چگونه یک مشکل را حل کنیم؟

مهارت حل مسئله یکی از مهارت های ضروری در زندگی است. بسته به اینکه شما چه کسی هستید و چه می کنید با موانع مختلفی روبه رو می شوید. چگونگی مقابله با این موانع یک عامل تعیین کننده موفقیت شما در زندگی است. در حالیکه طیف گسترده ای از مشکلات وجود دارد، این مقاله در پیدا کردن راه حل برای برخی از مشکلات به شما کمک خواهد کرد.

بررسی کلی

aid37390-900px-solve-a-problem-step-1-version-2

راه های بسیاری برای حل مشکلات وجود دارد و آن به وضعیت، تجربه، دانش و نگرش شما بستگی دارد که چگونه بهترین روش را برای حل مشکلاتتان تعیین کنید. ممکن است شما یک مشکل طولانی مدت داشته باشید که حل آن زمان می برد یا ممکن است مشکل شما فوری نباشد ممکن است مشکل مربوط به مدرسه یا خانه باشد.

۱ استفاده از منطق برای رسیدن به یک نتیجه.تقریبا برای حل هر گونه مشکلی شما می توانید مساله را به مسائل کوچکتر تقسیم کنید. چهار مرحله اساسی برای این فرایند وجود دارد:

۱ تعریف مشکل

۲ ایجاد یک طرح

۳ اجرای طرح

۴ ارزیابی نتایج

تعریف مشکل

aid37390-900px-solve-a-problem-step-2-version-2

۱ تعریف مشکل. ابتدا فهرستی از مشکلات تهیه شده و سپس مشکلی که در اولویت است انتخاب شده و مشخص می گردد که این مشکل از کی و کجا شروع شده، دلیل آن چه بوده و در این مرحله مشکل به صورت دقیق تعریف می شود. مشکل باید هر چه واضح تر و اختصاصی تر بیان شود مثلاً کنترل بیش از حد والدین، یا اختلاف نظر با معلم. پس از تعریف روشن و دقیق مشکل، هدف یا اهداف فرد نیز مشخص می شود. هدف یا اهداف نیز باید طوری انتخاب شوند که قابل دسترس باشند.

aid37390-900px-solve-a-problem-step-3-version-2

۲ طوفان فکری و ارائه راه حل. سعی کنید تا حد امکان درباره راه حل ها فکر کنید، اهمیتی ندارد که راه حل هایی که مطرح می کنید، احمقانه یا غیر واقعی باشند. در این مرحله نباید هیچ راه حلی را حذف کنید و تا جایی که می توانید روشهای مختلف رویارویی با مشکل را در نظر گرفته و آنها را یادداشت کنید. هر چیزی می تواند به عنوان راه حل بیان شود. حتی اگر یک راه حل تخیلی یا جادویی هم به ذهنتان رسید، آن را از قلم نیندازید. این تکنیک طوفان فکری نام دارد و بر این اساس استوار است که  در واقع، کمیت راه حل هایی که ارائه می دهید مهم است، نه کیفیت آنها. اما چون از ابتدا به کیفیت راه حل اندیشیده نمی شود، ممکن است در میان آنها را حل های مناسبی نیز پیدا شود که در حالت معمول و ایجاد سانسور، شاید به آنها نزدیک نمی شدید. در این مرحله به منظور تمرین بیشتر می توانید از دیگران نیز کمک بخواهید و هر آنچه را که بیان می کنند یادداشت کنید. اما به خاطر داشته باشید که در نهایت خود شما باید به انتخاب بهترین راه حل بپردازید.

aid37390-900px-solve-a-problem-step-4-version-2

۳ تصمیم گیری. این مرحله، شامل انتخاب بهترین راه حل است. لیستی را که از مرحله قبل راجع به تمامی راه حلهای فرضی تهیه کرده اید، پیش روی خود گذارده و هر راه حلی را که تصور می کنیدبه نوعی اجرای آن امکانپذیر نیست، از ایست حذف کنید. راه حلهای باقیمانده لیست را از نظر پیامدهای احتمالی مثبت و منفی هر راه حل مورد ارزیابی قرار دهید. در انتخاب بهترین راه حل موارد زیر را در نظر بگیرید:

-آیا این راهکار، امکان پذیر است؟

-کدام راهکار در حال حاضر قابلیت اجرایی بیشتری دارد؟ آیا از عهده انجام آن بر می آیم؟ آیا برای اجرای آن به قدر کافی زمان دارم؟

-پیامدهای منفی و خطرات احتمالی مربوط به انجام این راه حل ها کدامند؟

aid37390-900px-solve-a-problem-step-15-version-2

۲ ایجاد یک طرح و برنامه. پس از انتخاب بهترین روش برای حل مشکل، باید برای به اجرا در آوردن آن یک طرح ایجاد کنید.

aid37390-900px-solve-a-problem-step-16-version-2

۴ اجرای طرح. طرح خود را اجرا کنید. در طی اجرای راهکار، مراقب باشید که فرایند به همانگونه ای که برنامه ریزی کرده بودید، پیش برود.

aid37390-900px-solve-a-problem-step-18-version-2

۵ ارزیابی نتایج. در این مرحله اثرات اجرای راه حل را ارزیابی کنید. شما باید بررسی کنید که:

-آیا این راهکار کارآمد بوده و به حل مشکل انجامیده است؟

-آیا باعث بهبود شرایط شده است؟

در صورتی که مشکل با استفاده از این روند حل شده باشد، فرایند حل مسأله پایان می یابد. در غیر اینصورت باید به مرحله ۳ (تصمیم گیری) بازگشته و از بین لیست راه حل ها، گزینه دیگری را انتخاب کنید. پس از انتخاب راه حل جدید، سایر مراحل را در مورد آن اجرا کنید.

 

سخت کوشی  

aid37390-900px-solve-a-problem-step-21-version-2

شاید بهترین روش این است که بعد از انتخاب راه حل سخت تلاش کنید و تا پایان حل مشکل متوقف نشوید. برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد حتی اگر مشکل خیلی سخت باشد.

aid37390-900px-solve-a-problem-step-22-version-2

موفق باشید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *