چگونه برای امتحان بخوانیم ? (قسمت دوم)

دوست نوجوانم در قسمت قبل یاد گرفتیم که چطور برنامه ریزی کنیم و در چه محیطی برای امتحان بخوانیم . لطفا ادامه مطلب را با ما همراهی کنید .

۳-یادگیری خود را سازمان دهی کنید

بر موضوعاتِ کارِ خود تمرکز کنید

۱-بر موضوعاتِ کارِ خود تمرکز کنید

هدفتان از مطالعه چیست؟ایجادِ اهدافِ ملموس میتواند شما را کمک کند.برنامه ریزی برای مطالع نیز فکر خوبیست.اگر ۳ درس از ۵ درس زودتر تمام می شوند و راح تر هستند اول آنها را بخوانید در اینصورت شما با کیفیت تر درس میخوانید و زمانتان نیز هدر نمی رود.

برای خود یک راهنمای مطالعه درست کنید

۲-برای خود یک راهنمای مطالعه درست کنید

سراغِ یادداشت هایتان بروید و از بین ها مهمترینشان را بنویسید.این مار نه تنها به شما کمک میکند بلکه فرومِ دیگری از مطالعه هم به شما می دهد.فقط زیاد درگیرِ این مار نشوید شما زمان زیادی نیاز دارید.

یادداشت های خود را دوباره در فُرمتِ دیگری بنویسید

۳-یادداشت های خود را دوباره در فُرمتِ دیگری بنویسید

دوباره نویسی یادداشت ها خوب هستند وقتی شما کسی هستید که مطالعه حرکتی انجام می دهید.وقتی شما چیزی را بازنویسی می کنید به آن چیزی که می نویسید فکر می کنید و میدانید که در مورد چیست و چرا این نوشته را نوشته اید.مهم تر از همه حافظه تان را بازیابی می کند.وقتی شما یادداشتی را پیدا میکنید که مالِ یک ماهِ پیش است, دوباره نویسی آن به شما کمک میکند تا آنرا بخاطر بیاورید.

تنها یادداشت را کپی نکنید بلکه بخوانید و در موردِ آن فکر کنید (مثلا به مثالهایش فکر کنید) سپس بنویسید.

از خود سوال بپرسید

۴-از خود سوال بپرسید

این به شما کمک میکند تا بدانید که چیز هایی را که خوانده اید به یاد دارید یا نه؟سعی نکنید عینِ جمله کتاب رو به یاد بیاورید, به یاد آوردن و دانستن مفهوم بهترین روش است.

بررسی تکالیف و امتحتم های قبلی

۵-بررسی تکالیف و امتحتم های قبلی

اگر شما سوالی را نتوانسته اید جواب بدهید دنبال جواب آن بگردید و اینکه چرا نتوانسته اید جواب بدهید.این کار مخصوصا زمانی بیشتر مفید است که امتحانی که قرار است بدهید مفهومی است و باید مطلب را درک کنید.

۴-با کیفیت تر مطالعه کنید

زمان ها مناسب را پیدا کنید

۱-زمان ها مناسب را پیدا کنید

زمانی که خسته اید درس نخوانید ,بهتر است که شب ها به خوبی بخوابید به جای اینکه تا ساعت ۲ نصف شب بخوانید که در اینصورت شما خواهید دید که فردای آن روز هیچ چیز یادتان نیست.

حدالامکان زود روع به کار کنید

۲-حدالامکان زود روع به کار کنید

انباشته نکنید.انباشته کردن همه چیز به شب امتحان وا خواندن مطالب زیادی بی اثر است چرا که شما در مدت زمان کوتاهی می خواهید اطلاعات زیادی را به یاد بسپارید که این غیر ممکن است که همه آنها را به یاد بیاورید.از قبل خواندن و ادامه این روند در واقع بهترین روش است.مخصوصا در مورد درسهایی مثل تاریخ و موضوعات نظری.

از هر موقعیتی برای درس خواندن استفاده کنید حتی اگر ۲۰ یا ۱۵ دقیقه زمان دارید باز بخوانید.

در بازه های زمانیِ ۲۵ دقیقه ای درس بخوانید, این روند را ۳ بار انجام دهید سپس زمان مطالعه را تا ۳۰ الی ۴۵ دقیقه افزایش دهید

نسبت به سبک مطالعه تان درس بخوانید

۳-نسبت به سبک مطالعه تان درس بخوانید

اگر شما با چشم میخوانید از تصویر استفاده کنید.کسانی که با شنیدن یاد میگیرند باید جلات را بلند بلند بخوانند.اگر فعالیت فیزیکی زیادی دارید هنگامِ مطالعه به خودتان بخوانید و حرکت کنید این راه آسانی برای حفظ کردن خواهد بود.

تکنیک مطالعه را با موضوع مطالعه تنظیم کنید

۴-تکنیک مطالعه را با موضوع مطالعه تنظیم کنید

موضوعاتی مانندِ ریاضیات به مقدار زیادی کل تمرین نیاز دارد تا بتوانید با موضوع آشنا شوید.موضوعاتی نظیر تاریخ و ادبیات هم نیازمندِ حفظ کردن و درک مطلب دارند .

به معلمتان فکر کنید

۵-به معلمتان فکر کنید

از خودتان بپرسید مه معلم بیشتر چه نوع سوال هایی را در امتحان میدهد؟چه چیزهایی را باید بیشتر بخوانم تا بتوانم در امتحان موفق تر شوم؟معلم چه نوع سوال های گمراه کننده ای طرح میکند؟این باعث میشود چیزهایی را بخوانید که بیشتر نتیجه دهد.

کمک بخواهید

۶-کمک بخواهید

وقتی کسی اطلاعاتش در مورد موضوعی خوب است از او کمک بخواهید.دوستان,خانواده,معلم بهترین گزینه ها هستند.از سوال کردن نترسید.

کمک خواستن از معلم بیشتر کارساز است و در آینده به درد میخورد مخصوصا در امتحان.اگه نفهمیدید که معلم چه میگوید دوباره از او سوال کنید تا تکرار کند.معلم از کمک کردن خوشحال می شود.در مدرسه و دانشگاه اغلب منابعی هستند که می توانید از آن ها برای کاهش دادن استرستا کمک بخواهید.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. I Am Not Goli گفت:

  واقعا سایتتون خیلی خوبه
  خیلی کمکم کرد
  منابعتون هم واقعا عالی بودن
  صد ها بار ازتون ممنونم

 1. آذر ۲۲, ۱۳۹۵

  […] ادامه با ما همراه باشید تا در قسمت دوم نکات دیگری در خصوص آماده شدن برای امتحان فرا […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *