چیکار کنیم تا بتونیم توی یه روز به همه کارمون برسیم ؟

چند تا کار همزمان ریخته رو سرت ؟ نمیدونی باید چیکار کنی؟ فکرشم نمی کنی که بتونی از عهده ی این همه کارها بر بیای ؟ البته که می تونی ! اگه می خوای بدونی که چجوری باید این همه کار رو انجام بدی و وقت کم نیاری بهت پیشنهاد می کنم یه لیست از کار هایی که باید انجام بدی تهیه کنی . بقیش چی ؟ پیشنهاد می کنم این مقاله بخونی تا در باره ی این اولویت بندی و لیست کردن اطلاعات بیشتری داشته باشی.

انجام کامل همه ی کارها

۱- از میان همه ی کار هایی را که لیست کرده اولین کار که مهم تر است را در زمانی که برایش تعیین کرده اید انجام دهید

( سعی کنین اون کار رو در آن زمان به طور کامل انجام دهید و به پایان برسونید ) . وقتی که کارهاتون رو طبق لیست انجام می دین تا زمانی که یک کارتون نموم نشده به سراغ کار دیگه نرید ،  اگر این کار رو نکنین تو انتهای روز یا انتهای هفته متوجه می شید که همه ی کار ها رو ناقص انجام دادین. به جای اینکه از هر کدوم فقط بخشی رو انجام بدین و ناتمومش بذارید بهتره کاره مهمتر و اورژانسی تر رو به طور کامل انجام بدین و بعدش کمی استراحت کنین و کار دوم رو شروع کنین. کار غیر مفید و یا کاری که تو اولویت شما نیست و حتی تو لیست شما قرار نداره رو انجام ندین چون باعث می شه وقت شما هدر بره و برای کار مهمتری که دارین وقت کم بیارین.
– یه پیشنهاد دیگه ای برای نوع نوشتن لیست و انجام کار ها می تونه این باشه که کارهایی رو از چنتا دسته باهم انجام بدین جوری که به هیچ کدوم از کار هاتون لطمه وارد نشه این یه ایده موثر برای ذخیره وقت هست. بعضی از کار ها رو نمی شه این مدلی انجام داد مثلا نمی شه همزمان هم یادداشت های ریاضیتون رو مرور کنین و هم در مورد تاریخ بخوایین یه مقاله بنویسین اما کار هایی دیگه می تونین انجام بدین مثلا لباس ها رو بندازین تو ماشین لباس شویی و زمان لازم برای صبر کردن رو صرف مرور یاد داشت های درسیتون کنین یا غذا درست کنین . اینجوری هم کار های مهم تر تون رو انجام دادین و هم زمان ذخیره کردین .

وقتتو تلف نکن
۲- تصمیم بگیرید و ببینید که چه کار هایی می توانید انجام بدین و چه کار هایی باعث می شه نتونین کار های مهم رو انجام بدین؟

اگه خونه ی شما وای فای داره ممکنه شما رو وسوسه کنه که وقتی توی کتاب خونه هستین با گوشی یه سری به نت بزنید و ببینید در باره ی اون موضوع تو اینترنت چه چیزی نوشته شده. اگه این کار باعث بشه شما بتونین کارتون رو خوب انجام بدین مشکلی نداره اما اگه باعث بشه کارتون عقب بیفته و نتونین درستون را به موقع تموم کنید، بهتره به فکر یه راه حل باشین. مثلا به جای استفاده از اینترنت وای فای بهتره اینترنتتون کابلی باشه که اینجوری نتونین سریع با گوشی وصل اینترنت بشین و تو اون غرق بشین. 🙂

۳- کار های مختلف موجود توی لیست رو جانشین هم بکنین

وقتی کار های لیستتون رو به ترتین انجام دادین و وسطش خسته شدین می تونین به لیست نگا بکنین ببینین کدوم کار رو اگه الان انجام بدین خستگیتون رفع می شه و به اصطلاح رفرش می شین و حوصله تون جا میاد ؟ پس همون کار رو بکنین و اینجوری یه کار رو جایگزین کار دیگه ای کردین و علاوه بر انجام دادن یه کار از لیست خستگیتونم در رفته و انرژی پیدا کردین که بقیه کار های لیست رو بتونین انجام بدین . مثلا به جای کار مدرسه و درس خوندن می تونین یکی از کار های خونتون رو انتخاب کنین و اونو انجام بدین . بین کار ها تون زمان کمی رو هم برای رفع خستگیتون اختصاص بدین و بعد شروع کنین و کار دیگه ای رو انجام بدین . این کار ها باعث می شه کارایی شما بیشتر شده و خسته نباشین .

اول کاره سخت تر رو انجام بده
۴- با کار هایی که دشوار تر هستند و یا انجام دادن اون کار برای شما خوش آیند نیست شروع کنید

بسته به خلق و خوی شما ، انجام اولین کار می تونه فرق داشته باشه و ممکنه اولین کار شما این باشه که بخوایین اول کاری رو انجام بدین که برای روحیه شما خوب باشه ( به شما روحیه بده ) و باعث بشه بقیه کار هاتون رو به خوبی انجام بدین اما می تونه مهم ترین کارتون هم باشه که انجام دادن اون می تونه خیال شما رو از بابت بقیه کار ها راحت بکنه و یا می تونه کاری باشه که شاید مهم نیست اما شما از انجام دادن اون خوش حال نیستین و به نوعی خوشایند شما نیست اما تموم کردن این کار باعث می شه بی استرس به بقیه کارهاتون برسید و اون ها رو به راحتی انجام بدین .
– مقاله ی انگلیسی شما ممکن هست که از تکالیف درسی ریاضی شما مهمتر باشد پس به نظر باید اول روی مقاله انگلیسی کار بکنین و بعد شروع به انجام تکالیف درسیتون بکنین. اما وقتی شما از درس ریاضی متنفر باشین چی ؟ در این موقع ابتدا تکالیف ریاضیتون رو انجام بدین و وقتی خیالتون راحت شد از ریاضی مقاله ی انگلیسی تون رو شروع کنین و بقیه وقتتون رو به طور کامل به مقاله اختصاص بدین و اگه اول مقاله رو بنویسین شاید به صورت کامل توجهتون رو به مقاله بدین و از ریاضی غافل بشین و در انتها ی روز متوجه می شین که ریاضی رو نخوندین و اینجوری از برنامه هایی که دارید عقب بیفتید .

کار های فوری رو زودتر انجام بده
۵-  کارهای فوری را زودتر انجام بدید

یعنی اول کار هایی رو انجام بدین که نیاز هست به صورت فوری و اورژانسی انجام بدین هرچند که کار مهمتری برا انجام دادن دارین . مثلا شما فقط نیم ساعت فرصت دارین تا به بازار برید و اون نرم افزار درسیتون رو که سفارش داده بودید رو بگیرید ، در حالی که تو کار هاتون نوشتن مقاله مهمتر از گرفتن این نرم افزار بود . به خاطر فوریت پیش اومده شما مجبورید اول اون کار فوریتون رو انجام بدید و بعدا به کار مهمتر برسید .
– بهتره موقع برنامه ریزی کردن به این قضیه هم توجه بکنین و توی لیستتون هم زمان هایی رو برای انجام دادن این کار ها اختصاص بدین. اینجوری اگه یه اتفاق و کار ناخواسته ای هم پیش اومد علاوه بر انجام این کار فوری بتونین بدون وقفه تو کار هاتون به همه ی کار های لیستتون برسین .

همه ی کار ها انجام شد !!
۶- بهتر است بعد از انجام هر کاری که توی لیست بود روش خط بکشین

تبریک می گم !  شما همه ی کار های نوشته شده توی لیست رو انجام دادین . چند لحظه ی لذت بخش رو بگذرونین ! مثلا فایل لیست رو پاک کنین ، یا اگه لیست شما کاغذی باشه بهتره پارش بکنین و توی سطل آشغال و یا توی آتیش بسوزونید و اینجور خستگیتون رو در کنید. دراز بکشید و استراحت بکنید و به خودتون افتخار بکنید که با وجود وقت کمی که داشتید تونستید این همه کار رو انجام بدید .

چند تا نکته مفید :
– اگه بر خی از وظایفی رو که می خوایید انجام بدین اهمیت خیلی کمی دارند اما نیاز به تلاش خیلی زیادی دارند ، بهتر هست که این کار ها ی بی اهمیت رو حذف کنین یا انجام دادنش رو به تاخیر بندازین تا بتونین به اهداف و کار های مهمتری که دارید برسید .
– وقتی شروع به نوشتن اهداف و کار هاتون می کنین و به عبارتی اولویت بندی می کنین و برای هر کدوم از کار هاتون یه مدت زمانی رو مشخص می کنین باید به این نکته توجه کنین که هر زمانی رو که برای هر کاری که میخوایین انجام بدین مشخص می کنین باید واقع بینانه باشه . یعنی نگین که مثلا یه فصل از کتاب زیست رو توی یه ربع می خونم ، برای این کار کمه کم ۱ساعت وقت باید در نظر بگیرید .

سما معروف

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. آذر ۷, ۱۳۹۶

    […] چیکار کنیم تا بتونیم توی یه روز به همه کارمون برسیم ؟ […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *