چگونه درست مطالعه کنیم

اگه راجع به نمره هات و موفقیت تحصیلیت نگرانی، میتونی روشون کار کنی و بهترشون کنی. سخت مطالعه کردن مطمئنا نمره هات و بهتر میکنه. اگه یه برنامه ی زمان بندی خوب بسازی، تکنیک های خوب مطالعه رو یاد بگیری و روی مطالعه تمرکز کنی، به هدفت خواهی رسید.  مقاله ی زیر با عنوان چگونه سخت تر مطالعه کنیم، برای اون دسته از دانش آموزانی که میخوان نمراتشون رو بهتر کنن نوشته شده که میتونه خیلی کمک کننده باشه.

روش یک از چهار روش

*آماده سازی محیط و شرایط مطالعه

درست کردن محیط آرامدرست کردن محیط آرام

۱-آماده سازی محیط آرام

اولین قدم برای سخت مطالعه کردن درست کردن یه محیط خوب و آروم برای مطالعه هستش. سعی کن هر روز در یه جای معین و همیشگی مطالعه کنی چون کارا تره و با قرار گرفتن در محل همیشگی مغزت به صورت ناخوداگاه تمایل به کار نشان خواهد داد.

بهتره که در جای شلوغ و یا تخت مطالعه نکنی چون در این جور جاها ذهن تمرکز کافی برای شروع نخواهد داشت، جایی با یک میز و صندلی و آرام، بهترین جا خواهد بود.

*حتما دقت کن، محل مطالعه همه چیزهای لازم رو داشته باشه، اگه یه پروژه رو قراره انجام بدی که بزرگه و فضای زیادی میخواد، مثلا ساخت ماکت و…باید یه میز کار بزرگ و فضای لازم رو فراهم کنی، قرار دادن، چای یا آب و میوه و اسنک برای رفع گرسنگی در وسط کار پیشنهاد میشه.

حتما طبق برنامه پیش برو

۲-حتما طبق برنامه پیش برو

هر وقت مکان خوبی برای مطالعه پیدا کردی، شروع به برنامه ریزی کن. داشتن برنامه باعث میشه کارهات منظم پیش بره. این برنامه کاملا یه چیز شخصیه و بسته به زمانت داره و نباید اصلا با برنامه ی دوستان یا دانش آموزان دیگه مقایسه کنی.

*حتما یادت نره که قبل از هر کاری، مثل باشگاه، دیدار با دوستان و… کارهای ضروری مدرسه و پروژه ت رو انجام بدی.

*حتما برای هر روزت برامه ریزی کن چون این کار باعث میشه کارها در نهایت به خوبی انجام بشن، در برنامه ت میتونی ملاقات های مهم و هر کاری که باید انجام بدی رو علاوه بر برنامه ی درسیت بنویسی.

*همین الان شروع کن، میتونی زمان مطالعه رو بین سی تا پنجاه دقیقه بذاری. بعد از اینکه عادت کردی میتونی خودتو وادار کنی که به مدت زمان های زیادتری مطالعه کنی. هرچند برای مطالعه در مدت زمان های طولانی، استراحت یادت نره و هر یه ساعت یه بار، ده دقیقه رو به استراحت اختصاص بده.

برای هر برنامه ریزی، هدف معین داشته باش

۳-برای هر برنامه ریزی، هدف معین داشته باش

مطالعه بدون سمت و سو هیچ وقت موفق نخواهد بود. هر برنامه ای که مینویسی باید هدفی پشتش باشه.

*هدف موفقیت در تحصیل رو به عنوان هدف مرکزی در تظر بگیر و سپس اون رو به اهداف و شاخه های کوچک بشکن و روشون تمرکز کن تا به هدف نهایی برسی.

*برای مثال فکر کنین که میخواین صد تا لغت انگلیسی رو برای امتحان نهاییتون یاد بگیرین، اگه این صد تا رو به روزی بیست تا لغت بشکنین، در عرض پنج روز لغات شما آماده خواهند بود و میتونین با موفقیت در امتحان شرکت کنین. دقت کن که لغات قدیمی رو که مثلا روز اول یاد گرفتی در روز دوم و سوم و چهارم و پنجم هم مرور کنی که یادت نره.

 

 دو از چهار روش

تمرین برای فراگیری عادات خوب مطالعه

از خودت امتحان بگیر

 

۱- از خودت امتحان بگیر

یه قسمت از مطالعه ، تکرار و تمرینه. حتما از درس های سخت از خودت امتحان بگیر. برای این کار، میتونی فلش کارت های مخصوص هر درس رو درست کنی که کمک خیلی زیادی در یادگیری اون درس بهت خواهد کرد. این کار بهت در محک زدن دانشت کمک می کنه. مثلا اگه امتحان ریاضی داری، با حل مسائل کتاب و یا حل مسائلی که استاد واست در نظر میگیره میتونی از خودت امتحان بگیری.

*سعی کن به روش خودت از خودت امتحان بگیری، مثلا ده تا بیست سوال واسه خودت آماده کن و سعی کن که جواب بدی.

*اگه معلمت واست نمونه سوال امتحانی واسه تمرین آماده کرده حتما انجامش بده.

*حتما امتحان تمرینیت رو به معلمت نشون بده تا بیشتر کمکت کنه. بهش بگو که من از روی تمرینات و کتاب و دفتر یادداشتم این سوالات رو آماده کردم، نظرتون چیه? آیا این نوع سوالات صحیح و استاندارد هستن?

با موضوعات سخت تر شروع کن

۲-با موضوعات سخت تر شروع کن

موضوعات و درس های سخت تر، انرژی زیادتری لازم دارن. پس بهتره اول ستخت ترها رو شروع کنی چون در شروع کار انرژی زیادتری داری. بعد از تموم کردن مسائل سخت تر میتونی سراغ آسون ترین ها بری.

از گروه های مطالعه استفاده کن

۳-از گروه های مطالعه استفاده کن

گروه های مطالعه به بهتر شدن عادات مطالعه کمک میکنن.

*بهتره که دنبال گروهی با هداف مثل خودت بری مطالعه بگردی. موضوعتون رو مشخص کنین و زمان استراحت و مطالعه رو هم در برنامه تون جا بدین. خیلی معمولیه که حواست در گروه پرت بشه چون با افراد زیادی داری مطالعه میکنی، اگه جدول زمان بندی داشته باشی حواست کمتر پرت میشه.

*افرادی که باهاشون مطالعه میکنی رو درست انتخاب کن که کم ترین حواس پرتی واست پیش نیاد

حتما هر زمانی کمک نیاز داری، کمک بخواه 

۴-حتما هر زمانی کمک نیاز داری، کمک بخواه

کمک خواستن هیچ خجالتی نداره، اگه با موضوع و یا درس خاصی مشکلی داری و نمیتونی حلش کنی حتما از معلمت، خانواده ت و یا دوستانت کمک بگیر.

استراحت کن و به خودت جایزه بده

۵-استراحت کن و به خودت جایزه بده

جایزه دادن به خودت، باعث میشه که انگیزه ت برای مطالعه بالاتر بره. هر ساعت به میزان ده دقیقه استراحت ک، آبی بخور و عضلاتت رو کشش بده، تلویزیون نگاه کن و یا میتونی به اکانت فیس بوک و…. سر بزنی. در پایان؛هر مطالعه ی موفقیت آمیز به خودت جایزه بده.

 *روش سه از چهار روش

*مطالعه ی هوشمند

قبل از مطالعه، ذهن و بدنت رو آماده کن

۱-قبل از مطالعه، ذهن و بدنت رو آماده کن

اگه بلافاصله بعد از مدرسه بدون هیچ آمادگی بری مطالعه کنی بخاطر خسته بودن نتیجه بخش نخواهد بود. حداقل نیم ساعت وقت بزار که ذهن و بدنت رو برای مطالعه آماده کنی.

*میتونی یه پیاده روی کوتاه بکنی، حرکات کششی انجام بدی و..

*اگه گرسنه هستی، حتما یه غذای سبک بخور، چون با شکم گرسنه نمیشه اون طور که باید تمرکز کرد. حتما هم غذا باید سبک باشه که دچار خواب آلودگی نشی و بتونی رو مطالعه تمرکز کنی.

با ذهن مثبت مطالعه کن

۲-با ذهن مثبت مطالعه کن

افکار میتونه در مطالعه خیلی تاثیر داشته باشه، حتما رو مغزت کار کن که افکار مثبت رو جذب کنی.

*در حین مطالعه افکار مثبت داشته باش و همواره به خودت امید بده که با این مطالعه، چیزعای جدید و مهارت های جدید یاد خواهی گرفت. به خودت بگو میخونی که یاد بگیری و حتی اگه بعضی چیزارو بلد نیستی اصلا مهم نیست.

*اصلا افکار منفی به خودت راه نده. مثلا به خودت نگو که الان اگه این مطلب رو یاد نگیرم هیچ وقت یاد نحواهم گرفت و نمره ی بدی خواهم گرفت و…به خودت بگو من این مطلب رو میخونم و حتی اگه الان یاد نگرفتمش یه مدت کوتاه دیگه حتما یاد میگیرمش و نمره ی خوبی خواهم گرفت.

*خودت رو با بقیه اصلا مقایسه نکن. تو روی بهتر شدن تمرکز میکنی و شکست یا موفقیت مردم دیگه نباید برات مهم باشه.

از بازیهای حافظه ای استفاده کن

۳- از بازیهای حافظه ای استفاده کن

بازیهای حافظه ای ابزارهای مفیدی برای به یادآوری اطلاعات هستن. این بازیها، مخصوصا زمانی که نوبت به مطالعه ی هوشمند میرسه خیلی مفیدن.

*خیلی از مردم از لغات خاص برای حفظ کردن جملات استفاده میکنن، یا این که اون ها حرف اول هر کلمه رو بری حفظ یه جمله استفاده میکنن. همه ی شماها با این نوع آشنایی دارین و مطمئنا بارها استفاده ش کردین، نکته اینجاست که این روش ها ابداعی هستن و هر کسی روش خودش رو در این مورد به کار میبره.

 دوباره نویسی نوت ها

۴-دوباره نویسی نوت ها

اگه از کلاس خاصی یادداشت برداری کردی، حتما سعی کن دوباره بنویسیش و جملات و… رو یکم تغییر بدی. این کار باعث میشه، اطلاعات رو در ذهنت فراوری کنی و به خاطر بسپاری.

*اصلا مطالب رو کپی نکن، در مقابل سعی کن اون ها رو به زبان قابل فهم تر و آکادمیک تری بنویسی. در نهایت این کار باعث میشه که حتی نکات ریز و ریزه کاری های بحث رو بیشتر یاد بگیری.

 

*روش چهار از چهار روش

*حتما از کلاس استفاده کن

خوب نوت برداری کن

۱-خوب نوت برداری کن

آماده سازی منابع خوب برای مطالعه یکی از روش های خوب و هوشمند مطالعه کردنه، یکی از این منابع یادداشت هایی هستش که در مدرسه سر کلاس برمیداری. این یادداشت ها میتونن بعدا منبع خوبی برای مطالعه باشن.

*حتما نوت هات رو بر اساس تاریخ و موضوع مرتب کن. حتما تاریخ رو گوشه ی نوت هات یادداشت کن. چون اگه بعدا دنبال موضوع خاصی خواستی بگردی پیدا کردنش واست راحت تر میشه.

*حتما خوش خط بنویس. طوری باشه که بعدا بتونی بخونیش و حتی اگه از دوستانت هم دفتر نوت هات رو ازت خواستن بتونن دست خطت رومبخونن.

* حتما نوت هات رو با بقیه هم کلاسی هات مقایسه کن و جاهایی که نرسیدی بنویسی رو از روی اون هابنویس تا در نهایت یه دفتر یادداشت تمیز و کامل داشته باشی.

مطالعه ی فعال

۲-مطالعه ی فعال

هنگامی که داری برای کلاس مطالعه میکنی حتما این مطالعه باید فعال باشه. چگونگی خوندن در چگونگی به یاد آوری اطلاعات نقش اساسی داره.

*حتما به عناوین و جزئیات کوچک دقت کن. این چیزها اطلاعات و سر نخ های خوبی در اختیار میزارن. این چیزها بهت میگن که کجاها مهمه و کجاها رو باید بخونی.

*حتما لازمه که جملات مربوط به هر پاراگراف رو دوبار بخونی. این جملات معمولا خلاصه ی مربوط به هر پاراگراف هستن که اطلاعات خوبی در اختیار میزارن. به قسمت بحث و نتیج گیری هم باید دقت کافی بدی.

*اگه کتاب مال خودته، زیر جملات مهم و کلیدی خط بکش و یا در گوشه ی کتاب، اطلاعات مهم رو یادداشت کن که بعدا نکات مهم واست واضح باشه و سریع تر بتونی بخش موردنظر رو بخونی.

سوال بپرس

۳-سوال بپرس

در مورد هر چیزی که بهش شک داری و یا به نظر گیج کننده میاد، سوال بپرس. معلمان معمولا، یه زمانی رو بعد از تدریس برای سوال پرسیدن اختصاص میدن، میتونی در کلاس یا بعد از کلاس هر سوالی خواستی از معلمت بپرسی.

*حتما این رو به عنوان عادت برای خودت قرار بده که در شروع هر ترم بری و با معلمت صحبت کنی. سوالاتت رو نگه ندار تا یه روز قبل از امتحان بپرسی. سوال درسیدن و رفتن معلمت به دفتر همچنین میتونه نشون دهنده ی این باشه که علاقه مندی و دانش آموز سخت کوشی هستی. در این صورت، معلم اشتیاق فراوان تری برای کمک به تو و جواب دادن سوالتت خواهد داشت.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. اسفند ۳, ۱۳۹۶

    […] چگونه درست مطالعه کنیم […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *