چطور شنونده خوبی باشیم ؟

اگه فکر می کنید که برای شنونده خوب بودن فقط سر تکون دادن کافی هستش سخت در اشتباه هستید . این مقاله را با دقت بخونید

روشنفکر باشید.

  1. روشنفکر باشید. با موضع گیری قبلی، راجع به چیزی که گوینده خواهد گفت، باهاش وارد بحث نشید. وقتی با پیش زمینه قبلی با کسی حرف می زنید، در واقع به جای گوش دادن آماده حرف زدنید. ذهنتون رو برای شنیدن اطلاعاتی که گوینده می خواد بگه باز کنید و خودتون رو مجبور کنید که به جای حرف زدن گوش بدید.

چیزی که گوینده می گه رو به خاطر بسپارید.

  1. چیزی که گوینده می گه رو به خاطر بسپارید. اگه حرفاش خوب بود، ازشون برای گفتگوهای آینده استفاده کنید. این کار باعث می شه که گوینده بفهمه شما به حرفاش گوش دادید و احساس مهم بودن و قابل احترام بودن می کنه. از همه مهم تر این که با گفتن حتی چند جمله از مکالمه های قبلی، نشون می دید که واقعا به حرفای گوینده گوش دادید.
  • مثلاً فرض کنید دارید به حرفای همکارتون راجع به یه رستوران جدید توی شهر گوش می دید. بعد از این که به اون رستوران رفتید به همکارتون بگید: (من اون رستوران جدیده رو که پیشنهاد کرده بودی، تست کردم. عالی بود! مرسی به خاطر پیشنهادت.)

 چیزی که گوینده می گه رو حس کنید و تصویرسازی کنید.

  1. چیزی که گوینده می گه رو حس کنید و تصویرسازی کنید. اگه گوینده داره داستان می گه، سعی کنید واقعا چیزی که می گه رو حس کنید و تصویرسازی کنید. اگه گوینده داره درباره یه چیز ناراحت کننده حرف می زنه، ناراحتیش رو حس کنید. اگه گوینده درباره یه چیز شاد حرف می زنه، لذت و شادیش رو حس کنید. این کارا باعث می شه شنونده فعالی باشید و کمکتون می کنه که چیزی که گوینده می گه رو به خاطر بسپارید.

از سکوتِ به اندازه توی مکالمه استقبال کنید.

  1. از سکوتِ به اندازه توی مکالمه استقبال کنید. سکوت در مکالمه همیشه بد نیست. فقط به خاطر این که توی مکالمه یه سکوت و مکث کوتاه بوده نباید باعث بشه که شما اون رو با حرف زدن پر کنید. مکث توی مکالمه باعث می شه که قبل از ادامه مکالمه گوینده بتونه کمی فکر کنه. در این لحظات آروم باشید و از این زمان برای فهمیدن و سنجیدن چیزی که گوینده گفته، استفاده کنید.

کمتر حرف بزنید.

  1. کمتر حرف بزنید. فقط وقتی چیزی بگید که حرف جدیدی برای گفتن داشته باشید. به جای این که مرتب حرف بزنید و کلام گوینده رو قطع کنید، کمی مکث کنید و فکر کنید که آیا نیاز هست حرفی بزنید یا نه. حتی اگه نیاز بود، مکث باعث می شه نشون بدید که دارید گوش می دید و کمک می کنه که کمتر حرف بزنید.

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. خرداد ۲۲, ۱۳۹۶

    […] بین حتماً سوال بپرسید اینجوری نشون میدید که نه تنها یک شنوندۀ خوبی هستید بلکه در گفت­وگو دخیل هستید و مشتاقانه گوش میدید، […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *