چگونه برای امتحانات عادات خوب مطالعه رو یاد بگیریم؟

با استفاده از عادات خوب مطالعه، برای امتحانات، می تونید استرستون رو کاهش بدید و اعتماد به نفستون رو بالا ببرین. یاد گرفتن و ساختن عادات جدید سختن، اما اگه تلاش کنید بخشی از زندگیتون میشن. برای بهتر شدن نمرات امتحانتون میتونین استراتژیهای جدید مطالعه رو یاد بگیرین و شاید هم مجبور باشین یکم روش هاتون رو عوض کنید.

 

*روش یک از چهار روش

* مشخص کردن و برنامه ریزی کردن عادات روزانه

مشخص کردن زمان روزانه ی خاص برای مطالعه

۱-مشخص کردن زمان روزانه ی خاص برای مطالعه

خوب مطالعه کردن قبل از امتحان یه چیز ضروریه. باید هر روز یه مقدار زمان معین برای مطالعه کنار بزاری تا این که در روز  امتحان آماده باشی.

*اگه هر روز مطالعه کنی، مطالب تو ذهنت مرور میشن و بهتر میتونی تمرکز کنی.

 

۲- پیدا کردن یک جای خوب برای مطالعه

یه جای خوب و عاری از مزاحمت پیدا کن که بتونی به راحتی روی مطالعه تمرکز کنی. سعی کن هر روز در جای یکسانی مطالعه کنی.

*سعی کن جلوی تلویزیون یا ناحیه ی شلوغ از خونه مطالعه نکنی

*بعضی از مردم دوست دارن در کتاب خونه یا کافی شاپ مطالعه کنن. اما اگه به راحتی حواست پرت میشه این ممکنه روش خوبی برای شما نباشه.

قبل از مطالعه، همه ی وسایل ضروری رو کنار خودت بزار

۳-قبل از مطالعه، همه ی وسایل ضروری رو کنار خودت بزار

حتما خودتم دوست نداری وسط مطالعه پا شی و چیزی رو که لازم داری دنبالش بگردی. دقت کن که همه ی لوازم ضروری از جمله دفتر یادداشت، کتاب، خودکار، ماژیک هایلایت و وسایل ضروری دیگه رو در کنارت داشته باشی.

 

۴- وسایل الکترونیکیت رو خاموش کن

وسایل الکترونیکی، از بزرگترین عوامل مزاحم هستند. پس بهتره که موبایل و تلفنت رو خاموش کنی.اگه لازمه که از کامپیوترت استفاده کنی، سعی کن وارد وب سایت هایی از قبیل فیس بوک و تویتر و…. نشی.

از یه دفتر یادداشت برای مشخص کردن وظایفت استفاده کن

۵- از یه دفتر یادداشت برای مشخص کردن وظایفت استفاده کن

در این دفتر وظایفی که در طول ترم، در طول هفته و در طول روز باید انجام بدی رو بنویس.انواع روش ها رو میتونی برای نوشتن این لیست انجام بدی، حتی میتونی اونو رو دیوار آویزون کنی که همیشه جلوی چشمت باشن.

 

۶- برای مطالعه برنامه ریزی کن

یه برنامه ریزی زمانی و یا جدول برای امتحاناتت مشخص کن. روزهای امتحان رو روی تقویم یا دفتر برنامه ریزیت مشخص کن. بعد فکر کن و ببین که چجوری باید برای امتحاناتت درس بخونی. برای مثال روزهارو به قسمت های مختلف تقسیم کن و ببین که در هر روز میخوای چی ها را مطالعه کنی و هر روز چه درسی مد نظرته.

*از زمانت بهترین استفاده رو بکن و به هیچ وجه اجازه نده که وقتت تلف بشه.

*روش دو از چهار روش

* یاد گرفتن درس

شروع به مطالعه ی کتاب ها و مباحث

۱-شروع به مطالعه ی کتاب ها و مباحث

طبیعیه که برای هر درس در طول ترم یه دفتر یادداشت داشته باشی که مباحث مهم برای اون درس رو توش بنویسی، از طرف دیگه معلمت هم در طول ترم ممکنه کتاب های مختلفی رو علاوه بر کتاب اصلی برای مطالعه و بهتر یادگیری معرفی کنه.

یکی از عادات خوب مطالعه این هستش که تمام چیزهای لازم رو که معلمت پیشنهاد کرده بخونی و یاد بگیری.

*حتما بخش های مهم رو با ماژیک هایلایت علامت بزن.

*حتما در رابطه با بخش هایی که بلد نیستی، بیشتر مطالعه کن. حتما بخش های مهم تر رو میتونی روی فلش کارد بنویسی و اونارو با تکرار و تمرین بیشتر یاد بگیری.

 

۲-کتاب های اضافی مطالعه کن

در طول ترم و یا کلاس چیزهایی رو که بعدا میخوای بیشتر روشون مطالعه کنی رو یادداشت کن. بعد از مدرسه وقتی خونه رفتی، خیلی بهتره که نوت هایی را که یادداشت کردی دوباره بخونی و جاهایی که فراموش کردی رو دوباره بنویسی و یا این که جاهایی رو که برات جذابن رو بیشتر راجع بهشون تحقیق کنی. حتما در حین مطالعه، بخش هایی رو که واست واضح نیستن علامت بزن که از بقیه و مخصوصا معلمت راجع بهشون بپرسی.

اگر امکان داره صدای معلمت رو ضبط کن

۳- اگر امکان داره صدای معلمت رو ضبط کن

میتونی بعد از کلاس صدای معلمت رو که ضبط کردی دوباره گوش بدی و جاهایی رو که نرسیدی نوت برداری کنی دوباره بنویسی و بیشتر یاد بگیری.

*حتما قبلش برای این کار از معلمت اجازه بگیر.

*اما اگر صدای معلمت رو ضبط میکنی حتما در کنارش باید یادداشت برداری هم کنی. با نوت برداری بیشتر یاد میگیری.

 

۴- برای خودت فلش کارت درست کن

فلش کارت ها ابزارهای خوبی برای مطالعه هستن مخصوصا زمانی که میخوای لغت و… یاد بگیری. برای مثال میتونی واکنش های شیمیایی، فرمول های ریاضی، لغت های زبان و… رو با این فلش کارت ها خوب یاد بگیری.

*میتونی با بریدن قطعات کاغذ، این فلش کارت ها رو برای خودت درست کنی.

طرح ریزی نقشه

۵- طرح ریزی نقشه

میتونی عناوینی رو که یاد میگیری به صورت نقشه روی کاغذ پیاده کنی، این نقشه ها ابزارهای مفیدی هستن که میتونن تو رو در یادگیری بهتر کمک کنن. این نقشه ها رو میتونی در انواع مختلفی تهیه کنی، کافیه فقط خلاق باشی تا بتونی بهترین نقشه ها رو تهیه کنی.

 

۶- از کسی بخواه که ازت امتحان بگیره

وقتی که داری به امتحانت نزدیک تر میشی از یه دوست بخواه که ازت امتحان بگیره. میتونی سوال های نمونه رو آماده کنی و ازشون بخوای که این سوالات رو ازت بپرسن. یا این که دفتر یادداشتت رو بهشون بده و ازشون بخواه که ازت سوال بپرسن. این راه بهت کمک میکنه اگه نیازی به دوباره خوانی مطالب و مباحث داری انجامش بدی.

بر حسب نوع امتحان، میتونی عادات مطالعه ت رو تغییر بدی

۷- بر حسب نوع امتحان، میتونی عادات مطالعه ت رو تغییر بدی

ممکنه امتحانت از نوع سوال و جواب کوتاه، پر کردن جای خالی، تستی و… باشه. بعضی از امتحانات مخلوطی از همه ی این ها میتونه باشه.

*برای این جور امتحانات که سوالات ممکنه از انواع مختلف باشه، میتونی لیست و جدول تهیه کنی. باید فرق بین عناوین و کلمه ها رو بدونی و ضروریه که بدونی این عناوین چگونه به هم مرتبط هستند.

*برای امتحاناتی که از نوع جای خالی هستن، روی نوت هایی که از کلاس برداشتی تمرکز کن، چون بیشتر معلم ها این گونه سوال ها رو بیشتر از جاهایی که در کلاس راجع بهش صحبت کردن مطرح میکنن. مثل عبارات، اصطلاحات و…

*برای امتحانات از نوع جواب کوتاه، بر روی چیزهایی که معلم در کلاس  تاکید کرده تمرکز کن. چیزهایی که در مورد مبحث میدونی رو بنویس و اگه لازمه راجع بهش تحقیق اضافی بکن. حتما از راهنمای مطالعه، خلاصه ی درس برای یادگیری بیشتر و پی بردن به سوالات احتمالی استفاده کن.

 

*روش سه از چهار روش

*به خودت در مطالعه ی بهتر کمک کن

استراحت یادت نره

۱- استراحت یادت نره

بعد از مدتی مطالعه، پا شو و قدم بزن و به یه جای دیگه غیر از مکان مطالعه برو. میتونی یه اسنک یا یه پیاده روی کوتاه اشته باشی و یا این که حرکات نرمشی انجام بدی. سعی کن مغزت رو با حرکات ورزشی آروم کنی و  دوباره سر حال به مطالعه برگردی. این تنفس بر حسب مقدار مطالعه باید بین پنج تا پونزده دقیقه باشه.

 

۲- اگه خیلی درگیر شدی کمک بخواه

میتونی از معلمت یا دوستانت در این باره کمک بخوای یا این که از والدینت بخوای که یه معلم خصوصی واست بگیرن. کمک گرفتن یه چیز نرماله که همه ی ما بهش نیاز داریم.

*بعضی از مدرسه ها این کار رو برای دانش آموزاشون به طور مجانی انجام میدن.

با گروه مطالعه کن

۳- با گروه مطالعه کن

گروه های مطالعه دانش، اطلاعات و هر آنچه ضروری هستش رو بین خودشون رد و بدل میکنن. شما و دوستاتون میتونین همدیگه رو در درک و یادگیری بهتر یاری کنین. اگه تنهایی درس بخونی ممکنه بعضی جاها رو خوب یاد نگیری که دوستانت در گروه بهتر میتونن در رابطه با یادگیری اون موضوع کمکت کنن.

*در مدرسه دنبال این گروه های مطالعه باش.

*حتما در کتاب خونه همچین گروه هایی پیدا میشن،  پس در کتاب خونه ی نزدیک محله یا مدرسه دنبال همچین گروه هایی باش.

*از دوستانت بخواه که با هم همچین گروهی رو تشکیل بدین.

روش چهار از چهار روش

*از روش های مطالعه ت استفاده کن و روش های بهتر یاد بگیر

 اگه یادگیری تو ذهنی و از طریق بینایی هستش حتما از عکس استفاده کن

۱- اگه یادگیری تو ذهنی و از طریق بینایی هستش حتما از عکس استفاده کن

روش هایی برای این کار وجود داره که متناسب با هر موضوع عکسش رو تهیه کنی و اونارو در مکان هایی که بیشتر قرار داری قرار بدی. مثلا عکس یا مثلا نقشه برای درس جغرافی،  و…مثلاً  بهتره که  این گونه عکس ها رو از اینترنت پیدا کنی.

*ایده های دیگه میتونن اینجوری باشن که جاهای مهم نوت ها رو با مداد رنگی یا ماژیک هایلایت رنگ کنی. میتونی از نمودار برای یادگیری استفاده کنی و….

 

۲- اگه  از طریق شنیدار یاد میگیری، از ابزاری مثل موزیک استفاده کن

موزیک میتونه به ذهنت کمک کنه که بیشتر تمرکز کنه. یا این که میتونی یه متنی رو نسخه ی آهنگش رو پیدا کنی و با آهنگ یاد بگیریش. بعضی از متن ها این جورین که میتونی نسخه ی شنیداریش رو رو اینترنت میتونی پیدا کنی.

*میتونی نوت هات رو با صدای بلند بخونی و برای خودت توضیح بدی که این جوری سطح یادگیریت بالاتر میره.

میتونی در حین مطالعه حرکت کنی

۳- میتونی در حین مطالعه حرکت کنی

بعضی از درس ها، این جورین که میتونی در حین مطالعه حرکت کنی، مثلا میتونی یه تخته سیاه در اتاقت داشته باشی و در حینی که داری موضوعی رو مطالعه میکنی، بدنت رو حرکت بدی و مثلا نمودار مربوطه رو رو تخته سیاه بکشی، یا این که در حالی جلوی پوستر وصل شده رو دیوار قدم میزنی نگاه کنی و درس رو از روی پوستر برای خودت توضیح بدی.

*روش های دیگه میتونه بازی کردن نقش مورد نظر باشه، مثلا در مقام معلم برای خودت توضیح دادن، مدل درست کردن از هر آنچه در حال یاد گیری هستی و توضیح دادن به کسی درباره ی موضوع هستش و…

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *