چگونه مراقب حرفهای خصوصی باشیم ؟

همه ی ما کنجکاوی و سوال هایی داریم … حرف ها و رازهایی که باید با دیگران در میان بگذاریم … رازهایی که باید درباره آنها مشورت کنیم . اگر ما ندانیم که چه طور و با چه کسی درباره ی این کنجکاوی ها و سوال ها حرف بزنیم . ممکن است آسیب ببینیم در این مقاله یاد میگیریم که چگونه و با چه کسانی رازگویی کنیم .

چگونه مراقب حرفهای خصوصی باشیم ؟

کلید اول :چه حرف هایی خصوصی و محرمانه است ؟

قبل از گفتن هر حرفی ، فکر کن که اگر آن را به زبان بیاوری بعدا احساس خجالت می کنی یا نه ؟… برای این کار ، می توانی مقابل آینه بایستی و خودت را هنگام گفتن آن حرف و یا بعد از آن تجسم کنی . با این کار ، ممکن است پشیمان شوی . حتی ممکن است از دیدن خودت خجالت بکشی ! در این صورت ، مطمئن باش ، این حرف ، یک حرف خصوصی است . یعنی حرفی که نباید پیش هر کس به زبان بیاید .

 

دایره های اسرار آمیز

کلید دوم : دایره های اسرار آمیز

روی ک برگ کاغذ ، تصویری از خودت بکش . حالا یک دایره دور آن رسم کن . داخل این دایره ، همه حرف هایی که به ویژگی های خصوصی بدن و شخصیت تو مربوط می شود قرار داد . می توانی چند نکته درباره ی خودت در این دیراه بنویسی. بیرون دایره ، با تصاویری اعضای خانواده ات را نشان بده . حالا هر چه که مربوط به خصوصیات و اتفاقات مربوط به آنهاست جزیی از حرفه ای محرمانه ی خانوادگی تو به حساب می آیند . پس دور دایره ی اول ، یک دایره ی بزرگتر بکش .

بیرون از دایره ی خانوادگی ، هر رازی به هر کسی ، گفتنی نیست .

اگر کسی که برای شنیدن حرف ای خصوصی تو مناسب نیست. اصرار کرد که از رازهای را بگویی ، لبخند بزن و حرف را عوض کن . بعد سعی کن به بهانه ای از او دور شوی تا موضوع را فراموش کند و کنجکاوی اش از بین برود .

کدام حرف ، به چه کسی

کلید سوم : کدام حرف ، به چه کسی

به سه دایره ی اسرار آمیز نگاه کن ، بعد از خودت ، خانواده ( مادر ، پدر ، خواهر و برادر ) به تو نزدیک تر هستند . آنها می توانند بهترین افراد برای شنیدن حرفهای خصوصی تو باشند .

یک عادت عالی

هر وقت درباره ی گفتن چیزی به کسی تردید داری ، می توانی از افراد خانواده ات بپرسی که گفتن آن درست است یا نه .

کلید چهارم : مقابل آینه بایست . به خودت نگاه کن . فکر کن به مادر یا پدرت نگاه می کنی . حرفت را بزن یا سوالت را مطرح کن . این تمرین باعث می شود موقع گفت و گو با مادر یا پدرت ، خجالت را کنار بگذاری . اگر باز هم نشد ، کاغذ و قلم بردار و حرفها و سوالهایت را بنویس . بعد آن را در اولین فرصت مناسب به دست مادر یا پدر برسان .

 

کلید یدکی : وقت شناسی

این زمان ها را برای گفت و گو درباره ی موضوعات خصوصی انتخاب نکن.

-هنگامی که مهمان دارید و همه مشغول پذیرایی از مهمان ها هستند .

-زمانی که مادر و پدر ، گرفتار کارهای روزمره هستند .

-موقع خستگی و خواب آلودگی

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *