چطور در زمینه تحصیلی آدم موفقی باشیم

به نظرتون این ایده و آرزوی هر دانش آموزی نیستش که یه فرد تحصیل کرده ی موفق بشه؟معلومه که هست، حتی خود تو. نشده که تا حالا خواب موفق شدن رو ببینی? این آرزوی هر دانش آموزیه که ازش به عنوان یک فرد موفق و تحصیل کرده یاد کنن. حالا بریم با هم چند تا روش برای این که در این زمینه موفق باشیم یاد بگیریم.

به سلامتیتان اهمیت بدهید

۱-به سلامتیتان اهمیت بدهید

اینو هیچ وقت یادت نره که عقل سالم در بدن سالم هستش، پس مراقب سلامتیت باش.

*حتما باید یادت باشه که به اندازه بخوابی، و حتما نباید کمتر از هشت ساعت باشه. ممکنه تموم کردن تمرین هایی که معلمت بهت داده زیاد طول بکشه و نتونی درست بخوابی، اما همیشه برنامه ت رو طوری تنظیم کن که بتونی حتما به موقع و به اندازه بخوابی. اینو همیشه یادت باشه که اگه به اندازه بخوابی خواهی توانست درست و به اندازه کار کنی.

* ورزش رو فراموش نکن. این کار باعث میشه که اکسیژن کافی به مغزت برسه و بتونی درست کار کنی.

*حتما صبحانه بخور. حتی اگه کم باشه، صبحانه خوردن باعث میشه که بشاش و سرحال باشی و با انرژی زیادتری کارت رو شروع کنی. این کار همچنین باعث میشه تمرکزت بالاتر بره. حتما قبل از امتحان صبحانه بخور و این صبحانه باید شامل همه ی مواد مورد نیاز بدنت از جمله ویتامین ها پروتئین آهن و…. باشه.

 

همیشه مرتب و منظم باش

۲- همیشه مرتب و منظم باش

چطوری میتونی خوب درس بخونی وقتی اتاقت و لوازمت در هم و برهمه، وقتی نمیدونی دفترچه یادداشت کجاست و وقتی زمان بندی دقیق نداری و نمیدونی که قرار ملاقات هات کی هستش.  سازماندهی کردن و مرتب شدن کلید حل همه ی این مشکلات هستش.

*یه دفتر سازمانبندی شده برای خودت بردار و همه چیزهای مهم از جمله قرار ملاقات تکالیفی که باید انجام بدی و هر چیز مهم دیگه رو داخلش یادداشت کن. درسته حافظه ت میتونه کمکت کنه اما اون قدر نمیتونه قوی باشه که همه ی جزئیات رو به یاد بیاری. یادت باشه که داخل این دفتر، اول چیزهای مهم رو یادداشت کن و بعد برو سراغ جزئیات.

*مهم نیست دفتر چه شکلی باشه، کلاسور باشه یا یه فایل تو کامپیوتر فقط باید طوری باشه که همه چیز رو داخلش جا بده و از همه مهم تر دم دست باشه و به راحتی قابل حمل باشه. میتونی دفتر رو جدول بندی کنی و زمان و تاریخ رو بنویسی تا همه چیز رو با هم قاطی نکنی به این ترتیب که وقتی بازش میکنی همه چیز بر حسب تاریخ و زمان سازمان بندی شده باشن و بدونی که چه به چیه و در چه زمان و مکانی چه کاری رو باید انجام بدی.

 

حتما سر همه ی کلاس هات آماده شو

۳- حتما سر همه ی کلاس هات آماده شو

آماده شدن سر کلاس هات خیلی رو نمره ی پایانیت تاثیر داره از طرفی همه ی اون چه که تو امتحان میاد مربوط به چیزهایی هستش که سر کلاس یاد میگیری و از طرف دیگه فقط حاظر شدن سر کلاس ده درصد از کل نمره ی پایان فصل رو به خودش اختصاص میده، پس باید سر همه ی کلاس هات حدالامکان آماده بشی.

*وقت شناس باش و به موقع سر کلاس هات آماده شو. تجربه ثابت کرده که بیشتر چیزی که دانش آموزان یاد می گیرند در همون بیست دقیقه ی اول هستش.

*همیشه در ردیف جلو بشین. این کار باعث میشه که هر چی معلمت میگه خوب بشنوی و از طرفی معلم رو ترغیب به درس دادن و مشارکت دادن بچه ها در بحث کنی. از طرفی در ردیف جلو نشستن شانس مزاحمت از طرف دانش آموزان دیگه رو پایین میاره و راحت تر میتونی در بحث کلاسی شرکت کنی.

*حتما سوال بپرس. تو برای یادگیری در کلاس هستی پس سوال پرسیدن حق تو هستش از طرفی سوال پرسیدن باعث میشه که درس رو بهتر یاد بگیری و از طرف دیگه معلم رو ترغیب میکنی که حواسش رو جمع کنه و بهتر درس بده و از طرف دیگه این سوال تو ممکنه سوال حیلی ها در کلاس باشه که خجالت میکشن بپرسن.

*خوب رفتار کن، طوری باشه که همیشه در خاطر معلم بمون. موقع درس دادن با معلمت تماس چشمی برقرار کن و با این کار معلمت رو مشتاق تر کن. از طرف دیگه این کار باعث میشه که یه تصویر خوب از خودتدر ذهن معلمت بسازی.

 

نوت برداری یا خلاصه برداری کن

 

۴- نوت برداری یا خلاصه برداری کن

هیچ وقت از روی کسی چیزی رو کپی نکن و یا حرف های معلم رو مستقیم و واو به واو وارد دفتر یادداشتت نکن بدن این کهچیزی ازش بفهمی، باید بفهمی که داری چی مینویسی. اگه بنویسی و درست نوت برداری کنی سطح فهمت از درس بالاتر میره. تا جایی که میتونی خوش خط بنویس چون ممکنه که دانش آموزان و دوستاتم بخوان که از دفتر یادداشت و یا خلاصه برداریت استفاده کنن.

*نوت های کلاس ها، حتما دقت کن که سر کلاس نوت برداری کنی، سعی کن که نود درصد گوش بدی و ده درصد نوت برداری کنی. هر چیزی که فکر میکنی مهمه رو بنویس، مخصوصا جاهایی که معلمت تاکید میکنه. این ها همون جاهایی هستن که حتما آخر ترم ازش سوال میاد. اصلا نگران نوشتن همه چیز نباش، اگر همه ی مطلب رو سر کلاس بفهمی نگران ننوشتن و از قلم انداختن بعضی چیزها نباش. فوقش اگه نرسیدی میتونی بعد از کلاس سوالاتت رو از معلمت بپرسی و یا با دانش آموزان دیگه بحث کنی و مشکلت رو حل کنی.

*کتابچه ی یادداشت برداری. اینو بعد از خوندن کتاب میتونی انجام بدی و فهمت رو از درس مورد نظر در این دفتر یادداشت کنی، میتوتی برای این کار از کاغذهای چسبی استفاده کنی و کنار هر اراگراف اگه مطلبی برای نوشتن داری از این جور نوت ها استفاده کنی. از ماژیک هایلایت برای مشخص کردن نکات مهم استفاده کن و دور چیزهای مهم خط بکش. خلاصه هر کاری میتونی انجام بدی ولی چیز مهمی که باید یادت باشه اینه که این نوت برداری باید طوری باشه که خودت در نهایت بدونی که چی نوشتی تا بعدا و بخصوص در زمان امتحانات دچار مشکل تشی.

یادداشت هات رو همیشه مطالعه کن و سعی کن که عادات خوب مطالعه داشته باشی

 

۵- یادداشت هات رو همیشه مطالعه کن و سعی کن که عادات خوب مطالعه داشته باشی

حالا بریم دنبال روش هاش بگردیم، چیزی که میتونم بهت پیشنهاد کنم اینه که اول در ساعات اولیه پس از نوت برداری بشینی و بادقت نوت هات رو بخونی و ببینی که سطح یادگیریت از نوت هات چقدره. و بعدش اشکالاتت رو برطرف کنی. حتما دقت کن که این کار رو انجام بدی چون صرف نوشتن نوت و نخوندن اون ها کمک چندانی بهت نمیکنه.

*نوت هات رو بخون و خلاصه بندی کن و بعد از خوندن نوت هات اون چه که یاد گرفتی رو به خودت توضیح بده و ببین که چیزی میفهمی?

*از فلش کارد استفاده کن. این فلش کارت ها حملشون راحته و میتونن بهت در حفظ مطالب خیلی کمک کنن. زمانی که در صف نانی یا در اتوبوس و مترو و جاهای دیگه میتونی فلش کارت هات ر در بیاری و مطالب رو مرور کنی. این فلش کارت ها در حفظ لغت خیلی کارآمدن و به خوبی میتونی برای یادگیری زبان انگلیسی ازشون استفاده کنی. حتی برای تاریخ و درس های دیگه هم خیلی خوبن.

*روی مطالب سخت تر بیشتر وقت بزار

*یه گروه مطالعه با دوست هاتون درست کنین و با هم مطالعه کنین

*روز قبل از امتحان به خوبی مطالعه کن و شب رو با آرامش و استراحت بگذرون. یادت باشه که نخوابیدن شب قبل از امتحان توصیه نمیشه. چون نخوابیدن اولا باعث میشه که نتونی مطالب رو اون جور که باید در ذهنت سازماندهی کنی از طرف دیگه باعث میشه روز بعد خسته باشی و نتونی اونطور که باید سر امتحانت تمرکز کنی.

 

هنر چگونه رفتن سر امتحان رفتن رو تمرین کن و یاد بگیر

۶- هنر چگونه رفتن سر امتحان رفتن رو تمرین کن و یاد بگیر

خوب امتحان ها چیزهایی هستن که نمره ی نهایی تو و در نتیجه عملکردت رو مشخص میکنن، پس سعی کن خیلی به این موضوع دقت کنی.

*سر جلسه لباس مناسب بپوش. لباس پوشیدنت طوری نباشه که احساس گرما یا سرما کنی، لباس هات طوری باشن که احساس راحتی باهاشون کنی و بتونی به خوبی تمرکز کنی.

*آرامشت رو حفظ کن و سعی کن استرست رو از بین ببری. به خودت بگو که من همه ی مطالب رو به درستی خوندم و بلدم و اگه سوالی دیدی که نتونستی حلش کنی زود به خودت نگو که بلد نیستم چون مطمئنا بلدی. به جای این که اینطوری فکر کنی سعی کن تمرکز کنی و بتونی موضوع مرتبط با اون سوال رو به یاد بباری.

*درست درس بخون و در زمانت صرفه جویی کن و الکی هدر نده. اگه کسی ا تحان رو زودتر از تو تموم کرد اصلا به خودت استرس راه نده تو حواست رو به امتحان خودت بده حتی اگه آخرین نفری باشی که برگه ش رو تحویل میده.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *