چطور یک ستاره شناس آماتور شویم؟

وقتی به آسمان تاریک نگاه می کنید و به ستاره های آن خیره می شوید، به نظر می رسد که ستاره ها در حال چشمک زدن هستند و شما از این اتفاق تعجب می کنید. گاهی اوقات هم شما یک شهاب سنگ یا دب اصغر را می توانید ببینید. یا ممکن است ماه را در حال خسوف( گرفتگی) ببینید و آن زمان است که تعجب شما چندین برابر می شود. پدیده های زیادی در آسمان برای ساد گرفتن و لذت بردن از آن وجود دارد، که برای رسیدن به آن نیازی به هزینه زیاد و یا کار های سخت نیست.

گام ها

مطالعه درباره ی نجوم

۱-مطالعه درباره ی نجوم

مسلما فقط با نگاه کردن به آسمان، شما نمی توانید به اطلاعات زیادی دست پیدا کنید، پس به کتابخانه محله ی خود بروید و در بخش کتاب های ستاره شناسی بگردید. کتاب های متنوع و بسیار خوبی برای مبتدیان در این زمینه و حرفه ای شدن آنان وجود دارد. یکی از کتاب هایی را که در آن نجوم را معرفی کرده است، پیدا کنید. و در مورد فیزیک کیهانی اطلاعات کسب کنید. در اینترنت عنوان “ستاره شناسی” را جستجو کنید و مطمدن باشید اطلاعات گسترده ای مانند عکس ها را پیدا خواهید کرد.

بازدید از یک افلاک نما یا رصدخانه

۲-بازدید از یک افلاک نما یا رصدخانه

رصدخانه ها تلسکوپ هایی بزرگ و گران قیمت دارند که شما می توانید در آن کارهای هیجان انگیزی انجام دهید مانند مشاهده پدیده های عجیب موجود در آسمان. از موزه علوم محله خود بپرسید که آیا برنامه رصد ستاره برای عموم مردم داردند یا نه. بازدید از رصدخانه در شب، بالا رفتن از یک برج، مشاهدات دست اول، از طریق تلسکوپ های قوی آن ها، آن چه را که شما تاکنون صرفا در کتاب ها  دیده و آموخته اید. افلاک نما با استفاده از پروژکتور نمایی مصنوعی از آسمان در شب را نمایش می دهد. صندلی ها خم شده، اتاق تاریک می شود و تمام آن چیزی که می توانید ببینید ستاره هایی در آسمان تیره است. این یک راه عالی برای شروع است چون از این طریق، شما به یک کارشناس برای پاسخ به سوال های خود دسترسی خواهید داشت. همچنین ممکن است افرادی را که علایق مشابه با شما دارند را ملاقات کنید.

خرید یک اطلس ستاره شناسی و یا نقشه ستاره ای که شما را قادر به تشخیص ستاره هایی که در هنگام رصد می بینید، سازد.

۳-خرید یک اطلس ستاره شناسی و یا نقشه ستاره ای که شما را قادر به تشخیص ستاره هایی که در هنگام رصد می بینید، سازد.

احتمالا در کتابخانه محله نیز این اطلس وجود دارد، اما چون نقشه ها در مطالعات نجومی شما خیلی مهم هستند، بهتر است که یک اطلس برای خود بخرید. اما اگر قادر به خرید آن نیستید، می تواند نقشه های رایگان ستاره ها را از اینترنت دانلود کنید.

مکانی تاریک و به دور از نور چراغ ها ی شهر برای رصد پیدا کنید.

۴-مکانی تاریک و به دور از نور چراغ ها ی شهر برای رصد پیدا کنید.

پارک های استانی یا ملی، مکان  های مناسبی برای این کار هستند. به دنبال مشاهده طبیعت در مورد آسمان شب باشید . نیازی نیست که یک تلسکوپ گران قیمت بخرید و می توانید حتی با چشمان غیر مسلح خود بخش عطیمی از آسمان شب را ببینید. با مشاهده از طریق چشمانتان، می توانید حس کنید که ستاره شناسان باستان چگونه کار خود را انجام می دادند. اگر می تواندی برای مشاهده بهتر آسمان، روی زمین دراز بکشید. در این موقعیت، آسمان ابعاد متفاوتی خواهد داشت و شما حس خواهید کرد که به تنهایی در یک دنیای وسیع قرار گرفته اید. مکان ستاره ی شمال را بیابید و از نقشه آسمان پیروی کنید. از تطابق روز و مکان شما با نقشه ی ستاره مطمئن شوید.اگر کتاب ها را مطالعه کرده باشید، احتمالا می توانید دب اصغر و سایر صور فلکی را پیدا کنید.

یک دوربین دوچشمی بخرید

۵-یک دوربین دوچشمی بخرید

 اگر رصد با چشم غیر مسلح برای شما هیجان انگیز بود، یک دوربین دوچشمی خوب بخرید و از طریق آن نمایی نزدیک تر از آسمان شب را ببینید. دوربین های دوچشمی ۱۰*۵۰ برای رصد بسیار عالی هستند.

 یک تلسکوپ بدست آورید.

۶- یک تلسکوپ بدست آورید.

 گونه های مختلفی از تلسکوپ با قیمت ها و کاربرد های متفاوت وجود دارد. با این حال، نیاز نیست که شما یک مدل گران قیمتش را بخرید تا بتواندی از رصد کردن لذت کافی را ببرید. مهم ترین نکته ی قابل توجه، منفذ تلسکوپ یا اندازه ی بخش جمع آوری نور در تلسکوپ است. هر چه منفذ بزرگ تر باشد تصویر در تلسکوپ واضح تر خواهد بود. ویژگی مهم دیگر، فاصله ی کانونی از دامنه است که تعیین می کند چقدر از آسمان را می توانید در تصویر ببینید. بزرگنمایی اهمیت کمتری از کیفیت شیشه های چشمی دارد. یک راه خوب برای انتخاب تلسکوپ حضور در مراسم های ستاره شناسی و درخواست از تعدادی از افراد برای مشاهده در تلسکوپ آنان است تا از این طریق بفهمید کدام مدل را دوست دارید.

در یک باشگاه ستاره شناسی عضو شوید.

۷-در یک باشگاه ستاره شناسی عضو شوید.

ستاره شناسی به صورت ابتدایی در بسیاری از شهر ها و شهرک ای کوچک محبوب است. در اینترنت جستجو کنید و یک باشگاه را در اطراف محل سکونت خود بیابید یا از طریق تماس با افلاک نمای محله خود اطلاعات باشگاه ها را بدست آورید. برای جستجوی باشگاه ها در آمریکا به آدرس http://www.nightskynetwork.org بروید. این وبسایت مختص به ستاره شناسی ابتدایی است که به شما کمک می کند از باشگاه ها و همایش ها مطلع باشید. یاشگاه ها به شما فرصت یادگیری از افراد با تجربه و ملاقات و دوستی با افراد مبتدی که علایقی مشابه با شما در زمینه ی ستاره شناسی دارند، را می دهد.

-حضور در یک مهمانی ستاره شناسی

۸-حضور در یک مهمانی ستاره شناسی

مهمانی ستاره شناسی، دورهمی های در فضای باز هستند که در آن افراد آماتور با هم، آسمان را رصد می کنند. بسیاری از افراد در حال حاضر عضو باشگاه های نجوم هستند. این کار به شدت می تواند جالب باشد ، زیرا هر شخص می تواند یک ناحیه، ستاره یا سیاره ی جدید را که قبلا دیده نشده، ببیند.

خرید اشتراک یک مجله ی ستاره شناسی

۹٫خرید اشتراک یک مجله ی ستاره شناسی

مجلات دوره ای زیادی برای ستاره شناسان آماتور تهیه شده است. که مشهور ترین آن ها آسمان، تلسکوپ و نجوم هستند. این مجلات شامل تقویمی ماهانه، راهنمایی های بسیار خوب برای  رصد آسمان، تصاویر شگفت انگیز، و اطلاعات به روز در مورد محصولات و اکتشافات جدید.

در یک وبلاگ رادیویی (پادکست) عضو شوید.

۱۰-در یک وبلاگ رادیویی (پادکست) عضو شوید.

مانند چه خبر در نجوم، روز ستاره، تماشای آسمان. این ها رایگان هستند و شما می تواند در iTunes یا سایر وبلاگ ها بدنبال آن ها بگردید.

به اتحادیه نجوم یا نهادهای مشابه بپیوندید.

۱۱-به اتحادیه نجوم یا نهادهای مشابه  بپیوندید.

عضویت در این نهاد بزرگ به شما این فرصت را می دهد تا با سایر ستاره شناسان مرتبط باشید و در برنامه های رصد شرکت کنید. اتحادیه ی نجوم، برنامه های رصد برای هر سن،  مهارت، سطح تجهیزاتی دارد و از طریق شرکت در یک برنامه و ارائه ی مشاهدات ثبت شده ی خود، می توانید مدرک آن دوره ( و اطلاعات جدید زیادی) را دریافت کنید.

از سرگرمی جدید خود لذت ببرید.

۱۲-از سرگرمی جدید خود لذت ببرید.

آماتورشدن در ستاره شناسی یک هدف دراز مدت است، و همیشه در آن چیزی برای کشف کردن و جستجو کردن وجود دارد. هر چه بیشتر، ستاره شناسی اماتوری سهم مهمی در مطالعه ی نجوم دارد و آماتورها بسیاری از ستاره ها ، ستاره های دنباله دارو سایر پدیده ها را قبل از افراد حرفه ای کشف کرده اند. در ستاره شناسی برای ایجاد یک تغییر، نیازی نیست که شما یک ستاره شناس حرفه ای باشید.

با سازنده فیلم جنگ ستارگان آشنا شوید

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *