چطور یک دانشجوی خوب باشیم؟

فرض کنید که دانشجوی سال اول دانشگاهید. دوست دارید سرگرمی داشته باشید و لذت ببرید از طرفی باید جدی هم گرفته شوید. شما باید نمره های خوب بگیرید مخصوصا اگر بورس یا کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنید. پس باید تعادل بین زندگی اجتماعی و زندگی دانشگاهیتان برقرار کنید. همینطور باید مطمئن شوید که بعد از آن برای دنیای مسئولیت پذیری و کار آماده می شوید. با کمی برنامه ریزی و کسب دانش می توانید در حرفه تان به موفقیت های چشمگیری برسید.

افراد جدید را ملاقات کنید.

۱-افراد جدید را ملاقات کنید.

اگر سال اول دانشگاه هستید طبیعی است که ابتدا حس غریبی داشته باشید ولی اجازه ندهید این حس باعث شود که از پیدا کردن دوست های جدید باز بمانید. دانشگاه جایی است که شما با انواع مختلف افراد می توانید دیدار کنید. یادتان باشد که شما تنها فردی نیستید که از پیدا کردن دوستهای جدید کمی نگران است.

 • -در محافل اجتماعی حضور پیدا کنید مخصوصا آنهایی که برای سال اولی ها تدارک دیده می شود. اینها مکانهایی است که پیدا کردن افرادی را که با شما در موقعیت یکسانی قرار دارند آسان می کند.
 • -خودتان را به افرادی که در خوابگاهتان هستند معرفی کنید و زمانیکه در اتاقتان هستید در را نیمه باز بگذارید تا بدین صورت آنها را به آمدن به اتاقتان و آشنایی بیشتر با شما تشویق کنید.
 • -حتی اگر شما فقط یک نفر را می شناسید از او تقاضا کنید که شما را به دوستانش معرفی کند تا به سرعت دوستانتان را زیاد کنید.
 • -عضو یک گروه یا باشگاهی شوید. گروه های خیریه از سریع ترین راه های پیدا کردن دوست های زیاد است اما این تنها راهش نیست. دانشگاه پر از شانس ها و بخت های جدید است که می توانید از آن لذت ببرید. سازمان های مذهبی، جوامع علاقه مندی های مختلف، باشگاه ها، تیم های ورزشی و گروه های دانشگاهی از راه های آشنایی با افراد همفکر می باشد.
 • داوطلب شوید.

۲- داوطلب شوید.

داوطلب شدن گاهی جزو برنامه های تحصیلی دانشگاه ها است اما حتی اگر نباشد بوسیله این روش با بسیاری افراد آشنا می شوید. داوطلب شدن رزومه شما را عالی می کند و همچنین مهارت های با ارزشی را به شما آموزش می دهد که بعد از فارغ التحصیلی می توانید برای شغلتان از آن استفاده کنید.

 • تعدادی از دانشگاه ها، هماهنگ کننده داوطلب یا دفاتر مخصوصی دارند که می تواند شما را به فرصت هایی که با مجموعه مهارت ها و علاقمندی های شما تطبیق دارد وصل کند.
 • داوطلب شدن همچنین می تواند چشم هایتان را به احتمالات جدید شغل ها و علاقمندی ها باز کند. به طور مثال ممکن است شما با داوطلب شدن در پناهگاه حیوانات اهلی، شور و اشتیاق مراقبت از حیوانات اهلی را در خودتان ببینید و بخواهید یک دامپزشک شوید. تا امتحانش نکنید علاقمندی هایتان را پیدا نمی کنید.
 • علاقمندی هایتان را پیدا کنید.

۳- علاقمندی هایتان را پیدا کنید.

دانشگاه مکانی عالی برای یافتن مهارت های جدید است. در گروه ها و بازی های مختلف عضو شوید. اگر رقص فلامنکو را دوست دارید به کلاس مربوطه بروید. اگر میخواهید نویسنده شوید به گروه مجله ادبیات یا گروه روزنامه بپیوندید.

 • -یادتان باشد که شما نمیتوانید در هر چیزی که امتحانش می کنید ماهر باشید و این اشکالی ندارد. دانشگاه جای خوبی برای پذیرفتن آسیب ها و امتحان کردن چیزهای جدید است.
 • نمونه کارهای مدرسه تان را بسازید.

۴- نمونه کارهای مدرسه تان را بسازید.

به عنوان یک دانشجوی سال اولی اگر هیچ ایده ای برای شغلتان نداشته باشید مشکلی نیست. شما به زودی میتوانید راهتان را براساس تجارب دانشگاهی تان پیدا کنید. این به آن معنی نیست که هر چیزی در دانشگاه باید برنامه آینده تان شود اما زمانی که انتخاب هایتان را انجام می دهید باید آن را در ذهنتان نگه دارید.

 • -کلاس هایی را انتخاب کنید که به شما دانش و تجربه می دهد تا در شغلتان استفاده کنید.
 • -از کسب تجارب جدید نترسید. کلاس شعر ممکن است به نظر رسد که نمی تواند به شما در رشته تبلیغات کمک کند اما خواندن شعر، خلاقیت و بیان شما را که لازمه ی موفقیت در تبلیغات است افزایش می دهد.
 • -پروژه ها یا مقالاتی که به آنها افتخار می کنید را داشته باشید. شما می توانید از اینها به عنوان اثبات مهارت هایی مثل مهارت های برقراری ارتباط یا توانایی برخورد با مسائل پیچیده برای بازاریابی استفاده کنید.
 • رشته مورد علاقه تان را انتخاب کنید.

۵- رشته مورد علاقه تان را انتخاب کنید.

اگر رشته ای را انتخاب کنید که دوست ندارید اوضاع برایتان خیلی سخت خواهد شد. انتخاب یک رشته نباید همیشه بخاطر پول یا انتظارات والدین باشد. شما دیگر بزرگ شدید و بخشی از این به آن معنی است که می توانید تصمیم های مهمی برای خودتان بگیرید.

 • -با یک مشاور صحبت کنید. به مراکز شغلی سر بزنید و برای اینکه بدانید رشته تان مستلزم چه چیزهایی است و بعد از فارغ التحصیلی چه شانس های شغلی برایتان وجود دارد اطلاعات کافی کسب کنید.
 • -متاسفانه برخی مردم رشته هایی مثل زبان انگلیسی، فلسفه، تئاتر را با تصور اینکه هیچ شغل مناسبی برایشان وجود ندارد مسخره می کنند و این اشتباه است. بخشی از دانشگاه، آموزش یک انسان کاملا توسعه یافته و خوب هست. رشته های انسان شناسی و هنر مهارت های مهم مثل تفکر در موقعیت های بحرانی، حل خلاقانه مسائل، تجزیه، نوآوری و انعکاس را تشویق می کنند. با این مهارت ها می توانید به شغل هایی برسید که فکرش را هم نمی کردید (اگر هنوز شک دارید لیست شغلهای “۱۰۰ حرفه برای رشته زبان انگلیسی” را مطالعه کنید). چیزی را که به آن علاقمندید انتخاب کنید چه حسابداری باشد چه جانورشناسی.
 • بیاموزید که خودتان را مستحق عنوان خاصی ندانید.

۶- بیاموزید که خودتان را مستحق عنوان خاصی ندانید.

برخی دانشجویان انتظار دارند که در دانشگاه نمره خوب کسب کنند و فکر می کنند که همیشه مستحق معدل خوب و رفتار خاصی هستند. اگر امتحانشان را بد دادند بخاطر شکستشان به جای تلاش بیشتر، استادشان را سرزنش می کنند. از این دسته دانشجوها نباشید. اگر شما تنها از ظهر تا ساعت سه بعدازظهر روزهای سه شنبه و پنج شنبه به کلاس می روید شما مستحق نمره “الف” یا رتبه ممتاز کلاس نیستید.

 • -مسئولیت کارهایتان را به عهده بگیرید. اشتباهاتتان را بپذیرید و برای بهبود و انجام بهتر کارهایتان تلاش کنید. برای مسئولیت های کاری خودتان، دیگران مثل همکلاسی ها، دوست ها، هم اتاقی ها و یا معلمتان را سرزنش نکنید.
 • -یادتان باشد که استادهایتان موظف به انجام رفتار خاصی نسبت به شما نیستند. حتی اگر شما یک دانشجوی عالی باشید وقتی کلاسی را نرفتید یا تکالیفتان را به خوبی انجام ندادید استادها موظف نیستند که به شما نسبت به بقیه راحت تر بگیرند و سرزنشتان نکنند. از آنها خواهش نکنید که نمره تان را عوض کنند یا استثنای ویژه ای برای شما قائل شوند.
 • -امتناع افراد را شخصی نکنید. استاد یا هرکسی که تقاضایتان را رد می کند قصد انتقام علیه شما را ندارد. گاهی شما چیزی را تقاضا می کنید که نمی توانید داشته باشید. این بخشی از بزرگسالی است. (مسلما، بخش خوشایندی نیست). خیلی شخصی اش نکنید و به طرف گوشزد نکنید که شما به من نه گفتید.
 • بپذیرید که شکست خوردن اشکالی ندارد.

۷- بپذیرید که شکست خوردن اشکالی ندارد.

بخشی از دانشجوی موفق شدن پذیرفتن چیزهایی است که خارج از خواسته های شماست. شما در هرچیزی که تلاش کنید موفق نمی شوید. گاهی ممکن است اشتباهاتی مرتکب شوید حتی اشتباهات بزرگ اما درعوض شما تجارب گران بهایی کسب می کنید. آنها را به عنوان مدرکی برای شکست هایتان نبینید بلکه آنها را به دید بخت هایی برای رشدتان بنگرید.

 • -تمایلات کمال گرانه تان را چال کنید. درحالی که ممکن است تصور کنید که این تمایلات نشانه ی بلند همتی یا اخلاق کاری قوی هستند اما آن ها می توانند شما را از موفقیت و شادی دور کنند. کمال گرایی می تواند ریشه ترس از ضیف شدن یا آسیب پذیر بودن باشد. آنها شما را به استانداردهای غیرواقعی راهنمایی می کنند و چون شما خیلی از انجام ندادن یک شغل عالی وحشت زده هستید این تمایلات حتی می توانند پیدا کردن یک شغل مناسب را به تعویق بیاندازند. هیچ کسی کامل نیست. نه لیدی گاگا، نه جورج تاکی، نه نیل دگراس تایسون. شما هم همینطور و این اشکالی ندارد.
 • -چالش ها و موانع را به عنوان تجربه تلقی کنید. اگر شما برای یک تیم ورزشی تلاش می کنید اما نتیجه ی مطلوبی نمی گیرید گمان نکنید که بازنده اید یا شکست خورده اید. از یک مربی کمک بگیرید تا مهارت هایتان را افزایش دهید. می توانید از هر تجربه ای هرچند ناخوشایند یاد بگیرید.

چطور دانشجوی فعالی باشیم

میتونم بگم دوره دانشجوئی یک از بهترین دوره های زندگی یک فرد است البته ممکن است که هم نباشه همه ی اینها بستگی به خودت داره  .چطور یک دانشجوی فعال و موفق باشیم

بخش اول

اضافه بر معمول کار نکنید.

۱- اضافه بر معمول کار نکنید.

برای برخی دانشجویان، اضافه کاری در هر ترم باعث افتخار است. این ایده بدی است. شنیده اید می گویند همه کاره و هیچ کاره؟ اگر شما در دسته زیادی از کلاس ها شرکت کنید انرژی و زمان عالی شدن در هر یک را از دست می دهید.

 • در هر ترم، چهار یا پنج کلاس بردارید اگر واقعا می خواهید بیشتر بردارید با مشاور صحبت کنید آنها اغلب می دانند چه حجم کاری مناسب است و آیا می توانید از پس آنها بربیایید یا نه.
 • خودتان را به اساتید معرفی کنید.

۲- خودتان را به اساتید معرفی کنید.

شناخته شدن شما نه تنها در گذراندن واحدها کمکتان می کند بلکه بعدها برای گرفتن توصیه نامه هم مفید است. یک استاد اگر شما را بشناسد خیلی بهتر می تواند برایتان توصیه نامه بنویسد.

 • -یک استاد یا فرد توانایی که بتواند به عنوان یک مربی به شما کمک کند را پیدا کنید.
 • -شما اگر خودتان را به اساتید معرفی کنید سوال کردن و گفتگو با اساتید برایتان راحت تر می شود.
 • تقاضای فرصت های تحقیقاتی بدهید.

۳- تقاضای فرصت های تحقیقاتی بدهید.

اگر شما دانشجوی علوم پایه هستید این امر بسیار مهم است. هرگز شروع آن زود نیست. اگر برنامه ریزی برای کارشناسی ارشد یا مدارس پزشکی دارید با اساتیدتان درباره ی هر فرصتی برای ملحق شدن دانشجویان کارشناسی به تحقیقات کارشناسی ارشد گفتگو کنید.

 • -شما حتی ممکن است یک موقعیت به عنوان دستیار آزمایشگاه یا تحقیقات پیدا کنید.
 • برای خودتان فضای مطالعاتی بسازید.

۴- برای خودتان فضای مطالعاتی بسازید.

خیلی مهم است که مکانی را برای مطالعه خودتان اختصاص دهید. تلاش نمودن برای انجام همه ی کارها در مکان های عمومی یا در تختتان، تمرکزی را که نیاز دارید تا واقعا پر نتیجه و پر حاصل باشید را نمی دهد. داشتن مکان اختصاصی برای مطالعه به این معنی است که وقتی در آن مکان هستید بیشتر دوست دارید مطالعه کنید و حتی سرگرمی داشته باشید و جاهای دیگر را رها کنید.

 • -اگر جایی جز یک مکان مشترک را برای مطالعه ندارید هدفون بگذارید و به موزیک های آرام بخش گوش کنید تا حواستان پرت نشود.
 • -چندین مکان برای مطالعه داشتن به نظر بسیار عالی می آید. شما می توانید اگر از یک مکان خسته و زده شدید به مکان دیگری بروید. کافی شاپ های آرام و کتابخانه ها نیز انتخاب های خوبی هستند.
 • برای خودتان فضای مطالعاتی بسازید.

۵- برنامه ریزی کنید.

هرچه تاکید شود کم است. اگر شما تمام وقت در دانشگاه هستید، چهار تا پنج کلاس و وظایف و موعدهای مقرر انجام آن ها را خواهید داشت. ممکن است مسئولیت های دیگری مثل کارهای داوطلبانه، تعهدات اجتماعی و ورزشکاری هم داشته باشید. ترفیع در هر کاری طول می کشد اما در عوض جبران می کند.

 • -برنامه ریز داشته باشید. چه آن دفترچه یا تقویم روی تلفن شما باشد. متعهد شوید که هر چیزی را که یاد می گیرید درون برنامه ریز بگذارید. با تقویم های الکترونیک مثل تقویم های گوگل می توانید حتی وقایع مهم را یادآور تنظیم کنید. شما می توانید حتی رنگی هماهنگ با هر دسته قرار دهید (ورزش، تکالیف، وقایع اجتماعی و غیره) اگر کمکتان می کند. اگر چند تا اتفاق مهم در یک روز دارید می توانید آنها را یادداشت کنید (به عنوان مثال در یک روز شما امتحان دارید و همچنین در همان روز تیم بیسبال شما یک بازی خارج از خانه دارد).
 • -لوازمتان را با کلاس تطبیق و سازمان دهی کنید. جایی روی قفسه کتاب ها یا میز تحریرتان برای گذاشتن یادداشت کارهای مهمتان در نظر بگیرید. بدانید که کتابها، مقالات و غیره کجا هستند. یک پوشه تمیز و مناسب برای هر کلاس داشته باشید. وظایفتان را به طور منظم درون هر پوشه بگذارید تا گمشان نکنید. اگر یک کلاس آنلاین برمی دارید به طور منظم برنامه کاری آن را بررسی کنید. اساتید معمولا اطلاعیه یا اعلامیه های آنلاین می گذارند که اگر بررسی نکنید آنها را از دست می دهید.
 • سر فصل دروس هر کلاس را بخوانید.

۶- سر فصل دروس هر کلاس را بخوانید.

سر فصل دروس هر کلاس، اطلاعات بسیار مهم آن کلاس هستند. آنها وظایف شما و بقیه افراد و چیزهایی را که برای گرفتن نمره ارزشمندند بیان می کنند. هر سرفصل را به دقت بخوانید بعد وظایف مهم آن را داخل تقویم یا برنامه ریز انتقال دهید.

اگر راجع به چیزی در سرفصل ها مطمئن نیستید فورا بپرسید. چون این راه، بهتر است تا اینکه زمان زیادی را صرف یک کار اشتباه کنید.

سر فصل دروس هر کلاس را بخوانید.

۷- به کلاس ها بروید.

نرفتن در همایش های بزرگ جایی که حضور و غیاب نمی شود می تواند وسوسه انگیز باشد اما انجامش ندهید. اگر در این همایش ها شرکت نکنید اطلاعات و اطلاعیه های با ارزشی را از دست می دهید. علاوه براین، شما دانشگاه می روید که تحصیل کنید. نکته چیست اگر نمی خواهید خودتان را به زحمت بندازید تا چیزی یاد بگیرید!

 • -اگر در یک کلاس کوچکتر هستید، استاد شما به غیبت هایتان توجه می کند حتی اگه برعلیه تان استفاده نکند. ممکن است در صورت غیبت کردن زیاد، استادتان دیگر کمکتان نکند.
 • -اگر انگیزه بیشتری نیاز دارید محاسبه کنید که یک ساعت کلاس چقدر ارزش دارد. بیاید فرض کنیم که شما هاروارد هستید جایی که شهریه و هزینه ۴۵۲۷۸ دلار است. اگر هر ترمی ۵ کلاس بردارید هر کلاسی۸۰/۴۵۲۷ دلار می شود. برای یک ترم استاندارد ۱۶ هفته ای هر هفته ۹۸/۲۸۲ دلار و برای هر یک ساعت کلاس برای سه هفته ۳۲/۹۴ دلار می شود. این چرت بعدازظهر ارزش یک صد دلار را دارد؟
 • تکالیف را انجام بدهید.

۸- تکالیف را انجام بدهید.

تکالیف به نظر هدر رفتن زمان می آید. این تکالیف معمولا به شما موضوعات مهم یا مهارتهایی که برای تکالیف بزرگتر، امتحانات یا مقالات نیاز دارید را می آموزند. انجامشان بدهید.

تکالیف را انجام بدهید.

۹- یاد بگیرید که یادداشت های خوب بردارید.

توانایی برداشت یادداشت های خوب مستقیما روی خواندن امتحان ها و موفقیت در واحدها تاثیر می گذارد. یادداشت هایی بردارید که نیاز دارید که در کلاس مشارکت کنید. به چیزهایی که گفته می شود گوش دهید و تصمیم بگیرید که کدام مهم است و کدام نیست.

 • -ممکن است وسوسه شوید که یادداشت هایتان را در لپ تاپ بنوییسید اما نتایج نشان داده است که نوشتن با کاغذ و خودکار یادداشت ها را بیشتر در ذهن نگه می دارد.
 • -چیزهایی را که استاد روی تخته می نویسد یادداشت کنید. توجه کنید که استاد روی چه نکاتی تاکید می کند یا وقت بیشتری را روی چه نکاتی می گذارد.
 • -اگر اسلایدها آنلاین در دسترس هستند آنها را قبلا چاپ کنید و با یادداشت هایتان آن را کامل کنید ترجیحا سعی کنید همه اطلاعات اسلایدها را کپی کنید.
 • -خودتان را با جملات کامل به زحمت نندازید. از عبارات کوتاه برای رسیدن به جملات بزرگ استفاده کنید. فقط مطمئن باشید که آن قدر خلاصه ننوشتید که بعدها نتوانید آن را توضیح و تفسیر کنید.
 • -دانشکده ها و دانشگاه ها انواع حامی مالی یا مرکز مشاوره دارند. این مراکز معمولا جزوات و کلاس های روش های یادداشت برداری بهتر و به دست آوردن مهارت های مطالعه را پیشنهاد می دهند. از این منابع استفاده کنید.
 • مطالعه کنید.

۱۰- مطالعه کنید.

شما ممکن است از دوران مدرسه مهارت های اسکیت بازی کردن را بدون مطالعه زیاد داشته باشید اما دانشگاه دنیای متفاوتی است. اگر شما عادات عاقلانه مطالعه را افزایش ندهید تحت الشعاع حجم کار خود می شوید و در کلاس هایتان شکست می خورید.

 • -از اوقات فراغتتان عاقلانه استفاده کنید اگر یکی دو ساعت وقت بین کلاس هایتان دارید به کتابخانه بروید و مطالعه کنید. استراحت بین مطالعه از خواندن یکباره مطالب بسیار بهتر است و مطالعه را آسانتر می سازد و همچنین به شما کمک می کند که بیشتر مطالب را به یاد داشته باشید.
 • -سبک مطالعه تان را درک کنید. شما ممکن است آموزنده بصری باشید در اینصورت طرح و نمودار بسازید و حتی کشیدن تصویر می تواند برای فهم بهتر مطالب کمکتان کند. ممکن است شما به شنیدن بهتر پاسخ دهید در اینصورت گوش دادن به کنفرانس ها یا گفتگو درباره آن موضوع می تواند خیلی برایتان مفید باشد. یاد بگیرید که کدام روش برایتان مفید است و از همان بهره بگیرید.
 • -شما میتوانید فهرست سبک های یادگیری را روی خط شبکه جهانی به صورت رایگان پیدا کنید. مرکز منابع دانشگاهی دانشگاهتان ممکن است بعضی ها را داشته باشد که بتوانید بگیرید.
 • -برنامه ریزی کنید که برای هر ساعتی که شما در کلاس صرف می کنید دو ساعت در هفته مطالعه کنید. اگر شما چهار کلاس به صورت استاندارد برداشتید نیاز دارید که ۲۴ ساعت در هفته مطالعه کنید.
 • -یادتان باشد که شما آنجا هستید که مهارت ها و اطلاعات لازم را بیاموزید. توانایی بدست آوردن یک شغل خوب به این بستگی دارد که بتوانید خود را ثابت کنید. تنها راه پیشرفت در این مهارت ها مطالعه است.
 • از مزایای تکالیف اضافی استفاده کنید.

۱۱- از مزایای تکالیف اضافی استفاده کنید.

اساتید ملزم به پیشنهاد تکالیف اضافی نیستند. اما اگر استاد شما پیشنهاد آن را مطرح ساخت انجامش دهید و از مزیتهای آن استفاده کنید. اگر از خوب شدن نمره تان مطمئن نیستید تکالیف اضافی می تواند یک راه عالی برای بالا بردن نمره تان باشد.

 • -زودتر شروع کنید. منتظر نمانید تا شانس احتمالی آخرتان تکالیف کمکی را انجام دهید. شما نمی دانید چه اتفاقی ممکن است بیفتد پس زودتر انجامش دهید.
 • -اگر واقعا درمورد عملکردتان نگرانید با استادتان راجع به احتمال انجام تکالیف اضافی برای بالا بردن نمره تان صحبت کنید. او ممکن است موافق نباشد ولی سوال مودبانه به کسی ضرری نمی رساند.
 • منابع در دسترس استفاده کنید.

۱۲- منابع در دسترس استفاده کنید.

دانشجویان برای کمک به اطمینان از موفقیت آنها منابع زیادی در دسترس دارند. بررسی کنید و ببینید از چه خدمات پشتیبانی و منابعی میتوانید استفاده کنید. اگر نیاز به درخواست کمک دارید احساس ضعیف بودن یا خجالتی بودن نکنید. اعتراف داشتن به مشکل قدرت و شجاعت شما را نشان می دهد.

 • -بیشتر مدارس تدریس خصوصی و مراکز نویسندگی دارند. اگر با موضوعی مشکل دارید یا نیاز به کمک دارید از این منابع استفاده کنید. آنها معمولا رایگان هستند. معلم ها در کمک به افرادی که مشکل دارند متخصص هستند. بنابراین آنها شما را قضاوت نمی کنند یا به پایین نگاهتان نمی کنند.
 • -مدارس معمولا یک مرکز خدمات شغلی دارند این مراکز کمک می کند که شما یک رزومه تنظیم کنید، مهارت های مصاحبه تان را افزایش دهید، استخدام شوید و برای شغل آینده تان برنامه بریزید.
 • -کتابخانه را فراموش نکنید. کتابداران کاری بیشتر از گذاشتن کتاب ها روی قفسه های کتاب هر روز انجام می دهند. آنها در شناسایی منابع تحقیقاتی معتبر و استفاده از آنها در پروژه هاتون آموزش دیده اند. با کتابخانه تان در تماس باشید. از یک کتابدار مشاوره بگیرید. شما از منابعی که در اختیارتان قرار خواهد داد متعجب میشوید.
 • -مرکز پشتیبانی دانشگاهیتان را بررسی کنید (ممکن است در مدرسه تان اسم دیگری داشته باشد). این مرکز معمولا کلاس ها، مربی ها، مشاورها و معلمهایی پیشنهاد می دهند که می توانند مهارتهای مطالعه، یادداشت برداری، مدیریت زمان، تعادل حجم کاری، و جنبه های دیگری از زندگی دانشجویی را به شما آموزش دهند.

بخش دوم

انتخاب های خوب کنید یا خوب انتخاب کنید.

تنها مقداری را که نیاز دارید قرض بگیرید.

 • ۱-تنها مقداری را که نیاز دارید قرض بگیرید.

برخی وام دهندگان بیشتر از آنچه نیاز دارید به شما وام می دهند. اگرچه به نظر پول مفت می آید اما یادتان باشد که باید تا پنی آخری که از دانشگاه قرض می گیرید را پرداخت کنید. خودتون را با بدهی های زیاد به زحمت نندازید تا زمان بازنشستی بخواهید پرداخت کنید.

 • -شما نباید همه ی وامهایی را که پیشنهاد می شود قبول کنید. شما می توانید مقداری وام برای تحت پوشش قرار دادن هزینه های قانونی بگیرید. بیشتر از نیازتان وام نگیرید.
 • -اگر مجبور به گرفتن وام خصوصی هستید بهترین نرخ بهره را جستجو کنید. اگر بتوانید اولیایتان یا فرد مسئولیت پذیر بزرگسالی را به عنوان ضامن وام پیدا کنید ممکن است نرخ بهره رقابتی بهتری دریافت کنید اما مراقب باشید. اگر شما نتوانید بدهی هایتان را پرداخت کنید ضامن برای بدهی های شما مسئول است.
 • کارهای نیمه وقت را درنظر بگیرید.
 • ۲-کارهای نیمه وقت را درنظر بگیرید.

داشتن یک شغل نه تنها کمکتان می کند که از پس مخارجتان بدون بدهی وام دانشجویی برآیید بلکه همچنین کمک می کند که رزومه تان را برای بعد از اینکه فارغ التحصیل شدید بالا ببرید. از دفتر کمک مالی مدرسه تان درخواست کار کنید و درعوض پرداخت هزینه برایشان کار کنید.

 • -اگر می توانید، تلاش کنید کاری پیدا کنید که مهارت های قابل انتقال داشته باشد. برای مثال کار کردن به عنوان پذیرش در مدرسه تان خیلی هیجان انگیز نیست اما می توانید برخی از آن مهارت ها مثل سازماندهی و آشنایی با نرم افزار را در شغل های در حال توسعه استفاده کنید
 • در اوج سلامتی تان باشید.
 • ۳-در اوج سلامتی تان باشید.

با همه فشارهای دانشگاه ممکن است سلامتی جسمی و روحیتان لطمه ببیند. اجازه ندهید که به طور کلی رفاهتان از طریق بی توجهی نادیده گرفته شود. رژیم ورزشی سالم داشته باشید. خوب بخورید و به اندازه بخوابید. وقتی که به کسی نیاز دارید تا به شما کمک کند که در سطح بالای خود بمانید یک مشاور خوب پیدا کنید.

 • -اختصاص دادن زمانی به ورزش، کمک می کند که حس سلامتی و حس مثبتی داشته باشید. همچنین به شما کمک می کند که عبارت مخوف دانشجوی سال اول را از خود دور کنید. هدف به طور میانگین حداقل سی دقیقه فعالیت بدنی در هر روز است. تغییرات کوچک اضافه شده را به یاد داشته باشید: انتخاب پله ها به جای آسانسور، پیاده روی اطراف محوطه به جای گرفتن اتوبوس یا رانندگی کردن.
 • -غذاهای سالم بخورید. رژیم متعادل انتخاب کنید تا مقدار مواد مغذی که نیاز دارید تا بهترین عملکرد را داشته باشید دریافت کنید. شکر و غذاهای فرآوری شده را محدود کنید و مطمئن باشید که میوه و سبزیجات تازه به مقدار زیاد مصرف می کنید. مراقب خوراکی های حاضری خود هم باشید. آن ها اغلب خالی از کالری هستند و به سرعت وزن را بالا میبرند.
 • -عادات خواب سالم را افزایش بدهید. از شب زنده داری های برنامه ریزی شده از قبل جلوگیری کنید. تلاش کنید که در یک ساعت خاصی بخوابید و بلند شوید (آره، حتی در آخر هفته). از الکل، نیکوتین، کافئین تا چهار ساعت قبل از خواب جلوگیری کنید. به اندازه کافی بخوابید: نوجوان ها به ۱۰ ساعت خواب در شب نیاز دارند.
 • -وقتی به مشاوره نیاز دارید از آن استفاده کنید. سال اول دانشگاه می تواند پر استرس و حتی تجربه ای ترسناک باشد. از بررسی مرکز مشاوره دانشگاهتان نترسید. یک مشاور می تواند مهارت های مدیریت زمان و مقابله با استرس را به شما بدهد. درمورد روابط غمگین گذشته به شما کمک می کند و زمانی که نیاز به خالی شدن دارید به شما گوش می دهد. منتظر نباشید تا حس کنید پایمال شدید. سلامتی روحی خوب درست مثل دندانتان نیاز به مراقبت پیشگیرانه دارد تا شما را در اوج نگه دارد.
 • تعهداتان را در نظر بگیرید.
 • ۴-تعهداتان را در نظر بگیرید.

اگر مدرسه تان گروه های فعال دارد ممکن است شما واقعا بخواهید در آن شرکت کنید. بررسی های تحقیقات ملی نشان داده است که معدل شما می تواند تا ۵-۸ درصد فقط به خاطر شرکت در گروه ها پایین بیاید. تا ترم دوم یا حتی سال دوم صبر کنید تا زمانیکه شما بهتر بتوانید تعادل کار و زندگیتان را مدیریت کنید.

 • -اگر ترم اولتان عضو گروه خیریه شدید از بخش علمی و دانشگاهی تان غافل نشوید. به طور معمول تمرکز بیشتر روی مطالعه و بررسی بر روی یک موضوع دانشگاهی می تواند برای شغل آینده تان کمک کننده باشد.
 • اولویت بندی را بیاموزید.
 • ۵-اولویت بندی را بیاموزید.

به عنوان دانشجوی دانشگاه، شما مقدار زیادی تعهدات رقابتی دارید. همه آن ها می توانند خیلی مهم باشند. یادگیری اولویت بندی تعهدات و مسئولیت هایتان می تواند شما را در به دست آوردن تعادل کار و زندگی کمک کند.

 • -در نظر بگیرید چه چیزهایی را نیاز دارید و چه چیزهایی بهترین سود را به شما می رساند.
 • -شما گاهی اوقات باید بین مطالعه برای یک امتحان بزرگ و بیرون رفتن با دوستانتان اولویت بندی کنید. گاهی نیاز به زمان بیشتری برای مطالعه در آن امتحان دارید. در حالی که گاهی اوقات تنها چیزی که نیاز دارید تا شما را سرحال کند ممکن است تنها استراحت و صرف یک یا دو ساعت به بازی ویدیویی یا یک کافی شاپ با دوستانتان باشد. یاد بگیرید که درک کنید چه چیزی واقعا نیاز دارید.
 • هرگز تسلیم نشوید.
 • ۶-هرگز تسلیم نشوید.

این یک توصیه عالی برای دانشجوها است. اجازه ندهید که اشتباهات و شکست ها شما را غمگین نگه دارد. اهدافتان را دنبال کنید. تنها راه مطمئن منجر به شکست، توقف کردن تلاش است. این هم در کلاسهای دانشگاهی و هم در زندگی کلی صدق می کند. اگر در یک کلاسی خیلی خوب نیستید ممکن است وسوسه شوید که دیگر تلاش نکنید اما این کار را انجام ندهید. اگر میانترم “ج ” شدید ممکن است نتوانید معدلتان را به “الف” برسانید اما اگر تلاشتان را متوقف کنید ضعیفتر می شوید. کمی کار و تلاش کنید حداقل این طوری می دانید که شکست نمی خورید.

 

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. یونیتی گفت:

  ممنونم از این مطالب مفید و آموزنده ای که میزارید.موفق باشید

 2. Niloofar گفت:

  بسیار عالی و انگیزه بخش بود این قدر که دلم میخواد تا یه مدت هر شب بخونمش.تا انگیزه هام ثابت بشن و اطلاعاتش فراموشم نشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *