و فتوگرافیک خیلی بهم نزدیک هستند و دروس مشابه هم زیاد دارند ولی در کل فتوگرافیک روی زمینه عکاسی و عکاسی در طبیعت و عکاسی برای مجلات قوی تر است و گرافیک روی دروس طراحی و تصویر سازی و هنر خوشنویسی بیشتر متمرکز است

  • kata گفت:

   تو گرافیک هم عکاسی میکنید دو درس عکاسی دارید ولی تو فتو گرافیک زوم بیشتری در شاخه ی عکاسیه و کار با کامپیوتره بیشتر در حالی که گرافیک دستیه…
   اگه فتوگرافیک بخونید در زمینه گرافیک رایانه ای و عکاسی تبحر پیدا میکنید در حالی که گرافیک دستی یاد میدند
   میگند وسایل فتوگرافیک گرون تر هستند ولی هر دو رشته ی پر هزینه ایند و نسبت به معلمت داره که چقدر هزینه کنی!

 7. هانیتا گفت:

  سلام من در هنرستان نمونه دولتی آزادگان به رشته گرافیک مشغول تحصیل هستم و خواستم بگم بهترین هنرستان در تهران است
  اگه می خواین رشته گرافیک بخونید و تهرانی هستید این هنرستانو پیشنهاد میکنم

 8. امین گفت:

  با سلام من الان رشته ی تصویر برداری کاردانش سال دهم هستم توی شهر ما یعنی اصفهان فقط یدونه هنرستان خوب واسه گرافیک هست اونم هنرهای زیباست میخواستم بدونم میشه راحت برای سال یازدهم از رشته الآنم به رشته ی گرافیک فنی حرفه ای برم یا همین رشته تصویر برداری رو ادامه بدم و تو دانشگاه گرافیک بخونم؟

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام
   امکان تغییر رشته با دادن امتحان تغییر رشته وجود دارد. اگر علاقه مندی شما به رشته گرافیک بیشتر است فرصت را از دست ندهید و با انتخاب رشته گرافیک در هنرستان این رشته را دنبال کنید. در هر شرایط می توانی هر رشته ای را در دانشگاه دنبال کنی.

 9. رژان گفت:

  سلام من کاردانی رشته حسابداری دارم میخوام برای کارشناسی رشتمو به گرافیک تغییر بدم از نظر مهارت طراحی نقاشی با آبرنگ عکاسی و کاشی شکسته کار میکنم ولی از اطلاعات پایه برای این رشته چیزی نمیدونم کسی میتونه به من در این زمینه راهنمایی کنه

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام
   منظورتون را از اطلاعات پایه متوجه نمیشم. مقاله رشته گرافیک خیلی کامل و جامع هست به لیست دروسی که باید بگذرونین نگاه کنین شما را با مهارت هایی که باید داشته باشین و اطلاعاتی که کسب خواهید کرد آشنا می کند.

 10. 35 گفت:

  سلام من دهم انسانی هستم واسه تغغیر رشته به فنی حرفه ای (گرافیک) تمام شرایط لازمو دارم فقط معدل ریاضی سه سالم خوب نیس
  نمیشه کاریش کرد؟ 🙁

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام
   با مشاور فنی و حرفه ای صحبت کنید اگر پذیرفت و شما در امتحان تغییر رشته مربوط به گرافیک قبول شوید می توانید در این رشته ادامه تحصیل دهید.

 11. Fatemeh. گفت:

  سلام یه سوال داشتم واقعا وقتی بخوام به این رشته برم حتما باید ریاضیم عالی باشه ؟ این درس خیلی اهمیت در این رشته داره ؟؟؟!

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام
   همانطور که در مقاله توضیح داده شده باید درک و هوش ریاضی خوبی داشته باشید یعنی نمرات ریاضی ۳ سال متوسطه اول مناسب باشد- میانگین حداقل ۱۲ باشد. همچنین شما فقط در سال اول و دوم درس ریاضی دارید پس نگران درس ریاضی نباشین. با ارزوی موفقیت برای شما.

 12. Fatemeh گفت:

  سلام من رشتم انسانیه میخوام تغییر رشته بدم برم گرافیک ولی نمیدونم باید همه درس هارو قبول شم؟یا فقط عمومی ها.اگه فقط عمومیه کدوم درس ها میشه و اینکه خوندم ک نوشته معدل ۱۶ یا بالای ۱۶.الان واسه من ک تغییر رشته میدم معدل دهمم ۱۶ باشه یا نهمم؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   اولا از اینکه سایت نوجوان شاد را برای مشورت انتخاب کردی از تو ممنونیم. در خصوص معدل سال نهم برای انتخاب رشته مهم است. و با این معدل هم می تونی به رشته گرافیک بری.
   دروس اختصاصی انسانی را لازم نسیت بگذونی ، حتی اگه در دورس اختصاصی انسانی نمره قبولی نیاری بازهم توی تغییر رشته تاثیری نداره و لازم نیست. فقط باید دروس شایستگی های فنی و غیر فنی رشته گرافیک نمره قبولی را بیاری بهتره مقاله زیر را هم بخونی:
   آیین نامه انتقال به مدرسه دیگر ، معدل سالانه و ….

 13. rosha گفت:

  سلام
  ببخشید من علاقه زیادی به رشته گرافیک دارم ولی خانوادم مخالفن
  ب نظرتون چیکار کنم؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   به هر حال خانواده ات دوست دارن که راهنماییت کنن ولی باید در نظر بگیری که وقتی یه رشته را انتخاب کردی ، این تو هستی که یه عمر باید با اون رشته کار کنی نه خانواده ات. بنابراین واقعا این حق توست که با علاقه خودت تصمیم بگیری

  • kata گفت:

   من هم پدرم راضی نبود! ولی چون علاقه داشتم عقب نکشیدم اینقدر گفتم اینقدر گفتم اینقدر گفتم تا بالاخره راضی شد! البته الان از اینکه قبول کرد خرسنده.
   اخانوادت یک روزی میرن! و فقط تو میمونی و عمری که تلف دادی به خاطر اینکه خانوادت ناراضی بودند!

  • borna گفت:

   خانواده ها سنتی فکر می کنن فکر میکنن تو هنر پول نیست و اگر هم هست چندرغاز هست . درضمن یک سوال من چه رشته ای برم که طی سه سال نیازی به ریاضی نداشته باشه اصلا؟
   از ریاضی بدم میاذ.

 14. raha گفت:

  من اسم گرافیک رایانه ای رو هم شنیدم… با فتو گرافیک یا گرافیک فرق می کنه؟؟ راستی برای ادامه تحصیل و دانشگاه و موقعیت شغلی بهتره بریم فنی حرفه ای یا کاردانش؟ بیشتر دانشگاه مدنظرم هست*-*

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   اگه دانشگاه مد نظرت است، بهتره وارد رشته فنی حرفه ای بشی ، چون انتخاب های بیشتری خواهی داشت

   • borna گفت:

    بابام و خانوادم فکر میکنن تو هنر پول نیست دو اینکه به نظر شما چه رشته ای انتخاب کنم یا اصلا زیاضی نداشته باشه یا اگر داره کمه درضمن فرق کاردانش با فنی حرفه ای چیه و آیا دانشگاه میتونن برن؟

  • kata گفت:

   یکی از فرق گرافیک رایانه ای با اون دو رشته که تو کاردانش هستش… گرافیک رایانه ای همینجوری که اسمش روشه کار با رایانس! ولی گرافیک دستیه! فتو گرافیک اکثر روی عکس زوم داره و گرافیک رو کامپیوتری یاد میدن کسی که فتو گرافیک میخونه هم تو گرافیک رایانه ای و هم در عکاسی به تبحر پیدا میکنه…
   کاردانشی ها زودتر وارد بازار کار میشند و از اونجایی که با محیط واقعی کار اشنا هستند زودتر و راحت تر کار پیدا میکنند… کاردانش بیشتر روی این زوم داره که هنرجوها وارد بازار کار بشند ولی فنی حرفه ای دانش اموز رو از نظر تئوری هم قوی میکنند و فنی حرفه ای برای ادامه تحصیل بهتره… اما از هردو میتونی کنکور بدی و بری دانشگاه.

  • Javid گفت:

   سلام،اگه در کار دانش هستید،و بخواید که برید دانشگاه باید درس های فنی و حرفه ای رو بخونید که این کار شما رو سخت میکنه.
   یعنی کار دانش برای یاد گرفتن کاره نه ادامه تحصیل!

 15. selva گفت:

  سلام من گرافیک میخونم و خیلی علاقه دارم ب این رشته و واقعا عالیع فقط ی سوال داشتم . دوست من میخواد بیاد رشته گرافیک . نقشه کشی میخونه سال دهمه . سال بعد میتونه گرافیک بخونه یا از الان بیاد یا چجوری؟؟؟؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   بهتره با مدیر هنرستان و مشاور هنرستان صحبت کنید ولی تا پایان سال که امتحانات برگزار میشن احتمالا باید صبر کنه

 16. کژال گفت:

  من یکم در مورد انتخاب رشته تردید دارم همه میگن استعدادشو دارم و خودم هم همینطور فکر میکنم اما مهارت هایی که یاد میگیرم هزینه ها و بازار کار کمی نگرانم میکنه .هزینه ی کلی رشته ی گرافیک تو هنرستان چقدر میشه؟ ممنون میشم مقدار تقریبی رو بگید که بتونم بهتر تصمیم بگیرم و اینکه بازار کار رشته ی گرافیک چطور هست؟ من میتونم بعد از خوندن گرافیک توی هنرستان تو کنکور زبان شرکت کنم؟ ممنون از مقاله خوبتون*_*

 17. Shiisso گفت:

  سلام، خسته نباشید، من رشتم گرافیک فنی هست و سال یازدهم هستم، میخواستم بدونم کنکور دقیقا واسه ما به چه صورت هست و اینکه هر درسی چقدر ضریب داره، ممنون میشم اگه دقیق جواب بدید چون من و خیلی از دوستام واقعا رو هواییم، هیچکس جواب درستی به ما نمیده

 18. Shiisso گفت:

  راستی، چطوری میشه واسه بعضی درسا اعتراض گذاشت؟ چون با توجه به این برنامه ای(سال دوازدهم) که شما داخل سایتتون گذاشتین خیلی از درساش واقعا بی فایدس، فقط وقتمون هدر میره، مثل درسای امسال :مدیرت تولید و سواد رسانه ای، اینا خیلی بی فایدن

 19. Sevda kiani گفت:

  سلام من پایه نهمم راستش به کارهای عکاسی بیشتر علاقه مندم تا طراحی:/ ولی مدرسه ای که مدنظرمه برم رشته ی گرافیک داره و الان نمیدونم که مثلا اگه برم گرافیک ایا کارهای مربوط به عکاسیم خوب کار میکنن یا نه؟
  بعد یه سوال دیگه اینکه بازار کار رشته ی گرافیک بهتره یا فتوگرافیک و اینکه برای ورودی دانشگاه ازمون دادنمون به چه صورته؟
  مرسی از سایت خوبتون فقط بی زحمت جواب بدین چون واقعا نمیتونم جوابی براشون پیدا کنم خودم:)

  • F_ nekuei گفت:

   سلام نوجوان عزیز در مورد سوال شما که به عکاسی بیشتر علاقه مندین تا طراحی خوب رشته گرافیک هم دو درس عکاسی ۱ و ۲ داره اما قطعا در رشته فتو گرافیک بیشتر به عکاسی پرداخته میشه. واینکه آیا مدرسه مدنظر شما چقدر به مهارت عکاسی می پردازه را باید از دانش آموزان سالهای بالاتر همون مدرسه بپرسین. بازار کار هر دو رشته خوبه و به حرفه ای بودن شما در این رشته ها وابسته است. بعد از تموم شدن هنرستان میتونین در آزمون کاردانی شرکت کنین و ادامه تحصیل بدین.

  • kata گفت:

   اگه بیشتر به عکاسی علاقه دارید رشته عکاسی دیجیتالی یا عکاسی ی کار دانش برید ولی اگه به طراحی هم علاقه دارید به اندازه عکاسی فتوگرافیک برید. تو گرافیک عکاسی یاد میگیرند اما تو این رشته هایی که گفتم (عکاسی دیجیتالی,عکاسی و فتوگرافیک) خیلی بهتر و حرفه ای تر عکاسی رو میگذرونند…
   تا اونجایی که من میدونم گرافیک ها میتونند رشته نمایش سینما هنر های تجسمی گرافیگ- گرافیک انیمیشین و… ادامه بدند… و فتو گرافیک تو دانشگاه انگار دو شاخه جدا میشه و انتخاب با خودته که عکاسی رو ادامه بدی یا گرافیک رو…
   در کل اگه به طراحی علاقه نداری رشته های کاردانش رو برو ولی اگه به طراحی اندازه ی عکاسب علاقه داری فتوگرافیک برو

 20. Alireza گفت:

  بهترین و مفید ترین سایتی بود که تا حالا دیدم. خیلی ممنون. فقط یه سوال داشتم. من از معلم هنرم پرسیدم که چیکار کنم گفت باید از خرداد بری هنرستان چون کلاس هاش سریع پر میشن. (نهمم) یه راهنمایی کنید که ثبت نام کنم یا نه؟ من میخوام رشته گرافیک طراحی لوگو انتخاب کنم لطفا راهنمایی کنید. ممنون.

 21. anika گفت:

  سلام ببخشید الان من دانش آموز رشته تجربی پایه یازدهم هستم اما میخوام برای سال دوازدهم رشته فتوگرافیک بخونم . تغییر رشته توی این مقطع ممکنه؟ اگه میشه لطفا سریعتر پاسخ بدید آخه زیاد وقتی برام نمونده?

 22. مائده گفت:

  سلام؛
  میشه درمورد رشته های دانشگاهی این رشته بیشتر بگین؟
  من به انیمیشن سازی علاقه مندم؛میتونم تو دانشگاه انتخابش کنم؟

 23. ترانه گفت:

  سلام من امسال دهم گرافیکو تموم کردم و خیلی دوس دارم تویه شرکتی کارموزی کنم فوتوشاپو تازه شروع کردم به یاد گیری و فقط مهارت عکاسیم کامله و نمیدونم که میتون جایی کار اموز بشم یا نه؟میشه اگه سایتی در این مورد هست معرفی کنید؟…

 24. Niloofar گفت:

  سلام مرسی از سایتتون من نهم و خیلی دوست دارم گرافیک برم اما همه میگن هزینه هاش خیلی بالاعه واقعا اینجوریه؟

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام بله در رشته گرافیک برای دروس طراحی و عکاسی باید وسایلی را تهیه کنید که قیمت آنها به کیفیتی که انتخاب میکنید بستگی داره. بهتره برای تخمین دقیق هزینه ها از دانش آموزانی که در این رشته مشغول به تحصیلن پرس و جو کنین.

 25. Mim.timas گفت:

  سلام من سال دوم گرافیک کلاس یازدهم هستم، برای درس عکاسی این رشته خرید دوربین و لپ تاپ اجبار نداره ولی خب داشته باشی خیییلی خوبه ولی با یه گوشی میتونی کاره تو راه بندازی
  درس طراحی خرید خاصی نداره جز تخته شاسی و چند تا مداد و کاغذ اچهار و اسه
  درس مبانی و کارگاه گرافیک خرج داره مثل گواش خریدن و رنگ های مختلف
  که اینارو به شما نمیگن همشو با هم بخر، خرج ها خورد خورده
  هزینه ها طوری نیست که یهو بگن برو پونصد هزار تومن خرید کن، خرجا کم کم هستش.

  • hedyeh گفت:

   سلام
   معذرت میخوام. من در رشته انسانی تحصیل میکنم و به خاطر شرایط شهری که توش زندگی میکنم نمیتونم به هنرستان برم و گرافیک بخونم. در واقع شهر من هنرستان نداره. من میتونم که کتابای اختصاصی این رشته رو خودم بخونم و کنکور هنر بدم؟ ممنون میشم راهنمایی کنین.

   • F_ nekuei گفت:

    با سلام بله رشته‌های هنر و زبان تنها رشته‌هایی هستند که دانش‌آموزان همه‌ی گروه‌ها با هر مدرک سال چهارم یا پیش‌دانشگاهی اعم از ریاضی، تجربی و انسانی می‌توانند در کنکور آن‌ها شرکت کنند. بنابراین شما باید برای قبولی در کنکور هنر دروس تخصصی مربوط به این رشته را مطالعه کنید.

  • حنا گفت:

   سلام.یه سوالی داشتم .چون شما تو رشته ئ گرافیک تحصیل می کنید فکر می کنم کی تونید بهتر به سوالم پاسخ بدید.از لپ تاپ تو رشته ئ گرافیک چه احتیاجی داره؟

   • nojavanshad گفت:

    با سلام
    امروزه دو سبک کاری در خصوص رشته گرافیک وجود داره، یک سبک اینه که با دست به طراحی می پردازن و سبک دوم با استفاده از نرم افزار کاربردی. خب که البته سبک دوم جدیدتر است

  • سمیرا گفت:

   سلام من چند تا سوال در مورد این رشته برای دخترم دارم میشه درتلگرام صحبت کنیم

 26. حنا گفت:

  سلام.ممنون از وب سایت مفیدتون.من دانش آموز پایه نهم هستم .با توجه به کارنامه ئ امسالم مجاز به شرکت تو رشته هایه فنی و حرفه ای هستم.علاقه و استعداد شدیدی در عکاسی دارم.با کمی تحقیق از دوستان و آشنایان متوجه شدم دروس رشته ئ فتوگرافیک در دانشگاه کلیشه ایه.می خواستم بدونم این مورد حقیقت داره؟؟؟

  • kata گفت:

   به نظرم از افراد نا مناسبی تحقیق کردی از کسی که این شاخه رو درس میده یا میخونه و از مدارس برو بپرس! دوستان و اشنایان خیلی حرف ها میزنند…

 27. Sepideh گفت:

  سلام من دوازدهم تجربی هستم و در سال ۹۸ کنکور تجربی را میخوام بدم درکنارش میخوام در دانشگاه گرافیک هم بخونم ، برای اینکه در دانشگاه گرافیک برم باید کنکور هنر بدم؟ میشه راهنمایی کنید خیلی ممنون?

 1. خرداد ۶, ۱۳۹۶

  […] قسمت بعدی می تونید با رشته گرافیک هنرستان آشنا […]

 2. مرداد ۲, ۱۳۹۶

  […] معرفی رشته گرافیک […]

 3. دی ۶, ۱۳۹۶

  […] گرافیک […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *