چطور میشه خوب درس خوند؟

یکی از مشکلات اکثر دانش آموزها و حتی دانشجو ها اینه که روش خوب درس خوندن را نمی دونن. ممکنه خودشون را خیلی خسته کنن و به زحمت بندازن ولی از نتیجه اون اصلا راضی نیستن . هر کدوم از ما روش خاصی برای درس خوندن داریم که ممکنه درست یا غلط باشه .در این مقاله میخواهیم به شما یاد بدهیم  چطور  یادداشت برداری کنید. چون اگه بتونید خوب یادداشت برداری کنید، خیلی از مشکلات شما موقع درس خوندن برطرف میشه.

 رئوس مطالب رو جمع‌آوری کنید.

۱- مطالب مهم و سر فصل ها رو جمع‌آوری کنید

باعث میشه توجه شما روی مباحث مهم درستون متمرکز شه. وقتی دارید قسمت‌های مهم مطالبی رو که میخونید یاداشت می‌کنید، یادتون باشه مطلب رو کپی نکنید و اون چیزی رو که فهمیدید بنویسید، این کار باعث میشه مفاهیم درس رو بعدا راحت‌تر یادآوری کنید. اگه هم از نوشته‌های یکی دیگه کپی می‌کنید، حتما اون رو به زبون خودتون برگردونید و گرنه به احتمال زیاد بعدا فراموششون خواهید کرد.

یادداشت‌ها تو رو بازنویسی کنید

۲- یادداشت‌ها  رو بازنویسی کنید

این کار ممکنه به نظر وقت‌گیر بیاد اما این که از روی نوشته‌هاتون باز بنویسید، باعث میشه مفاهیم و اطلاعات رو به حافظه بسپارید. میگین چرا؟! خب پردازش عمل نوشتن برای مغز بالاترین اولویت رو داره و باعث میشه اطالاعات بیشتری رو به خاطر بسپارید.

اینجا هم باید دقت کنید که یادداشت‌هاتون عین کلمات درس نباشه تا میتونید به زبون و ادبیات خودتون یادداشت‌برداری کنید. سعی کنید تو نوشته‌هایتون یه ارتباط هایی برقرار کنید مثلا بین چیزایی که میخونید با بعضی چیزا تو زندگی خودتون میتونید یه رابطه‌هایی پیدا کنید یا با چیزایی که قبلا خوندین.

برید سراغ بازی‌های حافظه.

۳-برید سراغ بازی‌های حافظه

مثلا برای حفظ‌ کردن جدول مندلیف حرف اول همه اسم‌هایی که تو جدول بود رو کنار هم میچیدیم و یه اسم باحال درست می‌کردیم تا بتونیم اسم‌های جدول رو به خاطر بسپریم. این یه نمونه از بازی حافظه‌ است که باعث میشه موقع مطالعه درس رو حسابی بگیریم!

از سرنام‌ها استفاده کنید. مثلا برای اینکه پادشاهان دوره قاجار رو یاد بگیرید با اول اسم هر کدومشون رو کنار هم بذارید و یه کلمه بسازید.

کلمات رو با تصاویر یاد بگیریدتا معنی‌هاشو رو به راحتی به خاطر بیارید. برای یادگیری کلمات جدید، اونا رو به کلماتی که راحت‌تر به خاطر میارید و ملکه ذهنوتون هستن ربط بدید.

همه حواس رو به کار بگیرید

۴-همه حواس رو به کار بگیرید 

ممکنه تا حالا فهمیده باشید یادگیریتون از چه طریقی بهتره مثلا ممکنه با فعالیت‌های شنیداری مثل گوش دادن به ارائه استاد، خیلی بهتر درس رو یاد بگیرید یا نه ممکنه فعالیت‌های تصویری رو ترجیح بدین مثلا با بخوندن جزوه‌ها. در هر حال هرچه حواس بیشتری موقع یادگیری درگیر بشن، مطالب بیشتری رو فرا خواهید گرفت.

وقتی دارین یه مفهومی رو مرور میکنین سعی کنید همه مهارت های شنیداری، گفتاری، نوشتن و خوندن در خلال مطالعه‌تون با هم همکاری داشته باشن. مثلا اگه دارین مطلبی راجع به بخش‌های مختلف بدن رو میخونید، فقط تعریف‌ها و نقش هر یک از قیمت‌های بدن رو نخونید بلکه بیاین یه دیاگرام بکشید و در مورد اهمیت هر یک از قسمت‌ها با دوستی که باهاش درس میخونید بحث و تبادل نظر کنید.

فلش‌کارت درست کنید.

۵- فلش‌کارت درست کنید.

هم درست کردنشون راحته و یه روش موثریه برای به خاطر سپردن و یادآوری مطالب درسی از طرفی هر جا میرین میتونین با خودتون ببرین تا هر جا که خواستین درستون رو مرور کنین.

برای اصطلاح‌ها، میتونید اصطلاح رو یه طرف فلش کارت بنویسید و طرف دیگه ش هم معنی‌ کلمه یا اصطلاح رو یادداشت کنید. اگه مطلب مورد نظرتون یه تصویره، شکلش رو یه طرف فلش‌کارت بکشید.

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. فروردین ۱, ۱۳۹۶

    […] درس خووندن روشهای مختلفی وجود داره هر کدوم از ما ممکنه روش خاص […]

  2. آذر ۲۷, ۱۳۹۶

    […] چطور میشه خوب درس خوند؟ […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *