چطور روی تکلیفامون تمرکز کنیم؟

 

تمرکز کردن روی تکلیفا خیلی سخته، به خصوص اگه سخت باشن و یا برامون جذاب نباشن. ممکنه به دلایل مختلفی براتون سخت باشه که روی تکلیفی که دارین انجام می دین، تمرکز کنین. اما روش هایی وجود داره که به شما کمک می کنه تا بتونین خیلی خوب روی تکلیفاتون متکرکز بشین. این مقاله به شما میگه که چطور یه برنامه اجرایی برای انجام تکالیف درست کنین، یه مکان رو برای انجام تکالیف اختصاص بدین و تکلیفاتون رو انجام بدین.

بخش اول: درست کردن یه برنامه اجرایی تکالیف

راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن

۱- تمام وظایفتون رو توی یه دفترچه یادداشت کنین

با این کار شما لیستی از کارهایی که باید انجام بدین رو در اختیار دارین. قبل از ترک مدرسه، سعی کنین مطمئن بشین که چه تکلیفایی برای انجام دادن دارین. از معلمتون بخواین که راجع به کارهایی که قراره انجام بدین توضیح بده و اینکه زمان تحویل و اینکه چطور نمره بندی میشه رو مشخص کنه. ازش بپرسین که هر تکلیف چقدر زمان میبره تا بتونین زمانتون رو برای کارهاتون تقسیم کنین.

تکلیف هاتون رو اولویت بندی کنین

۲-تکلیف هاتون رو اولویت بندی کنین

وظایفی که نمره بیشتری داره، چالش انگیز تره و باید قبل از بقیه انجامشون بدین. به لیست تکلیفاتون نگاه کنین. تکلیفاتون رو بر اساس اهمیتشون رتبه بندی کنین. ببینین که چقدر باید روی تکلیفاتون برای عصر وقت بذارین. در مورد اینکه چجوری تکلیفاتون رو انجام بدین تصمیم بگیرین.

برنامه ریزی نقش کلیدی در تمرکز حواس داره

۳-برای وقتتون برنامه داشته باشین

اکثر دانش آموزا در حدود ۱ تا ۳ ساعت از عصرشون رو برای انجام تکلیفاشون میذارن و بعضیاشون هم بعد از رسیدن به خونه تکلیفاشون رو انجام میدن. اگه شما شیفت عصر به مدرسه میرین، باید زمان دیگه ای رو برای انجام تکلیفاتون مشخص کنین. دقیقا مشخص کنین که چه زمانی بشینین پای درس و کارتون رو شروع کنین. برای هر تکلیف وقت مناسبی رو در نظر بگیرین. یه استراحت ۵ دقیقه ای بین هر تکلیف در نظر بگیرین. اکثر آدما نمی تونن ساعتهای طولانی تمرکز داشته باشن.

بخش دوم: یه مکان برای انجام تکلیفاتون در نظر بگیرین

تمرکز حواس هنگام مطالعه

۱-مکانی برای خوندن انتخاب کنین که نور خوبی داشته باشه

شما باید بتونی خوب مطالب رو ببینین و جاهای روشن بهترین جاها برای تمرکز کردن هستن. یه اتاق روشن  پرنور با یه پنجره (پنجره رو برای اینکه هوای تازه در جریان باشه باز کنین) چیزهایی رو که برای درس خوندن نیاز دارین توی یه سبد یا لیوان در کنار خودتون بذارین. چیزهایی مثل مداد، خودکار، کاغذ و غیره. این وسایل باید در دسترستون باشن. اتاق های تاریک برای خوندن مناسب نیستن. بدون نور مناسب شما ترغیب میشین که بخوابین و یا اینکه تمرکز کمی خواهید داشت.

انتخاب میز و صندلی مناسب نقش مهمی در تمرکز حواس داره

۲-محلی رو انتخاب کنین که میز یا داشته باشه

نیازی نیست که میزش خیلی بزرگ باشه، در حدی که کامپیوتر و وسایل مطالعتون روش جا بشه، کفایت می کنه. حواستون باشه که صندلی تون مناسب باشه. از نشستن روی تخت خواب یا کاناپه خودداری کنین. این جاها برای درس خوندن مناسب نیستن. حواستون باشه که صندلی پشت یا شونه هاتون رو در زمان های طولانی نشستن، اذیت نکنه.

چیزی برای حواس پرتی توی محل مطالعتون وجود نداشته باشه

۳-مطمئن بشین که چیزی برای حواس پرتی توی محل مطالعتون وجود نداشته باشه

دقت داشته باشین که اتاقی که انتخاب می کنین تلویزیون، سایر افراد، گوشی تلفن، وسایل الکترونیکی یا سایر صداها نباشه. قبل از شروع به درس، رسانه های اجتماعی موجود در اتاقتون رو خاموش کنین. صدای تلویزیون یا خودش در محدوده نزدیک به شما نباشه. گوشی همراهتون رو خاموش کنین. اگه برای درس خوندن از کامپیوتر استفاده می کنین، سایر برنامه ها رو ببندین. از درس خوندن در جاهایی که امکان حضور و سر و صدا توسط بقیه وجود داره مثل آشپزخونه یا اتاق پذیرایی خودداری کنین. اگه فکر میکنین می تونه بهتون کمک کنه یه موسیقی آروم پخش کنین تا باعث بشه حواستون پرت سایر صداها نشه. برای این کار یه موسیقی کلاسیک پخش کنین تا نیاز نباشه از نزدیک بهش گوش بدین. سعی کنین موسیقی های بدون کلام رو انتخاب کنین.

برای تمرکز حواس بهتره گرسنه نباشی

۴-با خودتون یه ساندویچ یا نوشیدنی به مکان مطالعتون ببرین

اگه این چیزا در دسترستون باهش، کمتر ترغیب میشین که جاتون رو  به خاطر این چیزا ترک کنین. اگه یه ساندویچ با خودتون داشته باشین، کمتر حواستون پرت گرسنگی میشه. ساندویچتون باید سبک و سالم باشه. غذاهای کم ارزش گزینه خوبی برای اوقات درس خوندن محسوب نمیشن. یه بطری یا لیوان آب برای مواقع تشنگی تون داشته باشین.

نویسنده : معصومه اعظمی

 

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. دی ۳۰, ۱۳۹۶

    […] چطور روی تکلیفامون تمرکز کنیم؟ […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *