چگونه اعتیاد به خود ارضایی را متوقف کنیم?

کلمه “خودارضایی” معمولاً به  دست‌کاری‌های  نوجوانان و جوانان( دختر و پسر ) ­­با اندام‌های تناسلی خودش، با هدف لذتی جنسی گفته میشه. در واقع  این عمل نوعی” کام گرفتن از خود” یا از خود لذت بردن است.

در سنین بلوغ و بعد از آن  این عمل تا رسیدن به اوج لذت جنسی ادامه پیدا میکنه. این عمل که در پسرها همراه با خروج مایع سفید رنگی به نام منی و در دخترها به صورت سفتی عضلات همراه با لذت شدید در ناحیه‌ی اندام جنسی است. به همین دلیل به این عمل استمنا هم میگن ولی خب کلمه استمنا یه کلمه عربی است و ما بهتر دیدیم که توی این مقاله از این کلمه استفاده نکنیم و  کلمه خود ارضایی را بکار ببریم. البته کلمه ارضا هم یعنی برطرف شدن و اون هم عربیه!

“خود ارضایی” در هر فرهنگی، در هر دوره تاریخی اتفاق می افتد، و این همان شیوه ای است که نوجوانان  قبل از شروع روابط جنسی ( بزرگسالان )از ان لذت می برند. “خود ارضایی” بخشی از ذات جنسی و رشد فیزیکی انسان است. با این حال، اگر تو  نمی تونی میل خود را به “خود ارضایی” کنترل کنی یا اینکه  با “خود ارضایی” مکرر ، با مدرسه، کار یا زندگی اجتماعی دچار مشکل شدی ، پس  باید دنبال راههایی باشی که آن را کنترل کنی.

 

یک-مشاوره بگیر

۱- بدانید چه زمانی دنبال کمک باشید . “خود ارضایی”  به میزان کمی، رفتار طبیعی است. حتی اگر زمانی “خود ارضایی” کنی، ممکن است اعتیاد نداشته باشی.  اگر تو  نمی تونی افکارت را کنترل کنی یا اینکه “خود ارضایی” مانع از شرکت در مدرسه یا کار تو  میشه، وقتشه که از دیگران کمک بخوای. خجالت نکش و به یاد داشته باش که بسیاری از مردم مشکلات مشابهی دارند. مشاوره گرفتن یه عمل شجاعانه هسش.

۲- قرار ملاقات با یه متخصص پزشکی. مشاوران، روانشناسان و روانپزشکان برای کمک به افراد با سطوح مختلف اعتیاد(به این عمل) آموزش دیده اند. با دیدن یه مشاور در محل زندگیت  مشکلت را با او درمیان بذار. او  کسی که می تونه اعتیادت را  بررسی کنه  و در صورت لزوم به یه متخصص ویژه  معرفی ات کنه.

۳- با دکتر در مورد چگونگی اثر “خود ارضایی” بر زندگیت حرف بزن. بعضی از افراد ممکنه “خود ارضایی” را به عنوان راهی برای دورکردن حواسشون از هیجانات و مشکلات استفاده کنن. در هنگام بحث کردن در مورد اثر “خود ارضایی” بر زندگیت با مشاورسعی کن صحبت کن.

۴- گزینه های درمانت را بادقت بررسی کن. اعتیاد به “خود ارضایی” در بعضی از افراد به عنوان یه نوع اعتیاد جنسی شناخته می شه . مشاور تو  ممکنه ترکیبی از دارو و درمان” شناختی -رفتاری “را برای کمک به تو  توصیه کنه .

 

خودت را با فعالیت ها مشغول کن
به فعالیت بپرداز

دو- فعال و پر جنب و جوش باش

۱-خلاق بودن. فرآیند تبدیل میل جنسی به کار خلاق (به نام تعالی) چیزی است که در ان راهبان و عارفان برای قرن ها تکیه کرده اند. شروع به نوشتن، یادگیری برای پخش یه ساز موسیقی، نقاشی کشیدن یا انجام هر کار دیگری به تو  احساس پربار بودن را می­دهد.

۲ورزش کردن.  نظم و انضباط و پایداری برای پیشرفت در ورزش کردن زمان می­برد،   علاقه تان را به دویدن یا شنا کردن یا یه ورزش گروهی مانند فوتبال، فوتبال، بسکتبال یا تنیس تقویت کن. همینطور، ورزش، به تو  در از بین بردن افکار منفی  کمک می کنه،

۳-یوگا یکی دیگر از ورزش هایی است که می توانه به تو  کمک کنه احساس آرامش بیشتری کنی و احساس ناخوشی ناگهانی به “خود ارضایی” را از بین می­بره.

۴-داشتن رژیم غذایی سالم. میوه ها و سبزیجات اثرات سالم بر بدن  تو  دارند و مواد مغذی لازم برای افزایش انرژی تان را فراهم میکنن تا  درطول روز فعال­تر باشید.  مصرف مواد غذایی مضر مانند ماهی قزل آلا، فلفل قرمز، قهوه، آووکادو، موز و شکلات را کم کن.

۵-یه سرگرمی جدید پیدا کن یا یه مهارت جدیدی یاد بگیر .یادگیری چیزی که برای چیره دست شدن طول می کشد میتواند مغز تو ر ا بر  روی لذت بعدی که در دستیابی به اهداف است متمرکز کند به جای اینکه به لذت فوری در “خود ارضایی”. سعی کنی مهارت هایی مانند آشپزی، آشپزخانه، تیراندازی، پخت و پز و یا باغبانی را انجام بده .

۶-زمانتان رو  به دیگران اختصاص بده.   انرژی خود را برای کمک به نوجوانانی که کمتر از تو  خوش شانس هستند، از جمله آموزش دادن به دانش آموزان کم درآمد، تمیز کردن مناطق عمومی ،  یا جمع آوری پول به برای خیریه، اختصاص بده. تو  از انجام اینکارها احساس بشر دوستی پیدا می کنی  و زمان کمتری برای منحرف شدن از اهداف خود خواهی داشت.

۷-خواب کافی داشتن.   میل “خود ارضایی” می تونه بسیار قوی باشه، بنابراین مطمئن بشو که انرژی کافی برای مقابله با این خواست ها را داری . سعی کن، حداقل ۸ ساعت خواب داشته باشی. اگه یادت میره که سر ساعت معینی به رختخواب بری ،از زنگ هشدار استفاده کن.

 

ورجه وورجه کن
ورجه وورجه کن

سه- راهکارهایی برای جلوگیری از خود ارضایی

۱-اگر قبل از رفتن به رختخواب یا حمام افکار جنسی به سراغ تو اومد، از هر وسوسه ای “خود ارضایی” خودداری کن. به عنوان مثال، اگر این مشکل در اواخر شب است، سعی کن تا کارهایی کنی که حسابی خسته بشی. مثلا حسابی ورجه وور جه کن.

دوش آب سرد برای جلوگیری از خود ارضایی
دوش آب سرد برای جلوگیری از خود ارضایی

۲-لباس های کلفتر بپوشید. اگر تو  در زمان صبح میل به “خود ارضایی”داری  سعی کنی با لباس­های بیش از یه ضخیم تر بپوش، تا  برای لمس کردن برات سخت تر بشه.

۳- تنهایی خودت را محدود کن. اگر  بعلت تنهایی، زیاد خودارضایی می کنی راه هایی را در نظر بگیر که به صورت اجتماعی درگیر بشی. به این معنی که عضو باشگاه­ها متعدد بشو  یا فعالیت­هایی را انتخاب کن که بتونی با افراد بیشتری در ارتباط باشی و دوست بشی. سعی کن زمان بشتری را با دوستات بگذرونی.

۴-چیز دیگری که می تونی انجام بدی،  محدود کردن زمان هایی است که تو  احتمالا در خانه هستی. اگر در یه ساعت یا دو ساعت قبل از اینکه پدر یا مادر   به خانه برسند، دوست داشتی  “خود ارضایی” کنی، در همان زمان برای پیاده روی برو  یا در یه کافی شاپ وقت بگذرون. حتی اگر همه دوستات  مشغول باشن تو میتونی میل به “خود ارضایی” را با رفتن به مکان­های عمومی محدود کنی. به عنوان مثال به جای نگاه کردن یه بازی به تنهایی در خانه، در مکان­هایی تماشای مسابقه برای هوادران استفاده کنی. حتی اگر بادوستات  وقت نگذرونی، تو  تنها نخواهی بود، در نهایت هیچ وقتی برای “خود ارضایی” نداری.

 

از فیلم های نامناسب دوری کن
از فیلم های نامناسب دوری کن

چهار- نگاه کردن به فیلم های غیر اخلاقی را متوقف کن

 1. نرم افزار مسدود کردن سایت های غیر اخلاقی را در کامپیوتریا لپتاپ و تبلت خودت نصب کن. مطمئنا تو  رمز عبور برای دور زدن عمل مسدود کردن را می دونی ، اما فقط با داشتن اون و بالا اومدن، اون به تو  اولویت ها را یادآوری می کنه. تو  همچنین می تونی رمز عبور تصادفی را در یه فایل متنی تایپ کنی، ، سپس فایل متنی را حذف کنی(شیفت + دیلیت). پس از ان  دیگه نمی تونی رمز عبور خود ت را پیدا کنی. این بهترین راه برای قوی نگه داشتن تو  و مبارزه  است.
 2. اگر فیلم های غیر اخلاقی روی کامپیوتر خودت نگاه می کنی  ، سعی کن کامپیوترت  را به یه اتاق که دیگران می تونن تو  را ببینند، منتقل کنی.
 3. اگر یه مجموعه از  فیلم های پورن داشته باشی، اون  را در ابتدا از بین ببر.
به خودت جایزه بده
به خودت جایزه بده

۴-در برابر رفتار خوب به خودت جایزه بده . مثلا ، اگر دو هفته تمام تونستی بدون  “خود ارضایی” بگذرونی ، خودت را به یه مهمونی کوچیه مثل یه بازی جدید یا یه مخروط بستنی دعوت کن.

 

[خودت را سرزنش نکن 

 • پنج- طرز فکر درست داشته باش

 • ۱-مجازات کردن خودت را متوقف کن. یادت باشه ، تو  انسان هستی و  خیلی از انسان ها خود ارضایی میکنن. برخی مطالعات نشان می ده  که تا ۹۵ درصد مردان و ۸۹ درصد زنان معتقدند که انها “خود ارضایی” داشته اند. “خود ارضایی” برای همه سنین و جنس ها اتفاق می افتد ولی نکته مهم اینه که باید کنترل بشه تا به حالت اعتیاد تبدیل نشه.
افکار مسخره را خودت دور کن
افکار مسخره را خودت دور کن

۲- اسطوره ها درباره آسیب “خود ارضایی” را باور نکن. اگر می خواهید اعتیاد به “خود ارضایی” خود را متوقف کنی، باید ان را به دلایل شخصی و اخلاقی انجام بدی ، نه به دلایلی که مربوط به سلامت است. در اینجا چند چیز است که “خود ارضایی” با بدن تو  انجام نمی­ده:

 • “خود ارضایی” عامل ناباروری، زود انزالی ، یا لاغری نیست.
 • “خود ارضایی” عامل دیوونگی نیست.
 • “خود ارضایی” عامل نابینایی و حتی تاری دید نیست.
 • “خود ارضایی” باعث افزایش احساس ادرار داشتن، نمیشه.
مثبت اندیش باش
مثبت اندیش باش

۳- بدون که بهتر میشی. اگر اعتقادداری  که واقعا می تونی راهی برای متوقف کردن اعتیاد به “خود ارضایی” خودت داشته باشی، بلاخره می تونی ان را متوقف کنی . شاید هدف تو  متوقف کردن خودارضایی به طور کامل نباشه ، بلکه تنها محدود کردن “خود ارضایی” است. این کاملا خوب هم هست اگر اعتقادداری  که واقعا می تونی این نبرد را برنده بشی، احتمال بیشتری برای موفقیت خواهی داشت.

 • ممکن است روزهایی باشد که خود ارضائیت افزایش پیدا کرده باشه. این بخشی طبیعی از روند بازیابی است.دلسرد نشو. خودتان را باور کن.
 • مترجم : محمد برازنده
 • منبع : سایت wikihow

 

 

 

 

T

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. parsa گفت:

  عالی بود ممنون از سایت خوبتون 🙂

 2. Hannaneh گفت:

  ممنونم خیلییییییییی کمکم کرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *