چگونه اعتماد والدینمان را به دست بیاوریم

 

بعضی اوقات به نظر می‌رسه که ، پدر و مادرت به تو اعتماد ندارن و تمایلی نشون نمیدن که بعضی از مسئولیت‌ها رو به تو بسپرن. آیا دوست داری که پدر ، مادرت دوباره به تو اعتماد کنن؟ اعتماد چیزیه که تو تجربه‌های متقابل هم باید اعتماد کنی و هم بهت اعتماد کنند و هر دوی این‌ها به یک اندازه مهم‌اند. در اینجا تعدادی روش آمده  تا بتونی بیشتر اعتماد والدینت رو جلب کنی.

 • ۱- احترام گذاشتن و بروز دادن آن

احترام خودت رو نشون بده

 • ۱-احترام خودت رو نشون بده

 • این کار در هر دو روش عمل می‌کند. تو نیاز داری که به والدینت احترام بگذاری و در مقابل اون‌ها نیز همین کار رو در مورد تو انجام میدن. اینو در نظر داشته باش که ممکنه شما در جایگاه‌های متفاوتی باشین و دیدگاه‌های مختلفی داشته باشین . در هر صورت باید با اون‌ها با احترام رفتار کنی.

صادق باش

 • ۲- صادق باش.

دروغ گفتن یه چیز وحشتناکی برای انجام دادن هست. اگه دروغ بگی فقط  مشکلات رو بیشتر کردی ، و در این صورت پدر ، مادر هیچ وقت به تو اعتماد نخواهند کرد( همین طور بقیه مردم). این یک واقعیته ، اگه یه کاری رو اشتباه انجام بدی و در مورد اون دروغ بگی ، این قضیه در دراز مدت به نفع هیچ کس و به ویژه خودت نخواهد بود. و اعتماد چیزیه که در مدت زمان طولانی به دست میاد. از دست دادن حمایت پدر و مادر به این دلیل که اون‌ها با شخصیت واستانداردهای تو موافق نیستن . به هیچ وجه قابل قبول نیست. از این رو در این زمینه ، صداقت و تمرکز بر زمینه‌های مشترک ، می‌تونه کمک کننده باشه.

 • در این مورد یه استثنایی وجود داره. اگه یه شخص بالغی باشی که به اندازه‌ی کافی در قبال کار ها و تصمیم گیری های خودت مسئول باشی و به دنبال زندگی خودت باشی دیگه لزومی نداره بر اساس عقاید و باور‌های اونا زندگی کنی ، ولی در هر صورت باید احترامشونو نگه داری.

به حرف‌ها و نکته نظر‌هایی که والدین بهت میگن ، گوش کن

 • ۳- به حرف‌ها و نکته نظر‌هایی که والدین بهت میگن ، گوش کن.

تو تنها کسی نیستی که نظر و عقیده داری ، بلکه والدین تو هم نظر و عقاید خودشون رو دارن که طی سال‌ها از طریق تجربه به دست آورده‌اند. به اونا توضیح بده که میخوای نظراتشون رو در مورد موقعیت خودت و راه و روشی که داری میری بدونی. همیشه چیزایی که میگن رو در خاطرت نگه دار.

سعی کن کاری نکنی که والدینت خجالت زده بشن

 • ۴- سعی کن کاری نکنی که والدینت خجالت زده بشن.

این روش تقریبا هیچ‌وقت جواب نمیده و اگه انجام بدی اکثر اوقات پدر و مادر برای اعتماد کردن بهت ، بی میل میشن. در صورتی که این اتفاق افتاد ، اعتراف کن که اشتباه کردی و جوان و بی‌تجربه بوده‌ای. اونا میخوان که بفهمن که تو میدونی اونا چرا دارن این کار رو میکنن. حتی اگه تو درک نکنی.

 

 • ۲- نشان دادن تعهد

در کار باقی بمان.

 • ۱- در کار باقی بمان.

برای مثال اگه والدینت ازت خواستن که کاری رو انجام بدی ، حتما اونو به درستی انجام بده و تا زمانی که تمومش نکردی ازش دست نکش. برای مثال تکلیف‌هات رو انجام بدی هر وقت ازت خواستن.

 

بلند شو و انجامش بده

 • ۲- بلند شو و انجامش بده.

اگه باور داری که کاری درسته حتما انجامش بده. اگه به نظر می رسه که والدینت هنوز به تو باور ندارن ، بهشون ثابت کن که تو توانایی و لیاقت اعتماد اون‌ها رو داری. فکر کردن و برنامه ریزی کردن به تنهایی به درد نمی خوره ، باید اونجا باشی و بهشون نشون بدی که کی هستی و چرا باید بهت اعتماد کنن.

بدون این که ازت بخوان ، خونه رو تمیز کن

 • ۳- بدون این که ازت بخوان ، خونه رو تمیز کن.

از مادر یا پدر بپرس که آیا می‌تونی برای شام بهشون کمک کنی. همین طور ازشون بپرس که آیا چیزی احتیاج ندارن. ولی این کارو به طور مداوم انجام نده چون باعث میشه آزاردهنده به نظر بیای. خوبه که بدونی چه چیزی مورد احتیاجه و اونو انجام بدی. باور داشته باش که این کمک کردنت مورد توجه قرار خواهد گرفت.

سعی کن که رفتاری مسئولیت‌پذیر و بالغ داشته باشی

 • ۴- سعی کن که رفتاری مسئولیت‌پذیر و بالغ داشته باشی.

به جای این که با دوستت به مهمونی یا مرکز خرید بری ، تو خونه بمون و از خواهر یا برادر کوچک‌ترت مراقبت کن یا این که تکالیفتو انجام بده . اگه طبیعتا آدم بشاشی هستی ، سعی کن زیاد جوگیر نشوی و عرق نکنی ، تعدادی نفس عمیق بکش تا آرام شوی و خودتو کنترل کنی. سعی نکن شخصیتتو عوض کنی بلکه فقط سعی کن انرژی تو کمی کاهش بدی .

سعی کن  مقداری از سطح بچگی درونت رو کاهش بدی و رفتار بالغانه‌ای داشته باشی.

 

۳-ارتباط برقرار کردن به نحو احسن

 ارتباط برقرار کن

 • ۱- ارتباط برقرار کن.

اگه موضوعی داری تا در موردش با والدینت بحث کنی ، حتما اونو باهاشون در میون بذار. به هم‌دیگه احترام بذارید. تمام سعیتو بکن تا با پدر ، مادرت دوست بشی. کارهایی رو به خاطرشون انجام بده و بهشون اجازه بده تا نظراتشون رو باهات به اشتراک بذارن.

سوال بپرس ، تقاضا نکن

 • ۲- سوال بپرس ، تقاضا نکن.

این ممکنه ترس‌آور به نظر بیاد ولی ازشون بپرس که چرا فکر می‌کنن تو برای انجام کاری خیلی کم ‌سن و سالی. یا این که چه کار اشتباهی در گذشته انجام داده‌ای. باهاشون بحث نکن ولی ازشون سوال بپرس که به عنوان نقشت در آینده چه کاری می‌تونی انجام بدی. برای مثال اگه ازشون می‌خوای ساعت خاموشی دیر تر از ۱۰ باشه ،بهشون نگو که ” ۴۵/۱۰  چطوره ، امم باشه ۳۰/۱۰ ؟؟” به جاش بگو که اگه تکالیفم رو قبل شام شروع به تموم کردنش کنم ، چطوره که ساعت خاموشی ۴۵/۱۰ باشه؟

به والدین علاقمند باش و بهشون توجه نشون بده

 • ۳- به والدین علاقمند باش و بهشون توجه نشون بده.

اگه دیدی پدر یا مادرت ناراحت بودن ازشون علت موضوع رو بپرس. اگه ازت پرسیدن امروز تو مدرسه چه اتفاقی افتاد ، بهشون نگو که به شما ربطی نداره ، صادقانه باهشون صحبت کن.

سوال پرسیدن و تقاضا کردن

 

 • ۴- سوال پرسیدن و تقاضا‌کردن در دفعه‌ی بعدی رو سعی کن.

اگه احساس کردی که اعتمادشونو جلب کردی ازشون بخواه که آیا میتونن کاری مثل رفتن به مهمونی یا قدم زدن از مدرسه تا خونه رو برای تو. انجام بدن. اگه گفتند نه ، عصبانی نشو. به جاش ازشون به خاطر گفتن نظراتشون تشکر کن . ممکنه اونا شوکه بشن از این رفتار مودبانه‌ی تو و دفعه‌های بعدی نظراتشون عوض بشه. بنابراین اگه مخالفت کردن عصبانی نشو.

سکوت کن

 • ۵- سکوت کن.

وقتی که والدینت حرفی میزنن که تو باهاش موافق نیستی ، سعی کن جوابشون رو ندی و کلمات نامناسب به زبون نیاری . این باعث میشه اعتمادی رو که میخواین به دست بیارین.

 

۴- دوباره به دست آوردن اعتماد بعد از ارتکاب اشتباه

اینو متوجه باش که اشتباه کردن جزئی از زندگی روزانه می‌باشد که ممکنه برای هر کسی اتفاق بیفته همچنین می‌تونه روی نظر دیگران نسبت به تو تاثیر بذاره.

 • ۱- اینو متوجه باش که اشتباه کردن جزئی از زندگی روزانه می‌باشد که ممکنه برای هر کسی اتفاق بیفته همچنین می‌تونه روی نظر دیگران نسبت به تو تاثیر بذاره.

با این که هیچ کس کامل نیست ، اما خطای کوچکی می تواند برای مدت طولانی روی نظر والدینت تاثیر گذار باشه. ممکنه تو مسیری بیفتی که از زندگی لذت ببری و کار‌هایی انجام بدی که دوسشون داری. بنابراین این موضوع مهمه که دوباره اعتماد والدین رو نسبت به خودتون جلب کنید.

اینو بپذیر که نمی تونی اشتباهتو تغییر بدی ، ولی می‌تونی جبرانش کنی.

 

 • ۲- اینو بپذیر که نمی تونی اشتباهتو تغییر بدی ، ولی می‌تونی جبرانش کنی.

تو میتونی از اشتباهت درس بگیری و دفعه‌ی بعدی کار رو بهتر انجام بدی ، بعد این که کاری رو اشتباه انجام دادی در موردش اطلاع بدست بیار و بفهم که چرا اشتباه انجامش دادی و مسئولیتشو به عهده بگیر. وقتی که پدر یا مادر در مورد اون کار باهات مواجه شدن ، سعی نکن بهونه بیاری و بهشون نگو که اشتباه بزرگی نبوده.  مسئولیتش رو به عهده بگیر و بهشون نشون بده که خودت متوجه شدی کار اشتباهی انجام دادی و بهشون اطمینان بده که قرار نیست هیچ وقت دیگه‌ای اون اشتباه رو تکرار کنی.

قدم‌های کوچیک بردار (از مراحل ابتدایی شروع کن.)

 • ۳- قدم‌های کوچیک بردار (از مراحل ابتدایی شروع کن.)

بعد از انجام دادن چن تا اشتباه ، احتمالا دیگه والدین ازت نخوان کارایی که قبلن بهت میگفتن رو انجام بدی . اینجا جاییه که باید دوباره اعتمادشونو به دست بیاری . باید با قدم های کوچیکی شروع کنی تا بهترین رفتارت رو نشون بدی . بهشون نشون بده که برای شستن ظرفا مسئولیت‌پذیر هستی ، برای پایان کارهای اطراف خونه منتظر اونا نیستی . از خواهر یا برادر کوچک‌ترت مراقبت می‌کنی و رفتار آدم بالغ  بهشون نشون می‌دی.

رفتار و دیدگاهت رو تغییر داده و بهتر کن و روی اون ماندگار باش

 • ۴- رفتار و دیدگاهت رو تغییر داده و بهتر کن و روی اون ماندگار باش.

وقتی که والدین متوجه تغییر رفتار از کودکی به بلوغ در تو بشوند، ممکنه باعث بشه در مورد تو تجدید نظر بکنند حتی اگه قبلا رفتار بدی ازت ندیده باشن. در این مواقع کارتو انجام بده و منتظر یه فرصت مناسب باش تا باهاشون صحبت کنی. در صحبتات به این اشاره کن که میدونی بعضی کارها رو اشتباه انجام دادی ، ولی ازشون درس گرفتی. همچنین  باید به پیشرفتت اشاره کنی .و این که بیشتر مسئولیت‌پذیر شده‌ای . باید ازشون بخوای که در مورد این که فرصت‌های بیشتری بهت بدن ، فکر کنند.

به پدر ، مادرت فرصت بده تا همه چیز رو مرور کنن

 • ۵- به پدر ، مادرت فرصت بده تا همه چیز رو مرور کنن.

بهشون هجوم نبر و رفتار‌های مسئولیت‌پذیرانه‌ات رو قطع نکن. برای این که تو نمیخوای اونا فکر کنن فقط در همین لحظه خوب هستی  پس می‌توانی آزاد باشی و به بیرون بروی و خوشگذرانی کنی. باید به اونا بفهمونی که تو واقعا چیزی رو یاد گرفتی و واقعا عوض شدی. صبور و مثبت‌نگر باش.

سپاسگذار باش و تربیت شده و اصلاح شده باقی بمون

 • ۶- سپاسگذار باش و تربیت شده و اصلاح شده باقی بمون.

وقتی که پدر‌، مادر تصمیم نهاییشون رو گرفتن ، یادت باشه که ازشون تشکر کنی. کارای احمقانه‌ای انجام نده و دروغ نگو و حرمت‌ها رو نگه دار . به یاد داشته باش که چقدر تلاش کردی که دوباره اعتمادشونو جلب کنی. به خودت یادآوری کن که این کار آسون نبود و نباید به آسونی از دستش بدی . به خودت افتخار کن و کار‌های خوبت رو ادامه بده.

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

 1. آذر ۲۳, ۱۳۹۶

  […] چگونه اعتماد والدینمان را به دست بیاوریم […]

 2. مهر ۱۶, ۱۳۹۷

  […] چگونه اعتماد والدینمان را به دست بیاوریم | نوجوان شاد […]

 3. مهر ۲۵, ۱۳۹۷

  […] چگونه اعتماد والدینمان را به دست بیاوریم | نوجوان شاد […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *