چگونه یک معمار شویم؟

معماران وظیفه طراحی و نظارت بر ساخت و ساز یک خانه، ساختمان و هر بنایی که به عنوان سرپناه استفاده میشود را بر عهده دارند. آنها داری تحصیلات عالی و مجوز حرفه ای هستند که آنها را مسئول تامین امنیت و عملکرد هرچه بهتر پروژه هایی که بر عهده میگیرند میکند. در این مقاله شغل و حرفه معماری، تحصیلات و مجوز مورد نیاز برای معماری و گزینه های موجود برای انتخاب در رشته معماری را بررسی خواهیم کرد.

 گام اول : برای معمار شدن خود را آماده کنید.

درک حرفه معماری

   ۱-درک این حرفه

   معماری چیزی فراتر از استعداد داشتن در طراحی و نجاری کردن است. معماران در تمامی مراحل ایجاد یک بنا دخیل هستند، از درک ایده فرم و شکل ساختمان گرفته تا ارتباط برقرار کردن با مشتری راجع به نقشه های ساختمان و نظارت بر ساختمان در حال ساخت و رسیدن به ساختمانی مطلوب و رضایتبخش. این ویژگی ها و مهارت ها از ویژگی های معماران است :

   -آنها خلاق هستند. معماران ایده اصلی یک بنا را با فرم مناسب در نظر دارند و با توجه به وضعیت و موقعیت زمین و ساختمان های اطراف، بهترین ساختار را برای آن بنا در نظر میگیرند. هر ساختمان به ظاهر ساده ای که ما به آن برمیخوریم ممکن است فکر و ایده یک معمار برای زیبایی و راحتی هرچه بیشتر بنا در آن به کار رفته باشد.

   -آنها علمی می اندیشند. معماری متشکل از هم هنر و هم از علم است. جدا از طراحی یک ساختمان زیبا و مجلل، معماران باید بدانند که اجزای یک ساختمان چگونه در کنار هم قرار بگیرند تا تشکیل یک بنای محکم و امن را بدهند. درک فیزیک و ریاضی در طراحی یک بنا ضروری است.

   -آنها توانایی ارتباط برقرا کردن با دیگران را دارند. معماران باید قادر باشند تا دیدگاه و ایده خود را به مشتری بفهمانند. آنها مهارت بسیاری در ارائه ایده های خود دارند. آنها باید بتوانند ایده های خود را جهت جلب رضایت مشتری، به خوبی برای آنها توصیف کنند.

چگونه معماری میخواهید باشید؟

   ۲-چگونه معماری میخواهید باشید؟

بعضی از معماران در شرکت ها کار میکنند و از طریق کانسپت و مفهوم فرمی بنا، ساختمان را تکمیل میکنند و عده ای دیگر از مهارت ها و استعداد های خود در صنعت بهره میگیرند.

   -معمارانی که با استفاده از منظره اطراف کار میکنند اصولا پیشینه ای در علم گیاه شناسی نیز دارند و تمرکز خود را بر این میذارند که چطور فضا های خارج بنا با خود بنا نقش مکمل را بازی خواهند کرد.

   -بعضی معماران فقط به دیزاین ساختمان اهمیت میدهند. یک فرم مناسب پیدا میکنند و استاندارد های ساختمانی و اندازه های قسمت های مختلف را درون آن پیاده میکنند تا مورد رضایت مشتری واقع شود.

   -شرکت های ساختمان سازی گاها برخی از معماران را استخدام میکنند تا به فرایند ساخت و ساز بنا نظارت داشته باشند.

   -بعضی دیگر از معماران ممکن است فقط به یک نوع ساختمان خاص کار خود را اختصاص دهند. برای مثال ساختمانهایی با امنیت و امکانات بالا و یا بیمارستان و مدرسه. حتی بعضی از معماران به تعمیر ساختمان های قدیمی نیز میپردازند.

با چند معمار صحبت کنید.

   ۳-با چند معمار صحبت کنید.

شما میخواهید تصمیم بگیرید که معمار شوید یا خیر؟ بهتر است با چند متخصص در این امر و چند معمار راجب تصمیم خود صحبت کنید تا بیشتر از مفهوم معماری سر در بیاورید.

   -به شرکت های معماری در منطقه خود بروید و ببینید میتوانید برای کسب اطلاعات راجب این رشته با یک معمار مصاحبه کنید.

   -یک کار پاره وقت در یکی از همین شرکت ها به عنوان کارآموز بگیرید تا کاملا با کار در این زمینه آشنا شوید.

گام دوم : آموزش این رشته و کسب مهارت های لازم

تحصیل در رشته معماری

   -تحصیل در این رشته : دانشگاه های مختلف را بررسی کنید و ببینید در کدام یک از آنها رشته معماری به خوبی تدریس میشود. با تحصیل در این رشته شما خواهید فهمید که آیا پیش نیاز های یک معمار خوب را دارا هستید یا خیر. اگر چنین است به ادامه تحصیل در این رشته بپردازید.

آموزش این رشته و کسب مهارت های لازم

   -هنر، ریاضی، طراحی محیطی و بعضی دیگر از رشته های اینچنینی انتخاب های مناسبی هستند تا شما برای فعالیت در زمینه معماری آماده شوید.

درترم های اولیه سعی در تقویت نگرش در این رشته کنید

   -در اوایل تحصیل در رشته معماری، بیشتر به تقویت نوع نگرش دانشجو به فضا ها، رنگ ها و ابعاد مخالف توجه میشود بنابراین در ترم های اولیه این رشته بیشتر به نقاشی و طراحی پرداخته میشود و در ترم های بالاتر با ساز و کار ساختمان سازی آشنا خواهید شد.

گام سوم : فارغ التحصیلی و فعالیت به عنوان یک معمار

تحصیل دانشگاهی معماری

   -بعد از گذراندن هشت ترم دانشگاهی در این رشته و اخذ مدرک کارشناسی بهتر است تصمیم خود را در رابطه با ادامه تحصیل برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد بگیرید. در کشور ما با توجه به تعداد زیاد متقاضیان برای تحصیل در این رشته و اشباع شدن شغل های مرتبط با آن، زیاد به اخذ مدرک ارشد توصیه نمیشود. با اینحال گرایشات این رشته مانند معماری منظر، معماری داخلی، انرژی معماری و… گزینه های شما برای ادامه تحصیل در این رشته هستند.

در گرایشهای مختلف معماری پس از فارغ التحصیل کار کنید

   -پس از اخذ مدرک مربوطه میتوانید در شرکت هایی با توجه به گرایشات و علاقه خود، در زمینه های مختلف مشغول به کار شوید.

مشاور معماری

   -بهتر است در آغاز به کار خود مدتی به عنوان مشاور معماری فعالیت کرده تا پس از کسب تجربه لازم روی پای خود بایستید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *