کبوتربازی، تفریح جوانان و نوجوانان ورامینی

«غلام»، که اهل ورامین است، صورت آفتاب سوخته‌ای دارد؛ با موهای فرفری و تیپی معمولی که به گفته خودش چند روز بی خوابی در هفته گذشته برای رسیدن به کفترها، سر و وضعش را به هم ریخته. او برنده مسابقه روز جمعه است.

تصاویر جالب از مسابقه کفتر بازی در تهران

 

مسابقه کبوترپرانی ‘گرو’ که همه ساله با آغاز فصل تابستان از اول تا اواسط تیرماه برگزار می‌شود، کبوتربازها و نیز تماشاگران را در برخی شهرها دور هم جمع می‌کند. در این مسابقه شرکت کنندگان قراردادی امضا کرده و داوری تعیین می‌کنند تا بلندپروازترین کبوتر که بتواند بیشترین زمان را نیز در آسمان پرواز کند به عنوان برنده تعیین کنند.

3

ظهر داغ جمعه ٢۵ تیر ٩۵ برای آقا غلام و ۵٠٧ کبوترش که مردهای حرفه‌ای این کار به آنها می‌گویند «کفتر»، روز خوبی بود؛ روز برد، روز سرافرازی در مسابقه «کفترپرانی» که بین او و یک «کفترباز» معروف ورامینی برگزار شد و دست آخر، این کبوترهای آقاغلام بودند که بیشترین زمان را در آسمان تهران پرواز کردند؛ یعنی روی هم سه‌هزار ساعت در برابر «کفترهای» ابوالفضل که دو‌هزار ساعت پریدند. بازار آهن شادآباد در جنوب غرب تهران دیروز حال و هوای متفاوتی داشت؛ از شش صبح تا پنج عصر، این کفترهای آقاغلام بودند که در معروف‌ترین مسابقه «کفترپرانی» تهران در آسمان پرواز کردند و رکورد بیشترین زمان پرواز را در بال‌های خودشان نگه داشتند.

دانستنی های مسابقه    کبوتر پرانی
تعداد کبوترها باید دقیقا با هم برابر باشد؛ مثل دو کشتی‌گیر که باید در مسابقه دقیقا هم وزن هم باشند، تعداد کبوترهای دو طرف باید دقیقا با هم بخواند.

6

قوانین مسابقه کبوترپرانها اما یکی دو تا نیست؛ بال همه کبوترها که رنگ رنگی‌اند و صدای بالشان در لانه کبوترها می‌پیچد، مهر خورده؛ مهر قرمز:

7

قیمت کبوتر؛ از ١۵٠ تا ٢٠٠‌هزار تومان
قیمت فروش کبوترها از ١۵٠ تا ٢٠٠‌هزار تومان است. قیمت بعضی‌هایشان هم فرق می‌کند؛ یک وقت می‌بینی یک کبوتر هم بپر است هم رنگ و قیافه خاصی دارد؛ مثل این همای که واقعا زیباست.
ابلق، سوسکی، سبز، زاغ، کله خال دار، کله دم بور، کله دم سیاه؛ اینها نام انواع کبوترهایی است که آقا غلام نگهداری می‌کند. او می‌گوید دوست داشتن کبوترها سلیقه‌ای است: «برادرم سوسکی دوست دارد، من همای سبز دوست دارم چون هم زیباست هم نایاب است.

2

برخی از شرایط   کبوتر قبل از مسابقه

۱- دارا بودن جای مناسب، بلند، امن و ساکت

۲- ساختن یک ساختار محکم و مناسب (قفس) و تهیه سیستم تهویه، گرمایشی، نی بندی، توربند، قفل و بست محکم

۳- برخورداری از کبوتران خوب و اصیل

۴- واکسیناسیون جفت ها و جوجه ها

۵- بستن قرارداد (کتبی)، ذکر تعداد کبوتران در روز مسابقه (میهمانی)، تعیین محدودیت های (دوپینگ آزاد یا خیر) و ذکر شرایط خاص، حضور چند پیشکسوت (شاهد) و تعیین داورها
5

منبع: سایت فرارو

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. جالب بود ! با سپاس از سایت خوب تان !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *