چگونه با سگ ارتباط برقرار کنیم؟

چه شما یک سگ جدید خریده باشید یا مدتی است با سگ خود زندگی می کنید این مطلب به شما کمک می کند تا معنای علامت های ارتباطی سگ خود را بشناسید و رفتار خودتان را با او بر اساس نیازهای او تنظیم کنید. سگ با صدا حرکات صورت و بدن احساسات خود را به انسان بیان می کنند. در حالی که برخی حرکت های سگ ممکن است شبیه انسان ظاهر شود ولی معنای آنها بسیار متفاوت تر است. در این مقاله شما یاد میگیرید چطور پیام های مختلف سگ خود را تفسیر کنید و بتوانید ارتباط موثری با سگ خود برقرار کنید.

درک رفتار سگ

سگ خود را مشاهده کنید

سگ خود را مشاهده کنید

۱ -سگ خود را مشاهده کنید. عادات، رفتار و حرکات سگ خود را مشاهده کنید تا بتوانید رفتار او را بفهمید. آگاه باشید که بسیاری از تکنیک های زبان یا ارتباط یک سگ بسیار ظریف هستند بسیاری از رفتارها نیز حسی هستند بدون هیچ توضیحی و برای هر سگ منحصر به فرد است.

تماس چشمی برقرار کنید

تماس چشمی برقرار کنید

۲ -پاسخ سگ خود را به تماس چشمی بدانید. شما چه احساسی دارید وقتی شخصی به شما خیره نگاه می کند همانطور که شما می خواهید با این کار مقابله کنید سگ ها نیز این رفتار را اشتباها به منزله تهدید برای خود به حساب می آورند. به سگ خود آموزش بدهید تماس چشمی برقرار کند چون این کار باعث حفظ تمرکز آن بر شما می شود.

خواندن زبان بدن سگ

حرکات بدن سگ خود را تفسیر کنید

حرکات بدن سگ خود را تفسیر کنید

۱-یادبگیرید حرکات بدن سگ خود را تفسیر کنید. روش هایی که یک سگ بدن خود را تکان می دهد می تواند اطلاعات زیادی درباره خلق و خو و احساساتش بدهد. علامت های ظریفی وجود دارد که می توانید در طول زمان یاد بگیرید.

نوع رفتار سگ را تشخیص دهید

نوع رفتار سگ را تشخیص دهید

۲ -رفتار بازیگوش و مهربانانه او را تشخیص دهید.سگ ها به آسانی و با اعتماد به نفس ارتباط برقرار می کنند و تمایل دارند از طریق وضعیت بدنشان نشان دهند که می خواهند بازی کنند. احتمالا با اعتماد به نفس می ایستند دم خود را بالا می برند و آرام تکان می دهند همچنین گوش  خود را تکان می دهند و با ارامش نگاه می کنند.

رفتار سگ

رفتار سگ

۳ -ناراحتی یا نگرانی او را درک کنید. زمانی که سگ شما ناراحت است یا احساس نا امنی می کند به او کمک کنید و آسایش و اطمینان او را فراهم کنید. قدم زدن او می تواند نشانه ای از عصبانیت یا هیجان و خستگی باشد.

علامت های هشدار دهنده حمله سگ را بشناسید

علامت های هشدار دهنده حمله سگ را بشناسید

۴ -علامت های هشدار دهنده حمله او را بشناسید. این حمله ممکن است به جنگ ناخواسته سگ ها منجر شود شناخت علائم هشداردهنده قبل از حمله می تواند به شما کمک کند تا از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کنید.  وقتی سگ دمش را پایین می آورد یا بین پاهای خود جمع می کند  یا وقتی در وسط یک عمل ناگهان متوقف می شود و به چپ و راست نگاه می کند احتمالا برای یک حمله آماده می شود.

علائم سر و صورت سگ خود را بشناسید.

موقعیت گوش سگ خود را درک کنید

موقعیت گوش سگ خود را درک کنید

۱ -موقعیت گوش سگ خود را درک کنید. در حالی که ما خیلی از صداها را نمی توانیم بشنویم گوش سگ فوق العاده رسا است. وقتی گوش سگ به سمت جلو یا راست و بالاست نشان دهنده این است که در وضعیت بازی یا شکار است این موقعیت گوش همچنین می تواند کنجکاوی را نشان دهد یا اینکه نشان دهد سگ مشغول انجام کاری مثل تعقیب و گریز است.

علایم چشمی سگ

علایم چشمی سگ

۲ -علائم چشم سگ خود را بشناسید. برخی علائم شایع چشم سگ عبارتند از:

چشم باز:سگ احساس هشدار و بازیگوشی می کند و آماده است.

خیره:نشان دهنده رفتار چالش برانگیز است.

اجتناب از تماس چشمی: نشاندهنده ادب، احترام و یا تسلیم است.

چشمک زدن: برای بازی آماده است.

احساسات رفتاری سگ

احساسات رفتاری سگ

۳ -چهره سگ خود را تماشا کنید. سگ ها معمولا احساس خود را با حالت های چهره شان نشان می دهند. درک حالت چهره به شما کمک می کند احساس او را درک کنید و با او ارتباط برقرار کنید.

لبخند: باور کنید یا نه، سگ می تواند لبخند بزند! وضعیت او را چک کنید که تشخیص دهید لبخند است یا دندان قروچه .اگر سگ شما خوشحال است پس این لبخند است.

خمیازه: وقتی یک سگ خمیازه می کشد معنی آن مانند خمیازه انسان نیست. درو اقع اگر شما جلوی سگ خود خمیازه کشیدید او هم این حرکت شما را پاسخ می گوید. همچنین سگ در حضور سگ های جدید یا موقع سردرگمی یا تهدید برای کاهش تنش خود خمیازه می کشد.

موقعیت دهان: وقتی دهان سگ کشیده، بسته یا نیمه باز است نشان می دهد که در استرس، درد یا ترس است. که ممکن است با نفس نفس زدن همراه باشد.

لیسیدن لب:سگ  احساس ترس، فشار و تهدید دارد.

نشان دادن دندان ها:سگ قصد حمله و گاز گرفتن دارد.

 

به صدای سگ‌تان گوش کنید

به صدای سگ‌تان گوش کنید

درک صدای سگ

 

۱ -به صدای سگ‌تان گوش کنید. وغ وغ کردن، غرغر کردن ، واغ واغ و زوزه همه در بردارنده زبان خاصی هستند که فهمیدن آن می تواند رفتار سگ را قابل فهم کند. بسیاری از مردم فکر می کنند یک پارس کردن فقط یک پارس است اما نوع صدا در آن تفاوت ایجاد می کند.

پارس کردن سگ تفاوت دارد

پارس کردن سگ تفاوت دارد

۲ –پارس کردن سگ خود را تشخیص دهید. پارس کردن سگ تفاوت دارد دیدن و گوش دادن می تواند به شما کمک کند تفاوت آن را در موقعیت های متفاوت متوجه شوید.

پارس کردن با صدای بلند و سریع می تواند حالت پرخاشگری را نشان دهد.

پارس کوتاه و مکرر یک هشدار برای خطر می تواند باشد.

پارس کوتاه شکلی از تشکر سگ است.

یک پارس ناگهانی شبیه جیغ زدن ممکن است نشانه  درد باشد.

 غرغر کردن سگ

غرغر کردن سگ

۳ -غرغر کردن سگ خود را درک کنید. غرغر کردن عجیب و غریب یک سگ می تواند تا حدودی ترسناک باشد اما همیشه نشانه حمله نیست. سگ شما ممکن است به عنوان بازی یا ایجاد ارتباط کلامی غر بزند. اما باید احتیاط کنید با هر سگی بازی نکنید ممکن است در اثر نزدیکی بیش از حد ضربه محکم و ناگهانی به انسان وارد کند.

یک غر زدن کوتاه نیاز به عقب نشینی دارد چرا که نشان دهنده ابراز وجود یک سگ غالب است.

یک غرغر کم با همراه شدن با یک پارس کوتاه پاسخی برای تهدید است و می تواند یک ضربه محکم و ناگهانی دربر داشته باشد.

غرغر کردن متوسط که با پارس کردن همراه شود می تواند نشانه این باشد که سگ عصبی و احتمالا تهاجمی است و شما باید با احتیاط عمل کنید.

فریاد سگ

فریاد سگ

۴ -علت فریاد زدن سگ خود را متوجه شوید. دانستن دلایل متفاوتی که ممکن است سگ شما فریاد بزند به شما در پاسخگویی به نیازهای سگ تان کمک می کند. چندین نوع مختلف زوزه وجود دارد که معانی متفاوتی دارند.

زوزه طولانی و فریاد زدن مداوم می تواند موقعی باشد که سگ را از توله اش یا دیگر سگ ها جدا کرده اید و ناشی از تنهایی باشد.

زوزه کوتاه می تواند نشانه خوشحالی یا هیجان زدگی باشد.

ناله سگ

ناله سگ

۵ -تفاوت ناله و زوزه را تشخیص دهید. ناله کوتاه همراه با پارس کردن می تواند نشنه هیجان زدگی و کنجکاوی سگ باشد. ناله کوتاه نشان می دهد سگ کمی مظرب و مطیع است. ناله مداوم می تواند درخواست توجه یا ناراحتی و درد باشد.

ابراز ارتباطات انسانی

حرکات و اشارات شما ممکن است سگ تان را بترساند

حرکات و اشارات شما ممکن است سگ تان را بترساند

۱ -از علامت های غیر عمدی اجتناب کنید. سگ ها تا حدی درک می کنند این خیلی مهم است که شما در دید او چطور به نظر می رسید. حرکات و اشارات شما چگونه است چه چیزی ممکن است سگ شما را ناراحت کند، بترساند یا نگران کند.

رابطه خود را با سگ تان تقویت کنید

رابطه خود را با سگ تان تقویت کنید

۲ -از ناراحت کردن سگ خود جلوگیری کنید. اقداماتی که ما به صورت عادی می بینیم را به زبان سگ ترجمه کنید. برای تقویت رابطه خود با حیوان خانگی خود از فعالیت هایی که حیوان را ناراحت می کند بپرهیزید. مثلا خیره نگاه کردن به سگ ممکن است برای او یک تهدید حساب شود. تنبیه یا واکنش منفی به ترس او منجر به افزایش حس ترس او می شود و کمکی به القای رفتار بهتر نمی کند.

 ارتباط مستقیم با سگ

ارتباط مستقیم با سگ

۳ -دستورات خود را مشخص کنید. دستورات خود را روشن و منسجم کنید ارتباط مستقیم با سگ می تواند کمک کند به اینکه سگتان متوجه شود شما از او چه می خواهید. اکثر سگ ها می خواهند صاحبان خود را خوشحال کنند بنابراین سعی می کنند رفتار خود را با انتظارات آنها منطبق کنند. همیشه دستورات خود را با همان کلمات و لحنی که سگ می فهمد تکرار کنید. برای برقرری ارتباطات متفاوت احساسی لحن خود ر تغییر دهید.

داشتن ارتباطات دو طرفه با سگ

داشتن ارتباطات دو طرفه با سگ

۴ -ارتباط متقابلتان را گسترش دهید. داشتن ارتباطات دو طرفه با سگ خود به شما در داشتن یک رابطه سالم دو طرفه کمک می کند.

مطالب مرتبط

۸ دیدگاه‌

 1. سحر گفت:

  سلام من دارم میرم دیدن توله سگ پسر داییم میشه بگین چه رفتاری داشته باشم تا با من دوست بشه؟

 2. Dfggdf گفت:

  در کتاب خدا اگر به آن ایمان داری آمده که از خدا و رسول خدا اطاعت کنید و از چیزی که رسول خدا از آن نهی کرد بپرهیزید این همه احادیثی که موجود است نجس بودن سگ را می رساند این را بدان که صحابه ی بزرگوار که با پیامبر زندگی می کرده اند خیلی بهتر ازما احکام را می دانسته اند حالا این همه احادیث و فتواهای فقهی در این زمینه نجاست سگ را ثابت میکند. این را هم بدان که همه ی جزییات در قرآن نیامده مانند طریقه ی خواندن نماز بسیاری چیزهای دیگر که پیامبر صل الله علیه وسلم آن تشریح فرموده است و طبق دستور خداوند در قرآن ما موظف به اطاعت از ایشان هستیم.و در سوره ی کهف هم پاک بودن سگ ثابت نمیشه بلکه برعکس بیشتر نجس بودنش ثابت میشه چون خداوند متعال می‌فرماید سگشان در آستانه ی در یعنی بیرون غار بوده نه در داخل آن این خودش دلیلی بر جدایی محل سگ با محل زندگی انسان است.
  البته کسانی که نماز می‌خوانند و خود را متعهد می دانند این را باید بدانند که شرط قبولی نماز پاکی لباس و بدن می باشد. چیزهایی که در این سایت گفته شده همه نظرات شخصی و تلاش برای گسترش فرهنگ وارد کردن سگ به زندگی انسان است و در آخر اینکه این همه احادیث در منابع حدیث سنی و شیعه خود گواه بر درستی این احادیث می باشد.

 3. صابر گفت:

  اصلا مطلب خوبی نبود،،،،یعنی اصلا کامل نبود

 4. آسمان گفت:

  خداوند در ابتدای سوره مائده می فرماید:

  «یَسْأَلُونَکَ مَاذَا أُحِلَّ لَهُمْ قُلْ أُحِلَّ لَکُمُ الطَّیِّبَاتُ وَمَا عَلَّمْتُمْ مِنَ الْجَوَارِحِ مُکَلِّبِینَ تُعَلِّمُونَهُنَّ مِمَّا عَلَّمَکُمُ اللَّهُ فَکُلُوا مِمَّا أَمْسَکْنَ عَلَیْکُمْ وَاذْکُرُوا اسْمَ اللَّهِ عَلَیْهِ …»(۲۰)از تو سؤال مى‏کنند چه چیزهایى براى آنها حلال شده است؟ بگو : آنچه پاکیزه است ، براى شما حلال گردیده ؛ و (نیز) صید حیوانات شکارى و سگ‏هاى تربیت یافته … .در این آیه سخن از حلال بودن گوشت حیوانی است که توسط سگ شکاری صید شده است سوال اگر سگ نجس است چرا صید سگ حلال است یا روایت است فِی حَدِیثٍ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ(ص) قَالَ: ثَمَنُ الْخَمْرِ وَ مَهْرُ الْبَغِیِّ وَ ثَمَنُ الْکَلْبِ الَّذِی لَا یَصْطَادُ مِنَ السُّحْتِ(۶۶).

  رسول خدا(ص) در سخنی فرمود: بهای شراب ، بهای زناکار، و بهای سگی که شکار نمی کند، سُحت (حرام) است. این تناقض در صدور حکم شرعی جای تامل دارد بنظر میرسد علت چیز دیگری است با نگاه به وضع بهداشت در زندگی عربِ عصر جاهلی و مقایسه آن با پس از بعثت می توان دریافت که تاکیدهای قرآن و دیدگاه و سیره نبوی در تغییر فرهنگِ زندگی اثرگذاری عمیق و چشمگیر داشته است. عرب قبل از اسلام، از نظر بهداشت و کیفیت تغذیه و خوراک که از نمادهای تمدنی است، وضع اسف‌باری داشت. خوردن خون و گوشت درندگان و خزندگان، و حیوانات وحشی و حتی گوشت انسان نیز در بین آنان رواج داشت.( جاحظ،۱۴۱۹، ۲۹۹) آنان در اشعار خود به هجو قبایل با خوراکی‌های پست، پرداخته و نمایی از فرهنگ تغذیه عرب را به تصویر کشیده‌اند.(همان، ص۳۰۰) این گزاره‌های ادبی بیان‌گر وضع معیشتی عرب و فقدان هرگونه بهداشت و توجه به این مسائل، قبل از اسلام است. آنان از خوردن گوشت سگ نیز ابایی نداشتند؛ عرب با این خوراکی ها که فاقد بهداشت بود، تنها به فکر تأمین خوراک به حسب ضرورت بود. برخی از آثار ادبی سروده‌هایی دارند که حاکی از این مسئله است که برخی از قبایل عرب از خوردن گوشت سگ چاق خود پرهیز نداشند.(همان، ص۳۰۱) همه این­ها علاوه بر فقدان بهداشت در امر تغذیه و پست بودن خوراک آنان، بیان گر درنده‌ خویی و نهایت قساوت و گمراهی برخی از قبایل عرب قبل از اسلام است.

  دین اسلام آداب رسوم آنان و فرهنگ‌شان را دگرگون و تعالی بخشید. امیرمؤمنان(ع) وضع فرهنگی و معیشتی عرب را قبل و بعد از اسلام مقایسه و تأثیر نبوت و کتاب آسمانی را در تمام ابعاد زندگی عرب تبیین نموده و می فرماید: «عرب قبل از اسلام در پست‌ترین معیشت و زندگی قرار داشت و فاقد معرفت و تشخیص بود؛ بهترین غذای آنان خرما بود که به آسانی تحصیل نمی‌شد، فاقد زراعت و کشاورزی، به ویژه در مکه شرایط سخت‌تری نسبت به یثرب حاکم بود؛ و آغاز دعوت پیامبر اکرم(ص) در مکه و دعوتش از مکیان بود که با مقاومت سرسخت قریش و قبایل دیگر مواجه گردید.» (ابن ابی الحدید، ۱۳۷۸ق ج۲، ص۲۰ و ص۱۸۵ و ج۷، ص۱۱۴؛ نهج البلاغه خطبه ۱۰۴) احمد امین مصری که خود عرب است، درباره‌ وضعیت معیشتی اعراب قبل از اسلام چنین می‌نویسد: «… گوشت آنها را با یک مختصر طبخی ساده می‌خورند … و نیز سوسمار و موش صحرایی و پشم شتر را هنگام تنگ‌دستی می‌خوردند … و هنگام اضطرار، آب و عصاره موادی را که در شکم حیوانات است می‌خورند. از خوردن هیچ جانوری هر چه باشد، خودداری نمی‌کردند». (احمد امین، ۱۳۷۷، ۲۳) اما پس از ابلاغ آئین اسلام به تدریج فرهنگ قرآنی و فرامین الهی و نوع رفتار پیامبر هنجارها و آداب و رسوم را دگرگون کرد. وضع عمومی معیشت نیز مشمول این دگرگونی بود. (جاحظ، ۱۴۱۹ق، ۲۷۳ـ۳۱۰) پس این اموزه ها بیشتربه مقتضای حال بوده برای تربیت جامعه بدوی ان دوره مجبور بود ند از لفظ نجس – شیطان و ..به جای میکروب و بیماری استفاده کنند مثلا پیامبر(ص) توصیه‌هایی هم درباره بهداشت محیط زیست دارد؛ مانند: «خانه شیطان‌ها(آلودگی‌ها) در منزلتان، لانه عنکبوت است. خاکروبه را پشت در نریزید که جایگاه شیطان است. درب خانه‌ها را ببندید، روی ظرف‌ها را بپوشانید، دهانه مشک‌ها را ببندید؛ زیرا شیطان(آلودگی) نمی‌تواند، از درب بسته وارد شود.» پس تفسیر شما مبنی بر نجس بودن سگ غلط است هر حیوان خانگی که بدرستی و برپایه استاندارد های بهداشتی نگهداری شود پاک است و همان حیوان در شرایط غیر متعارف و محیط الوده نگهداری شود کثیف است . برای اینکه جماعت بیمار نشوند مجبورند به این مغز پوک ها بگویند حرام است نجس است و … تا از ان دوری کنند . زناکار مستعد بیماری های مقاربتی قابل سرایت است مشروبات علاوه بر تاثیرات روانی نابود کننده کبد است باعث اشاعه بیماری در جامعه و مرگ و میر بشری است ووووووو

 5. ariana گفت:

  😐من که نه تو قران نه تو احادیث دیدم که بگه سگ بده و اینا تو اینترنت هم هر چی زدم اخر دلیل قانع کننده ای نداشت و خدا چیزایی رو نجس کرده که برای ما بدن درسته ولی سگ بد نیست و از کجا معلومه؟؟ ولی گربه که پر از میکروبه نجس نیست
  مثل همون داستانی که یکی از پیامبران با جمعی از یارانشون وایساده بودن مقابل ی سگ مرده همه ازش بد میگفتند و ایشون گفتند چه دندان های سفیدی دارن…
  هی جای قرانم ندیدم بنویسه سگ نجسه یا بده درسته از لحاظ علمی تنفس سگها بده اما اونم مال بعضی سگهاس…🤨🤨🤨😑😑😑😐

 6. hadi گفت:

  سلام با تشکر از توضیحاتی که برای اشنایی با زبان سگ یعنی هم صحبت شدن با سگ دادید.
  اما این توضیحات ناقص است .
  توضیحات برای اشنایی با حیوانات کافی نبود .
  ولی برای اشنایی ابتدایی تقریبا خوب بود.
  موفق باشید .

 1. فروردین ۹, ۱۳۹۶

  […] چگونه با سگ ارتباط برقرار کنیم | نوجوان شاد […]

 2. آبان ۲۲, ۱۳۹۷

  […] چگونه با سگ ارتباط برقرار کنیم | نوجوان شاد […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *