چگونه برای امتحان زبان آماده شویم

به نظر زبان انگلیسی یکی از سخت ترین دروس میاد. خیلی از ماها با این درس مشکل داریم و وقت امتحانا به خاطر این درس خیلی استرس میگیریم مخصوصا اگه از اول با این درس خوب کنار نیومده باشیم و یاد نگرفته باشیم. اما خوب راه حل هایی وجود دارن که میتونن ما رو در حل این مشکل کمک کنند. برای حل این مشکل ما نیاز به روش هایی داریم که بتونیم از زمانمون در کلاس بهترین استفاده رو برای یادگیری این درس بکنیم و سپس استراتژی های جدید و پیشرفته رو برای ارتقای سطح زبانمون انجام بدیم. اگه میتونی یکم زیادتر از وقتت رو صرف مطالعه ی این درس بکنی، مطمئن باش که امتحانت رو با نمره ی خوبی قبول میشی

روش یک –  خواندن مقالات سخت

قبل از این که شروع کنی سوال بپرس

۱- قبل از این که شروع کنی سوال بپرس

قبل از این که شروع کنی و یه قسمت خاص از کتابت رو مطالعه کنی میتونی با پرسیدن سوال از خودت در واقع خودت رو محک بزنی که چی بلدی و چی یادت مونده. قبل از این که شروع به خوندن متن کنی، مشخص کن که با خوندن این متن میخوای به چی برسی و چه چیزی یاد بگیری.

*بعضی از متن ها سوال های آماده دارن، که با محیا کردن این سوالات دانش آموزان رو متوجه متن میکنن و بهشون یادآور میشن که هدف از خوندن این متن چی هستش.

*یا این که خودت میتونی از خودت سوال بپرسی، مثلا به عنوان یه سوال ساده، میتونی از خودت بپرسی که مثلا درس اول روی چه چیزی تمرکز کرده و هدفش چیه.

به خودت وقت بده و آروم پیش برو

 

۲- به خودت وقت بده و آروم پیش برو

زمانی که داری انگلیسی مطالعه میکنی باید آرو پیش بری، به خودت زمان بدی و هر چقدر استراحت لازم شد استراحت کنی. بهتره که متن رو آروم و آهسته بخونی و به جای این که با سرعت پیش بری و مجبور به دوباره خوندن متن بشی یه بار بخونی و بهتر یاد بگیری. دقت کن که زمان زیادی رو باید برای خوندن متن بزاری و دقیق بفهمی که متن چی گفته

* به عنوان مثال، اگه قراره تا آخر هفته چند صفحه درس بخونی، از اول هفته شروع کن و اون صفحات رو بین روزهای هفته تقسیم کن. یادت نره که نباید خوندن رو بندازی برای آخر هفته چون این طوری مغزت کشش نخواهد داشت و سطح یادگیری بسیار پایین خواهد بود.

در کناره های کتاب خلاصه نویسی کن

 

۳- در کناره های کتاب خلاصه نویسی کن

نوشتن در کناره های کتاب گاهی وقت ها از خلاصه نویسی و یا هایلایت کردن خیلی بهتره. بهتره که خوندن متن رو با یه خودکار در دست شروع کنی این کار بهتر از ماژیک هایلایت هستش.

* میتونی در گوشه ی کتاب کلید واژه ها، سوالات و یا یه توضیح خاصی رو در رابطه با متنی که داری میخونی بنویسی.

چیزهایی که خوندی رو خلاصه کن

۴-چیزهایی که خوندی رو خلاصه کن

خلاصه کردن چیزهایی که داری میخونی بهت کمک میکنه که متن رو راحت تر به خاطر بسپاری. بعد از این که یه بخش از ریدینگ یا یه داستان رو مطالعه کردی، بلافاصله خلاصه ش رو بنویس.

* در خلاصه ای که داری مینویسی سعی نکن که همه ی جزئیات رو وارد کنی بلکه سعی کن یه نگاه کلی به چیزی که خوندی داشته باشی و بنویسی.

*ممکنه که یه پاراگراف هم برای نوشتن نظرات خودت  در نظر بگیری که ایده ی خوبی هستش. به عنوان مثال اگه یه چیز هیجان انگیز در متن اتفاق افتاده باشه میتونی نظر خودت رو و واکنشت رو راجع به اون اتفاق بنویسی.

*در این خلاصه ها همچنین میتونی نظر خودت رو راجع به نویسنده طرز نوشتنش و چارچوب هایی که استفاده کرده، زبان نوشتاری و هر چیز دیگری بنویسی.

از روش های مطالعه ی آنلاین که روش های خوبین برای به خاطر سپاری متن یا ریدینگ استفاده کن

۵- از روش های مطالعه ی آنلاین که روش های خوبین برای به خاطر سپاری متن یا ریدینگ استفاده کن

روش های مطالعه ی زیادی در اینترنت گزارش شده که میتونن بهت بیشتر در مطالعه مخصوصا بخش ریدینگ کمک کنن. وب سایت های خاصی در اینترنت وجود دارن که میتونی ازشون برای خلاصه کردن متن استفاده کنی. بعد از این که ریدینگت رو خوندی یه سر به این سایت ها بزن و از راهنمایی هاشون بهره بگیر.  اون وقت خواهی دید که درک مطلبت چقدر بالا میره.

*فقط به وب سایت هایی از قبیل SparkNotes متکی نباش، این وب سایت ها درسته مفیدن اما خوب اطلاعات کافی برای موفقیت و درک مطلب بالاتر در اختیار نمیزارن، به جاهای مختلف سر بزن و روش های مختلفی رو امتحان کن.

 

۶- ریدینگی رو که خوندی به بقیه توضیح بده

توضیح دادن به بقیه و یاد دادن درسی که یاد گرفتی به دوستانت یک روش خیلی عالی و آزموده شده برای یادگیری درس هستش، پس سعی کن به یه همکلاسی یا یه دوست ریدینگ رو خلاصه توضیح بدی.

*وقتی داری توضیح میدی سعی کن خلاصه بگی طوری که در چند خط دوستت بتونه مفهوم کلی متن رو بفهمه، همچنین بیشتر رو قسمت هاس سخت که درکشون سخته متمرکز شو و سعی کن توضیح بدی.

*دقت کن که ریدینگ رو با کلمات و جملات خودت توضیح بدی نه این که کپی برداری کامل از متن کرده باشی، این جوری سطح یادگیریت بالاتر میره.

 

 

 روش دو – نوشتن تکلیف

وقتی برای پیش نویس این نظر سنجی بزار

۱- وقتی برای پیش نویس این نظر سنجی بزار

پیش نویس در واقع فکر کدن و نوشتن چیزهایی هستش که میخوای در برگه ی اصلی اون ها رو بنویسی. در این پیش نویس، ایده ها، فکرها و… رو که میخوای در برگه ی اصلی بیاری به ترتیب مینویسی. بعضی ها بدون این که این برگه ی پیش نویس رو بنویسن شروع به نوشتن متن اصلی میکنن که نتیجه اصلا خوب نمیشه. با وقت گذاشتن و فکر کردن ایده های زیادی تو سرت میاد و میتونی تکلیفت رو به بهترین شکل ممکن بنویسی.

* یه شکل دیگه هم نوشتن آزاد هستش، که در این جا هر چی تو ذهنت میاد بدون توقف باید بنویسی، حتی اگه ذهنت هم کار نمیکنه باید بنویسی ذهنم ایستاده و کار نمیکنه. این بخش بهت مهارت های زیادی یاد میده و باعث میشه نوشتنت بهبود پیدا کنه.  بعد که از این بخش تموم شدی میتونی متن رو بخونی و ایده های خوبی از توش واسه نوشتن تکلیفت در بیاری.

* قسمت بعد لیست کردن عناوینی هستش که میخوای در تکلیفت بیاری، این لیست رو چند بار بخون و عناوین مهمی که باید در تکلیفت باشن رو هایلایت کن.

*در قسمت بعدی هم میتونی به صورت نقشه چیزی که در تکلیفت قراره بیاد نشون بدی، به این صورت، عنوان اصلی در وسط میاد بعد از این عنوان فلش هایی به بیرون میکشی و عناوین مرتبط با این عنوان اصلی رو در اونجا مینویسی و به این صورت یه دید کلی از چیزی که قراره بنویسی به دست میاری.

 

در اینترنت برای موضوعت تحقیق کن

۲- در اینترنت برای موضوعت تحقیق کن

بعضی عنوان هایی که معلمتون به عنوان تکلیف بهتون میده موضوعاتی هستن که یه کوچولو نیاز به تحقیق در اینترنت دارن، پس واسه همین نیاز داری که مدارک معتبری برای تحقیقت داشته باشی، که اینترنت کمک خوبی برای این موضوع هستش.

*از بخش کتاب خانه های اینترنتی برای این کار کمک بگیر، چون بیشتر مواقع سرچ ساده کمک چندانی به پیدا کردن مدارک و منابع معتبر نمیکنه.

یه طرح کلی از تحقیقت بکش

 

۳- یه طرح کلی از تحقیقت بکش

این کار اطلاعات ابتدایی رو راجع به نوشتن تکلیف به نمایش میزاره.

طرح های کلی حتی میتونن جزئی ترین اطلاعات رو برات نشون بدن و مرحله به مرحله پیش رفتن پروژه رو در اختیارت قرار بدن. پس بهتره که قبل از شروع به نوشتن این طرح کلی رو کاغذ برای خودت بکشی.

 

حالا شروع به پیش نویس کردن تحقیقت کن

 

۴- حالا شروع به پیش نویس کردن تحقیقت کن

همه ی چیزهایی که جمع آوری کردی، طرح کلی، ایده ها و…. رو رو کاغذ بنویس، بعد شروع به ویرایش کن و فکر کن که کجارو باید بهبود ببخشی، کجا رو ویذایش کنی و….

*با دقت متن رو بخون و مطالب غیر مرتبط رو حذف کن

* حتما از طرح کلی که قبلا محیا کردی برای نوشتن این بخش استفاده کن.

از اول تحقیقت رو مرور کن

 

۵- از اول تحقیقت رو مرور کن

وقتی رو ی کاغذ شروع به نوشتن میکنی، معلومه که ممکنه کارت پر از غلط نگارشی املایی و…. باششه، پس مرور کردن ضروری میشه و در این قسمت میتونی چیزهایی رو حذف یا اضافه کنی. یادت نره که زمان کافی برای مطالعه و ویرایش بزاری

*حتی میتونی از دوستانت بخوای که نوشته هات رو بخونن و نظرشون رو راجع به ویرایش بگن، این کار خیلی کمک کننده هستش.

*حتی میتونی از معلمت بخوای که بخونه و نظرش رو راجع به تحقیقت بگه و در ویرایش کمکت کنه.

*یادت نره که همه ی تحقیقات از زیر پل نگارش و باز خوانی رد میشن، پس تو هم استثنا نیستی و باید این کارو انجام بدی.

*حتما قبل از دوباره خوانی یه وقت استراحت به خودت بده، بعد روی ویرایش و باز خوانی متمرکز شو.

 

۶- اگه در قسمت قبل اشتباه زیاد داشتی دوباره از نو شروع کن به نوشتن

اگه همه ی تلاشتو کردی که یه تحقیق خوب ارائه بدی اما موفق نبودی، تما از دبیرت بخواه که کمکت کنه. ازش بخواه نظراتشو بگه و اونارو تو کارت اعمال کن.

*این کار صد در صد به بهتر شدن نمره ت کمک میکنه، همچنین مهارت های نوشتنت رو بالا میبره.

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. yalda گفت:

    مطالب بسیار مفیدی بودند ممنون
    غ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *