چگونه یک پدر خوب باشیم

رفتار مناسب با فرزند ها مخصوصا پسرها یکی از دغدغه های اصلی پدران است این حساسیت زمانی بیشتر میشه که  تو دوره بلوغ باشند این رفتار باید خیلی حساب شده و دقیق باشه …. چطور باید با فرزند نوجوونمون رفتار کنیم ؟

۱– به بچه هاتون جایزه بدین

زمانی که بچه هاتون اشتباه میکنن اونا رو به طرز درستی تنبیه کنید. و یا حتی زمانی که یه کار رو خوب و درست انجام میدن باید بهشون جایزه بدین که بتونن دوباره اون رفتار خوب رو تکرار کنن. شما باید نشون بدین که به رفتارهای خوب و درست بچه هاتون افتخار میکنید. اگه این کارهارو انجام بدین اونا همیشه راجع به اشتباهاتشون و یا کارهای خوبی که انجام میدن با شما صحبت خواهند کرد.

*زمانی که بچه هاتون سن کمتری دارن این تشویق ها و تنبیه ها میتونه تاثیر زیادی روی رشد شخصیتیشون داشته باشه. پس سعی کنین این کارهارو به بهتربن نحو ممکن انجام بدین.

* مثلا اگه کودکتون کار خوبی انجام داد اگه بهش یه عروسک به عنوان جایزه بدین خواهید دید که این کار خوب رو دوبار انجام خواهد داد. این کار به بچه هاتون کمک میکنه که کار درست رو از غلط تشخیص بدن.

*به بچه هاتون جوایزی بدین که انتظارش رو ندارن. مثلا بعد از این که کارشون تموم شد سعی نکنید که تمیزشون کنید و بشوریدوشون با این کار اونا فکر خواهند کرد که لطف بزرگی در حق شما انجام میدن.

در مواقع لازم بچه هاتون رو وادار به انجام کاری کنید و یا تنبیهشون کنید

۲-در مواقع لازم بچه هاتون رو وادار به انجام کاری کنید و یا تنبیه شون کنید

اگه میخواین یه پدر خوب و با انضباطی باشین باید بدونین که بچه هاتون رو در مواقع مورد نیاز باید تنبیه کنید. این تنبیه به معنی تنبیه فیزیکی نیست. فقط به این خاطره که بچه تون رو آگاه کنید که کار اشتباهی انجام داده و نباید این کار رو دوباره انجام بده.

*حتما راجع به نوع تنبیه با خانومتون صحبت کنید و در رابطه با نوع تنبیه تصمیم بگیرین. در این صورت بچه تفاوتی بین مادر و پدر قائل نخواهد شد و در مقابل هر دوی اونها رفتار یکسانی را نشان خواهد داد.

محکم و استوار باشید

۳-محکم و استوار باشید

حتما در رابطه با سیستم جایزه دادن و تنبیه کردن محکم و استوار باشید. اگه بچه تون کار اشتباهی کرد حتما باید تنبیه بشه حتی زمانی که خسته هستید یا زمان کافی ندارید یا حتی زمانی که بیرون و در حال تفریح هستید. و برعکس اگر فرزندتون کار خوبی انجام داد باید بهش جایزه بدین حتی زمانی که با کارتون مشغول هستید و یا این که خسته اید. باید بتونید این حس خوب رو به فرزندتون منتقل کنید.

*اگه طبق این اصل پیش نرید فرزندتون متوجه خواهد شد که این سیستم جایزه دادن و تنبیه کردن به حالات روحیتون بستگی داره و مطابق با زمان تغییر میکنه.

 

فریاد نزنید

۴– فریاد نزنید

اگه با یه رفتار نامناسب فرزندتون ناراحت شدین، داد زدن راه چاره نیست. اگه نیاز به فریاد زدن دارید سعی کنید این کار را زمانی که تنها هستید انجام بدین. زیر دوش،  یا در زیر بالش. اما اصلا بر روی فرزندتون داد نزنید، فرقی نداره به این که اون چقدر اشتباه کرده. میتونین یه مقدار صداتون رو بالا ببرین برای این که نشون بدین چقدر از دستشون ناراحت هستین اما به هیچ وجه فریاد نزنید. اگه صداتون رو با یه تنبیه مناسب بالا ببرین اونا خواهند فهمید که اشتباه کردن و نباید اون کار رو دوباره تکرار کنن.

*هر چقدر هم که شرایط سخت باشه، بچه تون نباید ببینه که کنترلتون رو از دست دادید.

خشن نشوید

 

۵-خشن نشوید

مهم نیست که چقدر عصبانی هستید، باید از زدن، آسیب رسوندن و داد زدن و خشن بودن با فرزندتون دوری کنید. این کار باعث آسیب فیزیکی و احساسی به فرزندتون میشه و باعث میشه که هیچ وقت به سمت شما نیان. اگه بچه تون حس کنه که ممکنه عصبانی شین هیچ وقت نخواهد خواست که نزدیک شما باشه. باید در اطراف بچه تون و مادر بچه تون به آرامی رفتار کنید و بهشون احترام بزارین.

به بچه هاتون عشق بورزین

۶– به بچه هاتون عشق بورزین

این که بچه هاتون بدونن آدم مقرراتی و با انضباطی هستین یه اصل خیلی مهمه، اونا همیشه سعی خواهند کرد که برای جلب رضایت شما بهترین کارهارو انجام بدن اما از طرف دیگه اونا به عشق پدرانه ی شما هم احتیاج دارن. اونا باید بدونن که شما همیشه وقت کافی برای اونا دارین. برای این که پدر خوبی باشین باید بین خطوط آموزاندن و عشق ورزیدن حرکت کنید.

*اگه خیلی روی ترسوندن بچه هاتون تمرکز کنید، بچه هاتون احساس راحتی نخواهند کرد و نخواهند خواست که مثلا بیشتر وقتشون رو با شما باشن.

*اگه خیلی روی عشق ورزیدن تمرکز کنید، در این صورت میتونن اشتباهات زیادی رو انجام بدن چون احساس میکنن که محبت شمارو در هر صورتی دارن. پس سعی کنین که میانه رو باشین.

منتظر قسمت بعدی این مقاله باشید.

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *