چگونه مطالعه کنیم تا فراموش نکنیم

وقتی میخوای بشینی و تصمیم میگیری که مطالعه کنی، فکر کردی که چگونه میخوای حجم عظیم اطلاعات رو از کتابی که روبه روته به ذهنت منتقل کنی؟ پیچیده به نظر میاد مگه نه؟!باید عادت های خوب مطالعه رو یاد بگیری و هنگام مطالعه کردن رعایتشون کنی. اولش سخته اگه بخوای عادتهای مطالعه کردنت رو عوض کنی و روش های جدید رو به کار ببری اما بعد از یه مدت تبدیل به یه عادت خوب  واست میشه که میتونی ازش استفاده کنی و درسهات رو با بهترین روش مطالعه کنی.

زمانت رو سازماندهی کن

زمانت رو سازماندهی کن

۱- زمانت رو سازماندهی کن

اول از همه برای خودت یه جدول هفتگی درست کن و تو این جدول یه ساعات مشخص رو به مطالعه کردن اختصاص بده. این کار خیلی در بهتر شدن نمره هات کمک میکنه، البته بسته به نوع سطح درسیت، مثلا اگه دانشجو یا دانش آموز دبیرستان هستی و همچنین نوع رشته ات، زمانی که برای مطالعه اختصاص میدی فرق خواهد داشت. چیزی که باید یادت باشه اینه که حتما باید با جدول پیش بری و نذاری که از برنامه ی درسیت در جدول عقب بیفتی. اما حالا اگه از برنامه ت عقب افتادی نگران نباش چون بعضی وقتها هم نیاز خواهی داشت تا زیادتر از چیزی که تو جدول وقت گذاشتی مطالعه کنی، مثلا وقت امتحانها. چیزی که باید به یاد داشته باشی اینه که یه برنامه ی عادی و نرمال بنویسی که اجرا کردنش راحت باشه و زیاد اغراق آمیز نباشه. خیلی از کنکوریها این اشتباهو میکنن و از اول یه برنامه ی پونزده ساعتی مینویسن که اشتباهه، نزدیک امتحانا میشه یه همچین برنامه ای رو اجرا کرد، اما هرروز پونزده ساعت مطالعه خارج از حوصله ست.! مورد مهم دیگه اینه که تو جدولت باید هر نوع برنامه ای رو بنویسی این برنامه باید از غذا خوردن گرفته تا لباس پوشیدن و کلاسها، قرار با دوستات و هرنوع برنامه ی دیگه مخصوص خودت رو شامل بشه.

* لازمه که مدرسه و کار کردن و سایر فعالیت هات رو تنظیم کنی و همه شون رو سرموقع انجام بدی تا دچار مشکل نشی. اگه واقعا با کلاسها مشغول هستی و هیچ وقت اضافه ای نداری نباید سر کار بری چون با این کار وقتت خیلی پر میشه و زمانی برای مطالعه نخواهی داشت، حتی اگه واقعا زیاد مشغول هستی باید فعالیت های اضافیت رو هم حذف کنی و زمانت رو سازماندهی کنی. یادت باشه که درست مهم ترین چیز در زندگیت هستش چون آینده ت وموفقیتت رو میسازه.

* برای کلاسهای دانشگاه، طرز برنامه ریزیت برای مطالعه بستگی به  نوع کلاسهات و سخت بودن واحدهای درسیت و تعداد واحدهای درسیت داره، برای مثال اگه سه ساعت درس فیزیک داشته باشی و خیلی درس سختی هستش باید ۹ ساعت درهفته فیزیک  بخونی. اگه یه درس خیلی مهم داری که سه ساعت در هفته هستش لازمه که شش  ساعت در هفته برای مطالعه ی این درس وقت بزاری.

خودت رو با برنامه ت موزون و هماهنگ کن

خودت رو با برنامه ت موزون و هماهنگ کن

۲-خودت رو با برنامه ت موزون و هماهنگ کن

بهترین سرعت و هماهنگی رو که میتونی با برنامه ت داشته باشی پیدا کن. بعضی از مفاهیم و درس ها و کلاس ها خیلی راحتن که تو لازم نخواهی داشت زیاد وقت برای خوندنش صرف کنی. بعضی از درس ها هم ممکنه دو برابر وقتت رو بگیرن و لازم باشه زیاد وقت بزاری واسه خوندنشون. همه رو نگاه کن و برحسب سختیشون و راحت بودن خودت برنامه ریزی کن و درس هات رو بخون.

*اگه آروم درس میخونی و از اونایی نیستی که سرعت بالایی داشته باشی باید یادت باشه که لازمه زمان زیادی برای مطالعه و درس خوندن بذاری.

به اندازه بخواب

به اندازه بخواب

۳-به اندازه بخواب

حتما تو برنامه ت زمان کافی برای خوابیدن بزار. یادت باشه که اگه به اندازه بخوابی بهترین مطالعه رو خواهی اشت. باید یادت باشه که قبل از امتحانت حتما به اندازه ی کافی بخوابی تا تمرکز لازم رو سر امتحان داشته باشی. مطالعات نشون داده، اونایی که به اندازه ی کافی میخوابن حافظه شون بهتر کار میکنه و به این ترتیب نمرات بهتری رو نسبت به اونایی که کمتر میخوابن میگیرن و تمرکزشون بالاتر هستش. شاید بیدار موندن در طول شب برای زیاد درس خوندن ایده ی خوبی باشه اما نکته ای که هست اینه که تمرکز رو ازت میگیره و خستگی ای که ایجاد میشه باعث بدتر شدن نتیجه میشه.  نکته ی مهم اینه که اگه در طول هفته ها و همراه با جدول کاریت داری مطالعه میکنی لازم نیست که با سرعت درس بخونی و خودت رو خسته کنی. تنها شعاری که میتونم بدم اینه که خواب کافی و مطالعه سروقت مساوی است با گرفتن نمره ی خوب! پس به اندازه بخواب.

*اگه واقعا بدون خوابیدن نمیتونی تمرکزت رو بالاببری، من بهت پیشنهاد میکنم که قبل از شروع مطالعه یه چرت کوچولو بزن و خودت رو آماده کن. اما این چرت نباید طولانی بشه و تبدیل به یه خواب عمیق بشه، زمان چرت زدن باید یه چیزی در حدود پونزده تا سی دقیقه باشه. بعد از اینکه هم از واب بیدار شدی مستقیم نرو سراغ مطالعه، یکم حرکات فیزیکی و بدنی انجام بده تا سرحال بشی. حتی بین زمان مطالعه هم یه وقت چند دقیقه ای کوتاه برای تنفس و خوردن چیزی اختصاص بده تا مطالعه خسته کننده نشه.

 

ذهنت رو از هر چیزی غیر از اون موضوعی که میخوای مطالعه کنی پاک کن

ذهنت رو از هر چیزی غیر از اون موضوعی که میخوای مطالعه کنی پاک کن

۴-ذهنت رو از هر چیزی غیر از اون موضوعی که میخوای مطالعه کنی پاک کن

اگه چیزهایی توی ذهنت هست که تو رو به خودش مشغول کرده، قبل از اینکه شروع کنی به مطالعه، همه ی این مسائل رو روی کاغذ بنویس و بهشون فکر کن و سعی کن مشکلاتت رو حل کنی و بعد از اینکه ذهنت رو کاملا از این مسائل پاک کردی، با یه ذهن باز شروع به مطالعه کن و همه ی وقتت رو و ذهنت رو به مطالعه اختصاص بده تا کاراییت بالا بره و بهتر و بیشتر یاد بگیری.

 

وسایل الکترونیکی مثل موبایل رو حذف کن

وسایل الکترونیکی مثل موبایل رو حذف کن

۵-وسایل الکترونیکی مثل موبایل رو حذف کن

یکی از بدترین چیزهایی که میتونه ذهن آدم رو پرت کنه وسایل الکترونیکی هستن. چون از طریق اونا وارد رسانه های جمعی میشی و به این ترتیب ذهنت درگیر مسائل غیرضروری میشه. از طریق تلفنت ممکنه پیامهایی از دوستات دریافت کنی و این ممکنه تا چندین دقیقه یا ساعت ذهنت رو به خودش مشغول کنه. از طرف دیگه از طریق لپ تاپت هم به اینترنت وصل میشی و همونطور که میدونی تو اینترنت هزاران موضوع هستن که میتونن ذهنت رو به خودش مشغول کنن. بهترین روش اینه که موبایلت رو خاموش کنی یا اونو رو سایلنت بزاری و در کیفت قرار بدی ؛بعدا سر وقت جواب تلفنها و پیام هایی که بهت اومده رو بدی. لپ تاپت رو هم باز نکن یا اونو به اینترنت وصل نکن تا بتونی درست و به اندازه مطالعه کنی.

*اگه به سایت های اجتماعی مثل فیس بوک یا یوتیوب معتاد هستی برای مدت کوتاهی اون ها را بلاکشون کن تا حواست رو پرت نکنن. زمانیکه مطالعه ت تموم شد، حالا میتونی بری و جواب تلفنهات رو بدی و با لپ تاپت به اینترنت وصل بشی و لذت ببری. کارت که تموم شد همه ی سایت هایی که بلاک کرده بودی رو از بلاک دربیار و ازشون درست و مناسب استفاده کن.

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *