چگونه در طول شب مطالعه کنیم؟

دانش آموزان، از هر سنی که باشن گاهی وقت ها نیاز دارن که در طول شب بیدار بمونن و برای مطالعه ی بیشتر درس بخونن و یا این که تکالیفشون رو انجام بدن. هر چند که مطالعه در طول شب ایده ی درستی نیستش و تمرکزت رو  به هم میریزه، اما گاهی وقت ها لازم میشه که این کارو انجام بدی. درسته که مطالعه در طول شب بدون چرت زدن یه چالشیه که همه ی ما باهاش رو به رو هستیم، اما اگه اسباب و شرایطش رو فراهم کنی و راحت باشی میتونی این کار رو بدون مشکل انجام بدی.

روش یک – مطالعه ی با کیفیت در طول شب

اول مشخص کن که چی میخوای بخونی

۱- اول مشخص کن که چی میخوای بخونی

اگه لازمه که در طول شب بیدار بمونی، این به این مفهوم هستش که حتما درس مهمیه، اول بشین و فکر کن که چی میخوای مطالعه کنی و بعد میتونی برای خوندن اون درس بهتر برنامه ریزی کنی.

*بعد از برنامه ریزی و مشخص کردن قسمت هایی که باید مطالعه شن، دنبال فراهم آوردن وسایل مورد نیاز از قبیل، کتاب، دفتر، مداد، خودکار، نوت هایی که تو مدرسه از درس مورد نظر برداشتی باش.

*همه ی وسایل مورد نیازی که ممکنه در طول شب لازمت بشه رو فراهم کن.

 

آماده کردن وسایل ضروری

 

۲- آماده کردن وسایل ضروری

کتاب و دفتر تمرین و نوت ها از مهم ترین وسایل ضروری هستن. کنار گذاشتن این وسایل در طول شب در پیشرفت مطالعه کمک شایانی میکنه.

*پس دقت کن که دفتر نوت هات و سایر وسایل ضروری رو برای مطالعه در طول شب داشته باشی. این وسایل شامل دفتر یا برگه برای تمرین، خودکار، کامپیوتر، خوردنی ، نوشیدنی مثل آب و… هستش. گذاشتن این وسایل در نزدیکیت کمک میکنه که در طول مطالعه لازم نباشه همش پاشی تا این وسایل رو بیاری.

 

 

 

جدول زمان بندی تهیه کن

۳-جدول زمان بندی تهیه کن

از اون جایی که میدونی باید چند ساعت در طول شب بیدار بمونی تا مطالعه کنی، بهتره یه جدول زمان بندی برای این کار داشته باشی و هر کاری رو در ساعت مشخصش انجام بدی تا به موقع کارت رو تموم کنی.

*ساعاتت رو به خوندن مطالب مهم تر اختصاص بده، یا حتی ممکنه این ساعات رو به خوندن مطالبی اختصاص بدی که قبلا خوب نفهمیدیشون و الان میخوای یاد بگیری. این مطالعه برای هرچی که باشه، یادت باشه که گاه گاه به مغزت استراحت بدی.

*حتما طبق جدول پیش برو و هر کاری رو در ساعت مخصوص خودش انجام بده. برای مثال میتونی جدولت رو این طوری زمان بندی کنی که مثلا از ساعت نه تا ده صفحه ی ششصد تا ششصد و پنجاه رو بخونی و بعد از اون ده دقیقه استراحت کنی و دوباره طبق جدول پیش بری.

از بهترین روش های مطالعه استفاده کن

 

۴ – از بهترین روش های مطالعه استفاده کن

هر شخصی برای خودش روش های مطالعه ی مخصوص داره. استفاده از این روش ها در طول شب کمک زیادی میتونه بهت بکنه.

*اگه قبلا تجربه ی مطالعه در شب داشتی، از اون تجربیات استفاده کن. محل مطالعه ت رو مشخص کن، اگه نمیخوای اطرافت کاملا ساکت باشه تا خواب زده نشی میتونی یه موزیک با صدای خیلی آروم پخش کنی و مطالعه کنی.

 

حتما در طول مطالعه نوت براری کن

۵- حتما در طول مطالعه نوت براری کن

در دست داشتن دفتر یادداشت و خودکار باعث میشه که هرچی میخونی یادت بمونه. بهتره که مطالب مهم تر رو با دستت بنویسی، چون باعث میشه بهتر و موثرتر یاد بگیری، بعدا اگه دوست داشتی میتونی تایپ کنی و در کامپیوترت ذخیره کنی.

*فقط نکات خیلی مهم رو یادداشت کن. مثلا میتونی کلید واژه هایی در حد سه تا شش کلمه بنویسی. نوشتن باعث میشه که خوابت نره و بهتر تمرکز کنی.

*حتما نوت هایی رو که داری مینویسی رو گاه گاهی مرور کن. نوت هات رو نگه دار و فردا قبل از امتحان مرور کن.

سرعتت رو با جدول هماهنگ کن

۶- سرعتت رو با جدول هماهنگ کن

خیلی مهمه که طبق جدول پیش بری، چون این موضوع کمکت میکنه که بتونی همه ی جاهای ضروری رو که مشخص کردی بخونی.

*حتما قبل از شروع جدولت رو مرور کن تا در ذهنت داشته باشی که چیکارا باید بکنی.

*هر قسمت رو به چد قسمت کوتاه تر تقسیم کن و بعد رو خوندن اون بخش ها تمرکز کن. مثلا اگه باید چهل صفحه درس بخونی، این چهل صفحه رو به چهار صفحه ی ده تایی بشکن. یا مثلا اگه قراره پونزد تا مسئله ی ریاضی رو در سی دقیقه حل کنی، میتونی در هر دو دقیقه رو یه مسئله تمرکز کنی. خلاصه در نهایت این بستگی به خودت داره که زمانت رو چگونه سازماندهی کنی که بتونی بخش هایی رو که مشخص کردی رو بخونی.

با دوستانت مطالعه کن

۷- با دوستانت مطالعه کن

اگه دوستانت هم میخوان در طول شب روی موضوع مشابهی مطالعه کنن میتونی ازشون بخوای که به تو ملحق بشن و با هم مطالعه کنید. این کار باعث میشه نظر همدیگه رو در رابطه با مطالب از هم بپرسین و بهتر یاد بگیرین.

*میتونین بخش ها رو بین همدیگه تقسیم کنین و هر کسی قسمت خودش رو به دیگران توضیح بده، که این جوری سطح یادگیری بالاتر میره.

* اما دقت کنید که این دور هم جمع شدن تبدیل به بحث و گفتگو پیرامون مسائل دیگه نشه و همیشه یادتون باشه که برای چی دور هم جمع شدین و حتما طبق جدول زمان بندیتون پیش برین. یه نکته ی خوب در رابطه با دور هم جمع شدن باعث میشه که خوابتون نبره و بهتر تمرکز کنید.

 

بعد از مدتی مطالعه رو متوقف کن

۸- بعد از مدتی مطالعه رو متوقف کن

بعد از هشت تا ده ساعت مطالعه خیلی طبیعیه که خسته باشی و بخوای استراحت کنی. وسایل مطالعه ت رو کنار بزار و به خودت چند ساعت استراحت بده و بخواب. به خاطر داشته باش که حتی چرت زدن به مدت نود دقیقه میتونه خیلی کمکت کنه.

مقالات مرتبط :

بهترین روشهای مطالعه درسی

چگونه از مطالعه کردن لذت ببریم؟

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. بهمن ۱, ۱۳۹۶

    […] چگونه در طول شب مطالعه کنیم؟(قسمت دوم) […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *