چگونه از مطالعه کردن لذت ببریم؟

در این دوران بسیاری از مردم برای لذت بردن مطالعه نمی کنند. دلایل زیادی برای این وجود دارد. برخی از مردم معتقدند که مطالعه کردن زمان زیاد یا تلاش زیادی لازم دارد. دیگران ممکن است هرگز از مطالعه کردن در مدرسه لذت نبرده باشند و نمی توانند تصور کنند که این کار می تواند یک سرگرمی باشد.  برخی ممکن است با محیطی که عشق به خواندن را پرورش می دهد مواجه نشده باشند. به هر حال مطالعه تا حد زیادی می تواند تجربه زندگی شما را افزایش دهد و راه هایی برای لذت بردن از آن وجود دارد . جورج مارتین نویسنده کتاب تاج و تخت می گوید: شخصی که مطالعه می کند هزار بار زندگی می کند قبل از اینکه بمیرد ولی شخصی که  هیچگاه مطالعه نمیکند تنها یک بار زندگی می کند.

پیدا کردن مطالب خواندنی خوب

دلایل مطالعه کردن

۱ -چرا شما می خواهید مطالعه کنید. مردم به دلایل زیادی مطالعه می کنند. قبل از اینکه کتابی را انتخاب کنید ببینید با مطالعه به چه چیزی می خواهید برسید. برخی از مردم برای یادگیری مهارت های جدید کتاب می خوانند مانند زبان برنامه نویسی کامپیوتر، مهارت شکار و غیره. برخی دیگر از داستان ها لذت می برند چه داستانی یا زندگینامه که آنها را به زمانهای دیگر، جهان دیگر و شرایط دیگری می برد. ابتدا به آنچه که در نهایت می خواهید با مطالعه به آن برسید فکر کنید.

بدانید که به چه چیزی علاقه مند هستید

۲ -آنچه می خواهید بخوانید را تعیین کنید. وقتی شما بدانید که می خواهید چیزی یاد بگیرید ، سرگرم شوید یا چیز دیگری شما می توانید بر اساس پاسخ خود نوع کتاب را مشخص کنید. برای مثال اگر بدانید که یک داستان سرگرم کننده می خواهید بین شعر، ادبیات عمومی و خاطرات محدود نمی شوید. همه آنها می توانند یک داستان سرگرم کننده ارائه دهند. سعی کنید یک جستجو در اینترنت برای یافتن لیست کتاب های مشهور در موضوع مورد نظر تان انجام دهید.

سبک مطالعه

۳ -شما فکر می کنید از چه نوعی بیشتر لذت می برید. شما می توانید مطالعه خود را به سبکی که دوست دارید محدود کنید. اگر شما ادبیات عمومی را انتخاب کردید برای مثال می توانید بین سبک های ترسناک، علمی تخیلی، فانتزی، عاشقانه، مرموز و یا کتاب های واقع گرا را انتخاب کنید.

علاقه مند شدن به مطالعه

۴- حتی در یک سبک خاص، سبک یک نویسنده خاص ممکن است کار برای شما به صدای خاصی منجر شود. این می تواند به زمانی که کتاب نوشته شده، لحن، نقطه نظرات و یا دلایل دیگر باشد.اگر شما موضوع کتابی را دوست نداشتید فکر کنید به چه دلایلی دوست نداشتید.

ارتباط دادن مطالعه با سایر علاقه مندی ها

۵ -بین مطالعه کردن و دیگر علایق خود ارتباط برقرار کنید. شما ممکن است مسائل اجتماعی یا موضوعات دیگر را دوست داشته باشید بنابراین کتاب هایی را پیرامون این  مسائل بیابید.

کتاب هایی را که دوست ندارید کنار بگذارید

۶ -کتاب هایی را که دوست ندارید کنار بگذارید. گاهی اوقات افراد احساس می کنند باید یک کتاب را تمام کنند حتی زمانی که آن را دوست ندارند. شما تنها به خواندن خود ادامه می دهید ولی از آن لذت نمی برید مانند وقتی که تلاش می کنید یک رمان ۳۰۰ صفحه ای را به پایان برسانید در صورتی که آن را دوست ندارید. بسیاری از کتاب ها آهسته مردم را با شخصیت های داستان درگیر می کنند اما در بعضی کتابها تا صفحات ۵۰-۷۵ نیز هیچ کششی در شما برای خواندن آن نیست بنابراین خواندن بقیه آن جالب نیست.

آنچه را دوست دارید بخوانید و خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.

۷ -به یاد داشته باشید مطالعه کردن عمیقا شخصی است. خواندن رقابت نیست بلکه کاملا شخصی و یک کار ذهنی است. هیچ دلیلی وجود ندارد که شما به خاطر اینکه علاقه مند نیستید درباره برنده جایزه رمان صحبت کنید احساس گناه بکنید. نباید درباره آنچه که دوست دارید احساس خجالت بکنید مثلاممکن است شما فقط رمان های عاشقانه را دوست داشته باشید آنچه را دوست دارید بخوانید و خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.

علاقه خود را به مطالعه پرورش دهید.

جایی که ساکت و آرام است پیدا کنید

۱ -یک محیط مطالعه خوب ایجاد کنید. جایی که ساکت و آرام است پیدا کنید. شما حتی می توانید یک گوشه اتاق خود را پیدا کنید. از عواملی که حواس شما را پرت می کنند دوری کنید چرا که برای مطالعه به تمرکز نیاز دارید.برای بسیاری از مردم  پیدا کردن محیط مناسب به اندازه پیدا کردن کتاب مناسب مهم است.

سعی کنید هر روز زمانی را برای مطالعه قرار دهید

۲ – زمانی را برای مطالعه قرار دهید. سعی کنید هر روز زمانی را برای مطالعه قرار دهید. حتی اگربا ۱۰ دقیقه در وقت ناهار، بیست دقیقه در اتوبوس و یا ۱۵ دقیقه قبل از خواب شب شروع شود. آن روز شما ۴۵ دقیقه مطالعه کرده اید.

همیشه یک کتاب همراه خود داشته باشید

۳ -همیشه یک کتاب همراه خود داشته باشید. شما نمیدانید شاید زمانی اضافی برای مطالعه پیدا کنید مانند نشستن در اتاق انتظار، رفت و آمد در حمل و نقل عمومی انتظار در یک رستوران برای آمدن یک دوست. همه این شرایط موقعیت هایی هستند که ما سعی می کنیم تلفن خود را چک کنیم اما اگر کتابی همراه خود داشته باشیم می توانیم علاقه به مطالعه را در خود پرورش دهیم.

لیستی از کتاب هایی که می خواهید بخوانید تهیه کنید

۴ -یک لیست تهیه کنید. در یک دفترچه جیبی، در گوشی یا هر جای دیگر سعی کنید لیستی از کتاب هایی که می خواهید بخوانید تهیه کنید. یاد آوری عنوان یا نویسندگان وقتی در کتابفروشی یا کتابخانه هستید دشوار است. با داشتن یک لیست دستی شما همیشه کتابی را که در مورد آن شنیده اید یا به آن علاقه مند هستید را به یاد می آورید.

نویسنده ای که به سبک او علاقه مند هستید را بیابید

۵ -نویسنده ای که به سبک او علاقه مند هستید را بیابید. سعی کنید  بقیه کتابهای نویسنده ای را که به سبک او علاقه مند هستید بیابید. حتی اگر موضوع کتابهای دیگر او برای شما جالب نباشد سبک نگارش خاص آنها میتواند باعث شود شما از مطالعه آنها لذت ببرید.

از کتاب های صوتی استفاده کنید

۶ -از کتاب های صوتی استفاده کنید. گاهی اوقات مدرسه ، کار یا تعهدات دیگر باعث شوند شما وقتی برای مطالعه نداشته باشید در این مواقع تلاش کنید از کتابهای صوتی استفاده کنید و برنامه روزانه مطالعه خود را حفظ کنید.

به کتابخانه بروید

۷ -به کتابخانه بروید و از کتابهای آن استفاده کنید. بسیاری از کتابخانه ها کتاب های الکترونیکی دارند که حتی شما می توانید در خانه آنها را مطالعه کنید.

به کتاب فروشی ها بروید

۸ -به کتاب فروشی ها بروید. گاهی اوقات بودن در جایی که کتابها مرتب در قفسه ها چیده شده است شما را برای مطالعه به شوق می آورد.

به بچه ها کمک کنید تا به مطالعه علاقه مند شوند.

حق انتخاب کتاب را به نوجوانتان بدهید

۱ -حق انتخاب دهید.یکی از دلایلی که دانش آموزان و جوانان به مطالعه علاقه ندارند این است که فکر می کنند همیشه نیاز است و هیچ گاه حق انتخاب ندارند. اگر شما بتوانید کاری کنید که آنها خودشون انتخاب کنند که کتاب خواندن برای انها مفید است به مطالعه علاقه مند می شوند.

کتاب های سرگرم کننده و جالب در خانه خود داشته باشید

۲ -محیطی را فراهم کنید که خواندن را پرورش می دهد. اگر در خانه شما کتاب ها یا دیگر موارد خواندنی وجود ندارد برای فرزند شما سخت است که مطالعه را کاری لذت بخش بداند. کتاب های سرگرم کننده و جالب در خانه خود داشته باشید.

خلاقیت فرزند خود را تشویق کنید

۳ -خلاقیت فرزند خود را تشویق کنید. دلیلی وجود ندارد که داستان وقتی کتاب تمام می شود پایان یابد فرزند خود را تشویق کنید به خلاقانه خواندن داستان. همچنین شما می توانید فرزندان خود را تشویق کنید که صحنه هایی را که خوانده اند را بکشند. اجرای خواندن با صدای شخصیت های خنده دار می تواند نمایش اضافی را با خواندن ارائه دهد در حین خواندن از فرزند خود بپرسید درباره داستان چه احساسی دارد.

فرزند خود را حمایت و تشویق کنید

۴ -فرزند خود را حمایت و تشویق کنید. یکی از دلایلی که ممکن است کودکان احساس نگرانی درباره خواندن داشته باشند این است که نگرانند آنچه را می خوانند درک نکنند و یا اشتباه دریافت کنند بنابراین کودکان خود را حمایت و تشویق کنید. هیچ گاه به فرزند خود نگویید که تفسیر او اشتباه است بلکه از او بپرسید چگونه به این نظر رسید. نظر آنها را بپذیرید حتی اگر اشتباه باشد به یاد داشته باشید که نظر دادن برای خوانندگان جوان یا بی تجربه می تواند خیلی سخت باشد.

مطالب مرتبط

۷ دیدگاه‌

 1. آبان ۲۳, ۱۳۹۵

  […] چگونه از مطالعه کردن لذت ببریم؟ […]

 2. دی ۴, ۱۳۹۵

  […] در اون درس میخونید باید مساعد برای درس خوندن باشه تا از مطالعه لذت ببرید. راه‌هایی پیدا کنید تا تمرکزتون بیشتر شه. […]

 3. دی ۵, ۱۳۹۵

  […] عزیز ۱۰ راهکار برای لذت بردن از درس خواندن با شما درمیان گذاشتیم ، لطفا ادامه مطلب را با ما همراهی […]

 4. دی ۶, ۱۳۹۵

  […] عزیز آخرین قسمت لذت بردن از درس خواندن را با ما همراهی کنید. امیدواریم که استفاده لازم از این […]

 5. دی ۶, ۱۳۹۵

  […] مطالعه کردن برای هر مسابقه، امتحان و یا تست می تونه سخت و پر از استرس باشه و ممکنه هر قدرم تلاش کنید باز ذهنتون گیج باشه. برای این که واقعا روی مطالعه کردن تمرکز کنید یه محیط آروم پیدا کنید، هر از گاهی به ذهنتون استراحت بدید و عواملی که باعث میشه حواستون پرت بشه (مثل کامپیوتر و موزیک) رو به حداقل برسونید. این کارها و کارهای ساده دیگه ای باعث میشه توانایی تون برای تمرکز روی مطالعه، بهبود پیدا کنه. […]

 6. دی ۱۰, ۱۳۹۵

  […] باشی بچه ها تو کتابخونه یا تو حیاط مدرسه نشستن و دروهمی مطالعه میکنند  ولی خب چطوری میتونند این کار را انجام بدن . اصلا مگه […]

 7. اردیبهشت ۳, ۱۳۹۶

  […] چگونه از مطالعه کردن لذت ببریم؟ […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *