چگونه با افراد نابینا تعامل داشته باشیم ؟

تعامل داشتن با یه فرد نابینا امکان داره در ابتدا کمی دلهره آور باشه و شما ندونید که چی کار باید بکنید اما اگه ذهن بازی داشته باشید و این مقاله رو بخونید متوجه می شین که افراد نابینا هم مانند شما رفتار می کنن و درست مثل شما و همه ی افراد دیگه هستن .

 

فرد نابینا مثل بقیه ی افراد هست فقط کمی مشکل فیزیکی داره
۱ – همیشه با این دید به نابینایان نگاه کنید که آن ها هم مانند بقیه افراد هستند فقط کار های ساده را به شکل دیگری انجام می دهند

– بسیاری از افراد معتقدند که افراد نابینا نیاز به شرایط پزشکی متفاوتی نسبت به بقیه ی افراد دارن ، این عقیده در بعضی مواقع یه عقیده ی درستیه اما همیشه درست نیست . باید اینو بدونین که افراد نابینا فقط یه مشگل پزشکی دارن و اونم اینه که قادر نیستن اطرافشون رو با چشم ببینن و بقیه کار ها رو می تونن مثل افراد دیگه انجام بدن .
– نابینا بودن به این معنی نیست که اونا نمی تونن کاری رو انجام بدن بلکه به این معنیه که اونا نسبت به بقیه ی افراد حسشون کمتره . افراد نابینا با یه چالش فیزیکی مواجه دارن .

عصای سفید و سگ راهنما مثل یک عضو فرد نابینا عمل می کنن

۲ – افراد نابینا از عصا های سفید و سگ های هدایت کننده ای که دارن به عنوان عضوی از بدنشون استفاده می کنن

هرگز سگ های هدایت کننده را لمس نکنین و مانع از انجام کارشون نشوی و البته هیچ وقت عصای سفید رنگ نابینایان را بدون اجازه از دستشان نگیرید .
– تصور کنین که کسی سوییچ ماشین شما رو دزدیده و شما نمیدونید که چیکار کنیننو دوست دارین که خیلی سریع کلیدتون رو پیداکنین چون براتون یه شئ با ارزش بع حساب میاد . این کار باعث میشه شما احساس ناراحتی و غمگینی بکنین و علاوه بر اون وسیله ی شما یه شئ کاملا شخصی هست همونطور که سوییچ ماشین به شما کمک می کنه که جا به جا بشین و یه وسیله ی کمک کننده به شما هست عصای سفید هم همین کارآیی رو برای افراد نابینا داره و باعث می شه راحت تر راه برن و مستقل باشن و چون با عصا متوجه می شن مانعی پیش رو دارن یا نه باعث میشه تو خطر نیفتن .
– سگ های راهنما حیوانات شگفت انگیز نیستن و با سوت زدن و حرف زدن و غذا دادن بهشون می تونین باعث عصبانی شدن و پریشان شدنشون بشین . عصبانی کردن سگ های راهنما می تونه باعث منحرف شدن صاحبان نابیناشون بشه و حتی جون اونا رو به خطر بندازه . یکی از کار هایی که سگ های راهنما می کننن این هست که صاحبانشون رو راهنمایی می کنن و بهشون اطمینان می دن که راهی که میرن بی خطر هست اگه شما حواس این سگ ها رو پرت کنین باعث می شین که این سگ ها نتونن کار خود رو به خوبی انجام بدن .

 

وقتی با یه فرد نابینا ملاقات می کنین بهتره اول خودتون رو معرفی کنین

۳ – وقتی که می خوایین شخصی رو که نابینا هست رو ملاقات کنین خودتون رو و افرادی که ممکن هست پیش شما باشن رو به فرد نابینا معرفی کنین

مطلوب هست وقتی می خوایین حرف بزنین اول خودتون رو معرفی کنین مثلا بگین ( من علی هستم ) افراد دیگه ای هم که پیش شما هست بهتره که خودشون رو معرفی کنن نه این که شما اسم تک تکشون رو بگین . وقتی توی یه گروه هستین که فرد نابینایی توی گروه هست بهتره وقتی یه حرفی رو می زنین و متوجه می شین که اون فرد نمی دونه الان کیه که داره حرف می زنه بهتره خودتون رو دوباره معرفی بکنین . یا مثلا اگه طرف حسابتون یه فرد نابیناعه بهتره بهشون بگین که مثلا فلانی من علی هستم می خوام ببینم نظر تو در این مورد چیه ؟ البته وقتی متوجه شدید که شخص نابینا دیگه صدای شما رو می شناسه و می تونه تشخیص بده که کی داره صحیت میکنه بهتره دیگه هی اسمتون رو توی حرف هاتون تکرار نکنین که علاوه بر این که برای بقیه ی افراد خوشایند نیست برای فرد نابینا هم می تونه ناراحت کننده باشه .
– قبل از این که از محل کارتون یا خونه ی یه فرد نابینا رو ترک می کنین ، قبل خروج بهتره باهاشون خداحافظی کنین و بهشون اطلاع بدین که دارین اونجارو ترک می کنین تا به هوای این که شما اونجا هستین با شما حرف نزنن .
– وقتی به خونه ی یه فرد نابینا می رید فقط با شخص ثالثی حرف نزنین ( این شخص ثالث می تونه همسر فرد نابینا ، فرزندش ، پدر مادرش و یا دوستش باشه ) بهتره شخص نابینا هم توی بحث با شما شرکت داشته باشه .
– هیچ وقت به جای اینکه با فرد نابینا حرف بزنین با سگ راهنما صحبت نکنین این یه توهین به فرد نابینا محسوب می شه .
– موقع حرف زدن با فرد نابینا داد نزنین و تن صداتون در حد معمولی باشه چون این افراد معمولا حس شنوایی قوی دارن .

۴ – به خاطر داشته باشید که همه ی افراد نابینا به طور ۱۰۰% نابینا نیستند

بعضی از افراد نابینا دید محدودی دارن و می تونن افراد رو با سطوح مختلفی از روشنایی و تاریکی ببینن و او نارو از هم تشخیص بدن . ( بعضی از نابینا ها دید محیطی دارن )
– هیچ وقت وسیله های یه فرد نابینا رو بر ندارین یا چیزی تو وسیله هاش نندازین .
– برای کمک کردن به فرد نابینا اون ها رو لمس نکنین بلکه با زبون ازشون بپرسین که می خوان کمکشون کنین یا نه .
– افراد نابینا از لحاظ جسمانی قادر به انجام کار هستند و فقط قادر به دیدن اطرافشون نیستن اما بعضی حس هاشون از افراد معمول قوی تر هست .

 

وقتی می خوایین به یه فرد نابینا کمک کنین اول ازشون اجازه بگیرین

۵- وقتی می خوایین به یه فرد نابینا کمک کنین اول ازشون بپرسید و بعد منتظر بمونین که به شما اجازه بده

وقتی به شما اجازه کمک دادن ازشون بپرسین چه کاری از دستتون بر میاد یا چیکار می تونین انجام بدین . اگه از شما کمک کردن رو قبول کردن برا کمک کردن بهشون مثلا عبور از خیابان بهتره فقط دستشون رو بگیرید .
– هیچ وقت برای راهنمایی یک فرد نابینا اون رو هل ندید ، براش دست نزنید و یا حرفاتون رو تکرار نکنین . تصور کنین که یکی همچین کاری با شما انجام بده ، می بینین که خیلی وقت ها بی ادبی حساب می شه . هوشیار باشین به ویژه وقت هایی که می خوایین چیزی رو توضیح بدین یا فرد نابینا رو در یک مسیر همراهی کنین .
– فکر نکنین که افراد نابینا نمی تونن کار های خودشون رو انجام بدن یا نمی تونن وسایل خودشون رو جمع کنن اصلا اینجوری نیست ، اون ها قادرند خیلی کار ها رو حتی بهتر از ما انجام بدن . پس اگه شک کردین می تونین بهشون کمک کنین ازشون اول اجازه بگیرین بعد .

 

۶ – آروم باشین

وقتی می خوایین با یه فرد نابینا حرف بزنین اگه از کلمه هایی مانند ” بعدا می بینمت ” یا ” آخرین فیلمی که این هفته دیدی چی بود ؟ ” استفاده کردید احساس خجالت و شرمساری نکنین . درست همان طور که یه فردی که از صندلی چرخدار استفاده می کنه برای پیاده روی میره ، فردی که نابینا هست هم می تونه به فیلم پوش کنه این افراد مثل یه فرد عادی می تونن خیلی کار ها رو انجام بدن و خوش حال باشن .به عبارت دیگر افراد نابینا هم از کلماتی مشابه با افراد بینا استفاده می کنن .

بهتره از کلمه ی نابینا به جای کلمه ی کور استفاده کنیم

۷ – مراقب اصطلاحاتی که استفاده می کنید باشید

استفاده از کلمه های ” معلول ” و ” ناتوان ” اصلا درست نیست . اگه به یه فرد نابینا شما کور بگین شاید ناراحت بشه البته همه ی افراد نابینا این احساس رو ندارن اما اگه احساس کردین که کلمه ی کور ناراحتشون می کنه حتما سریع ازشون معذرت خواهی کنین . بهترین کلمه و اصطلاح این هست که به آنها افراد نابینا روشن دل و یا کم بینا ( اگر فرد کمی توان دیدن داره ) بگین .

سما معروف

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *