چطور کلمات جدید یاد بگیریم

 

شاید فکر کنی که راحت صحبت می کنی و مشکلی نداری و چقدر بیخوده که بخوای کلمه یاد بگیری. اما چیزی که باید بدونی اینه که ما فقط کلمات کم اما پرتکرار رو بلدیم و با همون ها هم ارتباط برقرار می کنیم و کارمون راه میفته. اما تعداد کلمات خیلی زیاده و یاد گرفتن اونها می تونه خیلی هم مفید باشه.

یاد گرفتن کلمات جدید چه مزایایی داره؟

وقتی کلمات بیشتری بلد باشی و فرهنگ لغاتت بزرگ تر باشه بهتر و واضح تر می تونی راجع به افکار و احساساتت صحبت کنی، دقیق تر و شفاف تر می تونی خودتو بشناسی و برای دیگران توضیح بدی. اون چیزی که درباره اش صحبت می کنی واسه بقیه جالب تر و جذاب تر میشه، دیگران رو بهتر درک می کنی، توو بحث ها خیلی راحت می تونی دیگران رو متقاعد کنی. به عنوان یه آدم با سواد و با کلاس شناخته میشی. حتی باعث میشه کمتر احساس غم و تنهایی کنی! باورت میشه؟! چون واسه احساساتت اسم پیدا میکنی و متوجه میشی که فقط تو نیستی که اون حس ها رو تجربه میکنی یا اون افکار رو داری. علاوه بر این ها یاد گرفتن کلمات جدید می تونه تو رو تبدیل به یه کتاب خون قوی و ماهر و حتی یه نویسنده خوب بکنه.

هر روز-یک کلمه

یه تقویم بذار جایی که هر روز درس می خونی و هر روز که یک کلمه یاد گرفتی اون کلمه رو توو تقویم در قسمت مربوط به همون روز بنویس یا کلمه رو توو دفترت یادداشت کن و اون روز رو از تقویم خط بزن.

خب حالا چطور میتونیم فرهنگ لغاتمون رو بزرگتر کنیم؟

کتاب بخون

کتاب بخون

راجع به فواید کتاب خوندن هر چی بگیم کم گفتیم. هرچقدر بیشتر بخونی، کلمات بیشتری یاد می گیری و کاربرد اون در متن ها و جملات مختلف رو می بینی. اتفاقا یکی از مهم ترین فایده های کتاب خوندن همینه. کتاب داستان، شعر، رمان، کتابای علمی یا تخیلی یا هر نوع کتابی که دوست داری. هر کتاب یه موضوع خاص و یه نویسنده خاص داره و کلماتی رو بلده و در کتاب به کار برده که ممکنه تو ندونی و وقتی چند کتاب بخونی با کلمات خیلی زیادی آشنا میشی. کتاب خوندن نه تنها دایره کلماتت رو بزرگتر می کنه بلکه سرگرمی خوب و راه فرار مناسبی از خستگی ها و استرس های دنیای واقعیه. البته این دلیل نمیشه که هر کتابی که دیدی رو بخری چون نمی تونی بخونی و این روحیه ات رو ضعیف میکنه. بهتر اینه که یه کتاب رو انتخاب کنی و اونو تمومش کنی بعد بری سراغ کتابای دیگه.

 

موقع خوندن کتاب اگه کلمه جدیدی دیدی دورش خط بکش و معنیش رو کنارش بنویس یا هایلایتش کن یا اگه نمیتونی یا نباید توو کتاب بنویسی کلمه رو روی استیکی نوت بنویس و اونو توو اون صفحه ی کتاب بچسبون. سعی کن معنی کلمه های جدید رو از متنی که میخونی تشخیص بدی. از کلمات و عبارت های آشنایی که دوروبر اون کلمه جدید هست. وقتی خودت معنی یک کلمه رو متوجه بشی از یادت نمیره. اگه متوجه نشدی اونوقت از دیکشنری یا گوگل کمک بگیر.

موزیک گوش کن، لغت نامه بخون، فیلم ببین، جدول حل کن

با هر کلمه ای که مواجه شدی سعی کن معنیش رو هم پیدا کنی و یادت نگه داری یا جایی بنویسی و چند وقت یکبار مرورش کنی.

حرف زدن باعث میشه کلمات جدید رو از اونها هم یاد بگیری.

حرف بزن!

با دوستات، پدرومادرت، پدربزرگ و مادربزرگ، معلم ها و هر کسی که می تونی. اما با رعایت ادب و متناسب با موقعیت خودت و طرف مقابل. حرف زدن باعث میشه کلمات جدید رو از اونها هم یاد بگیری. به کلمات جدیدی که میشنوی فکر کن. وقتی کسی کلمه جدید به کار میبره و معنی اونو نمی دونی حتما منظورشو از به کار بردن اون کلمه یا معنیشو بپرس و یا از اینترنت یا جاهای دیگه پیدا کن.

چیکار کنیم تا کلمات جدیدی که یاد گرفتیم یادمون نره؟

بهترین راه اینه که سعی کنی ازشون توی صحبت هایت استفاده کنی.

نسبت به کلمات جدیدی که می خونی یا می شنوی حساس باش. ببین که معنی شون چیه و کجاها کاربرد داره و اونها رو یادت نگه دار. واسه خودت فلش کارت درست کن و هر کلمه جدید رو روی یکی از کارت ها بنویس و معنی یا هر توضیح اضافه راجع به کلمه رو پشت کارت بنویس و این فلش کارت ها رو براساس حروف الفبا (حرف اول کلمه) مرتب کن و هر روز یا چند روز یکبار بهشون نگاهی بنداز و کلمات جدید بهش اضافه کن. میتونی از موبایلت هم کمک بگیری.

درباره  هر کلمه ای کنجکاوی کن. ببین تلفظ درستش چطوریه. ریشه کلمه چیه و چطور تغییر پیدا کرده. کلمات مرتبط یا اونو پیدا کن. باهاش جمله بساز.

یادت نره کلماتی که یاد گرفتی رو چند وقت یکبار مرورش کنی.

 

** محدودیت های زبان من محدودیت ذهن منه. من همونقدری و همون چیزی رو میدونم که براش کلمه دارم نه بیشتر. **

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *