چگونه برای امتحان بخوانیم( قسمت اول)

درست وقتی که شما به یک روز آرام و رلکس فکر می کنید معلممتان یک امتحان تعیین میکند چیزی که اصلا انتظارش را نداشتید.به همان اندازه که از امتحان متنفریم  ولی به ناچار آن بخشی جدانشدنی از دوران مدرسه است.همه از امتحان دادن متنفرند اما شما می توانید با تکنینک های مطالعه از ترس امتحان جلوگیری کنید.
برنامه ریزی درسی داشته باشید

۱-برنامه ریزی برای بعد

۱-رئوس مطالب را مرور کنید

این را بدانید که امتحاناتتان کِی خواهند بود و این تاریخ هارا در یک تقویم علامت بگذارید تا نتوانند از دست شما در روند.برنامه ریزی کنید که حداقل یک هفته جلسات را مرور کنید تا در امتحان پیشرفت کنید.به جای اینکه همه مطالب را شب امتحان بخوانید , با مرور هر درس در همان روز شما زمان مطالعه تان را افزایش میدهید.

۲-در کلاسِ درس تمرکز داشته باشید

این نکته به نظر ساده می رسد اما در واقع زمانی که امتحان فرا می رسد فوق العاده به شما کمک میکند.خوب به معلمتان گوش دهید چرا که آنها بعضی وقت ها اشاره میکنند که چه نکاتی مهم تر هستند و یا به بعضی از کلمات و نکات بیشتر تاکید می کنند.این کلید موفقیت در امتحان است.زمانی که در کلاس چیز های زیادی یاد بگیرید دیگر نیاز نیست در هنگام مطالعه وقت زیادی را برای یاد گرفتن مطلب بگذارید.

۳-یادداشت برداری کنید

گفتنش از انجام دادنش رحت تر است اما وقتی زمان مطالعه فرا رسید این یادداشت برداری ها بسیار مفید خواهند بود.

هرچیزی را که معلمتان در تخته سیاه می نویسد یادداشت کنید.سعی کنید هرچیزی که معلم گفت ثبت کنید اما نگذارید که این یادداشت برداری ها مانع از خوب گوش دادن شما به معلم شود.

-یادداشت ایتان را روزانه بعد از کلاس مرور کنید این کار باعث تثبیت چیز هایی میشود که به تازگی یاد گرقته اید.

۴-به درس خواندن عادت کنید

اغلب مواقع دانش آموزان تا دقیقه آخرِ قبلِ امتحان مطاله میکنند چون مطالب را انباشته کرده بودند.به جای آن سعی کنید در هر روز زمانی را برای مطالعه کنار بگذارید, درست مثل قرار ملاقات و یا کلاس دیگری آن را برنامه ریزی کنید ممکن است به شما کمک کند تابرای ادامه این عادت  انگیزه داشته باشید.

۵-چگونگی امتحان را از معلم خود بپرسید

از معلمتان بپرسید که امتحان به چه شکلی خواهد بود,از چند نمره خواهد بود و با توجه به شکل امتحان بخوانید و از یادداشت های خود استفاده کنید.

یک محیط مطلوب برای مطالعه ایجاد کنید

۲-یک محیط مطلوب برای مطالعه ایجاد کنید

۱-در یک اتاق تمیز ساکت ومنظم  مطالعه کنید

از هرچیزی که ممکن است باعث حواس پرتی شما شود دوری کنید.شیرچه زدن برای خواندن یک پیامک و یا چِک کردن شبکه های اجتکاعی اصلا فکر خوبی نیست.

۲-چراغ هارا روشن کنید.

مطالعه در یک اتاق تاریک توصیه نمی شود.شب ها چراغ اضافه کنید ویا در روز پرده اتاقتان را بکشید.معمودر اتاق روشنی که هوای مطلوب دارد و بی سرو صدا است بهتر می شود تمرکز کزد و خواند.

۳-تلویزیون را خاموش کنید

درحالی که خیلی از دانش آموزان معتقدند که قادرند چند کا را هم زمان انجام مثل درس خواندن با تلویزیون روشن و چت کردن با دوستان, اما تحقیق ها نشان می دهد که این امر برای همه صادق نیست.برای بهتر درس خواندن چیزهای حواس پرت کن را حذف کنید مثل تلویزیون و موسیقی با کلام.در غیر اینصورت مغز شما در تشخیص این که کدام چیز در اولویت است به مشکل برخورد می کند.

۴-به این کته پی ببرید که آیا موسیقی برای شما خوب است یا نه

تاثیر موسیقی بر حافظه در انسان ها متفاوت است.برخی تحقیقات نشان داده است که موسیقبه افرادی که اختلال بیش فعالی و کم توجهی دارند کمک میکند, اما در سایر افراد قدرت حافظه را کاهش می دهد.موسیقی کلاسیک به نظر می رسد بیشتر برای حافظه موثر باشد.شما خودتان باید بدانید که چه موقع موسیقی برایتان خوب است و چه موقع بعد.اگر شما در حین مطالعه به موسیقی گوش می دهید و لذت میبرید , مواظب باشد که این لذت بردن باعث این نشود که در درس تمرکز نکنید و برعکس به نَت های موسیقی توجه کنید.

– اگر حتما باید به موسیقی گوش کنید,آهنگِ بی کلامی پیدا کنید که با مطالعه شما تداخل نداشته باشد.

-به صداهای پس زمینه ,مثل صدای های طبیعت گوش کنید تا مغزتان فعال شود و صدای دیگری مزاحمش نشود .به طور معمول همیشه صداهای طبیعی ای در دسترس هستند.

-گوش کردن به موزارت یا موسیقی کلاسیک شما را باهوش تر نمی کند ولی باعث می شود مغز شما گیرا تر شود و اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

یادگیری خود را سازمان دهی کنید

۳-یادگیری خود را سازمان دهی کنید

۱-بر موضوعاتِ کارِ خود تمرکز کنید

هدفتان از مطالعه چیست؟ایجادِ اهدافِ ملموس میتواند شما را کمک کند.برنامه ریزی برای مطالع نیز فکر خوبیست.اگر ۳ درس از ۵ درس زودتر تمام می شوند و راح تر هستند اول آنها را بخوانید در اینصورت شما با کیفیت تر درس میخوانید و زمانتان نیز هدر نمی رود.

۲-برای خود یک راهنمای مطالعه درست کنید

سراغِ یادداشت هایتان بروید و از بین ها مهمترینشان را بنویسید.این مار نه تنها به شما کمک میکند بلکه فرومِ دیگری از مطالعه هم به شما می دهد.فقط زیاد درگیرِ این مار نشوید شما زمان زیادی نیاز دارید.

۳-یادداشت های خود را دوباره در فُرمتِ دیگری بنویسید

دوباره نویسی یادداشت ها خوب هستند وقتی شما کسی هستید که مطالعه حرکتی انجام می دهید.وقتی شما چیزی را بازنویسی می کنید به آن چیزی که می نویسید فکر می کنید و میدانید که در مورد چیست و چرا این نوشته را نوشته اید.مهم تر از همه حافظه تان را بازیابی می کند.وقتی شما یادداشتی را پیدا میکنید که مالِ یک ماهِ پیش است, دوباره نویسی آن به شما کمک میکند تا آنرا بخاطر بیاورید.

تنها یادداشت را کپی نکنید بلکه بخوانید و در موردِ آن فکر کنید (مثلا به مثالهایش فکر کنید) سپس بنویسید.

۴-از خود سوال بپرسید

این به شما کمک میکند تا بدانید که چیز هایی را که خوانده اید به یاد دارید یا نه؟سعی نکنید عینِ جمله کتاب رو به یاد بیاورید, به یاد آوردن و دانستن مفهوم بهترین روش است.

۵-بررسی تکالیف و امتحتم های قبلی

اگر شما سوالی را نتوانسته اید جواب بدهید دنبال جواب آن بگردید و اینکه چرا نتوانسته اید جواب بدهید.این کار مخصوصا زمانی بیشتر مفید است که امتحانی که قرار است بدهید مفهومی است و باید مطلب را درک کنید.

 

 

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. بهمن ۲, ۱۳۹۵

    […] در طول سال درس نخونده باشید و فقط درس خوندنتونو بذارید شب امتحان که اون شب هم باید تا نصفه شب واسه امتحان بیدار بمونید. […]

  2. بهمن ۸, ۱۳۹۵

    […] مثل علف هرز و پشت سر هم سر می رسن، مگه نه؟ اول یک امتحان داری و بعدش یکی دیگه از راه می رسه. وقتش رسیده به این امتحان […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *