چطور به نوجوانان در برابر تاثیرات رسانه ها کمک کنیم

کمک به نوجوانان در برابر رسانه ها

برخورد داشتن با پیام های رسانه ای  یک قسمت جدا نشدنی از زندگی های انسانها هستند . اما شما می توانید با کمک کردن به نوجوان تان این اجازه را ندهید که رسانه ها باعث تاثیر بد بر روی نوجوانتان شوند و این گونه به فرزند خود اجازه دهید از رسانه ها استفاده کند بدون اینکه تاثیر بدی بر روی آن ها داشته باشد .

شما می توانید که آهنگ ها و فیلم ها و حتی بازی های رایانه ای  فرزندانتان و سریالهایی را که در تلوزیون نشان می دهند و فرزندتان به آن علاقه دارند ، را چک کنید . از این طریق می توانید بفهمید که فرزندتان به چه سبک هایی علاقه دارد و می توانید حدس بزنید که به چه پیام ها و برنامه هایی که در رسانه ها نشان می دهند علاقه دارد .

البته این را نیز در نظر بگیرید که فرزندانتان به راحتی می توانند برنامه هایی را که می خواهند را در یوتیوب نگاه کنند بدون آن که شما از آن اطلاع داشته  باشید .

شما اکثر اوقات نمی دانید که فرزندانتان چه چیزی نگاه می کنند یا به چه آهنگ و حرف های گوش می دهند.

با این حال شما می توانید با زیرنظرگرفتن فرزندتان هنگامی که دارد در حضور شما تلوزیون نگاه می کند یا وقتی سینما می رود می توانید با مطلع شدن از علایق او برای بعضی از رفتارهای نامطلوبش محدودیت هایی را ایجاد کنید .

کمک به نوجوانان در برابر رسانه ها

بهترین راه برای از بین بردن پیام ها و تاثیرات نامطلوب رسانه ها صحبت کردن درباره محتوای نا­مناسب آن فیلم یا آهنگ می باشد .

برای مثال اگر فرزند پسر شما علاقه به ارتباط با دختر دارد شما می توانید درباره ی اثرات دوستی با جنس مخالف ، روابط با آنها ،عزت نفس داشتن در زندگی واقعی با آنها حرف بزنید .

یا مثلا اگر فرزند شما بازی رایانه ای خشنی را بازی می کند با او درباره ی بازی حرف بزنید و نحوه ی درست حل کردن مسائل در زندگی واقعی را به او یاد دهید و بگویید که در زندگی واقعی هیچ مشکلی با خشونت حل نمی شود و هر کدام راه کار مخصوص به خود را دارد .

وقتی می گوییم کارهای فرزندانتان را زیر نظر بگیرید این به آن معنی نیست که آنها را همیشه چک بکنید یا از دیدن فیلم ها یا بازی ها منع کنید و اجازه ندهید با همچین صحنه هایی مواجه شوند بلکه با آنها درباره ی پیام ها و محتوای نامطلوبی که دارند حرف بزنید و به آنها این اجازه را بدهید که درباره ی کارهایی که انجام می دهند خیلی راحت با شما حرف بزنند و اظهار نظر بکنند . خیلی بهتر است که شما در باره ی پیام های اینگونه تاثیرات به طور عادی و معمولی اغلب اوقات با آن ها حرف بزنید یک بار حرف زدن کافی نیست . حرف زدن درباره ی چگونگی و حد محدود کردن آنها و خواستن نظر آنها درباره ی محدود کردن فیلم ها و آهنگ ها و بازی ها ی خشن و … می تواند یک ایده ی جالب توجه و خوبی باشد . از آنها بخواهید نظر خود را بگویند و ساعاتی را مشخص کنید که آنها می توانند کارهای مورد علاقه ی خود را انجام دهند به شرطی که به زندگی واقعی و درس و سلامتی شان لطمه نزند .

از طرف دیگر شما خود یک محدودیت هایی برای فیلم دیدن و بازی رایانه ای کردن را ایجاد کنید . اگر این کار را انجام دادید بهتر است که به فرزندتان بگویید که فایده ی این محدودیت چیست ، یا برای چه این محدودیت را گذاشتید .

شما می توانید کاری کنید که کودکتان شروع به تفسیر آن فیلم و برنامه بکند . مثلا می توانید در باره ی فیلم ها یا بازی های کامپیوتری از او سوالاتی را بپرسید و تشویقش کنید که به آنها جواب دهد . یک تبلیغات تلوزیونی یا حتی مجله ای را که فرزندتان درحال خواندن آن است را در نظر بگیرید . می توانید بپرسید: چه کسی در آن بازی می کند ؟ انگیزه فرزندتان  از خواندن یا نگاه کردن به آن چیست ؟ چه چیزی از آنها می خواهد ؟ وقتی آگهی را می بیند یا مجله را می خواند چه احساسی به او دست می دهد ؟ آیا از آنها می خواهد که راه هایی را که آنها نشان می دهند را امتحان کنند ؟ چرا ؟ ؟ ؟

شما همین کار را می توانید برای آدمهای مشهور انجام دهید . فرزندانتان را تشویق کنید که از خودشان بپرسند : من چرا این افراد را دوست دارم ؟ آیا راهی که آن ها در فیلم ها دنبال می کنند یک راه واقع بینانه است و با عقل جور در می آید ؟ آیا آن ها در زندگی واقعی خود هم همچنین هستند ؟  چه ارزشهایی را به تصویر کشیده اند ؟ چگونه باعث می شوند که من در باره ی خودم فکر کنم ؟

کمک کردن به متعادل ساختن تاثیرات رسانه در نوجوانان

طیف گسترده ای از فعالیت ها وجود دارند که برای رشد کودکان و نوجوانان بسیار مهم می باشند . این فعالیت ها عبارت اند از : فعالیت هایی فیزیکی ، فعالیت های خلاقانه و هر چیزی را که شامل ارتباط و تعامل با مردم واقعی می شود و می تواند مهم و تاثیر گذار باشد .

شما همچنین می توانید فرزند خود را با زندگی واقعی و الگوهای مثبت موجود در زندگی آشنا سازید . نمونه هایی از راه هایی که برای انجام این کار می توان نام برد شامل مثلا پیوستن به گروه های محلی جامعه ، گروه های ورزشی ( عضویت در باشگاه ها) و یا نظارت بر برنامه ها باشد .

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *