چطور یه دانش آموزش مرتب و منظم بشم

مرتب و منظم بودن، مخصوصا برای دانش آموزان راهنمایی و دبیرستان خیلی چیز مهم و اساسیه. از جمله کارهایی که میتونی برای مرتب و منظم بودن انجام بدی، درست کردن یه لیست برای انجام کارهای ضروری، مرتب کردن وسایل مدرسه، نوشتن تکالیف سر موقع، آماده بودن برای امتحانات و… هستش. حالا بریم با هم با جزئیات بیشتری این مقاله رو مطالعه کنیم و راه های مرتب و منظم بودن رو یاد بگیریم.

*روش یک از سه روش

*سامان دادن به زندگی روزانه

سامان دادن برنامه های صبحگاهی

۱-سامان دادن برنامه های صبحگاهی

یه روش برای منظم و مرتب شدن اینه که صبح ها برنامه تو سر و سامان بدی. اگه درست برنامه ریزی کنی و این تبدیل به عادت همه روزه ت بشه بعدا محاله که بتونی برنامه رو ترک کنی چون واست تبدیل به یه چیز عادی میشه و دیگه هیچ راهی نداره که چیزی رو فراموش کنی.  این جوری هر کاری که لازم هستش رو صبح انجام میدی و آماد به مدرسه میری.

* علاوه بر دوش گرفتن و لباس پوشیدن، حتما باید صبحانه ی سالم بخوری، کیفت رو چک کنی و ببینی وسایل لازم برای مدرسه رو کامل گذاشتی یا نه و خلاصه هر چیزی که لازمه.

 

۲- به محض این که پروژه رو گرفتی شروع کن

به جای این که صبر کنی و درست روز قبل از موعود شروع به انجام پروژه کنی، بهترین روش اینه که به محض این که معلم تکلیفی رو بهت داد شروعش کنی. انجام دادن تکالیف در آخرین دقایق سخته و مطمئنا چیز خوبی از آب در نخواهد اومد.

*اگه یه جوری برنامه ریزی کنی که هر روز یکم از کار مورد نظرت رو انجام بدی، در نهایت پروژه یا تکلیف سر موقع آماده خواهد بود و مشکلی نخواهی داشت.

دفاتر و پوشه ها و مدارک کتاب های مختلف رو به رنگ جداگانه انتخاب کن

۳- دفاتر و پوشه ها و مدارک کتاب های مختلف رو به رنگ جداگانه انتخاب کن

این به این معنی هستش که مثلا برای دفتر یادداشت، پوشه و یا هر مدرک دیگه ای، مثلا برای درس ریاضی رو آبی انتخاب کن تا با مدارک دیگه قاطی نشه. برای تاریخ مثلا صورتی ….این کار باعث میشه مثلا اگه دنبال پوشه ی ریاضی میگردی وقتی کمدت روباز کردی دستت ناخوداگاه به سمت پوشه ی آبی بره و بدون اتلاف وقت واسه گشتن اونو سریع پیدا کنی.

*این کار باعث میشه زمان از دست ندی، سر در گم نشی و خلاصه این که همه ی مدارک لازم برای یه درس رو یه جا داشته باشی.

 

*روش دو از سه روش

*جمع آوری مدارک مهم

 یه کوله پشتی جادار بخر

 ۱-یه کوله پشتی جادار بخر

برای یه دانش آموز مرتب، کوله پشتی خیلی مهمه. مطمئنا همه ی مدارک و وسایل لازم رو تمیخوای تو کمدت جا بدی، بعضی از وسایل لازم هستن که در کوله پشتی جا بگیرند. مخصوصا اگه در طول یه روز کلاس های متنوعی دارین، نیازه که بتونین همه ی وسایل لازم برای کلاس های روزانه رو تو کیفتنون جا بدین.

*کیف جادار این ویژگی خوب رو داره که باعث میشه بتونی همه چی رو توش جا بدی. داتش آموز مرتب و منظم بودن به این معنیه که همه روزه همه ی وسایل ضروری مدرسه رو تو کیفت داشته باشی، و این میسر نمیشه مگه این که یه کیف جادار بخری.

 

۲-کلاسور داشته باش

خیلی از مدارس  این جور چیزهارو برای دانش آموزان مهیا میکنن اما اگه مهیا نکردن نگران نباش چون واقعا ارزونن و میتونی تهیه کنی، حتما بعد از هر کلاس، تکالیف مربوط به اون کلاس رو روی یه کاغذ بنویس و در پایان روز همه ی تکالیف باید به کلاسور منتقل شده باشن.

*حتما در مدرسه این چیزا در دسترس هستن، در غیر این صورت میتونی از لوازم التحریر فروشی پیدا کنی.

لوازم مورد نیاز رو خریداری کن

۳-لوازم مورد نیاز رو خریداری کن

برای تبدیل شدن به یه دانش آموز مرتب و منظم لازمه که هرچی نیازه بخری تا بعدا وقتت تلف نشه. اینو میتونی از لوازم التحریر فروشی مدرسه یا فروشگاه ها تهیه کنی. از جمله وسایل ضروری میتونیم به پوشه، مداد، خودکلر، پاک کن، دفتر، هایلایتر و… اشاره کنیم.

*حتما وسایل رو رنگی بخر تا تشخیصشون واست راحت تر باشه تا در هر کلاسی راحت بتونی بدون اتلاف وقت و دنبالش گشتن برش داری

 

۴-وسایل هر کلاس باید جدا باشه

حتما باید برای هر کلاس کاملا آماده باشی و لازمه ی این کار، آماده سازی لوازم ضروری برای هر کلاسه. شب قبل یه لیست واسه هر کلاس آماده کن و بدون که چیا باید واسه هر کلاس آماده کنی. میتونی نظر معلم و دوستهات رو هم در رابطه با لوازم ضروری و مورد نیاز هر کلاس بپرسی.

*اونا رو در محل مخصوصی از کیفت قرار بده و بهتر اینه که وسایل هر کلاس جدا باشه. به این ترتیب شانس فراموش کردن وسایل پایین میاد.

*لازم نیست که کیفت رو الکی سنگین کنی، مثلا ماشین حساب از جمله وسایل ضروری مدرسه ست، اما سر کلاس تاریخ یه چیز اضافی محسوب میشه و نباید ببری

*روش سه از سه روش

*برنامه ریزی برای مطالعه

زمان انجام پروژه ها رو مشخص کن

 ۱-زمان انجام پروژه ها رو مشخص کن

تاریخ نهایی انجام پروژه و امتحانات و… از جمله چیزهای ضروری برای تبدیل شدن به یه دانش آموز موفقه. ممکنه لازم باشه یه وایتبرد کوچک تواتاقت نصب کنی و تاریخ انجام هر چیزی رو روش یادداشت کنی تا همیشه جلوی چشمهات باشه، اینجوری یه ایده ی کلی از چگونه برنامه ریزی کردن برای سر موقع تموم کردن پروژه خواهی داشت.

*یه روش دیگه برای سریع انجام دادن پروژه، انجام دادن اون با دوستان هستش. اما حتما قبل از اون از معلمت بپرس که آیا امکان انجام همچین چیزی هستش یا نه!

۲-کارها رو بر حسب مهم بودن، مرتب کن

یکی دیگه از کارهایی که برای تبدیل به یه دانش آموز موفق بودن باید انجام بدی این هستش که کارها رو بر حسب مهمی انجام بدی. برای این کار یه لیست از کارهایی که باید انجام بدی رو تهیه کن و ببین که تاریخ انجام کدومش نزدیک تره و سعی کن اون کار رو زودتر از بقیه انجام بدی.

*این لیست تند تند و هر روز مرور کن تا یادت نره که چیا باید انجام بدی.

*مشخص کن که چه مواقعی کارایی بالایی داری، مثلا اگه صبح ها سر حالی، این کار رو صبح ها انجام بده، اگه شبا انرژی بیشتری داری، این کار رو به شب ها موکول کن.  هر چند صبح ها قبل مدرسه روش خیلی خوبی برای انجام این کاره به این ترتیب مغز و ذهنت برای کلاس بیشتر آماده تر خواهد بود.

۳-در مورد برنامه ی زمان بندیت از معلمت کمک بخواه

اصلا از این که از معلمت بخوای در برنامه ریزی کمکت کنه نترس! حتی اگه نمیدونی که در کلاس باید چکار کنی از معلمت بپرس. حتما معلمان از کمک کردن و مشاوره دادن به دانش آموزان خوشحال میشن. اگه در رابطه با حل تکالیف و مرتب و سازماندهی کردن اونا مشکل داری بعد کلاس از معلمت بخواه که راجع بهش صحبت کنین.

*در زمینه ی تحصیلی و درسی معلمان بهترین مشاوران واستون هستند. اصلا از بحث کردن و کمک گرفتن از معلمت در رابطه با موضوعی که باهاش مشکل داری نترس!

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *