رشته گرافیک هنرستان- فنی حرفه ای

 

در نظام جدید آموزشی، همه دانش آموزها در آخر پایه نهم(خرداد یا شهریورماه) باید به رشته ها و شاخه های تحصیلی مناسب خودشون، هدایت بشن. برای همین  آموزش و پروزش با به کارگیری سامانه ای و جمع آوری اطلاعات آزمونهای رغبت ، استعداد ،شخصیت ، نظر والدین و دانش آموز و همین طور سوابق تحصیلی ، هدایت تحصیلی را انجام می ده. بر طبق آمار حدود ۳۳ درصد از بچه ها به رشته های کاردانش و فنی حرفه ای وارد میشن که قراره این مقدار به ۵۰ درصد برسه(در سال های آینده). رشته های فنی حرفه ای و کاردانش این مزیت را دارن که کار محور هستن، یعنی بجای اینکه بیشتر روی دروس حفظی و تئوری تمرکز کنن، دانش آموزها را وارد فعالیت ها و حرفه ها میکنن، تا از همون ابتدا، یه مهارتی را یاد بگیرن. خب خوبی این روش اینه که دیگه خیلی بچه ها قبولی توی کنکور و ادامه تحصیل ، تعیین کننده نیست و البته اگه بخوان هم می تونن ادامه تحصیل بدن و به قولی این رشته ها دست به نقد هستن.

یکی از رشته های خیلی خوب و کاربردی هنرستان، گرافیک هست. در این مقاله قصد داریم در خصوص ویژگی ها و درس های این رشته باهاتون صحبت کنیم. امیدواریم با خوندن این مقاله بتونید تشخیص بدید که آیا این رشته بدردتون می خوره یا نه؟

رشته گرافیک در ایران

اهمیت رشته گرافیک

از هزاران سال پیش ، حتی قبل از اینکه خط و نوشتن شروع بشه، انسان اولیه با نقاشی و تصویر گری بر  روی دیواره غارها،  پیام ،احساسات و نیاز های خودش را انتقال می داد. کم کم با گذشت زمان و پیشرفت دانش بشر،  بر روی اشیاء و ظروف نیز نقش هایی زد. از اون گذشته های دور دانش گرافیک همواره مسیر رشد خودش را طی کرده تا امروزه  که با توسعه زندگی مدرن و شهر نشینی ، ارتباطات تصویری نقش مهم و اساسی در زندگی روزمره داره. برای همین هم  شکل گیری و تکامل هنر گرافیک سریعاً پیشرفت کرده است. نیاز به نشانه ها و تابلوهای مختلف، نشان ها و آرم ها، طراحی حروف برای خطوط و زبان های رایج از نمونه های فعالیت زمینه گرافیک حساب میشه. ضمن اینکه فرآیند چاپ، طراحی شهری، گرافیک محیطی، گرافیک مطبوعاتی در حوزه نشر، دنیای پیچیده و متفاوت تبلیغات،…همه و همه در حوزه فعالیت های گروه شغلی بزرگ طراحان گرافیک تعریف میشه.

شرایط لازم دانش آموزان برای ورود به رشته گرافیک(شایستگی های غیر فنی)

  -کارنامه قبولی پایه نهم به انضمام برگه راهنمای مشاورۀ تحصیلی و انتخاب رشته

-از نظر جسمی سالم باشد

– داشتن بینایی کافی (عدم کور رنگی و شب کوری)

-داشتن استخوان بندی و اندام سالم و متناسب

– داشتن دستان سالم برای انجام کار های ظریف

– داشتن علاقه به کار های فنی و هنری ( نمرات مجموعه دروس کار و فناوری و فرهنگ و هنر در سال های قبل تعیین کننده است)

 -درک و هوش ریاضی خوبی داشته باشد یعنی  (نمرات ریاضی ۳ سال متوسطه اول مناسب باشد- میانگین حداقل ۱۲ باشد)

– نتایج آزمون رغبت سنجی فرد را مناسب برای رشته گرافیک  نشان دهد

 شغل های مرتبط با رشته گرافیک

شغل های مرتبط با رشته گرافیک چی هستن؟(بازار کار رشته گرافیک)

رشته گرافیک دارای بازار کاری متنوع و مختلفی هست.  از صفحه آرایی کتاب، طراحی بخش گرافیک صفحات وب، طراحی آگهی و پوستر گرفته تا طراحی جلد و تصویر گری برای کتابها و مجلات مختلف، طراحی لوگو و نشان شرکت ها همه و همه دنیای کار این رشته هست.

 

چطور گرافیست خوبی بشیم

طراحی گرافیک یه رشته رو به رشده که فرصت های زیادی درش وجود داره. گرافیست شدن شاید یکم سخت و ترسناک به نظر برسه! این که بخواید لوگو، اپلیکیشن و وبسایت طراحی کنید. ممکنه بخواید تو یه بخش خاصی به طراحی بپردازید و یا این که بخواید توی بخش های مختلف دستی بر آتش ببرید! ولی نهایتاً هر راهی رو که انتخاب کردید، یادتون باشه که باید برای گرافیست شدن تکنولوژی درست رو انتخاب کنید و اصول اولیه هنری رو درک کنید.

 

بخش ۱: مهارت هاتون رو پرورش بدید

 رشته گرافیک: یاد بگیرید که چطور بکشید

۱-یاد بگیرید که چطور بکشید

برای این که یاد بگیری چطوری بکشید نیازی به این نیست که یه عالمه کلاس برید (هرچند این کار می تونه کمک کنه). به جاش، یه کتاب (مثلاً کتاب یادگیری طراحی در ۳۰ روز) بردارید و آموزش هاش رو دنبال کنید.

 • به مدت یک ماه هر روز نیم ساعت تمرین طراحی کنید. این کار کمکتون می کنه که بتونید سبک هنری خودتون رو پیدا کنید و خلاق بشید.
 • اگه می خواید کلاس برید، وبسایت های هنری رو چک کنید تا کلاس های ارزون رو پیدا کنید.

در زمینه گرافیک آموزش ببینید

۲-  آموزش توی هنرستان و دانشگاه را جدی بگیرید 

شاید فکر کنید که اگه بخواید برای خودتون کار کنید نیازی به مدرک هنرستان و دانشگاه ندارید. ولی حتی مشتریایی که بهتون مراجعه می کنن هم می خوان یکم راجع به پیش زمینه تون بدونن تا خیالشون راحت شه که شما می دونید دارید چی کار کنید. بنابراین تحصیلات داشتن باعث می شه که روی مشتری و کارفرما تأثیر مثبت تری بذارید.

چند نکته:

 • -داشتن مدرک طراحی گرافیک شانستون رو برای رابطه و کار پیدا کردن زیاد می کنه و علاوه بر این می تونه چشمتون رو به روی تکنیک ها، سبک ها و تئوری های جدیدی باز کنه و تأثیر مثبت روی کارتون بذاره.
 • -حتی داشتن یه گواهی نامه هم می تونه کمکتون کنه که چیزای جدیدی یاد بگیرید.
 • – کنار تحصیل  هنرستان، توی دوره های آنلاین طراحی گرافیک شرکت کنید. دوره های آنلاین زیادی وجود داره در مورد این که چطوری گرافیست بهتری بشیم. برای پیدا کردن این دوره ها می تونید سرچ کنید. مثلاً سرچ کنید که «چطور گرافیست بهتری بشیم». مثلاً توی ایران سایت فرادرس یه سری دوره های خوب مجازی برای تسلط روی نرم افزارهای گرافیک داره:آموزش گرافیک کامپیوتری فرادرس  . البته با سرچ توی سایت آپارات هم می تونید ویدو های رایگانی را توی این زمینه ببینید.
 • درانتهای همین مقاله لیست هنرستانهای تهران که رشته گرافیک را ارائه می دن را می تونید ببینید، با بررسی و تحقیق ، بهترین و نزدیک ترین مدرسه را از بین اونها انتخاب کنید.

وسایل لازم برای تحصیل توی رشته گرافیک

چه وسایلی را برای تحصیل توی رشته گرافیک باید تهیه کنیم و هزینه اونها چقدره؟

بطور کلی برای دروس طراحی و عکاسی ، وسایلی مانند مداد طراحی ، مداد رنگی و وسایل رنگ آمیزی ، با نظر هنر آموز اون درس(معلم ) باید تهیه کنید و مسلماً قیمت اون تابعی از کیفیت وسایلی است که می خرید. البته می تونید از سایت هایی که وسایل دست دوم هم می فروشند، برای ارزون شدن هزینه این موارد استفاده کنید.

توی رشته گرافیک چه درس هایی خواهیم داشت؟

برنامه درسی  شامل طراحی ۱و ۲ – عکاسی و آشنایی با تاریخ هنر ایران و جهان ، خوشنویسی ، مبانی هنر تجسمی، علم مناظر و مرایا، کارگاه چاپ دستی، پایه و اصول صفحه آرایی ، خط در گرافیک ، و دروس مشترک رشته های هنرستان است.

دروس پایه دهم رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

دروس پایه دهم رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

دروس پایه یازدهم رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

دروس پایه یازدهم رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

دروس پایه دوازدهم رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

دروس پایه دوازدهم رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

کتاب های رشته گرافیک هنرستان

از لینک زیر می تونید کتاب های این رشته را دانلود کنید و اونها را بررسی کنید:

کتاب های رشته گرافیک هنرستان

 

 

 حوزه ای که می خواید روش کار کنید رو پیدا کنید

۳-حوزه ای که می خواید روش کار کنید رو پیدا کنید

همونطور که در ابتدای مقاله گفتیم، طراحی گرافیک یه رشته وسیع با یه عالمه زیررشته اس. به عنوان یه گرافیست، باید انتخاب کنید که می خواید روی طراحی لوگو کار کنید یا طراحی وبسایت و یا چیزای دیگه. انواع مختلف طراحی گرافیک رو آزمایش کنید و اون تخصصی رو انتخاب کنید که براتون جذاب تره.

 • -اگه می خواید وبسایت درست کنید، کتاب «Don’t Make Me Think, Revisited: A Common Sense Approach to Web Usability» رو بخونید (اگه زبانتون خوبه).
 • -شرکت اپل یه سری راهنماها و دستورالعمل ها تهیه کرده تا گرافیست ها بتونن برای نرم افزارش اپلیکیشن های جدید طراحی کنن. برای جزئیات بیشتر آدرس https://developer.apple.com/design/ رو چک کنید.

گرافیک کامپیوتری و نرم افزارهای مربوط به اون

بخش ۲: ابزار لازم رو تهیه کنید

سخت افزار مناسب برای کار گرافیکی خودتون رو انتخاب کنید

۱-سخت افزار مناسب رو انتخاب کنید

طراحی گرافیک رشته ایه که به شدت به تکنولوژی وابسته اس. شما برای اینکه به روز باشید و به اصطلاح از بقیه جلو بیفتید حتماً احتیاج دارید که در سطح حرفه ای،  مجموعه از مهارت های کامپیوتری مناسب رو داشته باشید. دقت کنید که سخت افزار خوبی هم تهیه کنید. برای کارهای گرافیک کامپیوتری، ترکیب کارت گرافیک و سی پی یو  و هارد کامپیوتر یا لب تابتون خیلی تعیین کننده است و حتماً قبل از اینکه سیستمی را بخرید، ویژگی های کارت گرافیک و سی پی یو را بدقت بررسی کنید.

 • -توی دنیای طراحی گرافیک، مکینتاش به خاطر امکانات و قابلیت هاش رایج تره.
 • -اگه می خواید کامپیوتر میزی بخرید، مطمئن بشید که نرم افزارهای از پیش بارگذاری شده و اضافه نداشته باشه. اینطوری سریع تر ران می شه و با نقص فنی کمتری روبرو می شه. حواستون باشه که کامپیوترتون کارت گرافیک قوی و هارد دیسک بالا داشته باشه.
 • -مهمه که با اصول اولیه  کامپیوتر  آشنا باشید. مهارت های کامپیوتر را یاد بگیرد اگه وقت شرکت توی کلاس های حضوری را ندارید و یا هزینه ش براتون زیاده از سایت هایی که آموزش را بصورت الکترونیکی ارائه می دن ، تهیه کنید. این آموزش ها را می تونید با سرچ توی اینترنت  پیدا کنید.
 • -تبلت هم یه ابزار طراحی گرافیک خوبه. از تبلت و قلم مناسب می تونید به جای کاغذ و خودکار استفاده کنید تا طرح های دیجیتالیِ تر و تمیز درست کنید و یا به طرح هاتون جزئیات ظریفی اضافه کنید. تبلت Wacom Bamboo یه گزینه خوب برای گرافیست هاست و می تونه نیازهاشون رو برطرف کنه.

نرم افزار های لازم برای کارهای گرافیکی را تهیه کنید

۲-نرم افزار های لازم را تهیه کنید

نرم افزارهای طراحی گرافیک می تونن کارتون رو راحت تر و سریع تر کنن. احتمالاً تمایل داشته باشید که همیشه از یه نرم افزار خاص استفاده کنید ولی بهتره حداقل با چندتایی آشنا باشید.

 • Adobe Photoshop نرم افزار مهمیه که هر گرافیستی باید کار باهاش رو بلد باشه. برای یاد گرفتن عمیق فوتوشاپ نیاز به زمان زیادی هستش، ولی یادگیری اصول اولیه اش آسونه و نیاز به زمان زیادی نداره. ویدیوهای آموزشیش رو ببینید و یه کم با نرم افزار کار کنید.
 • -کتاب های زیادی درباره چگونگی استفاده از ابزارهای فوتوشاپ وجود داره که می تونید از اون ها هم استفاده کنید.
 • -برنامه مهم دیگه ای که باید یاد بگیرید Adobe Illustrator هستش. از کتاب ها و  آموزش هایی که بعضی سایت های ایرانی توی اینترنت میذارن استفاده کنید.
 • -علاوه بر این ها بهتره با نرم افزارهای Adobe InDesign، Microsoft Publisher، Quark و CorelDRAW هم آشنا بشید.

ابزارهای مفید برای انجام کارهای گرافیکی رو دانلود کنید

۳-ابزارهای مفید رو دانلود کنید

توی طراحی گرافیک (درست مثل زندگی) فقط این مهم نیست که شما دارید درباره چی حرف می زنید بلکه اینم مهمه که چطوری دارید حرف می زنید. بنابراین داشتن فونت مناسب می تونه باعث موفقیت یا شکست طرح بشه. سایت هایی خارجی مثل «http://www.myfonts.com/» و «http://www.dafont.com/» برای شروع جای خوبین، اما بعضی گرافیست ها هم فونت هاشون رو برای دانلود توی وبسایت یا وبلاگشون می ذارن. دنبال فونتی بگردید که جذبتون کنه.

 • -تمام اپلیکیشن ها و وبسایت های موفق رو بررسی کنید. سعی کنید جنبه های خوب و بدشون رو بشناسید. وقتی می خواید کار خودتون رو طراحی کنید از اون ها ایده بگیرید. یک بار که روند کار دستتون بیاد، اونوقت می تونید سبک مخصوص به خودتون رو ایجاد کنید.

 

بخش ۳: یه اسم برای خودتون انتخاب کنید

 با آدمای دیگه ای که تو فیلدتون در زمینه گرافیک کار می کنن ارتباط برقرار کنید

۱-با آدمای دیگه ای که تو فیلدتون کار می کنن ارتباط برقرار کنید

به شرکت ها و سازمان های طراحی بپیوندید. سازمان های طراحی زیادی در سطح شهری و کشوری وجود داره که میزبان اتفاقاتی مثل کنفرانس ها و.. هستن و افرادی که در این برنامه ها شرکت می کنن می تونن سؤال بپرسن و تکنیک های جدیدی یاد بگیرن.

 • -شما باید کارهاتون رو به طراحایی که سبکشون شبیه سبک شماست بفرستید، و این توضیح رو هم طی یادداشتی بهش اضافه کنید که «فکر می کنم شما از این کاری که جدیداً انجام دادم خوشتون بیاد، دوست دارم نظرتون رو راجع بهش بدونم» اگه علاقه نشون دادن، سعی کنید رابطه تون رو باهاشون حفظ کنید و بیشترش کنید. در این صورت احتمالاً باهاتون قرار کاری می ذارن.
 • -ارتباطتون رو با همکلاسی هاتون حفظ کنید. وقتی دارید مهارت های طراحی گرافیک رو توی دانشگاه یاد می گیرید، با همکلاسی هاتون بیشتر ارتباط برقرار کنید. اون ها همکاران آینده شما توی صنعت طراحی گرافیک هستن و وقتی دنبال کار می گردید می تونن بهتون کمک کنن. باهاشون صمیمی بشید و به ایده ها و طرح هاشون علاقه نشون بدید.

کارهای داوطلبانه کنید

۲-کارهای داوطلبانه کنید

بعضی مؤسسات نیاز به همکار بدون حقوق برای طراحی وب و گرافیست دارن، چون می خوان توی هزینه هاشون صرفه جوئی کنن. می تونید به این مؤسسات بپیوندید تا سریع تر وارد بازار کار بشید و رزومه تون رو قوی تر کنید.

 • -یه مؤسسه خیریه که در راستای عقایدتون هستش رو انتخاب کنید و بهشون پیشنهاد بدید که گرافیستون بشید. مثلاً اگه فقر غذایی جزو دغدغه هاتون هست می تونید به مؤسسات این چنینی پیشنهاد کمک بدید.
 • -از مدیر مؤسسه ای که انتخاب کردید بپرسید که می خوان تو چه پروژه ای بهشون کمک کنید. برای طرحی که نیاز دارن چن تا نمونه کار بکشید و بهشون اجازه بدید که از بین اون ها بهترینش رو انتخاب کنن.

جاهای آنلاین زیادی وجود داره که می تونید کارهای گرافیکی که انجام دادید رو به نمایش بذارید

۳-حضور آنلاینتون رو بیشتر کنید

جاهای آنلاین زیادی وجود داره که می تونید کارهاتون رو به نمایش بذارید. مثلاً می تونید برای نمایش طرح هاتون از وبلاگ استفاده کنید. نهایتاً این که باید همیشه از فضاهای اجتماعی مجازی مثل فیسبوک و اینستاگرام برای نمایش کارهاتون و معروف شدن استفاده کنید.

 • -توی مسابقات طراحی گرافیک شرکت کنید. بعضی از سازمان های طراحی گرافیک و دانشگاه ها مسابقاتی با یه موضوع خاص می ذارن. مثلاً ممکنه دانشگاهتون یه مسابقه برای طراحی فونت های جدید بذاره.
 • -برنده شدن تو یه مسابقه و یا حتی دوم یا سوم شدن می تونه رزومه خیلی خوبی براتون بشه و می تونه برای کار پیدا کردن کمکتون کنه. علاوه بر این بهتون این اعتمادبنفس رو می ده که بیشتر توی حوزه طراحی گرافیک پیش برید و عمیق بشید.

خلاقیت تون را برای انجام کارهای گرافیکی دائما به کار بگیرید

۴-همیشه در حال خلق کردن باشید

حتی اگه جایی استخدام نشدید هم باز باید توی زمان های استراحتتون تمرین کنید تا قوه خلاقیت و توانایی هاتون رو بهبود ببخشید. هر قدر طرح های قوی تر و با کیفیت تری داشته باشید، توی مصاحبه ها و یا توی برخورد با مشتری ها شانستون بیشتر می شه.

 

بخش ۴: چطوری میشه توی رشته گرافیک  کار پیدا کنیم؟

خوشبختانه بازار کار طراحان گرافیک خیلی گسترده س. برای همین می تونید با جستجو یه کار برای خودتون دست و پا کنید. خیلی از بچه هایی که می خوان برن این رشته می پرسن که درآمد شغل های مرتبط با گرافیک چقدره؟ در پاسخ باید گفت که درآمدی که شما از انجام شغل های هنری می تونید بدست بیارید کاملاً متفاوته و بسته به دو عامل میزان مهارت و تجربه کاری شما داره. خب اولش نباید درامد براتون خیلی مهم باشه بلکه باید سعی کنید، تا می تونید تجربه بدست بیارید و به اصطلاح رزومه خودتون را قوی کنید. جایی هم  که شروع به کار می کنید، توی پیشرفت شعلی تون خیلی تاثیر گذاره.

 دنبال کار توی یکی از حوزه های گرافیک بگردید

۱-دنبال کار بگردید

توی سایت ها و روزنامه های کاریابی دنبال فرصت های شغلی بگردید. همچنین می تونید با شرکتی که به کار کردن توش علاقمندید تماس بگیرید. هم می تونید درخواست شغل کنید و هم درخواست کارآموزی.

 • -کارآموزی به معنی کار موقت با یه شرکت طراحیه. اگه خوش شانس باشید، می تونید یه کارآموزی پیدا کنید که حقوق داره. اگه نه، ممکنه کارآموزی بدون حقوق پیدا کنید. گرچه، حتی کارآموزی های بدون حقوق هم می تونن تجربه کاری ارزشمندی باشن و ارتباطات شغلی خوبی براتون فراهم کنن و همچنین باعث بشن که بعدها فرصت های شغلی بهتری پیدا کنید.
 • -توی آگهی ها دنبال اون شغلی بگردید که بیشترین نزدیکی رو به مهارت هاتون داره.

 

۲-رزومه تون رو متناسب با هر شغل تغییر بدید

اگه شرکتی دنبال گرافیستی با مجموعه مهارت ها یا تجارب خاصی می گرده، شما هم باید لیستی از مهارت ها و تجاربتون رو که اون شرکت بهش علاقمنده توی رزومه تون قرار بدید

به عبارت دیگه، اگه شرکتی دنبال گرافیستی با مجموعه مهارت ها یا تجارب خاصی می گرده، شما هم باید لیستی از مهارت ها و تجاربتون رو که اون شرکت بهش علاقمنده توی رزومه تون قرار بدید.

 • -مثلاً اگه یه آگهی استخدام، دنبال گرافیستی با مدرک طراحی گرافیک و تجربه عکاسی می گرده، و شما هم هر دوش رو دارید، حتماً توی رزومه تون روی اون ها تأکید کنید.
 • -رزومه تون رو دو بار به دقت بررسی کنید و مجموعه ای از بهترین کارهاتون رو ضمیمه اش کنید.
 • -لازم نیست هرکاری که تا حالا کردید رو توی رزومه تون بنویسید. فقط شغل هایی رو که توی ۵ سال اخیر داشتید، به همراه کارهای داوطلبانه و کارآموزی هایی که متناسب با کار مد نظره، لیست کنید.

نامه پوششی (cover letter) برای رزومه گرافیک خودتون بنویسید

۳-نامه پوششی (cover letter) بنویسید

نامه پوششی باید به اطلاعاتی که توی رزومه تون نوشتید عمق بیشتری بده. مثلاً اگه توی رزومه، تحصیلات و شغل هاتون رو لیست کردید، توی نامه پوششی توضیح بدید که دقیقاً چه کلاس هایی گذروندید و مسئولیت های شغلی تون چی ها بودن. حواستون باشه که نامه پوششی تون کمتر از یک صفحه باشه.

 برای شغل های گرافیکی یا زمینه های نزدیک به اون، درخواست بدید

۴-برای شغل ها، درخواست بدید

در اسرع وقت رزومه و نمونه کارهاتون رو ضمیمه کنید. اگه شرکتی تا ابتدای ماه آینده درخواست ها رو قبول می کنه، تا انتهای این ماه صبر نکنید تا درخواستتون رو بفرستید. اگه شرکتی بعد از دریافت درخواست متقاضیان، ازشون مصاحبه می گیره، شما باید اولین نفری باشید که توی مصاحبه شرکت می کنه. اگه بتونید تحت تأثیرشون قرار بدید می تونید شغل رو به دست بیارید.

 • -به شرکتی برید که براش درخواست فرستادید و یا بهش زنگ بزنید. اگه امکان داشت، شخصاً درخواستتون رو براش ببرید. همچنین باید قبل از این که درخواست بدید، به شرکت مذکور برید و یه سری سؤالات بپرسید. مثلاً اگه ازتون خواسته شده بود که سه تا از آخرین کارهاتون رو بنویسید، ازشون بپرسید که آیا مشکلی داره یکم بیشتر از سه تا بنویسید. به دپارتمان طراحی گرافیک شرکتی که می خواید براش اپلای کنید برید یا بهش زنگ بزنید تا کارکنان اونجا شما رو بشناسن و قبل از دیدن درخواستتون بتونید با رؤسای شرکت ارتباط برقرار کنید.
 • -حتی اگه سؤالی ندارید، می تونید از این بهانه استفاده کنید که فقط می خواید شرایطی رو که قراره با گرفتن شغل، دراون کار کنید ببینید و به این ترتیب اجازه بدید کارکنان اون شرکت شما رو ببینن.
 • -بعد از یک هفته یا بیشتر، به شرکت زنگ بزنید. بگید «سلام، من بابت درخواستی که هفته گذشته براتون فرستادم زنگ زدم. می خواستم بدونم هنوز هم برای اون موقعیت دنبال کسی می گردید؟ اگه اینطوره من خیلی دوست دارم باهاتون همکاری کنم». اگه گفتن دیگه با کسی مصاحبه نمی کنن، دوباره آگهی ها رو ببینید و دنبال یه شغل دیگه بگردید.

با هوشمندی و حضور به موقع شغل رو به دست بیارید

۵-شغل رو به دست بیارید

با درستکار بودن، با شخصیت بودن و باهوش بودن سعی کنید مصاحبه رو با موفقیت بگذرونید. رسمی لباس بپوشید. از رنگ های رسمی و تیره مثل سیاه و قهوه ای و خاکستری استفاده کنید.

 • -سؤالاتی رو راجع به موقعیت مدنظر آماده کنید تا از کارفرما بپرسید. مثلاً این که «از کی می تونم شروع کنم؟»، «با چه دپارتمانی باید کار کنم» و «این موقعیت چقدر تنوع داره؟».
 • -بعد از مصاحبه، یه ایمیل تشکر به کسایی که باهاتون مصاحبه کردن بفرستید. توی این ایمیل می تونید به سؤالایی که داشتید و طی مصاحبه جوابش براتون روشن شد و یا نکاتی که براتون جالب بود اشاره کنید.
 • -اگه می خواید تو یه شرکت بازاریابی استخدام بشید، بهتره برای سخت کار کردن آماده بشید. آماده باشید که از کارهای پایین تر شروع کنید و بعد کم کم پیشرفت کنید.
 • -وقتی موقعیتی رو به دست آوردید با تمام توان شروع به کار کنید. روی هر کاری که انجام می دید، حتی اگه به نظرتون کار کوچیک و ساده ایه، هر چی انرژی دارید بذارید. نتیجه این انرژی گذاشتن رو در آخر با مشتری بیشتر پیدا کردن خواهید گرفت.
 • -تسلیم نشید. اگه بلافاصله شغل پیدا نکردید، ناامید نشید. اگه به طراحی گرافیک حس خوبی دارید و روحیه هنری دارید، حتی اگه زمان زیادی طول کشید تا شغل و مشتری پیدا کنید، بازم به کارتون ادامه بدید. بازم به جاهای مختلف درخواست بفرستید، مجموعه کارهاتون رو کامل تر و بهتر کنید و ارتباطتتون رو با گرافیست های دیگه حفظ کنید.

لیست هنرستان های دارای رشته گرافیک در تهران

 

گرافیک
ردیف نام مدرسه آدرس منطقه شماره تماس نوع جنسیت
۱ گلستان کبیر

 

خیابان شریعتی – خیابان موسیوند – کوی لاچینی – پلاک ۲

 

۱ ۲۲۲۱۹۳۵۲

 

غیردولتی دخترانه
۲ نیایش گیشاخ ناظریان قمیخ ۱۷ ۲ ۸۸۲۴۷۹۸۹ دولتی دخترانه
۳ آئین زندگی

 

 

اشرفی اصفهانی نرسیده به پل همت شهرک هما

 

۲ ۴۴۲۴۱۳۳۲

 

غیردولتی دخترانه
۴ نیمرخ

 

خ دولت – نبش چهارراه دیباجی – جنب نمایندگی محسنیان –

 

۳ ۲۲۵۶۴۴۶۴

 

غیردولتی دخترانه
۵ هنرستان فنی حرفه ای صبا(ف .ح .د)

 

لویزان میدان حسین آباد_خ _جوانشیر

 

۴ ۲۲۹۳۰۱۱۲

 

غیردولتی دخترانه
۶ سردار سازندگی بلوار اشرفی اصفهانی، ابتدای باغ فیض ۵ ۴۴۴۴۲۰۰۰ دولتی پسرانه
  نفیسه آیت اله کاشانی خیابان حسن آباد ک چهارم

 

۵ ۴۴۰۸۴۵۵۲

 

غیردولتی دخترانه
۷ رفاه

 

تهران، میدان بهارستان خ مردم خ گل محمدی پ ۲۳

 

۱۲ ۳۳۵۶۶۰۳۴

 

غیردولتی دخترانه

 

نحوه ادامه تحصیل در رشته گرافیک

دروس عمومی آزمون کاردانی رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

دروس عمومی آزمون کاردانی رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

بعد از تموم کردن، دوره تحصیل تون توی هنرستان، می تونید توی آزمون کاردانی شرکت کنید. در مقطع کاردانی شما در سه شاخه می تونید ادامه تحصیل بدید، این شاخه ها عبارتند از: ۱- گرافیک- گرافیک ۲- انیمشن ۳- گرافیک

رشته گرافیک از رشته های پرطرفدار هنرستان هست، برای همین هم پذیرش دانشجو از طریق آزمون و توسط سازمان سنجش انجام مشه. توی آزمون کاردانی دو دفترجه توزیع میشه که  دفترچه اول شامل دروس عمومی و مشترک کلیه رشته های هنرستانه و دفترچه دوم همه مربوط به دروس اختصاصی رشته گرافیک هستش.

دروس اختصاصی آزمون کاردانی رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

دروس اختصاصی آزمون کاردانی رشته گرافیک هنرستان فنی حرفه ای

آموزشکده های مقطع کاردانی رشته گرافیک

آموزشکده هایی که در مقطع کاردانی پذیرش دانشجو می کنند را می تونید از طریق لینک زیر ببینید:

آموزشکده هایی که در مقطع کاردانی پذیرش دانشجو می کنند

 

در مقاله بعدی با رشته فتو گرافیک آشنا بشید:

رشته فتوگرافیک فنی حرفه ای

 

مطالب مرتبط

۹۷ دیدگاه‌

 1. مهران گفت:

  سلام
  مواد درسی مربوط به گرافیک کامپیوتری شاخه کار دانش رو از کجا می تونیم پیدا کنیم؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   لیست دروس گرافیک کامپیوتری کاردانش :

   ۱- کاربر رایانه- ۱۸۵ ساعت
   ۲-طراحی گرافیکی سیاه و سفید-۱۶۹ ساعت
   ۳-تایپ رایانه ای-۱۰۰ ساعت
   ۴-طراحی گرافیکی رنگی- ۱۲۹ ساعت
   ۵-گرافیک رایانه ای۱۱۳۸ ساعت
   ۶- کار ورزی

  • kata گفت:

   استاندارد کاربر رایانه : از هنر جو انتظار می رود توانایی درک مفاهیم اولیه و توانایی کار با ویندوز و مدیریت فایل ها و پوشه ها و تنظیمات صفحه نمایش و توانایی و تشخیص از بین بردن ویروس های کامپیوتری و توانایی برقراری ارتباط با اینترنت را داشته باشد
   استاندادرد طراحی گرافیک سیاه و سفید : آشنایی با طراحی و اشنایی با ترسیم انواع خطوط طراحی و توانایی ترکیب و به کارگیری انواع سطوح و اشکال هندسی و حجم و نقطه و آشنایی با رعایت تناسبات طلایی و به کار گیری در اجرا و توانایی ترکیب بندی عناصر بصری در اجرا
   استاندارد تایپ رایانه ای : توانایی کار با واژه پردازد ورد (word) و توانایی ایجاد یک متن فارسی و لاتینو توانایی کار با table, tab, templates, styes و عملیات چاپ
   استاندارد گرافیک رایانه ای
   استاندارد طراحی گرافیک رنگی : توانایی اماده سازی مواد و تجهیزات و ابزار کارگاهی و توانایی به کارگیری رنگ های مکمل و توانایی به کارگیری کنتراست های هفتگانه و هارمونی رنگ ها در خلق آثار و تسلط در به کارگیری نرم افزار های photoshop و corel

 2. shabnam گفت:

  سلام کدام رشته از کنکور هنر تربیت معلم داره؟؟

 3. Aylin گفت:

  سلام.من نهم هستم و بین دو رشته گرافیک و فتوگرافیک موندم و با اینکه مقاله هاتونو خوندم هنوز نمیدونم کدوم رشته برام بهتره…میگن فتوگرافیک جدیده و گرافیک داره حذف میشه پس این دلیل بر این نیست که فتوگرافیک بهتره؟من به عکاسی و کار با فتوشاپ و …علاقه دارم و همینطور به طراحی لباس
  میخواستم نظرتونو بدونم…لطفا نگید هردو خوبه
  من الان واقعا نمیدونم کدوم مناسبمه
  و من اگه بخوام بعد دبیرستان طراحی لباس بردارم اگه رشته فتوگرافیک بخونم این ممکنه؟فنی حتما میخوام برم
  ممنون میشم زود جواب بدید

 4. S. O گفت:

  ببخشید میخواستم بدونم که برای رفتن به رشته عکاسی باید در شاخه گرافیک تحصیل کنیم یا فتوگرافیک؟؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   بایستی به هنرستانهای کاردانش مراجعه کنی

  • kata گفت:

   تو هر دو رشته عکاسی هست امااگه فقط عکسی میخواید برید کاردانش ولی اگه به چیز های گرافیک هم علاقه داریدفتوگرافکی بهتره چون از رشته ی عکاسی در کاردانش عام تر و بهتر هست.
   گرافیک هم عکاسی داره اما نسبت به دوشتهی عکاسی و فتوگرافیک خیلی کمتره و میتونید با خوندن این رشته تو دانشگاه گرایش خود رو فقط در عکاسی بزنید که بهتره در همین هنرستان انتخاب کنید.

 5. *-* گفت:

  سلام هزینه های رشته گرافیک توی سه سال هنرستان چطوریه
  حدودا چند میلیون میشه؟

 6. F گفت:

  سلام… رشته گرافیک رایانه ای چجوریه؟ میشه بیشتر درموردش توضیح بدین؟ممنون

  • kata گفت:

   رشته ی گرافیک که در فنی و حرفه ای هست کاملا دستی و سنتی آموزش داده میشه و خود هنرجو باید دنبال آموزش کار با سیستم باشه… اما گرافیک رایانه ای همینجور که اسمش هست به کار تو کامپیوتر و آموزش نرم افزار هایی مثل فتوشاپ ایلوستریتور و… هم دارند.

 7. kata گفت:

  من خودم که گرافیک میخونم در سال اول ۱ میلیون خرجم شد بعضیا هم هستن ۱۲ میلیون خرج کردن باز نسبت داره به معلم و وسایلی که میگه و از کجا میخری! البته به جز دوربین
  اکثرا همون وسایلا در طول سه سال استفاده میشن و در سال های بعد کمتر خرج میکنند

 8. Saman گفت:

  سلام من دهم نقشه کشی هستم و میخواستم بدونم چجوری میشه تغییر رشته بدم به رشته گرافیک؟

 9. مهری گفت:

  توضیحاتتون عالی بود

 10. N.y گفت:

  سلام برای رشته گرافیک حتما باید دوربین داشته باشم؟

 11. معصومه گفت:

  سلام.وقت بخیر
  من یازدهم تجربی ام و میخوام سال بعد یعنی دوازدهم رو گرافیک بخونم و دیپلمشو بگیرم. تو چند تا سایت دیدم که نوشته بود که تغییر رشته از شاخه نظری پایه یازدهم به دوازدهم هنر مجاز نیست. اگه واقعا اینطور باشه من چیکار کنم؟

  • مهسا گفت:

   سلام.منم شرایط مشابه با شما رو دارم؛میشه در ازتباط باشیم و تجربه و تصمیمامون رو به اشتراک بزاریم؟خودم خیلی گیج شدم و نمیدونم آیا انتخاب درستی هست که تغییر رشته بدم یا نه..

 12. Ronak گفت:

  من میخواستم فتوگرافیک بخونم ولی هزینش بالاست.هزینه ی گرافیک هم همینطوره؟

 13. روناک گفت:

  هزینه هاش چه جوریه؟

 14. مبینا گفت:

  سلام ببخشید من نهمی هستم به خاطر هزینه هاش یکم نگرانم. رشته گرافیک حداکثر خرجش چقدر میشه ؟
  هزینه گرافیک بیشتره یا گرافیک رایانه ای ؟

  • nojavanshad گفت:

   سلام
   برای گرافیک رایانه ای به کامپیوتر نیاز دارید که حدود ۱۰ تا ۱۵ ملیون هزینه دارد و برای گرافیک هم بایستی دوربین و تجهیزات بخرید که میتونید دست دوم تهیه کنید تا ارزاتر در بیاید

 15. Atefe گفت:

  سلام
  به نظر شما رشته فتو گرافیک بهتر هست یا گرافیک؟

 16. حورا گفت:

  هر دو یه شکل هستن ولی تنوع کار های گرافیک و همینطور هزینه هاش بیشتره.
  پیشنهاد میکنم برای دیدن کارهای گرافیک به نمایشگاه هنرستان روشنگر برین. وقتی من نمایشگاه رو دیدم به گرافیک علاقه مند شدم.

 17. Javid گفت:

  باسلام.من به بازی سازی خیلی علاقه دارم و از طراحی سه بعدی ایش توی کامپیوتر خوشم میاد؛از طرفی ام به طراحی با دست علاقه دارم و فکر کنم یکمی ام استعداد دارم،از اون طرفم از نقاشی به معنی واقعی متنفرم…به عکاسی ام یکم علاقه دارم…میشه کمکم کنید بگیدکه بهتره برم گرافیک یا فتو گرافیک و یا گرافیک رایانه ای؟لطفا جواب بدین.واقعا به جوابتون نیاز دارم.

 18. melika گفت:

  توضیحاتتون عالی و کامل بووووووووووووووود

 19. ali گفت:

  چرا رشته گرافیک اینقدر خرج بر میداره آیا وسایل مورد نیاز این رشته گرونه یا اینکه هزینه هنرستان ( آیا فقط هنرستان های غیر دولتی این رشته را ارائه میدن؟)؟

 20. sanaz jalali گفت:

  مرسی بابت مطالب جالبی ک تو سایتتون گذاشته‌اید
  درمورد رشته های دیگر هم از این نوع مطالب بزارید

 21. محمد گفت:

  واقعا خیلی بهم کمک کردین ممنون

 22. Negar گفت:

  سلام
  من نهم هستم و میخوام انتخاب رشته کنم من به عکاسی علاقه دارم اما رشته عکاسی در هنرستان های شهرمون نیست اگه برم گرافیک در چه حدی عکاسی یاد میدن؟اصلا حتما یاد میدن یا ممکنه بعضی هنرستان ها یاد ندن ؟

 1. فروردین ۲۱, ۱۳۹۸

  […] رشته گرافیک هنرستان | نوجوان شاد […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *