چگونه زمان را در ایام تحصیل بهتر مدیریت کنیم؟

چگونه زمان را در ایام تحصیل بهتر مدیریت کنیم؟

با اینکه همه‌ی ما در هر شبانه‌روز ۲۴ ساعت وقت داریم، ولی به نظر می‌رسد برخی افراد در همین زمان کارهای بیشتری را به انجام می‌رسانند؛ چون این افراد زمان را به شکلی استثنایی و متفاوت از دیگران مدیریت می‌کنند. در سال تحصیلی اهمیت استفاده از زمان بیشتر میشود بخصوص در دوره های بالاتر چون باید برای دانشگاه آماده شویم .

چگونه زمان را در ایام تحصیل بهتر مدیریت کنیم؟

۱-ضروری‌ترین کار هر روز را شناسایی کنید
برای کمک به اولویت‌بندی‌تان، ببینید کدام کار از همه مهم‌تر است و در اسرع وقت انرژی‌تان را صرف انجام آن کنید.چه درسی و یا چه کاری برایتان در اولویت قرار دارد .

۲- اشتیاق را از یاد نبرید
شما هرگز وقت کم نمی‌آورید؛ این یعنی اگر کاری را در موعد مقرر تمام نکرده‌اید، حتماً به این دلیل است که آن کار برای‌تان چندان ضروری یا چندان لذت‌بخش نبوده است. سعی کنید از کار یا درسی اغاز کنید که از آن لذت میبرید .

۳-وقتی روی دور هستید، فعالیت‌های بیشتری انجام دهید
بعضی روزها خیلی سرحال نیستید، اما روزهایی که تمرکز بالایی دارید و به قول معروف روی دور هستید؛ می‌توانید نهایت استفاده را از وقت خود ببرید. دروسی که به تمرکز زیادی نیاز دارد را انجام دهید .

چگونه زمان را در ایام تحصیل بهتر مدیریت کنیم؟

۴-یادداشت بردارید
اگر حین انجام کار، موردی به سرتان زد، آن را یادداشت کنید و انجام کار فعلی را ادامه دهید.

۵-برای استراحت کردن وقت بگذارید
سخت‌کوشی، گاهی مستلزم کم‌خوابی کشیدن و تلاش بی‌وقفه است. اما حتی اگر بسیار باانگیزه باشید، باید برای استراحت کردن نیز وقت بگذارید. در غیر این صورت خستگی مفرط شما را از پای درمی‌آورد و بهره‌وری‌تان را کاهش می‌دهد.

چگونه زمان را در ایام تحصیل بهتر مدیریت کنیم؟

۶- از انجام هم‌زمان کارها، جلوگیری کنید
تحقیقات نشان داده است که مغز انسان هنگامی که تمرکز خود را از موضوعی به موضوع دیگر معطوف می‌کند، انرژی بیشتری مصرف می‌کند. اگر در طول روز، چند کار را هم‌زمان با هم انجام می‌دهید، مغزتان را به شدت خسته می‌کنید.

۷- جلوی حواس‌پرتی را بگیرید
کارهایتان را به بازه‌های زمانی ۲۵ دقیقه‌ای با ۳ تا ۵ دقیقه استراحت بین هر دو بازه‌ی کاری تقسیم کنید و از سر زدن به تلگرام و… در بازه‌های زمانی مشخص جلوگیری کنید

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *