چگونه از تمام مغزمان برای مطالعه استفاده کنیم؟

تحقیقات ثابت کرده که ما فقط میتونیم ده درصد از مغزمان رو استفاده کنیم و نود درصد بعدی بی استفاده میمونه.حالا منظورمون این نیست که همه ی مردم از تمام مغزشون میتونن برای انجام کارها استفاده کنن پس اینجا هدفمون این هستش که یاد بگیریم چگونه بتونیم از ماکسیمم ظرفیت مغزمون برای مطالعه استفاده کنیم. خوشبختانه با محیا کردن وسایل و شرایط مورد نیاز، اهمیت دادن به سلامت مغز و…. میتونین شانستون رو برای استفاده ماکسیمم از ظرفیت مغزتون بالا ببرین، حالا بریم با هم ببینیم این مقاله چه راه هایی رو برامون برای استفاده ی بیشتر از مغز در حین مطالعه ارائه میده.

 

*روش یک از دو روش

 *درست و موثر مطالعه کردن

در کلاس تمرکزت رو بالا ببر

۱-در کلاس تمرکزت رو بالا ببر

بهترین روش های مطالعه زمانی شروع میشن که در کلاس هستی و هنوز کلاس رو ترک نکردی. درست و صحیح گوش کن و ببین که معلم در کلاس در رابطه با مطلب مورد نظر چی میگه. اگه سوالی داری حتما سوال بپرس و سعی کن که به سوالات معلم جواب بدی. توجه اساسی به قسمت هایی که معلم تاکید میکنه بده و سعی کن که از قسمت های مورد نظر به طرز موثر نوت برداری کنی.

همه ی وسایل و مدارک در دسترس رو بری یادگیری شناسایی کن

۲-همه ی وسایل و مدارک در دسترس رو بری یادگیری شناسایی کن

بخش مورد نظر رو از کتاب بخون و بخش مورد نظر رو همچنین از قسمت نوت ها، جزوه ها و یا منابع در دسترس دیگه مطالعه کن. حتما کتاب های اضافی رو که معلم در رابطه با مطلب مورد نظر معرفی میکنه رو مطالعه کن. با این کار شانس موفقیتت بالاتر میره. بعدا سورپرایز میشی وقتی که میبینی دانش آموزان به خاطر نخوندن این جزوات و مطالب اضافی چه نمرات پایینی میگیرن و نمره ی تو چقدر بالا خواهد بود.

کتاب رو درست مطالعه کن

۳-کتاب رو درست مطالعه کن

فقط بخش هایی که مربوط به مطلب مورد نظر هستن رو نخون. حتما بخش های مهم رو مشخص کن، بخصوص بخش هایی که پر رنگ نوشته شدن، سپس اون ها رو به زبان خودت روی کاغذ بنویس تا فهمشون واست راحت تر بشه. حتما بخش ها مقدمه، نتیجه گیری، سوالات و…. رو در کتاب های اضافی به خوبی مطالعه کن. این جوری یادگیری بهتر و بالاتری خواهی داشت.

اطلاعات رو به زبان خودت بنویس

۴-اطلاعات رو به زبان خودت بنویس

زمانی که داری نوت برداری میکنی یا این که داری از روی کتاب خلاصه مینویسی بهتره که تمام کلید واژه ها و مطالب مهم رو به زبان خودت در دفتر یادداشتت بنویسی که این طوری فهمش برات بیشتر میشه و یادگیریت به مراتب بالاتر میره. حتما یه دفتر یادداشت و خودکار در کلاس همراهت داشته باش. اگه حتی داری از نوت ها یا یادداشت های کس دیگه استفاده میکنی حتما سعی کن که خودت دوباره همه ی اونارو به زبان خودت بنویسی. این یک روش آزموده شده هستش که باعث میشه مغزت در رابطه با مطلب مورد نظر درگیر بشه و به این ترتیب بتونی بیشتر از ظرفیت مغزت استفاده کنی.

 اول بخون و اطلاعات رو زیر و رو کن و بعد خلاصه بنویس

 ۵-اول بخون و اطلاعات رو زیر و رو کن و بعد خلاصه بنویس

مغز ما دائما در حال پردازش و فراوری اطلاعاتی هستش که واردش میکنیم. زمانی که ما به صورت آگاهانه داریم موضوعی یا مطلبی رو میخونیم ، لایه های نا آگاهانه ی مغز ما در حال کار هستن تا این که مطلب ژورد نظر رو پردازش کنن و به عبارتی اون مطلب رو بفهمیم. این یه واقعیته که همیشه در حال یادگیری دنیای اطرافت هستی بدون این که حتی متوجه بشی.

*بر روی مطالبی که میخوای بخونی برای یه مدت خیلی مشخص و منطقی، مثلا نیم ساعت به دقت تمرکز کن. سپس به عقب برگرد یه کاغذ بردار و سعی کن خلاصه ای از چیزهایی که خوندی رو به زبان خودت بنویسی. مطمئنم سورپرایز میشی وقتی بفهمی که چقد اطلاعات یاد گرفتی و چقدر میتونی به خاطر بسپاری و به زبان خودمونی بنویسی. حتی میتونی این خلاصه نویسی رو به روز بعد موکول کنی و ببینی که از روز قبل چقدر اطلاعات تو ذهنت مونده و میتونی بنویسی.

از اطلاعات نوشته شده و یاد گرفته شده استفاده کن

۶- از اطلاعات نوشته شده و یاد گرفته شده استفاده کن

هر چیزی که در تئوری یاد میگیری رو سعی کن در عمل استفاده کنی. اگه مثلا داری تاریخ مطالعه میکنی، سعی کن یه داستان در رابطه با مطلبی که خوندی درست کنی ، یا مثلا میتونی برای یادگیری بهتر به موزه یا مکان های تاریخی وابسته به مطلب مورد نظر بری.

*اگه مثلا داری یه واکنش شیمیایی رو میخونی، سعی کن بتونی اون رو در عمل هم انجام بدی تا یادگیریت سریعتر و بهتر بشه.

*میتونی در رابطه با چیزهایی که میخونی، بازی، آواز، عکس و یا چیزهای مشابه درست کنی. همه ی این چیزها باعث میشن که مطالب سریعتر در ذهنت جای بگیرن و بهتر یاد بگیری.

*روش دو از دو روش

 *متمرکز ماندن

برای شروع عجله کن

۱- برای شروع عجله کن

به محض این که از مدرسه به خونه رسیدی، کارت رو شروع کن. همون لحظه که به خونه میرسی سریع وسایل و لوازم لازم رو برای مطالعه جمع آوری کن. با این روش نه تنها مطالبی که تو مدرسه یاد گرفتی هنوز تو مغزتن و به راحتی میتونی ازشون استفاده کنی، بلکه آثار مزاحم کمن و شانس کم تری برای پرت کردن حواست دارن و قبل از این که حواست رو پرت کنن میتونی کارت رو تموم کنی.

محل مطالعه ت رو مشخص و آماده کن

۲-محل مطالعه ت رو مشخص و آماده کن

شاید فکر کنی که میتونی کارت رو روی یه میز کثیف و شلوغ پلوغ شروع کنی و مطالعه کنی. ولی واقعیت اینه که فقط داشتن وسایل مورد نیاز بر روی میز در سر جای مخصوص خودش بهتره و حواست پرت نمیشه و مطالعه ت رو موثر تر میکنه.

*همه ی وسایل مورد نیاز مثل خودکار، کتاب، مداد، پاک کن، دفتر، ماشین حساب و… رو در دسترس قرار بده، این جوری بعدا حواست پرت پیدا کردن این وسایل نمیشه و بهتر میتونی مطالعه کنی.

عوامل مزاحم رو کم کن

۳-عوامل مزاحم رو کم کن

همیشه یه محل آروم و ساکت و یا به اصطلاح ایزوله شده رو برای مطالعه انتخاب کن، طوری که هیچ مزاحمتی اونجا وجود نداشته باشه. اگه محیط سر و صدا داره سعی کن یه آهنگ زمینه ی ملایم در اتاق استفاده کنی و یا حتی استفاده از هدفون هم میتونه گزینه ی خوبی باشه. وسایلی مثل موبایل که عامل اصلی مزاحمت هستن رو از خودت کاملا دور کن و یا میتونی رو سایلنت قرار بدی که هیچ مزاحمتی واست ایجاد نکنه.

استراحت کردن

۴-استراحت کردن

قبل از این که مطالعه رو شروع کنی یه دقیقه وقت بزار و همه ی فشار و استرس رو با تمرکز کردن از خودت دور کن. میتونی تنفس عمیق بکشی، یوگا کار کنی و یا حتی نماز بخونی که مغزت رو از استرس خالی کنی. هر کاری میتونی انجام بدی تا این که قبل از مطالعه از استرس خالی بشی. این قبیل کارها باعث میشن قدرت تمرکزت بالاتر بره.

بین مطالعه وقت استراحت قرار بده

۵-بین مطالعه وقت استراحت قرار بده

به طور کلی مطالعه بیشتر از یک ساعت بدون استراحت کردن سودمند نخواهد بود چون بعد از یه ساعت مغز خسته میشه و نمیتونه اونطور که باید تمرکز کنه. حتما رای جلوگیری از این کار؛ بین مطالعه ت یه وقتایی برای استراحت قرار بده، در این صورت تمرکزت رو از دست نخواهی داد. به اندازه ای به خودت وقت بده که بتونی چایی یا آبی بخوری، به بدنت ورزش بدی، دستشویی بری، ورزش کنی و یا چیزهایی از این قبیل انجام بدی. یادت نره که استراحت خیلی مهمه و اگه یه ریز بدون استراحت مطالعه کنی مطمئن باش کارایی مطالعه ت پایین میاد و تمرکز خوبی نخواهی داشت و به هدفت که استفاده از ماکسیمم ظرفیت مغزت هستش نخواهی رسید.

 

مترجم : رحیمی

 

مقالات مرتبط:

مغز خود را تقویت کنید

چطور میشه مغز را تقویت کرد

مغز دختر و پسر چه فرقی دارد؟

حقایقی درباره مغز انسان

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *