چه نکاتی رو باید تو عذر خواهی رعایت کنم ؟

می شه گفت همه ی ما می دونیم وقتی کار اشتباهی انجام دادیم باید از طرف مقابلمون معذرت بخواییم. اما تعداد خیلی کمی از افراد می دونن که توی یه عذر خواهی چه نکاتی رو باید رعایت کنن. مسلما هیچ کس خوشش نمیاد به خاطر یه اشتباه از یکی هی عذر خواهی کنه . برای اینکه عذرخواهی ما موثر باشه و سریع پذیرفته بشه لازمه که چنتا مورد رو رعایت کنیم . اگه شمام مایلی که بدونی این نکات چیا هستن ، پیشنهاد می کنم که تا آخر این مطلب رو بخونی .

۱- زمان مناسب رو برای عذر خواهی کردن پیدا کنین

چه نکاتی رو باید تو عذر خواهی رعایت کنم ؟

زمان مناسب رو برای عذر خواهی کردن پیدا کنین

حتی اگه شما بلا فاصله بعد از کاری که انجام دادین احساس پشیمانی کردین ، بهتره همون لحظه فوری معذرت خواهی نکنین . چون اینجور مواقع معمولا هر دو طرف توی یه وضعیت عاطفی قرار دارن و ممکنه از رو احساسات کاری بکنن که واقعا دلشون نمی خواد . بهتره اگه هنوز وسط جر و بحث هستین بذارید تموم بشه بعد معذرت خواهی کنین چون طرف مقابلتون هنوز تو اون وضعیت احساسی شدید منفی قرار داره و شاید تو اون لحظه اصلا به چیزایی که شما می گید توجهی نداشته باشه . پس منتظر بمونین وقتی که وضعیت آرام تر شد اقدام به عذرخواهی کنین .
– علاوه بر این چون خود شما هم در یک وضعیت احساسی شدیدی قرار دارین و ممکنه روی نحوه ی عذر خواهی شما تاثیر بذاره و نذاره که به خودتون مسلط بشین و نذاره اون چیزی رو که واقعا دلتون می خواد رو بگید. تا زمانی صبر کنین که بتونین به خودتون مسلط بشین و رفتار و حالت پشیمانتون بتونه به شما کمک کنه فقط این نکته رو هم در نظر بپیرید که صبر زیادی هم خیلی خوب نیست مثلا تو اینجور مواقع اگه چند روز یا هفته از روی عذر خواهی تون بگذره می تونه به رابطه ی شما صدمه بزنه و طرف مقابلتون هم عذر خواهی شما رو دیگه قبول نکنه .
– البته زمان عذر خواهی با توجه به فرد مقابلتون می تونه متغیر باشه مثلا : اگه مشکلی توی محل کارتون یا توی محل تحصیلتون وجود داشت و شما کار اشتباهی انجام دادین بهتره بعد از این که احساس پشیمانی کردین ، فوری از طرف مقابلتون عذرخواهی کنین تا توی کاری که انجام می دیدن وقفه ای ایجاد نکنه .

۲- عذر خواهی رو شخصا و رو در رو انجام بدین

چه نکاتی رو باید تو عذر خواهی رعایت کنم ؟

عذر خواهی رو شخصا و رو در رو انجام بدین

اگه کسی رو ناراحت کردید خیلی بهتره که به صورت شخصی برید و ازش معذرت خواهی کنین و به این صورت صداقتتون رو نشون می دیدن . عذرخواهی رو در رو خیلی بهتر نتیجه می ده . چون خیلی از ارتباطات ما از راه زبان بدن ، حرکات دست ها و طرز بیان و حالات چهره و به صورت کلی رفتار های بصری هست . و این کار ما رو برای یه عذر خواهی موثر آسون تر می کنه .
– هر موقع دیدین که نمی تونین به صورت رو در رو از کسی معذرت بخوایین بهتره که از تلفن استفاده کنین و بهش زنگ بزنین . اینجوری حد اقل تن صدای شما نشون می ده که از کاری که کردین پشیمونین . هیچ وقت کس دیگه ای رو واسطه نکنین و یا از پیامک و ایمیل و اینجور وسایل ارتباطی استفاده نکنین چون درصد پذیرش عذرخواهی شما خیلی کم می شه.

۳- یک محیط آرام و ساکت رو برای عذر خواهی کردن پیدا کنین

چه نکاتی رو باید تو عذر خواهی رعایت کنم ؟

یک محیط آرام و ساکت رو برای عذر خواهی کردن پیدا کنین

عذر خواهی کردن یه عمل شخصی هست. برای این که عذر خواهی موثری داشته باشین بهتره که یه محیط آرام و دور از رفت و آمد رو انتخاب کنین . اینجوری دیگه موقع عذر خواهی کردن حواستون پرت نمی شه و تمرکزتون فقط روی گفته هاتون خواهد بود . بهتره یه فضایی رو انتخاب کنین که به شما احساس آرامش و اطمینان بده و مطمعن هم باشین که زمان کافی برای عذر خواهی دارید و عجله ای در کار نباشه.

۴- زمان رو در نظر بگیرین

چه نکاتی رو باید تو عذر خواهی رعایت کنم ؟

زمان رو در نظر بگیرین

قبل از اینکه از فردی عذر خواهی کنین مطمئن شین که زمان لازم رو برای این کار دارین و عجله ای در کار نباشه . عذرخواهی کردن ها ی اغراق آمیز معمولا اثری ندارن . برای این که عذر خواهی کردن شما موثر باشه باید چنتا جنبه رو رعایت کنین ، اول اینکه : به طرف مقابل بگید که می دونین کار اشتباهی انجام دادین ، دوم اینکه : توضیح بدین چه اتفاقی افتاده و پشیمانی خودتون رو ابراز کنین و سوم این که : بهش بگید و با کار هاتون نشون بدین که در آینده در چنین موقعیتی رفتار بهتری رو نشون خواهید داد.
– موقعی که می خوایین عذر خواهی کنین بهتره که زمانی این کار رو انجام بدین که هیچ استرسی نداشته باشین . اگه احساس می کنین که فشاری روتون هست که اجازه نمیده به صورت موثر عذر خواهی کنین یا تمرکز شما رو به هم می زنه بهتون پیشنهاد می کنم که عذرخواهیتون رو به یه زمان دیگه ای موکول کنین چون طرف مقابلتون متوجه اوضاع می شه و ممکنه دوباره ناراحت بشه .

۵- نیاز ها و شخصیت های افراد رو در نظر بگیرین

چه نکاتی رو باید تو عذر خواهی رعایت کنم ؟

نیاز ها و شخصیت های افراد رو در نظر بگیرین

مطالعات مختلف نشون داده که افراد مختلف نیاز دارن که تو عذر خواهی چیز های مختلفی رو بشنون و علاوه بر اون نوع بیان هم توی افراد مختلف متفاوت باید باشه . این شما هستید که باید ببینید با هر شخص چجوری باید حرف بزنید تا تاثیر گذار باشه . به عبارتی معذرت خواهی در هر شخص شکل مختلفی داره که باید رعایت شه .
– برای مثال اگه شخصی هست که به حق و حقوق خودش و دیگران خیلی اهمیت می ده ، احتمالا این فرد بیشتر دوست داره کاری برای جبران اشتباهتون انجام بدین به عبارت دیگه یر به یر بشین باهاش .
– برای افراد دیگه ارتباط باهاشون خیلی مهمه و این که ارزششون حفظ بشه. برای این افراد لازم نیست کاری انجام بدین عذرخواهی و ابراز همدردی و پشیمونی از کار اشتباهی که انجام دادین ، کفایت می کنه .
– بعضی از افراد هم هستن که خودشون رو جزو یه گروه بزرگتر می دونن و به احتمال خیلی زیاد برای عذر خواهی از این افراد بهتون تذکر می دن که شما قوانین و ارزش های تعداد زیادی از افراد رو زیر سوال بردین .
– شاید شما فردی رو که می خوایین ازش عذر خواهی کنین رو به خوبی نشناسین و موقع عذر خواهی کردن مردد باشین که چجوری باید حرف بزنین که عذر خواهیتون رو قبول کنن ، در این صورت بهتره که از هر مدل کمی امتحان کنید و طی این صحبت ها پی ببرید که چه چیزی برای این شخص مهم هست و همان رو بیان کنین.

۶- معذرت خواهی تو مکتوب کن

چه نکاتی رو باید تو عذر خواهی رعایت کنم ؟

معذرت خواهی تو مکتوب کن

اگه فک می کنی که موقع معذرت خواهی نمی تونی خوب حرف بزنی و کلمات رو به خوبی کنار هم قرار بدی ، پیشنهاد ما اینه که بنویسی ! هر چیزی که فک می کنی باعث می شه عذرخواهیت قبول بشه و احساساتت رو به خوبی بیان کنی روی یه کاغذ بنویس و دوباره بخونش ، فک کن ببین این کلمات مناسبی هست؟ همه ی منظور تو رو می رسونه یا نه؟ علاوه بر اون می تونی فک کنی وقتت رو چجوری بین این نوشته ها تقسیم کنی . مثلا چقد لازمه تا در باره ی علتش حرف بزنی ؟ آیا اصلا لازمه ؟

مترجم : معروف

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *