چگونه دکتر شویم؟

خیلی از مردم، آرزوی دکتر شدن و نجات دادن جان آدم‌ها رو دارن، ولی آموزشی که نیاز است تا برای رسیدن به این هدف ببینی، بسیار سخت است. اگر برای قبول کردن این چالش آماده‌ای، پس این مقاله رو بخون.

خلاصه ۱۰ ثانیه ای از مطالب:

 • برای کار سخت ۷ الی ۹ ساله آماده باش.
 • ابتدا یک مدرک لیسانس بگیر سپس در آموزشگاه‌های پزشکی شرکت کن.
 • باید دوره‌ها و امتحانات را در طول آموزش بگذرانی.
 • ابتدا دوره‌ی عمومی آموزش پزشکی رو بگذرون، سپس یک شاخه‌ی تخصصی رو انتخاب کن و برای آن آموزش ببین.
 • در دوره‌های آموزشی مثل رزیدنتی، و امتحانات آموزشی مربوطه شرکت کن و گواهینامه بگیر.

 

قسمت اول: آماده شدن در دبیرستان

نمرات خوبی بگیر

۱-نمرات خوبی بگیر

برای این‌که به بهترین دانشگاه‌ها در رشته‌ی پزشکی، راه پیدا کنی، باید در مدرسه در درس‌ها نمرات عالی داشته باشی. هر چقدر نمرات خوبی بگیری، به عنوان کاندیدای مناسبی برای طی کردن دوره‌های پزشکی خواهی بود و در مسیر کاری خودت و در ارتباطات با دیگران، فرصت‌های مناسبی سر راهت قرار میگیرن.

در مدرسه، برنامه درسی کاملی ( همچنین در درس ریاضیات) طی کن

۲-در مدرسه، برنامه درسی کاملی ( همچنین در درس ریاضیات) طی کن

کسانی که در دبیرستان و در دانشگاه‌های رشته پزشکی، عملکرد مناسبی دارند، معمولا از همان سنین کودکی سر و کار زیادی با علم و ریاضیات دارند. درس‌های مربوط به ریاضی و علم رو در دبیرستان به خوبی بگذرون تا در دانشگاه در مواردی که مربوط به این علوم هستند دچار مشکل نشوی، و آماده باشی.

داوطلب باش

۳-داوطلب باش

بسیاری از مردم تمایل دارند که دکتر بشن، چون کمک کردن به مردم خیلی باشکوه به نظر می‌رسه. داوطلب بودن برای انجام خدمات پزشکی، نه تنها این شانس رو به تو میده که به مردم کمک کنی، اگه تصمیم بگیری پزشکی رو دنبال کنی، برای رزومه و سابقه‌ات هم مورد خوبیه. تو میتونی تو بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، و یا مطب‌های خصوصی، به صورت داوطلبانه، خدمات پزشکی به مردم ارائه بدی. پیدا کردن تجربه کار پزشکی میتونه سخت باشه، تو میتونی به دکتر خانوادگی خودتون بگی که فرصت های به وجود آمده در این زمینه رو بهت معرفی کنه.

 • اگه سنت بیشتر از ۱۶ باشه، میتونی به فرصت‌هایی که خارج از کشور هم در این زمینه به وجود میاد دقت کنی. همچنین تو کار‌هایی که مستقیما مربوط به پزشکی نمیشه ولی یه جورایی به مردم کمک می‌کنه هم  داوطلب باش.
 • این کار به تو نشون میده که کجاها میتونی کار پیدا کنی در آینده و همچنین برات یه موقعیت خوبی تو دانشگاه ایجاد میکنه.

زمانی که در دبیرستان هستی، به این فکر کن که چگونه دکتری می‌خواهی در آینده باشی.

 • ۴-زمانی که در دبیرستان هستی، به این فکر کن که چگونه دکتری می‌خواهی در آینده باشی

 • تو به زودی در آزمون دانشگاه برای قبولی در رشته پزشکی شرکت خواهی کرد، بنابراین خوب است که از همین الان به این فکر کنی که چگونه دکتری می‌خواهی در آینده باشی. دکتر‌ها انواع مختلفی دارند، و دانشگاه‌ها برنامه‌های مختلفی برای آماده‌سازی دانشجویان برای انواع مختلف دکتر شدن دارن. بعضی از دکتر‌ها مدرک لیسانس در رشته‌های بیوشیمی، بیولوژی و…می‌گیرند. اگر در نیمه مسیر هم علایقت تفاوت کرد، باید به دنبال علاقه‌ات در ادامه مسیر توجه کنی.

در آزمون‌های تستی شرکت کن و خودت را برای امتحان کنکور آماده کن

 • ۵-در آزمون‌های تستی شرکت کن و خودت را برای امتحان کنکور آماده کن

 • نمرات و درصد‌های خوب در آزمون‌ها ( به ویژه در کنکور) و همچنین تجربه‌ی کار داوطلبانه خدمات پزشکی، این شانس را به تو خواهد داد که در دانشگاه‌های برتر قبول شوی.

 

قسمت دوم: رفتن  به دانشگاه

بهترین دانشگاهی که مد نظرت هست رو انتخاب کن

۱-بهترین دانشگاهی که مد نظرت هست رو انتخاب کن

برای انتخاب بهترین دانشگاه این چیزها را درنظر بگی: شهرت دانشگاه، بزرگی دانشگاه، فاصله از خانه، هزینه و البته دروسی که در دانشگاه ارائه می‌شود.

 • از الان در مورد مدارس پزشکی نگران نباش. اکثر دانشگاه‌ها برنامه درسی و آمادگی مناسبی را دارند.

زمینه کاری و تحصیلی خودت رو انتخاب کن.

۲-زمینه کاری و تحصیلی خودت رو انتخاب کن.

دکتر‌ها با زندگی موجودات زنده سروکار دارند، بنابراین بیشتر با زمینه زیست شناسی سر و کار دارند. به عبارت دیگر، بقیه علوم مانند ریاضی و.. در چرخه یادگیری اصلی شما کمک کننده خواهند بود.

 • بسیاری از دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های پزشکی سعی دارند تا رشته هایی مربوط به علوم انسانی را نیز در خود جای دهند تا تنوع گسترده‌تری از رشته‌ها در دانشگاه وجود داشته باشد. حتی اگر شما در رشته‌ی زبان انگلیسی مشغول باشی باز هم می‌توانی دکتر شوی.

واحد‌ها و درس‌هایی که برای شروع کار در دانشگاه‌های پزشکی مورد نیاز است را بگذران

۳-واحد‌ها و درس‌هایی که برای شروع کار در دانشگاه‌های پزشکی مورد نیاز است را بگذران

یک موسسه با برنامه ریزی قوی، و یا موسسه‌ای که با دانشگاه‌های پزشکی در ارتباط هستند را انتخاب کن،(بعضی از این موسسه‌ها مدرک پزشکی مربوط به موسسه و مدرک کارشناسی به شما می‌دهند.) و در کلاس‌هایشان شرکت کن تا کیفیت و آمادگی کافی برای شروع کارت در دانشگاه را به دست بیاوری. این امر هم‌چنین به تو کمک خواهد کرد تا برای امتحان‌های ورودی و در ادامه دانشکده‌های پزشکی آماده شوی.

 • ۱ سال شیمی معدنی همرا با آزمایشگاه
 • ۱ سال شیمی آلی همراه با آزمایشگاه
 • ۱ سال آموزش زبان انگلیسی
 • در بعضی جاها هم ۱ سال دروس محاسباتی و ریاضیات
 • و در بعضی جاها نیز تدریس دوره‌ی بیوشیمی

در کلاس‌ها با انواع مختلف موضوعات درسی شرکت کن

 • ۴-در کلاس‌ها با انواع مختلف موضوعات درسی شرکت کن

 • دکتر شدن برای همه افراد نیست. شرکت کردن در انواع کلاس‌ها با موضوعات مختلف هم‌چنین می‌تونه به تو نشون بده که شاید از چیز دیگری بیشتر لذت می‌بری. فقط با گذراندن دوره‌های ریاضی و علوم، خودت را اذیت نکن- اگر بیش از حد از این درس‌ها در واحد‌هایت برداری، اذیت میشی.

با دقت و عاقلانه زمانی که در اختیار داری را مدیریت کن

۵-با دقت و عاقلانه زمانی که در اختیار داری را مدیریت کن

اگه دانشگاه رو بیش از حد جدی بگیری، برایت سخت خواهد گذشت. باید زمانی را به گشت و گذار، بودن با دوستان، و آماده کردن خودت برای موفقیت در بقیه جنبه‌های زندگی‌ات اختصاص بدی. برای اطمینان حاصل کردن از این‌که آینده‌ات روشن و درخشان خواهد بود، باید وقتی که در اختیار داری را عاقلانه مدیریت کنی. یک برنامه ریزی مناسب برای درس خوندنت، انجام بده و بهش بچسب و به انجام دادنش، پایبند باش.

دانش‌آموز نمونه و ایده‌آلی باش

۶-دانش‌آموز نمونه و ایده‌آلی باش

برای ورود به دانشگاه پزشکی، نه تنها باید نمرات عالی داشته باشی، بلکه باید نشون بدی که یک فرد مسئولیت‌پذیر و آدم جامع و کاملی هستی. از طریق سابقه خدمات اجتماعی‌ات نشون بده که از کمک کردن به مردم لذت می‌بری.

 • عملکردت به گونه‌ای باشد که استاد‌ها و معلم‌ها تو رو بشناسند و احترام اونا رو به دست بیار-در هنگام مصاحبه موقع ورود به دانشگاه‌ها، توصیه‌نامه معلم‌هایت می‌تواند بسیار ضروری و مفید باشد.

 

قسمت سوم: رفتن به دانشکده‌ها و دانشگاه‌های پزشکی

در آخرین سال تحصیلت در دبیرستان، در امتحان‌های ورودی دانشگاه‌های پزشکی(کنکور) شرکت کن

۱-در آخرین سال تحصیلت در دبیرستان، در امتحان‌های ورودی دانشگاه‌های پزشکی(کنکور) شرکت کن

در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های پزشکی شرکت کن. این آزمون در آمریکا تحت عنوان تستMCAT و در انگلستان، تحت عنوان UKCAT و آزمون پذیرش زیست پزشکی(BMAT) و در ایران تحت عنوان کنکور، برگزار می‌شود. باید تمام سعی‌ات را بکنی تا در این آزمون‌ها، نمرات و درصد‌های خوبی کسب کنی، برای این منظور می‌توانی در آزمون‌های آزمایشی ثبت نام کنی تا با شرکت در این آزمون‌ها، نقاط ضعف و قوت خودت را پیدا کنی و متوجه شوی که به چه میزان پیشرفت در کارت نیاز خواهی داشت.

 • آزمون MCAT ، ۴ قسمت دارد-علوم بیولوژی(زیست‌شناسی و شیمی آلی ۷۷ سوال)، علوم فیزیک(فیزیک و شیمی معدنی ۷۷ سوال). استدلال کلامی(۶۵ سوال) و نوشتن مقاله(دو مقاله).
 • اگر شرکت در دوره‌های مرور و بررسی به تو کمک خواهد کرد، حتما در این دوره‌ها شرکت کن. در این دوره‌ها در سه زمینه آزمایش و تست خواهی شد که از ۱ تا ۱۵ درجه‌بندی می‌شوند.
 • مدارس پزشکی هومیوپاتی، مدرک D. را به شما ارائه می‌کنند. این نوع دکتر‌ها در مواجهه با بیماری‌ها و شرایطی که در آن قرار می‌گیرند، از داروهایی که دارای دز کمی از عصاره‌های گیاهی می‌باشد، استفاده می‌کنند.

در مورد این که واسه کدوم دانشگاه می‌خوای اقدام کنی، اطلاعات جمع کن

 • ۲-در مورد این که واسه کدوم دانشگاه می‌خوای اقدام کنی، اطلاعات جمع کن

 •  انواع مختلفی وجود دارن که میتونی از بینشون انتخاب کنی.(مخصوص دانشگاه‌های خارج از کشور)
 • – مدارس پزشکی آلوپاتیک، مدارس پزشکی سنتی هستند که مدرک دکترای پزشکی به فارغ‌التحصیلان خود می‌دهند. زمانی که به یک مدرسه پزشکی فکر میکنی، بیشتر این نوع مدارس به ذهنت می‌آید. تعداد ۱۴۱ مورد از این مدارس در ایالات متحده آمریکا وجود دارد. و همچنین ده‌ها مورد در کشور‌های حوزه کاراییب وجود دارد که برای دانش‌آموزان آمریکایی تهیه می‌شود.
 • – مدارس پزشکی استوپاتیک(به معنای لغوی پوکی استخوان)، مدرک دکترای پزشکی استوپاتیک تحت عنوان (O) ارائه می‌کنند. این مدارس بسیار سبیه به مدارس آلوپاتیک هستند، به جز این‌که واحد‌های تدریسی اضافی تحت عنوان درمان پوکی استخوان(OMT) در این مدارس ارائه می‌شود.
 • – مدارس داروسازی به شما مدرک دکترای داروسازی ارائه می‌کند. این نوع دکتر‌ها با مریض سروکار ندارند، بلکه با تجویز دارو‌ها سر و کار دارند و در مورد استفاده مناسب و خطرات احتمالی دارو‌ها، به بیماران توصیه‌هایی می‌کنند.
 • مدارس پزشکی طب طبیعی، مدرک N.D. را به شما ارائه می‌کنند. این نوع دکتر‌ها، غذاها و گیاهان دارویی را به جای داروهای شیمیایی، توصیه و تجویز می‌کنند. تعداد زیادی از اینگونه مدارس و این‌گونه دکتر‌ها وجود ندارند

برای دانشکده‌های پزشکی، در همان سال آخر تحصیل دبیرستانت، اقدام کن

 • ۳- برای دانشکده‌های پزشکی، در همان سال آخر تحصیل دبیرستانت، اقدام کن

در سال آخر تحصیلی‌ات در دبیرستان، نمرات درس‌ها و رزومه تحصیلی و توصیه‌نامه‌هایی که از معلمانت گرفته‌ای را برای دانشکده‌ها و دانشگاه‌های پزشکی که مد نظرت است ارسال کن. فقط باید دقت کنی که رونوشت به دانشکده‌ها را پس از ارسال درخواست، بفرستی. در غیر اینصورت آن‌ها پرونده‌ای برای بررسی درخواست و نمرات و توصیه‌نامه‌هایی که داری تشکیل نمیدن. این درخواست‌ها و ارسال نامه‌ها و فرم‌ها به دانشکده‌ها، پروسه‌ای زمان‌بر است بنابراین باید زود‌تر اقدام کنی.

 • دانش‌آموزی که می‌خواهد پزشکی را دنبال کند، به طور متوسط برای ۱۳ جا درخواست ارسال می‌کند. به طور کلی هزینه‌های ارسال درخواست‌ها و توصیه نامه‌ها زیاد نیست.
 • برای بیشتر شدن شانس قبولیت، حتما ارسال درخواست برای دانشگاه‌های خارج از کشور رو هم در نظر بگیر. روند رو به رشدی از دانش‌آموزان برای دانشگاه‌های پزشکی اروپایی اقدام می‌کنند، زیرا که هم جو رقابتی راحت‌تری دارد و هم هزینه‌ها به نسبت پایین‌تر است. در میان دانشگاه‌های اروپایی نیز، دانشگاه‌های بریتانیا(انگلستان) از آن‌جا که رتبه‌های برتر دانشگاهی را به خود اختصاص داده‌اند، مناسب‌تر به نظر می‌رسند. مدارک دانشگاه‌های (پزشکی) اروپایی، معمولا تحت عنوان MD شناخته می‌شوند و در همه جای جهان معتبر می‌باشند. هزینه‌های تحصیل هم معمولا به واحد‌های انگلیسی می‌باشد.

یک مصاحبه عالی

 • ۴-یک مصاحبه عالی

 • در حالی که یک مسیر مشخص و تعریف شده برای تبدیل شدن به یک پزشک آستوپاتیک(پزشک پوکی استخوان)(DO) و یا پزشک عمومی (MD) وجود دارد، موفقیت بیشتر از این‌ که به ارائه نمرات و فرم‌های معمولی که همگان ارائه می‌دهند داشته باشد، به تعهد بی پایان به منافع و اهدافی که در سر داری بستگی خواهد داشت. زمانی که برای یک جای خالی در دانشکده پزشکی درخواست مصاحبه می‌دهی، برای طرف مقابل بیشتر این موضوع مطرح است که برای اهدافت وکارت چقدر مشتاق و متعهد هستی. این که اهدافت دقیقا چه چیزی هستند، کمتر اهمیت دارد.
 • سوالاتی که در مصاحبه‌ها مطرح می‌شن، میتونن هر چیزی باشن از فعالیت‌های داوطلبانه اجتماعی در زمینه پزشکی گرفته تا نظراتت در مورد اصلاحات مراقبت‌های بهداشتی. صرف نظر از این که مصاحبه چگونه پیش رفته است، بعد از اتمام پرسش و پاسخ و صحبت‌ها، از طرف مقابل تشکر کن و به نحوی به او نشان بده که این مصاحبه برای تو جدی و ارزشمند بوده است.

انتظار کار بسیار، بسیار سخت را داشته باش

 

 • ۵-انتظار کار بسیار، بسیار سخت را داشته باش

 • دانشگاه‌ها و دانشکده‌های پزشکی شوخی بردار نیستند. ساعت‌ها کار و مطالعه نیاز است به گونه‌ای که به نظر نمی‌رسد که زمانی تمام شود. زندگی اجتماعی‌ات در خارج از محیط دانشگاه را تحت تاثیر قرار می‌ده و بهش آسیب میزنه، و هیچ وقت به اندازه‌ای که دوست داری نخواهی تونست که بخوابی. این یک تعهد بسیار سخت است.
 • گفته شده که معمولا ۹۵ درصد از افرادی که به دانشگاه‌های پزشکی راه پیدا می‌کنند، میتونند مدرک پزشکی MD رو بگیرند. فرآیند این برنامه به اندازه کافی سخت است به گونه‌ای که فقط بهترین‌ها می‌تونند تو اون پذیرفته بشن. اگه از دانشگاه قبول شدی مطمئن باش که میتونی از پس ادامه راه هم بر بیای.

 

در مورد آن‌چیزی که در دانشکده پزشکی در انتظارت است، آگاهی و اطلاعات داشته باش

۶-در مورد آن‌چیزی که در دانشکده پزشکی در انتظارت است، آگاهی و اطلاعات داشته باش

زمانی که در یک دانشگاه پزشکی قبول شدی. باید بدانی که در ادامه چه چیزی در انتطارت است که در اینجا به این موارد اشاره می‌کنیم.

در دوسال اول باید کلاس‌های پایه‌ای را بگذرانی

۷-در دوسال اول باید کلاس‌های پایه‌ای را بگذرانی

 • در دوسال اول، از طریق گذراندن واحد‌ها، پایه‌های علوم پزشکی را فراخواهی گرفت. موضوعاتی نظیر: آناتومی، فیزیولوژی، هیستولوژی، بیوشیمی، پاتولوژی، داروشناسی، و میکروبیولوژی. همچنین در مورد تاریخچه پزشکی و امتحان دادن مطالبی را یاد می‌گیری. علاوه بر این اصول اولیه تشخیص بیماری‌ها را نیز یاد میگیری.
 • -آزمون مجوز پزشکی ایالات متحده، (USMLE) در قدم اول، و همچنین (COMLEX) سطح اول، تمام اطلاعاتی که در علوم پزشکی در سال اول و دوم تحصیل فرا گرفته‌اید را می‌آزماید. در بسیاری از دانشگاه‌ها باید برای ورود به سال سوم این آزمون را بگذرانی.
 • -در سال سوم، هر کدام از تخصص‌های عمده در یک یا دو ماه آموزش داده می‌شوند.( پزشکی داخلی، جراحی عمومی، اطفال، روانپزشکی و جراحی) دانشجو‌ها با بیماران تحت نظارت پزشکان با تجربه در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها سر و کار دارند. مراقبت‌های حاد، مزمن، پیشگیرانه و توانبخشی. و همچنین مهارت‌های اجتماعی دیگر در کنار پزشکان آموزش داده‌ می‌شوند.
 • -تعریف خاصی را که می‌خواهی دنبال کن.
 • -در سال چهارم، دانشجو ‌ها باید انتخاب‌هایشان بر اساس تخصص باشد. و برای دوره‌ها و برنامه‌های رزیدنتی اقدام کنند. و امتحان‌های مرحله دوم USMLE و COMLEX را باید بگذرانند که در این امتحان‌ها باید اطلاعاتی درباره‌ی روند کار در کلینیک‌ها و توانایی ملاقات با بیمار و گرفتن شرح حال را داشته باشند.

اولین آزمون خودت را انجام بده

 • ۸-اولین آزمون خودت را انجام بده

 • در پایان سال دوم، تمامی دانشجویان پزشکی، آزمون مجوز پزشکی که در آمریکا تحت عنوان USMLE_1 می‌باشد را می‌گذرانند. این آزمون توسط هیئت ملی بازرسان پزشکی (NBME) برگزار می‌شود. هدف از این آزمون اینه که شایستگی تو رو در زمینه پزشکی آزمایش کنه و برای این که برای کسب مجوز پزشکی، چگونه باید تحصیلاتتون رو پیش ببرید.
 • آزمون اول مجوز پزشکی ایلات متحده و یا آزمون اول جامع صدور مجوز پزشکی آستوپاتیک(COMLEX)، اطلاعات تو رو در زمینه‌های مختلف دروسی که سال اول و دوم می‌گذرانی را می‌سنجد. در بسیاری از دانشگاه‌ها تو باید این آزمون را بگذرانی تا بتوانی وارد سومین سال تحصیلت شوی.

در سال سوم و چهارم، شروع به تغییر دادن موقعیتت کن

 • ۹-در سال سوم و چهارم، شروع به تغییر دادن موقعیتت کن

 • در سال سوم، گذراندن هر کدام از تخصص‌های عمده پزشکی، یک الی دو ماه طول خواهد کشید.(داخلی، جراحی عمومی، اطفال، جراحی و روانپزشکی). که به صورت چرخشی طی می‌شوند و با نام چرخش شناخته می‌شوند. در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها، تحت نظارت پزشکان باتجربه، با بیمار‌ها سر و کار خواهی داشت. مراقبت‌های حاد، مزمن، پیشگیرانه، توانبخشی، و همچنین مهارت‌های اجتماعی که یک پزشک باید بلد باشد را یاد خواهی گرفت.
 • در سال چهارم، انتخاب‌هایت رو بر اساس تخصص مورد نظرت انجام میدی.و برای برنامه‌های رزیدنتی و مصاحبه‌ها اقدام می‌کنی. آزمون‌های مرحله دوم USMLE، و COMLEX که شامل اطلاعات دانش بالینی می‌باشد رو می‌گذرونی ( که توانایی شرح حال گرفتنت از بیمار رو می‌سنجه.)
 • اگر بخواهی مدرک PhD و یا D و D.O رو بگیری، دوره تحصیل پزشکی برایت طولانی‌تر خواهد بود.

 

قسمت چهارم: تبدیل شدن به یک پزشک مجاز(دارای مجوز)

بخش دوم و سوم روند کاری خودت رو دریاب

۱-بخش دوم و سوم روند کاری خودت رو دریاب

در سال‌های آخر تحصیلت در دانشکده‌های پزشکی، باید خودت را برای مرحله دوم و سوم آزمونی که در پایان سال دوم داده‌ای، آماده کنی. این آزمون‌ها به جهت سنجش دانش‌ات در دوسال آخر تحصیلی و اطمینان حاصل کردن از این که در مسیر اهدافت هستی، برگزار می‌شود.

 • – مرحله دوم این آزمون در آخر سال چهارم تحصیل گرفته می‌شود و برای این است که، توانایی تو را در شرح حال گرفتن و مراقبت و تشخیص بیمار زیر نظر پزشک با تجربه، بسنجد.
 • – آزمون مرحله سوم در اولین سال رزیدنتی، گرفته می‌شود و توانایی تو را در اعمال دانش پزشکی، برای مراقبت‌های پزشکی، می‌سنجد.

برای دوره تخصصی‌ات تصمیم بگیر

 • ۲-برای دوره تخصصی‌ات تصمیم بگیر

 • تخصص‌های مختلف، مقدار زمان و دوره‌های رزیدنتی مختلفی را لازم دارند. در اینجا به زمان‌های لازم برای دوره‌های رزیدنتی برای تخصص‌های مختلف اشاره می‌شود. که معمولا دوره‌های تخصصی بعد از گذراندن دوره‌های پزشکی عمومی، آغاز می شود.
 • -تخصص بیهوشی، ۴ سال
 • -درماتولوژی، ۴ سال
 • -پزشکی اورژانسی، ۳ الی ۴ سال
 • -پزشک خانواده، ۳ سال
 • -جراحی عمومی، ۵ سال
 • -پزشکی داخلی، ۳ سال
 • -عصب شناسی، ۴ سال
 • -زنان، زایمان،۴ سال
 • -آسیب شناسی، ۴ سال
 • -اطفال، ۳ سال
 • -روانپزشکی، ۴ سال
 • -رادیولوژِی، ۴ الی ۵ سال

برای انجام مصاحبه، به بیمارستان‌هایی که می‌خواهی دوره رزیدنتی خود را در آن‌ها بگذرانی برو

۳-برای انجام مصاحبه، به بیمارستان‌هایی که می‌خواهی دوره رزیدنتی خود را در آن‌ها بگذرانی برو.

زمانی که از دانشگاه پزشکی فارغ التحصیل می‌شوی، مرحله بعدی، اقدام کردن برای دوره رزیدنتی، می‌باشد. با بیمارستان‌هایی که بخش آموزش قوی دارند و دوره‌های رزیدنتی برگزار می‌کنند در تماس و ارتباط باش. مصاحبه‌ها طبق برنامه تطبیق ماموریت ملی انجام می‌گیرد.

با برنامه رزیدنتی خودت رو هماهنگ کن

۴-با برنامه رزیدنتی خودت رو هماهنگ کن

برنامه NRMP، هماهنگی لازم بین دانشجویانی که می‌خواهند دوره رزیدنتی را بگذرانند، با بیمارستان‌ها را انجام می‌دهد. و تقریبا هر متقاضی به بیمارستانی فرستاده می‌شود.

 • یک تعهدی بین بیمارستان و دانشجو به وجود می‌آید که به راحتی نمی توانند زیر آن بزنند. اگر جایی را برای رزیدنتی انتخاب کردید و برایتان مناسب نبود، باید یکجوری آنجا را تحمل کنی.
 • انتظار می‌رود حداقل سه سال را به عنوان رزیدنتی بگذرانی، که سال اول به عنوان انترن شناخته می‌شوی
 • ۵-انتظار می‌رود حداقل سه سال را به عنوان رزیدنتی بگذرانی، که سال اول به عنوان انترن شناخته می‌شوی

دوره رزیدنتی در بیمارستان انجام می‌ شود و در حالی که برای تخصص خود آماده می‌شوی، حقوق سالیانه ۴۸۰۰۰ دلار دریافت می‌کنی.این دوره در اولین هفته ماه جولای بعد از فارغ‌التحصیلی برگزار می‌شود. دوره رزیدنتی می تواند از سه سال تا ۷ سال طول بکشد.(جرحی عمومی، طب خانواده، طب داخلی، اطفال، بیهوشی، طب سوزنی، بیماری‌های عفونی، روانپزشکی، دارو‌های پیشگیرانه، اورولوژی و مفز و اعصاب)

 • -بعضی از تخصص‌ها (به عنوان مثال چشم، پوست) پس از دوره پزشکی عمومی، یک سال تحصیل بیشتر را می‌طلبند، (قبل از آن که دوره رزیدنتی شروع شود.)این دوره ممکن استدر بیمارستانی متفاوت با بیمارستان دوره رزیدنتی، برگزار شود.
 • -در بعضی اوقات در طول دوره رزیدنتی باید امتحان مرحله سوم USMLE و یا COMLEX را به منظور داشتن مدرک پزشکی برای عمل‌های جراحی پزشکی بگذرانی.
 • دوره ‌های آموزشی فلوشیپ را هم در نظر بگیر
 • ۶-دوره ‌های آموزشی فلوشیپ را هم در نظر بگیر

دوره های آموزش‌های تخصصی(که به عنوان دوره‌ی فلوشیپ نامیده می‌شوند) معمولا چندسالی طول می‌کشند تا کامل شوند. دوره‌های فلوشیپ، مجزا از دوره‌های رزیدنتی، برای هرچه بیشتر متخصص شدن در زمینه‌های خاصی، برگزار می‌شوند. برای مثال ممکن است یک نفر دوره رزیدنتی خود را در بخش داخلی بگذراند و پس از آن، دوره فلوشیپ خود را در بخش قلب و عروق، و یا گوارش سپری کند. دوره فلوشیپ معمولا بین ۱ تا ۳ سال به طول می‌انجامد.

 

دریافت لوح گواهی‌نامه

 • ۷-دریافت لوح گواهی‌نامه

زمانی که دوره رزیدنتی خود را می‌گذرانی، قادر خواهی بود که مدرک پزشکی خود را انتخاب نموده و دریافت کنی، که بعد از آن به عنوان یک پزشک مجاز شناخته خواهی شد. با این مدرک، قادر به طبابت خواهی بود.تبریک!

 • به دنبال کسب گواهینامه تخصصی نیز باش. پزشکان معمولا قادرند گواهینامه در حوزه تخصصی خود را از یک سازمان معتبر دریافت نمایند. دریافت گواهینامه تخصصی، معمولا دانش و توانایی زیاد شما را در آن زمینه که گواهینامه دریافت کرده‌اید نشان می‌دهد. این تخصص‌ها می‌توانند، ایمونولوژی، پوست، جراحی عصبی و یا چشم پزشکی باشند.

 

قسمت پنجم: آماده شدن برای شغل

نسبت‌ به تعهد‌های زمانی و مالی آگاه باش

۱-نسبت‌ به تعهد‌های زمانی و مالی آگاه باش

به عبارتی ساده، تبدیل شدن به یک دکتر، کار زیادی می‌طلبد. یک دهه از زندگی‌ات را دربر می‌گیرد و حتی بعد از دانشگاه نیز باید مطالعه زیادی داشته باشی و حتی مدت زمانی نباید به پول در آوردن فکر کنی. صد‌ها هزار دلار در این راه هزینه می‌شود که ممکن است پرداخت آن آسان نباشد. باید از ساعت‌های خوابت بزنی و زمان استراحتت را کوتاه کنی. و بسیار بسیار زیاد کار کنی.

 • این را درنظر بگیر که راه و مسیر دکتر شدن، طولانی، سخت و پر از موانع است. تو باید ساعت‌‌های زیادی کار کنی، با انواع مختلف مردم سر و کله بزنی، و زندگی‌ات عملا تحت‌الشعاع شغلت قرار خواهد گرفت. زندگی مردم به تعهد کاری تو و توانایی‌ات برای خونسرد ماندن و گرفتن تصمیم‌های مهم زیر فشار کاری بستگی خواهد داشت.

برای علوم باید استعداد ذاتی داشته باشی

۲-برای علوم باید استعداد ذاتی داشته باشی

برای موفق شدن در این رقابت سخت و استرس‌زا، باید دارای هوش ذاتی و طبیعی، یک حافظه قوی برای یادآوری در مواقع تحت فشار بودن، توانایی در دیگر علوم مانند ریاضی و ذهنی تحلیل‌گر، علاقه مند به مقایسه و استفاده از تکنولوژی‌ها، و توانمند در تشخیص و دسته‌بندی بیماری‌ها، باشی. اگر این موارد را به طور ذاتی و خدادادی داشته باشی، همه‌چیز‌ها برایت آسان خواهد شد. در غیر این‌صورت این مسیر بسیار طولانی و سخت خواهد شد.

رفتار خوبی با مردم داشته باش

 • ۳-رفتار خوبی با مردم داشته باش

 • دکتر‌ها فقط افراد باهوشی که با سیستم بدن و ترکیب شیمیایی دارو ها آشنا هستند، نیستند. بلکه باید موجودات کاملا اجتماعی باشند. اگر می‌خواهی دکتر خوب و موفقی باشی باید توانایی خوبی در روابط اجتماعی و برخورد با مردم داشته باشی.
 • علاوه بر این باید حس صمیمانه‌ای برای کمک به دیگران وقتی که احتیاج دارند، داشته باشی. ساعت‌های کار طولانی و پرفشار تو را خسته خواهد کرد ولی دانستن این که داری به مردم کمک می‌کنی باید عامل انگیزشی برای تو باشد.

برای این که به خواب نروی، مواد غذایی بخور که به تو انرژی بدهند

 • ۴-برای این که به خواب نروی، مواد غذایی بخور که به تو انرژی بدهند

 • پزشکان باید تغذیه‌ای متناسب با کار ۵۰ الی ۶۰ ساعت در هفته داشته باشند. و در دوره رزیدنیتی برای کار ۲۴ الی ۳۶ ساعته. برنامه زمان‌بندی تو به خصوص زمانی که تازه‌کار هستی، زیاد جالب و مفرح نخواهد بود. روابط عاطفی‌ات تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و ممکن است دچار افسردگی شوی. باید برای ادامه در خودت شور و شوق به وجود بیاوری.

این کار را فقط برای پول در آوردن انجام نده

۵-این کار را فقط برای پول در آوردن انجام نده

درست است که پزشکی شغلی است که درآمد خوبی دارد، ولی گفته می‌شود که اگر از آن لذت نبری، نمی‌توانی ادامه دهی. از زمان مدرسه، در یک دهه زندگی ات ۱۵۰ هزار دلار صرف این کار می‌کنی. اگر به خاطر پول می‌خواهی دکتر شوی، بهتر است راه دیگری برای درآمد کسب کردن، پیدا کنی.

 

 

تست آنلاین

آیا من ویژگی های یه دکتر خوب رو دارم؟

آیا من ویژهای یک پزشک خوب را دارم

برای قبولی در رشته پزشکی خیلی باید زحمت بکشین تا بتونین رقیبهای زیادتون رو از میدون به در کنین اما آیا با قبولی در رشته پزشکی همه چی تمومه و شما صد در صد و بدون چون و چرا یه پزشک خوب میشین؟؟ نه به این آسونیا هم نیست. علاوه بر اینکه شما باید این رقابت سخت رو پشت سر بذارین باید یه سری خصوصیات در وجودتون باشه تا بتونین یه پزشک موفق و خوب بشین طوری که همه مریضها دوس داشته باشن که برای درمان بیماری هاشون به شما مراجعه کنن. ما در این مقاله دو دسته سوال آماده کردیم. دسته اول سوالات رو باید به صورت بلی، خیر جواب بدین و در دسته دوم سوالات، شما باید خودتون رو بعنوان یه پزشک تصور کنین و ببینین در مقابل مشکلات مختلف بیماران چه پاسخی میدین؟! در آخر جواب هر دو دسته سوال ها رو ببینین و خودتون رو ارزیابی کنین که آیا میتونین یه دکتر خوب و موفق بشین یا نه؟!

مطالب مرتبط

۸ دیدگاه‌

 1. Arefe گفت:

  سلام.میشه بگید برای دکتر عمومی شدن(یعنی دیگه تو بیمارستان مشغول کار بشی و فرق نداره انترن باشی یا رزیدنت یا هیچکدوم)چندسال طول میکشه؟؟..ایا درامدش کافی هست؟ جواب بدین لطفا

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   برای پزشک عمومی شدن باید ۷ سال درس بخونی. درآمد پزشک عمومی نسبت به بقیه مشاغل خوب است اما تعیین درآمد قطعی بستگی به عوامل زیادی داره

 2. رایان گفت:

  عالی بود و من به ۱۹ سوال جواب دادم.

 3. R گفت:

  سلام خیلی عالی بود فقط من نتونستم این مطلب رومتوجه شوم*۳- برای دانشکده‌های پزشکی، در همان سال آخر تحصیل دبیرستانت، اقدام کن*میشه واضح نربیان کنید

 4. زهرا گفت:

  خیلی عااالی بود …واقعا ممنونم

 5. gg گفت:

  میشه توضیح بدید متخصص ریه چند سال درس میخونه ؟
  من اینو میدونم که ریه زیز شاخه پزشکی داخلیه اما نمی دونم برای تخصص ریه چه اقدامی باید کرد

  • nojavanshad گفت:

   سلام
   شما باید ۷ سال پزشکی عمومی بخونی بعد از ۲ سال گذروندن طرح ، ۴ سال تخصص داخلی رار بخونی و بعد در رشته فوق تخصص ریه مشغول به تخصیل بشی، این دوره بین ۲ تا ۳ سال طول میکشه: یعنی حداقل زمان لازم شما ۷+۲+۴+۳=۱۶ سال است
   برای اطلاعات بیشتر سایت زیر را مطالعه کن:
   دوره های تخصصی پزشکی

 6. فاطمه گفت:

  عالییییییییییییی بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *