چگونه بچه هامون رو تشویق به یادگیری بکنیم

یادگیری یه بخش بزرگی از دوران کودکی هستش. خوب پس بهتره که اون رپ تبدیل به یه سرگرمی بکنیم. میتونین این جوری شروع کنین که بچه هاتون رو مشتاق بار بیارین و حس کنجکاویشون رو شکوفا کنین.  بچه هاتون رو به انجام چیزهای مختلف تشویق کنین و به این ترتیب این فرصت رو به اونا میدین که بفهمن چی دوست دارن و به چه چیزهایی علاقه دارن. زمانی که فرزندتون یه چیز جالب پیدا میکنه به وضیحاتش علاقه نشون بدین و اونارو مشتاق تر کنین. شانس دادن فرصت برای سوال پرسیدن به بچه هاتون اون ها رو به دنیا علاقه مند تر میکنه و سطح یادگیریشون رو بالاتر میبره. چند تا روش ساده هستن که بهتون آموزش میدن چگونه فرصت یادگیری رو برای بچه هاتون مهیا کنید.

*روش یک

به وجود آوردن فرصت ها برای فرزندانتون

تشویق بچه ها برای انجام بازیهای ذهنی

تشویق بچه ها برای انجام بازیهای ذهنی

۱-تشویق بچه ها برای انجام بازیهای ذهنی

ذهن فرزندتون رو خلاق بار بیارین. تصور کردن ذهن رو پیشرفته تر میکنه و باغث میشه که خلاق تر بشه. اگه مثلا تصورات بچه تون یه چیز ساده و به قول خودمونی تر احمقانه ست، این رو به رخش نکشین و سعی کنین از یه راه ساده تر تصحیحش کنید. با فرزندانتون گام به گام پیش برین و اجازه بدین؛که ذهنشون تا اوج پرواز کنه و دنیای خودش رو بسازه.

*برای مثال اگر فرزندتون با چیز خاصی بازی میکنه ازش بپرسین که دلیلش برای این کار چی هستش و چه تصوری در ذهنش از این کار داره. یا مثلا وقتی میبینید فرزندتون در مدرسه به خوندن کتاب های خاصی علاقه ی بیشتری نشون میده سعی کنید علتش رو از خودش بپرسین و به حرفاش به خوبی گوش بدین.

 

چیزهای خاصی رو با انجام بازی به فرزندتون یاد بدین

چیزهای خاصی رو با انجام بازی به فرزندتون یاد بدین

 

۲-چیزهای خاصی رو با انجام بازی به فرزندتون یاد بدین

مثلا اگر میخواین فرزندتون رو به کار خاصی علاقه مند کنین و انتظار دارین در آینده فرزندتون مثلا  شغل پزشکی داشته باشه، میتونین ب خرید وسایلی از جمله گوشی پزشکی اونارو به این کار تشویق کنین و اجازه بدین که بازی هایی مثل مریض و دکتر رو تو خونه با شما انجام بدن.

 

به بچه هاتون وقت آزاد بدین

به بچه هاتون وقت آزاد بدین

۳-به بچه هاتون وقت آزاد بدین

بچه ها در هر مقطع سنی، بخصوص پیش از مدرسه و دور ی ابتدایی بیشتر به استراحت احتیاج دارن، سعی کنید این وقت استراحت رو برای فرزندانتون به وجود بیارین. غیر از مطالعه بچه ها نیاز دارن که بازی کنن و به اندازه بخوابن حتی نوجوانانی که در مقطع راهنمایی و دبیرستان مشغول به تحصیل هستن. این فرصت رو در هر مقطع سنی برای فرزندانتون به وجود بیارین

*برای مثال اگر جدول زمان بندی خاصی رو برای بچه هاتون دارین حتما در اونجا زمان کافی برای بازی کردن بزارین.

*اگر هم که جدول برای این کار ندارین، اجازه بدین فرزندانتون زمانی که واقعا به وقت آزاد نیاز دارن استراحت و بازی بکنن.

 

دنیارو به بچه هاتون با مثال زدن بشناسونین

دنیارو به بچه هاتون با مثال زدن بشناسونین

 

۴-دنیارو به بچه هاتون با مثال زدن بشناسونین

اگر در رابطه با موضوع خاصی تجربه ی خاصی دارین همواره در جای مناسب این تجربه رو برای فرزندتون مثل بزنید. برای مثال اگر تجربه ای در رابطه با بهتر یاد گیری ریاضیات دارین این تجربه رو در اختیار فرزندتون قرار بدین. چون فرزندانتون شماروبیشتر از هرکس دیگه ای قبول دارن حرف های شما رو نسبت به دیگران بیشتر قبول خواهند کرد.

 

به بچه هاتون اجازه بدین نظر شخصی خودشون رو در رابطه با هر مسئله ای داشته باشن

به بچه هاتون اجازه بدین نظر شخصی خودشون رو در رابطه با هر مسئله ای داشته باشن

 

۵-به بچه هاتون اجازه بدین نظر شخصی خودشون رو در رابطه با هر مسئله ای داشته باشن

از بچه هاتون سوال بپرسین و اجازه بدین که تظر شخصی خودشون رو در رابطه با اون مسئله بدن بدون این که فرزندانتون رو قضاوت بکنید. سوال های سخت تری بپرسین چون این باعث میشه که اون ها واقعا برای دادن دلیل قانع کننده فکر کنن. از بچه هاتون راجع به افکارشون و احساساتشون سوال بپرسین و دقیق به چیزهایی که میگن گوش کنین چون این جواب ها ممکنه شمارو به حل مشکلاتی که فرزندانتون دارن راهنمایی کنن.

*مثلا از بچه هاتون بپرسین احساسشون در رابطه با اتفاقاتی که در جهان میفته، روابط، ارزش ها و…. چیه. به اون ها اجازه بدین بدون هیچ فشار و قضاوتی نظر شخصی خودشون رو داشته باشن.

*از بچه هاتون بخواین که به شما در رابطه با فهم احساساتشون کمک کنن و توضیح بدن.

اطراف بچه هاتون رو با کتاب پر کنید

اطراف بچه هاتون رو با کتاب پر کنید

 

۶-اطراف بچه هاتون رو با کتاب پر کنید

بچه ها کتاب ها رو دوست دارن، متناسب با سن فرزندانتون براشون کتاب بخرین. در این جا صحبت ما با افرادی هستش که بچه های مدرسه ای و بخصوص راهنمایی دارن، برای فرزندانتون در این مقطع کتاب های درسی مناسب با درسشون بخرین و از راه های ساده تر همگام باهاشون درس بخونین و در حل مشکلاتی که در اون درس دارن کمکشون کنید

*با فرزندانتون کتاب بخونین و بعد ازشون در رابطه با این که چقدر یاد گرفتن سوال کنین و بعضی جاها ازشون بخواین که بعضی بخش ها رو براتون توضیح بدن

*گاهی وقت ها با فرزندانتون به کتابخونه برین و با همدیگه کتاب هایی که دوست دارین رو به امانت بگیرین و با هم مطالعه کنین

در رابطه با احساساتتون با فرزندانتون صحبت کنید

در رابطه با احساساتتون با فرزندانتون صحبت کنید

 

۷-در رابطه با احساساتتون با فرزندانتون صحبت کنید

در رابطه با علایقتون، تجربیاتتون و… با فرزندانتون صحبت کنید. اگه به معماری علاقه مندین از این علاقه برای فرزندتون صحبت کنید. اگر به طبیعت علاقه دارین در رابط با جنگل و،حیوانات میتونین برای فرزندانتون صحبت کنید. در میان گذاشتن احساساتتون با فرزندانتون در هر رده ی سنی فرصت یادگیری مناسب رو برای فرزندا دلبندتون به وجود میاره.

*برای مثال اگر فرزندتون داره راجع به کشورهای خارجی یاد میگیره، میتونین در رابطه با تجربیاتتون که به کشورهای خارجی داشتین برای بچه هاتون صحبت کنید.

 

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. Mani گفت:

    چگونه فرزندم رو ب درس و مدرسه علاقمند کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *