چطور شعر نو حفظ کنیم

 شعر حفظ کردن یکی از کارهای سخت دنیا است مخصوصا اگه شعر نو باشه . توی این مقاله ما به شما کمک می کنیم که راحتتر شعر نو را حفظ کنید

 

باید قبول کنید که حفظ کردن شعر نو سخت تر از شعر کهن هستش

باید قبول کنید که حفظ کردن شعر نو سخت تر از شعر کهن هستش. این شعر بعد از انقلاب صنعتی رواج پیدا کرد و با اشعار قبل خودش ساختار کاملاً متفاوتی داره و چون از وزن عروضی و قالب شعر کهن سنتی پیروی نمی کنه، بهش شعر نو می گن. شعر نو رو می شه به دو دسته کلی تقسیم بندی کرد: شعر نیمایی و شعر بی وزن.

 • حتی اگه تونستید یه شعر کهن رو به راحتی حفظ کنید، انتظار نداشته باشید که شعر نو رو هم بتونید راحت به ذهنتون بسپرید.
 • آماده تمرین و کار زیاد باشید.
 • اگه معملتون شما رو آزاد گذاشت که هر شعری که می خواید حفظ کنید و زمان کمی هم داشتید، به جای شعر نو، شعر کهن انتخاب کنید.

 

 1. شعر رو چندبار بلند بلند بخونید. برای شعر نو هم مثل شعر کهن لازمه که نسبت به آهنگ شعر، حس پیدا کنید. درسته که این شعر دیگه ویژگی های شعر کهن که باعث می شد راحت تر شعر رو حفظ کرد، نداره، ولی (هیچ جمله و هیچ بیتی برای کسی که می خواد یه کار فوق العاده انجام بده بی وزن و بی آهنگ نیست). منظور از این جمله اینه که تمام قسمت های زبان، حتی مکالمات روزمره، می تونن در سطح ناخودآگاه یه ریتم و آهنگ و الگو داشته باشن و یه شاعر خوب این توانایی رو داره که اون ها رو ببینه و بیرون بکشه.
 • وقتی شعری رو بلند می خونید، سعی کنید حسی که شاعر تو اون لحظه داشته رو بگیرید. آیا شاعر سعی کرده که با استفاده از کاما سرعت خوندن شعر رو کم تر کنه یا این که خواسته کل شعر با سرعت و بدون مکث خونده بشه؟
 • مرتب شعر رو بلند بلند بخونید تا بالاخره ریتم آهنگین شعر رو کشف کنید.

 

 1. معنی کلماتی که نفهمیدید رو پیدا کنید. چون این نوع شعر، جدیدتره احتمال این که معنی کلمه ای رو ندونید هم کمتره. البته گاهی شاعرها برای این که شعرشون رو هنری تر کنن، ممکنه از کلماتی استفاده کنن که زیاد رایج نیست. بنابراین معنی همه کلمات ناآشنا رو پیدا کنید.
 • شاعرای مدرن و معاصر تمایل زیادی دارن که کنایه آمیز و تلویحی شعر بگن، بنابراین ممکنه در نگاه اول معنی واقعی خیلی از قسمت ها رو نفهمید. برای این که دید عمیق تری از شعر پیدا کنید معنی این استعاره ها و کنایه ها رو هم بفهمید.
 • مثلاً این شعر سهراب سپهری رو ببینید:

“من در این تاریکی

فکر یک بره روشن هستم

که بیاید علف خستگی ام را بچرد.

من در این تاریکی

امتداد تر بازوهایم را

زیر بارانی می بینم

که دعاهای نخستین بشر را تَر کرد.”

ممکنه معنی همه کلمه های این شعر رو بدونید، ولی باز هم در نگاه اول و بدون فکر کردن متوجه منظور و معنی اصلی شاعر نشید.

 • بنابراین، هدف توی این مرحله اینه که قبل از این که سعی کنید شعری رو حفظ کنید، سعی کنید اون رو خوب بفهمید. این طوری حفظ کردنش هم آسون تر می شه.

توی شعر دنبال لحظات حساس و ماندگار بگردید

 1. توی شعر دنبال لحظات حساس و ماندگار بگردید. توی شعر نو برای راهنمایی ذهنتون نمی تونید به وزن و قافیه تکیه کنید، بنابراین بهتره نقاط کلیدی شعر رو پیدا کنید تا با استفاده از اون ها برای ذهنتون نشانه گذاری کنید. دنبال لحظاتی بگردید که دوستشون دارید و یا براتون جالبن. سعی کنید توی کل شعر این قسمت ها و لحظات رو پیدا کنید تا در آخر برای هر بخش کوچیکی از شعر، یک خط و یا یک جمله ماندگار داشته باشید. حتی اگه شعر طولانی هم باشه، شاید لازم باشه برای هر ۴ خط و یا هر جمله از شعر (صرف نظر از این که چند خط باشه) یک عبارت و یا تصویر جالب انتخاب کنید.
 • قبل از این که سعی کنید کل شعر رو از حفظ بخونید، این عبارات کلیدی رو ملکه ذهنتون کنید تا بعداً موقع حفظ کردن شعر براتون مثل راهنما عمل کنن.
 • سعی کنید این عبارات کلیدی رو دقیقاً به همون صورتی که توی شعر اومده حفظ کنید. این کار برای خلاصه کردن شعر که قراره توی مرحله بعد انجام بدید خیلی کمک می کنه.

 

 1. خلاصه ای از شعر بنویسید و در اون از عبارات کلیدی که توی قسمت قبل درآوردید استفاده کنید. همونطور که برای شعر کهن گفته شد، باید برای شعر نو هم، قبل از این که سعی کنید حفظش کنید، داستان و معنیش رو کاملاً درک کنید. به این ترتیب، اگر موقع حفظ کردن شعر، توی کلمه ای گیر کردید، می تونید خلاصه شعر رو به ذهنتون بیارید و اون کلمه رو راحت تر به یاد بیارید. از عبارات کلیدی که توی مرحله قبل درآوردید حتماً توی خلاصه تون استفاده کنید و حتماً بین بندها و قسمت های مختلفش به زبان خودتون ارتباط برقرار کنید.
 • اگه شعرتون حالت روایتی داره، سعی کنید با بازی کردن، روند شعر رو به خاطرتون بسپارید. مثلاً شعر (علی کوچیکه) از فروغ فرخزاد حالت داستان داره و توش دیالوگ هم می بینید، طوری که می شه اون رو بازی کرد. قسمت های اول این شعر اینطوریه:

“علی کوچیکه

علی بونه گیر

نصف شب از خواب پرید

چشماشو هی مالید با دست

سه چار تا خمیازه کشید

پاشد نشست

چی دیده بود؟

چی دیده بود؟

خواب یه ماهی دیده بود

…”

دوباره شعر رو چندبار بلند بلند بخونید

 1. دوباره شعر رو چندبار بلند بلند بخونید. تو این مرحله می تونید به خوبی شروع به حفظ کردن شعر کنید، چون لیستی از کلمات و عبارت کلیدی دارید که توی خلاصه شعرتون استفاده شده. همین طور به بلند خوندن شعر برای خودتون ادامه بدید، طوری که بتونید بدون نگاه کردن به برگه، از یه عبارت کلیدی به عبارت بعدی برسید و به همین نحو شعر رو تکمیل کنید.
 • اگه اولین بار نتونستید شعر رو کامل حفظ کنید اصلاً ناامید نشید. اگه خسته شدید ۵ دقیقه به ذهنتون استراحت بدید.
 • سعی کنید که حتماً از تصاویری که برای خودتون از شعر ساختید و خلاصه ای که نوشتید استفاده کنید تا بتونید راحت تر هر خط از شعر رو حفظ کنید.

مقالات مرتبط :

چطور میشه شعری رو سریع حفظ کرد

من نمی تونم شعر حفظ بکنم …

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *