چگونه هر چیزی رو که میخونیم بفهمیم

آیا به آخر صفحه رسیدی و حس میکنی چیزی از چیزایی که خوندی نفهمیدی؟  این اتفاق برای هر کسی میفته، و ممکنه به خاطر کمبود وقت یا نبود علاقه به موضوع مورد نظر نتونی چیزی که خوندی رو کامل بفهمی. خوشبختانه یادگیری متدهای مطالعه، نه تنها باعث میشه همه چیزایی که خوندی رو بفهمی بلکه باعث میشه سریع و با تمرکز مطالعه کنی و از مطالعه لذت ببری.

 

مزاحمت های اطرافت را کم کن

۱- مزاحمت ها رو از اطرافت کم کن

کامپیوتر و موزیک و همه ی وسایل الکترونیکی اطرافت رو خاموش کن. خیلی سخته اگه بخوای در یه لحظه فکرت رو، روی دو تا چیز متمرکز کنی. باید برای مطالعه یه جای ساکت و آروم و دور از مزاحمت پیدا کنی تا ذهنت فقط درگیر مطالعه بشه نه چیزهای دیگه.

*با فراهم آوردن یه اسنک برای خوردن یا چیزی برای نوشیدن، سعی کن مطالعه رو برای خودت جذاب کنی. خلاصه میتونی هر کاری بکنی که محیط رو برای خودت جذاب تر بکنی و مطالعه رو بهتر انجام بدی.

۲- اول کتاب رو یه نگاه کلی بنداز

اگه میخوای یه چیز سخت رو مطالعه کنی و یا حتی یه پاراگراف، یادت نره اول یه نگاه کلی بهش بندازی و ببینی راجع به چی بحث شده. اول با عناوین آشنا شو و بعد با جزئیات مطلب رو بخون، این کار در یادگیری خیلی تاثیر داره.

*حتی میتونی آنلاین کتاب مورد نظر رو سرچ کنی و یه نگاه کلی بهش بندازی. حتی تو اینترنت خلاصه هایی هم از کتاب مورد نظر ممکنه گذاشته باشن که خیلی برات کمک کننده خواهد بود. اما یادت نره که فقط به خلاصه تکیه نکنی، به این خلاصه ها فقط به چشم یه شروع کوچیک نگاه کن و بعد حتما با جزئیات نکته به نکته ی کتاب رو بخون.

هرچیزی که میخونی رو تجسم کن

۳- هرچیزی که میخونی رو تجسم کن

به خودت به عنوان یه کارگردان فیلم نگاه کن و فکر کن چیزی که داری میخونی مثل فیلمه. سعی کن هر جمله که میخونی به شکل فیلم تصور کنی و بازیگران رو در ذهنت با جملات خلق کنی. این کار باعث میشه بهتر موضوع را بخاطرت بسپری.

۴- بلند بخون

بعضی از مردم ادعا میکنن زمانی که دارن متن رو بلندتر میخونن تمرکزشون بالاتره و بهتر میتونن درک کنن. خودت رو در اتاقت تنها قرار بده یا یه جایی که تنها باشی و بتونی با صدای بلند مطالعه کنی.

*همیشه سعی کن متنت رو به حالت آواز بخونی و حتی براش یه ترانه بسازی که هم خوندن رو جذاب میکنه و هم میتونی سریع تر یاد بگیری.

۵- چیزای رو که نمیفهمی دنبالش برو

این عادیه که نتونی همه ی متن رو درک کنی، پس میتونی خودت تلاش کنی و جاهایی رو که نمیفهمی دنبالشون بری و درکشون کنی. همه ی منابعی که وابسته به موضوع مورد نظر هستش رو میتونی چک کنی و دنبال جواب سوالت بگردی

*حتی میتونی از معلمان، دوستان هم کلاسی و… هم برای درک و فهم بهتر موضوع مورد نظر کمک بگیری.

۶- استراحت کن

در بین زمانی که برای مطالعه اختصاص میدی سعی کن، وقت هایی رو برای تنفس و استراحت قرار بدی. برای هر چهل و پنج دقیقه مطالعه بهتره که پونزده دقیقه استراحت کنی. در این زمان میتونی پیاده روی کنی چیزی بخوری و… بعد از این که ذهنت رو با استراحت آماده کردی دوباره میتونی برگردی و کارت رو از اول شروع کنی.

روش دوم

*نوت برداری

متنت را هایلایت کن

۱- متنت رو هایلایت کن

در گوشه های کتاب میتونی سوالات رو یادداشت کنی و مطالب مهم رو بنویسی و یا حتی ایده هات رو یادداشت کنی. اصلا از این که کتابت رو رنگی رنگی کنی نگران نباش. مطالعات نشون داده که اگه در حین مطالعه یه مداد دستت نگه داری توجه و تمرکزت زیاد میشه.

*شانسی شانسی سعی نکن همه ی کتابت رو خط خطی کنی چون این بعدا باعث آشفته شدن مغزت میشه، فقط سعی کن نکات مهم و نکاتی رو که به نظرت جالبن علامت بزنی. اگه همه جای کتاب رو هایلایت کنی وقتی برمیگردی و متن رو میخونی ذهنت از همه ی هایلایت ها آشفته خواهد شد و متعاقبا نخواهی توانست از هایلایت هات سود ببری. پس سعی کن فقط جاهای مهم رو هایلایت کنی و علامت بزنی.

۲- حتما چند جمله ی کوتاه و خلاصه از چیزی که خوندی بنویس

اگه داری یه چیز سخت مطالعه میکنی و حس میکنی که همه ش باید برگردی و دوباره جملات مورد نظر رو بخونی، سعی کن یه خلاصه به زبون خودت از چیزی که خوندی بنویسی. میتونی این خلاصه رو برای هر صفحه انجام بدی و یا این که در پایان هر بخش یه خلاصه بنویسی. در این صورت برای مرور خواندن خلاصه کافی خواهد بود و دیگه لازم نیست کلی وقت بزاری و دوباره مطالب رواز اول بخونی.

۳- سوالات مهم رو یادداشت کن

اگه فک کردی چیزی برات گیج کننده هستش و نمیفهمیش و برات سخته، همیشه یادداشتش کن. این سوال رو میتونی بعدا از معلمت بپرسی و رفع ابهام کنی.

روش سوم

۱- با هم کلاسی ها  دوستان جمع بشین و درباره ی مطالعه صحبت کنین

این که راجع به این که بعد و قبل کلاس چی مطالعه کردین تقلب حساب نمیشه. در واقع معلمان دوست دارن دانش آموزان قبل کلاس مطالعه کنن. از هم کلاسی هاتونم بپرسین چی مطالعه کردن و با خودتون مقایسه کنید. اصلا راجع به این که مطالعه خسته کننده بود صحبت نکنین، فقط ببینید که آیا بخش هایی که برای شما گیج کننده بود برای بقیه چطور بوده. میتونی تجربه ی مطالعه ت رو در اختیار بقیه ی دوستان بزاری و هم چنین از تجارب اون ها هم برای مطالعه ی خودت استفاده کنی.

۲- سوالاتی برای بحث مطرح کن

حتما سوالاتی که فکر میکنی تو کلاس میشه یه بحث خوب باهاش به راه انداخت رو مطرح کن. ممکنه حتی بخاطرش نمره ی خوبی هم بگیری

*سوالاتی که با بله و نخیر جواب داده میشن رو به هیچ وجه نپرس، سوالاتی که بحث برانگیزن و کمک میکنن بقیه هم مطلب یاد بگیرن همیشه سوالات خوبین. این کارها باعث تفکر عمیق میشه.

صفحات مهم رو مشخص کن

۳- صفحات مهم رو مشخص کن

اگه سوالی از یه صفحه ی مشخص داری حتما علامتش بزن تا بعدا در کلاس راجع بهش مفصل صحبت بشه. اگه علامتش بزنی راحت تره چون بعدا تو کلاس دیگه چند دقیقه وقت، صرف پیدا کردن صفحه ی مورد نظر نمیکنی و وقت کلاس صرف چیزهای بهتر میشه.

۴ – خودت رو جای کاراکترهای کتاب بزار

اگه خودت رو جای یه نقشی توی کتاب بزاری این جوری یادگیری بخش مورد نظر واست خیلی راحت تر میشه. چرا که از اون به بعد نقش هایی که اون کاراکتر انجام میده رو نقش خودت میدونی  و هر جا ازش حرف به میان بیاد انگار دارن راجع به خودت سوال میپرسن و تو به راحتی میتونی جواب بدی.

مقالات مرتبط :

مدیریت زمان چیست؟

چگونه برای امتحانات عادات خوب مطالعه رو یاد بگیریم؟

من بلد نیستم نوت برداری کنیم

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *