چطور میشه برای انجام دادن تکالیف برنامه داشت

اگرچه والدینتان بعضی وقتا به شما، در مورد سختی تکالیف دوران خودشون می گن ، با این حال کاملا واضحه که امروزه تکالیف درسی دانش‌آموز‌ها بیشتر از قبل شده است. به خصوص وقتی که سال اول دبیرستان رو شروع می‌کنید. تکالیف نباید باعث دغدغه و آشفتگی فکرتون بشه. یاد بگیرید که یه برنامه مناسب برای انجام تکالیف ، بریزید و به اون برنامه پایبند باشید و برای انجام تکالیف سخت‌تر از اطرافیانتون کمک بگیرید. انجام تکالیف رو به تعویق نیندازید . به نکات زیر توجه داشته باشید.

 

تکالیف هر شب رو ، روی یه کاغذ بنویسید و اون ها رو لیست کنید.

۱-تکالیف هر شب رو ، روی یه کاغذ بنویسید و اون ها رو لیست کنید.

شما باید یادداشت برداری‌هایی برای انجام تکالیفتون داشته باشید ، تا بهتر متوجه بشید چه کارهایی رو باید انجام بدید. بعضی دانش‌آموزا از برنامه ریز روزانه و یا تقویم برای  سازمان‌دهی کردن کاراشون استفاده می‌کنن ، در حالی که بعضی دیگر از یه دفتر یادداشت ساده و یا کتاب استفاده‌می‌کنن. شما ببینید با کدومش راحت‌ترید و از اون استفاده کنید و هر شب لیست تکالیف رو اونجا یادداشت کنید.

 • -معمولا بهتره که در اول لیست ، انجام تکالیف ریاضی رو قرار بدید ، بعد از اون مثلا صفحاتی که باید از کتاب انگلیسی بخونید رو یادداشت کنید. حتما یادتون باشه که لیست کارها و تکالیفتون رو در یک صفحه‌ی تمیز ، پاک نویس کنید ، اینجوری بهتر یادتون می‌مونه که سر وقت انجامشون بدید.
 • در مورد هر کدوم از تکالیفتون ، هر چی از جزئیاتش اطلاعات دارید رو ، رو کاغذ بنویسید. همچنین تاریخ تحویل اونا و صفحات مربوطه در کتاب درسی و توضیحات اضافه‌ی معلم‌هاتون رو یادداشت کنید. این امر باعث خواهد شد که برنامه‌ریزی موثرتری داشته‌باشید. همچنین نوشتن این موارد تو یه اپلیکیشن برنامه ریز، روی گوشی ، هم فکر بدی نیست.
 • اطمینان حاصل کنید که هر کدوم از تکالیفتون رو میدونید در مورد چیه و صورت‌مسئله و سوال‌ها رو درک می‌کنید.

۲-اطمینان حاصل کنید که هر کدوم از تکالیفتون رو میدونید در مورد چیه و صورت‌مسئله و سوال‌ها رو درک می‌کنید.

این امر مهمه که قبل انجام دادن تمرینا ،  یکم رو صورت سوال‌ها وقت بذارید تا اون‌ها رو درک کنید و بفهمید که چه اطلاعات و توانایی‌هایی برای انجامشون نیاز داری. وقتی یه سری مسائل ریاضی برای انجام دادن دارید ، اول به خوبی مسئله‌ها رو بخونید و به ویژه روی مسائل سخت‌تر تمرکز کنید.  اول مسائل آسون تر رو حل کنید و بعد برید سراغ مسائل سخت‌تر. یه نگاهی به کتاب‌درسی‌تون بندازید تا این که دستتون بیاد چقدر زمان لازمه که مسائل سخت تر رو حل کنید ، و تا چه اندازه‌ای  حل این ها مشکل خواهد بود.

 • -لازم نیست برای خوندن صورت سوال تکالیف ، صبر کنید تا به خونه برسید ، همون موقع که تکالیف و بهتون می‌دن میتونید یه نگاهی بهش بندازید. در این صورت شما میتونید سوال‌هاتون رو همون موقع در اون تمرین از معلم بپرسید.

توخونه ، یه محل مناسب و راحت برای انجام تکالیف انتخاب کنید.

۳-توخونه ، یه محل مناسب و راحت برای انجام تکالیف انتخاب کنید.

بهترین راه برای انجام تکالیف ، اینه که توی یه محیط آروم و به دور از حواس‌پرتی‌ها قرار بگیریم و هر چقدر زمان که برای انجام اون ها لازمه بتونیم صرف کنیم بدون این که محیط خسته‌کننده بشه برای ما. چه در خانه و چه در جای دیگری ، یک محیط آرام برای انجام خوب تکالیف مورد نیاز هست. تو این مدت شاید نیاز داشته باشید که یه نوشیدنی و یا میان‌وعده مصرف کنید.

 • -در خانه: یک میز توی اتاق خواب شما شاید بهترین محل برای درس خوندن باشه. شما میتونید در اتاق رو ببندید و از عامل حواس پرتی‌ها پیشگیری کنید. البته برای بعضی از دانش‌آموزا شاید همین عامل باعث حواس‌پرتی باشه. شما ممکنه گیتار ، بازی‌های ویدیویی و یا کامپیوتری و یا چیز‌های دیگه که باعث حواس‌پرتی میشن ، تو اتاقتون داشته باشید. تو اینجور مواقع بهتره که تو آشپزخونه و یا توی اتاق حالپذیرایی روی یه میز بشینید. در این صورت اگه به فکر و خیال رفتید و حواستون پرت بود ، مادرتون میتونه صداتون کنه و از حواس‌پرتی نجاتتون بده. در این صورت بدون عوامل مزاحم میتونید کارتون رو انجام بدید.
 • -در مکان‌های عمومی: کتابخانه ، بهترین محل برای درس خواندن و انجام تکالیف می‌باشد. در همه‌ی کتابخونه‌ها ، قانون اینه که همه باید آروم باشن ، و این عاملی هست که باعث میشه بیشتر عوامل حواس پرتی که توی خونه داشتید رو ، تو کتابخونه نداشته باشید. معمولا کتابخونه‌های مدرسه ها بعد از تمام شدن کلاس ها هم باز هست و یک گزینه‌ی خوبی می باشد برای این که قبل از رفتن به خونه ، تکالیفتون رو همون جا انجام بدید.
 • -سعی کنید محل درس خوندنتون رو بعضی وقتا عوض کنید. درس خواندن در یک مکان همیشگی باعث میشه انجام کار‌ها یکم سخت‌تر بشه . بعضی مطالعات نشون داده که عوض کردن محیط درس خواندن باعث میشه که مغز عملکرد بهتری داشته باشه و بتونه اطلاعات جدید رو راحت‌تر پردازش کنه. بنابراین بهتره که بعضی وقت‌ها محل درس خوندنتون رو عوض کنید و کارآیی خودتون رو بالا ببرید.

در ابتدا ، مهمترین تکالیف رو برای انجام دادن انتخاب کنید.

۴-در ابتدا ، مهمترین تکالیف رو برای انجام دادن انتخاب کنید.

در پایان روز مدرسه ، زمانی که آماده می‌شوید تا تکالیف را انجام دهید ، سعی کنید مهم‌ترین تکلیف‌ها را انتخاب کنید و آن ها را در اولویت انجام کارهایتان قرار بدید ، به این ترتیب شما زمان کافی برای انجام دادن اونا ، اختصاص خواهید داد.  این مورد به خصوص زمانی مهم‌تر خواهد شد که شما تکالیف متعددی برای انجام دادن داشته باشید. و باید وقت خود را به طور مناسب  برای انجام دادن اونا تقسیم‌بندی کنید.

-سعی کنید با سخت‌ترین تکلیف کار خودتون رو شروع کنید.

آیا واقغا از مسائل جبر بدتون میاد؟ خواندن متن‌های انگلیسی خیلی زمان بره؟ با همین ها شروع کنید.

با مسائلی که بیشتر از چیزای دیگه شمارو به چالش می‌کشن شروع کنید ، تا بتونید زمان بیشتری به اون‌ها اختصاص بدید. سپس به سراغ کارهای آسون تر برید که می‌تونید اون‌ها رو سریع‌تر انجام بدید.

-سعی کنید از تکالیفی که زودتر باید تحویل بدید ، شروع کنید.

اگه ۲۰ تا مسئله‌ی ریاضی برای فردا باید حل کنید و ۲۰ صفحه زبان برای جمعه ی هفته‌بعد بخونید ، اول شروع به حل مسائل ریاضی کنید. همیشه باید تکالیف روز بعدتان در اولویت باشد.

-سعی کنید از باارزشترین تکالیف شروع کنید.

مسائل ریاضی شما ، شاید سخت باشد ، ولی ارزش چندانی برای رشته شما نداشته باشد بدین گونه که حتما باید تا جواب آخر به حل آن ها بپردازید. و در مقایسه با پروژه‌ی  مطالعه‌ی اجتماعی ‌تان که باید طی دو روز آینده تحویل دهید ، از اهمیت کمتری برخوردار باشد. بیشتر زمان خود را به کارها و تکالیف ارزشمند تر خود اختصاص دهید.

برای خود یک جدول زمانی درست کنید.

۵-برای خود یک جدول زمانی درست کنید.

ساعات زیادی در طول یک روز ، زمان در اختیار دارید. بر اساس  مقدار زمانی که باید برای انجام تکالیف خود اختصاص دهید ، و این که هر کدوم از اونا چقدر وقت می‌برن ، مقداری از وقت خود را برای انجام آن‌ها در طول روز کنار بگذارید. برای خود وقت کافی در نظر بگیرین تا انجام تکالیفتون تموم بشه.

 • -زنگ گوشی خود را روی ساعت خاص تنظیم کنید تا در آن زمان به شما هشدار بده که برید سر انجام تکلیف هاتون. وقت کمی رو برای خیال‌پردازی و اس ام اس بازی ، هدر کنید و بیشتر وقتتون رو بذارید برای انجام کار‌هاتون. اگه فکر می کنید هر چیزی رو تو نیم ساعت می‌تونید انجام بدید ، یک تایمر تنظیم کنید تا ببینید آیا واقعا تو نیم ساعت تونستید اون کار رو انجام بدید یا نه. اگه نتونستید یه چند دقیقه اضافه‌تر برای انجام اون در نظ بگیرید. و این کار را هی تمرین و کرار کنید.
 • -توجه داشته باشید که مثلا بر روی هر تکلیف ، به طور میانگین چقدر زمان می‌گذارید. اگه به طور مثال انجام تکلیف ریاضی ۴۵ دقیقه وقتتون رو میگیره ، هر شب به همین مقدار وقتتونو برای انجام تمرین های ریاضی ، خالی کنید. اگر بعد از یک ساعت درس خواندن خسته میشید ، بعد یه ساعت یه مقدار به خودتون استراحت بدید و دوباره برگردین سر کارتون.
 • -به طور متوسط برای هر ۵۰ دقیقه مطالعه و درس خوندن ، باید حدود ۱۰ دقیقه استراحت در نظر بگیرید.این موضوع مهمه که در طول درس خواندن تو فواصل زمانی مشخص به مغز خودتون استراحت بدین. در غیر این صورت کارآیی شما پایین می‌آید. شما یک ربات نیستین.

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

 1. اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۶

  […]  لیست نوشتن قبل از شروع هر روز یا هر هفته باعث میشه تا روی کاری که میخواین انجام بدین انگیزه و تمرکز بیشتری داشته باشن. اگه از همه ی کارهایی که قراره انجام  بشه یک لیست بنویسین (مهم نیس که چقدر این کارها کوچیک باشن) احساس مسئولیت بیشتری می کنین و راحت تر میرین سراغ کار بعدی. اینکار همچنین باعث میشه تا تنها روی یک کار تمرکز کنین. […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *