چگونه در کلاس ارائه دهیم

ارائه دادن مطالب علمی در مقابل یه جمع و حتی دانش آموزان میتونه ترسناک به نظر برسه، این مقاله بهت راه حل هایی رو نشون خواهد داد که بتونی این ارائه رو به راحتی انجام بدی.

عجله داری؟

بهترین روش برای بهتر کردن ارائه، این هستش که در مقابل یه دوست یا اعضای خانواده ارائه بدی و یاد بگیری. این افراد میتونن نقاط ضعفت رو بهت بگن تا بهبودشون ببخشی. هیچ وقت لبخند زدن رو فراموش نکن. اگه استرس داری بهتره با هم بریم و مقاله ی زیر رو راجع به چگونگی ارائه در کلاس بخونیم.

 

*روش یک از دو روش – برنامه ریزی برای ارائه

حتما در برگه هایی یادداشت برداری کن

۱- حتما در برگه هایی یادداشت برداری کن

ایده های اصلیت رو در این برگه ها بنویس. اصلا وارد جزئیاتی مثل چگونگی ایستادن در مقابل جمع و…. نشو. بیشتر روی نکات کلی برای شروع تمرکز کن

*کلید واژه ها و ایده های اصلی رو یادداشت کن.

*بعضی وقت ها نوشتن اطلاعات مهم روی این برگه ها کمک زیادی بهت خواهد کرد. البته اگه احساس میکنی، این کارت ها لازم نیستن عالیه چون ممکنه سر ارائه با نگاه های پی در پی به این کارت ها، قاطی کنی.

 

تمرین کن

۲-تمرین کن

در ارائه ها این مشخصه که کی تمرین کرده و کی تمرین نکرده. بر روی چیزهایی که میخوای بگی و روش های گفتن تمرین کن. اگه تمرین کنی در نهایت بعد از ارائه خیلی خوشحال خواهی بود که سر ارائه ت من من نکردی.

*در مقابل خانواده یا دوست هات تمرین کن و ارائه ت رو بهبود ببخش. بهتره این کار رو در مقابل دوستانی انجام بدی که میشناسیشون.

*از دوستانت بخواه که نظرشون رو راجع به ارائه ت بگن، در مورد چگونگی ارائه، طول زمان ارائه، اشکالات احتمالی و….

*خودت رو به چالش بکش و روی چیزهایی کار کن که واقعا میدونیاشکال داری و میتونی با تمرین بهترش کنی. اگه همه ی این کارها رو انجام بدی در زمان ارائه ی واقعی حس اعتماد به نفس بالایی خواهی داشت.

 

خوب تحقیق کن

۳- خوب تحقیق کن

برای یک ارائه ی خوب و تاثیر گذار، لازمه که بدونی چیکار داری میکنی و واقعا وارد جزئیات بحث مورد نظر بشی. لازم نیست که در این کار خیلی خیلی عالم و دانا بشی و یا این که تمام کتاب ها و وب سایت های مود نظر رو مطالعه کنی. اما از طرف دیگه باید بتونی تمام سوالات مورد نظر از طرف جمع رو جواب بدی.

*حتما از منابع قابل اعتماد برای تحقیقت استفاده کن. حتما از نظر افراد ماهر و دانا در این کار استفاده کن، این کار باعث میشه که خودتم باهوش به نظر برسی.

*مطمئن شو که منابعت قابل اعتماد هستن، هیچ چیزی نباید اعتماد به نفست رو بشکنه. سعی کن که همیشه به هر اطلاعاتی اکتفا نکنی و کور کورانه قبولش نکنی، این کار رو میتونی با تحقیق درست انجام بدی.

 

*روش دو از دو روش – ارائه دادن

به شنوندگان در جمع لبخند بزن

۱-به شنوندگان در جمع لبخند بزن

زمانی که وقت ارائه فرا میرسه، هیچ چیز نمیتونه مثل یه لبخند شنوندگان رو وادار به گوش دادن بکنه. خوشحال باش که داری به جمعی مطلبی رو یاد میدی که قبلا نمیدونستن.

*مطالعات نشان داده که لبخند خیلی تاثیر گذاره. اگه دوست داری ارائه ت خوب پیش بره خودت رو وادار به لبخند زدن کن. این کار باعث میشه که همه لبخند بزنن و لبخند اونا باعث میشه که تو هم لبخند بزنی.

 

 

درباره ی ارائه ت اعتماد به نفس داشته باش

۲-درباره ی ارائه ت اعتماد به نفس داشته باش

زمانی که داری ارائه میدی،داری مطلبی رو به بقیه یاد میدی، پس سعی کن مطمئن بشی که شنوندگان هر چی رو که داری ارائه میدی میفهمن. حتما از روش های معلمت برای ارائه استفاده کن، چون معلم ها در این زمینه بسیار ماهر هستن.

*حتما قبل و بعد از ارائه به موفقیت فکر کن، حتما با خودت صادق باش و همه ی تلاشت رو برای ارائه بزار. هیچ وقت به شکست فکر نکن.

*بعضی وقت ها داشتن اعتماد به نفس به اندازه ی خود ارائه دادن مهمه. سعی کن این اعتماد به نفس رو در خودت بسازی و نشون بدی. چون داشتن اعتماد به نفس، تبادل ایده ها رو راحت میکنه.

*به این فکر کن که بعد از پنج تا پونزده دقیقه ارائه ت تموم میشه، پس چرا کاری نکنی که این ارائه به بهترین نحو ممکن انجام بشه. به خودت بگو که این فقط یه ارائه ست و در زندگی زمان های بسیار مهم تر از این وجود دارن که باید راجع بهشون نگران باشم.

با شنوندگان، تماس چشمی برقرار کن

۳- با شنوندگان، تماس چشمی برقرار کن

گوش دادن به یه ارائه، که ارائه دهنده ش همش این ور اون ور رو نگاه میکنه خیلی خسته کننده هستش. شنوندگان دوستان و معلمات هستن و تو میشناسیشون، پس همونطوری مثل زمان های عادی باهاشون رفتار کن.

*حتما به همه در کلاس، حداقل یک بار نگاه کن. این جوری اونا احساس میکنن که اونهارو هم در بحث شرکت میدی. بعلاوه این حس رو به اونا القا میکنه که اونا فکر کنن کاملا علم مورد نظر رو درباره ی ارائه ت داری.

 

صدات رو تنظیم کن

۴- صدات رو تنظیم کن

هدفت این هستش که شنوندگان رو در بحثت شرکت بدی و نزاری که در حین ارائه خواب برن. درباره ش طوری حرف بزن که انگار جالب ترین بحث موجود در جهانه، مطمئن باش هم کلاسیات ازت بسیار متشکر خواهند بود.

*تن صدا خیلی روی ارائه و تماشاگران تاثیر داره، این تن صدا نباید خیلی بالا یا پایین باشه.

دستات رو حرکت بده

۵- دستات رو حرکت بده

در حینی که داری صحبت میکنی، دستانت رو به اطراف حرکت بده، از حرکت دستان برای تاکید نکات مهم به شنوندگان استفاده کن. این کار همچنین باعث میشه که از استرست کم تر بشه و بهتر تمرکز بکنی.

یک نتیجه گیری خوب داشته باش

۶- یک نتیجه گیری خوب داشته باش

حتما میدونی ارائه هایی که در نهایت طرف به من من میفته جالب نیستن. نتیجه گیری در واقع فهمت رو درباره ی مطلب مورد نظر به شنوندگان نشون میده، حتما نتیجه گیری رو سعی کن خیلی خلاقانه به شنوندگانت نشون بدی.

*حتی میتونی یکم خنده و داستان جالب به نتیجه گیری اضافه کنی که در این صورت بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

*حتما ارائه ت رو با یه سوال تموم کن. سوال پرسیدن باعث میشه که شنوندگانت به فکر برن و در بحث شرکت کنن.

با خنده به سمت صندلیت برگرد

۷- با خنده به سمت صندلیت برگرد

کارت رو عالی انجام دادی، این کاری هستش که خیلی از مردم نمیتونن انجام بدن. حس خوبی داشته باش و اعتماد به نفست رو همیشه در هر لحظه ای حفظ کن

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *