چطور به  فرزند خود کمک کنیم تا شخصیت خودش رو بسازه

دغدغه تربیت خوب فرزند ، یکی از مسائل مهم پدر و مادرهاست .چطور فرزند خوبی تربیت کنیم که در آینده در زندگی موفق باشه . یکی از مسائل مهمی که باید از سن پائین به آن توجه زیادی داشته باشیم . شخصیت فرزندمان است . چطور به فرزندمان کمک کنیم تا شخصیت خودش رو داشته باشه ؟به بچه‌ها یاد بده که مستقل باشن.

 • ۱-به بچه‌ها یاد بده که مستقل باشن.

به بچه‌ها یاد بده که ایرادی نداره اگه متفاوت هستن. و مجبور نیستن که از اطرافیانشون پیروی کنن. وقتی که به سنین جوانی می‌رسند، خوب و بد رو بهشون یاد بده، آن‌گاه خودشون قادر خواهند بود به جای آن که به حرف بقیه گوش کنند یا ازشون پیروی کنند،  برای خودشون تصمیماتی بگیرند. یادت باشه که بچه‌ شما، تعمیم‌یافته‌ای از خود شما نیست. بلکه شخصیت مستقل خودش رو داره که شما ازش مراقبت می‌کنید.

 • – وقتی که بچه‌ها به اندازه‌ی کافی بزرگ می‌شن که تصمیماتشون رو خودشون می‌گیرن، باید بهشون در انتخاب دوستان و فعالیت ها اختیار عمل بدهی، مگر در مواردی که میدانی انجام کاری به ضررشان تمام خواهد شد.
 • – بچه‌ها باید یاد بگیرند که کارهایی که انجام می‌دهند، عواقب خوب یا بدی خواهد داشت. از این طریق تجربه کسب می‌کنند و در آینده می‌توانند تصمیمات بهتری اتخاذ کنند.
 • – کارهایی که بچه‌ها خودشون می‌تونند انجام بدهند رو براشون انجام نده. چون انجام این‌ کارها باعث میشه که توقع اون‌ها از شما بالاتر بره.

 

 • ۲-الگوی خوبی باش.

اگه دوست داری که فرزندت، خوش اخلاق باشه، پس خودت یک الگوی رفتاری و شخصیتی خوبی باش تا از تو الهام بگیره و رفتارای درستی از خودش نشون بده. طرز رفتار صحیح را با مثال بهشون نشان بده. یک ویژگی و گرایشی که بچه‌ها دارند این است که آن‌چه را که می‌بینند و می‌شنوند، دوست دارند تکرار کنند. احتیاج به این نیست که فرد کاملی باشی، ولی باید به گونه‌ای رفتار کنی که دوست داری فرزندت هم به همان شیوه رفتار کند. پس بنابراین اگر از کودک انتظار داری که مودبانه رفتار کند، باید خودت نیز در جمع و مناسبت‌ها مودبانه رفتار کنی.

 • – ایرادی نداره اگه مرتکب اشتباهاتی بشی، ولی باید معذرت‌خواهی کنی تا فرزندت متوجه بشه که رفتاری که انجام دادی، درست نبود. می‌تونی از جملاتی از این قبیل استفاده کنی” مامانت نمی‌خواست سرت داد بزنه فقط غمگین بود.” این خیلی – – بهتر از اینه که اشتباه خودت رو نادیده بگیری. زیرا این رفتار به کودک یاد میدهد که او نیز همچنین رفتاری رو از خودش نشان بدهد.
 • – به بچه‌ها خیریه و کمک کردن رو یاد بدهید. وقتی که میخواهی به افراد بی‌خانمان کمک کنی، بچه‌ها رو هم با خودت ببر. همچنین دلیل این کار‌ها رو هم بهشون توضیح بده.
 • – با تنظیم یک برنامه، به بچه‌ها در مورد کارهایشان توضیحاتی ارائه کن. بهشون نگو که فلان کار رو انجام بدن بلکه ازشون بخواه که در انجام اون کار بهت کمک کنند. به این ترتیب اونا کمک کردن رو یاد خواهند گرفت و مشتاق کمک کردن خواهند بود.
 • – اگه دوست داری که دختر یا پسرت، یاد بگیره که بعضی وسایلش رو با بقیه به اشتراک بذاره و با هم استفاده کنند، اول خودت این کار رو باهاشون انجام بده و وسایل خودت را باهاشون به اشتراک بذار.

 

به حریم خصوصی فرزندت احترام بگذار.

 • ۳-به حریم خصوصی فرزندت احترام بگذار.

به حریم خصوصی بچه‌ها همانگونه که انتظار داری به حریم خصوصی خودت احترام بگذارند، احترام بذار. به طور مثال اگه به بچه‌ها گفتی که اتاق شما جزء حریم خصوصی شماست، متقابلا بدون اجازه به اتاق آن‌ها هم وارد نشو. بذار مطمئن بشن که وقتی که در اتاق خودشون هستند، کسی اونا رو نگاه نمی‌کنه و زیر نظر نداره.و یا دفترچه خاطراتشون رو نمی‌خونه. این باعث می‌شه که اونا هم یاد بگیرن و به حریم خصوصی دیگران احترام بذارن.

 • – اگه فرزندت متوجه بشه که مخفیانه ازش تجسس می‌کنی، این باعث خواهد شد که مدت زمان طولانی طول بکشد تا دوباره به تو اعتماد کند.
 • ۴- بچه‌ها را تشویق کن تا زندگی سالمی داشته باشند.

موضوع خیلی مهمیه که فرزندان، غذاهای سالمی بخورن و به مقدار کافی ورزش و استراحت داشته باشند. باید به شیوه‌ی درستی (نه به اجبار) کودکان رو تشویق به داشتن رفتارهای سالم غذایی و ورزشی کنید. همیشه مشوق باش نه کسی که اجبار می‌کنه. بذار خودشون اهمیت زندگی سالم داشتن رو درک کنند.

 • یکی از راه‌ها این است که بچه‌ها رو تشویق کنید که از سنین کودکی یک ورزش خاصی رو دنبال کنند.
 • اگر به طور مداوم به بچه‌ها بگید که به طور مثال غذای خاصی، خوب و سالم نیست، این باعث می‌شه که شاید اونا دیگه نخوان کنار شما غذا بخورن و ترجیح بدهند که تنهایی ناهار یا شام بخورند.
 • عادات غذایی سالم را از سنین کودکی به بچه‌ها آموزش بده. این ایده که برای خوردن غذاهای سالم، به بچه‌ها جایزه بدید ایده‌ی خوبی نیست چون وقتی که بزرگ بشن دیگه این شیوه جوابگو نیست. به جای خوردنی‌های مضری مثل چیپس و.. غذاها و میوه‌هایی مثل ماهی، انگور و سیب‌زمینی برایشان تهیه کنید.
 • عادات غذایی سالمی که در بچگی یاد می‌گیرند، در بزرگسالی هم ادامه خواهند داد. مواد غذایی حاوی پروتئین، مثل ماهی را حتما در برنامه تغذیه‌شان و بشقاب غذایشان قرار بده.

 

به بچه‌ها اجازه بده که زندگی رو خودشون تجربه کنند.

 • ۵-به طور معتدل و با مسئولیت، در مورد مصرف الکل با بچه‌ها صحبت کن.

وقتی که بچه‌ها به سن جوانی می‌رسند می‌تونی در این مورد باهاشون صحبت کنی.بهشون توضیح بده که باید به اندازه کافی بزرگ شده باشند تا بتوانند از نوشیدن این موارد با دوستان خود لذت ببرند. ناتوانی در توضیح این مسائل، اگر بچه‌ها متوجه نباشند، ممکن است منجر به تجربیات خطرناکی شود.

 • وقتی که به یک سنی می‌رسند که شروع به نوشیدن الکل با دوستانشان می‌کنند، تشویقشون کن که در مورد این موضوع با تو صحبت کنند. نباید به گونه‌ای باشد که از واکنش شما هراس داشته باشند، و در حالت مستی رانندگی کنند.

 

 • ۶-به بچه‌ها اجازه بده که زندگی رو خودشون تجربه کنند.

همیشه براشون تصمیم‌گیری نکن. اونا باید یاد بگیرن که چگونه با تصمیماتی که می‌گیرند، زندگی کنند. در این شرایط می‌توانند برای خودشون فکر کنند. خیلی خوبه که تصمیماتی بگیرند و شما به عنوان راهنما، نکات مثبت و منفی آن را بهشون گوشزد کنید.

 • باید یاد بگیرند که کارهاشون، پیامد‌های مثبت یا منفی خواهد داشت.با انجام این کار اونا می‌تونن در آینده تصمیمات بهتری بگیرند و مسائل مختلف زندگی رو به خوبی حل کنند. بدین ترتیب برای مستقل بودن و بزرگسالی آماده می‌شوند.

 

 • ۷-به بچه‌ها اجازه بده که اشتباهات خودشون رو داشته باشن.

زندگی، معلم  عالی هست. برای این که بچه‌ها نتیجه‌ی کارهاشون رو بدونن و ببینن عجله نکن، زیرا که زندگی در گذر زمان این نتایج را به آن‌ها نشان خواهد داد. به طور مثال اگر  یک وسیله‌ی تیز مثل چاقو دستشان را برید، آن‌گاه متوجه خواهند شد که هنگام استفاده از این وسایل باید دقت کافی داشت. این رو بدون که همیشه قادر نخواهی بود که از بچه‌ها مراقبت کنی، آن‌ها به زودی درس‌های زندگی را یاد خواهند گرفت. بنابراین کار سختیه که بخوای همیشه حواست به بچه  باشه که کار اشتباهی انجام نده. این امر در دراز مدت به نفع هر دوی شما خواهد بود.

 • وقتی که بچه یه درسی از زندگی رو یاد گرفت نباید بهش بگی ” من که گفته بودم.” به جای این کار به او اجازه بده که نتیجه‌گیری های خودش رو از آن چه اتفاق افتاده بیان کند.
 • وقتی که فرزند یک کار اشتباهی را انجام داد، کنارش باش اما نه به خاطر این که هر اشتباه کوچک را بهش گوشزد کنی، بلکه به این خاطر که او را راهنمایی کنی که چگونه مسئله و مشکل را حل کند و این که چگونه بر  اثرات جانبی آن فایق آید. در طی این فرآیند، شخصیت حمایت کننده و مفیدی داشته باش. اما به گونه‌ای نباشد که آن‌ها را از دنیای واقعی دور کند.

کار‌های اشتباه و گناه خودت را ترک کن.

 

 

 • ۸-کار‌های اشتباه و گناه خودت را ترک کن.

قماربازی، مصرف الکل، استفاده از مواد مخدر می‌تونه امنیت مالی فرزندت رو به خطر بندازه. به طور مثال سیگار کشیدن شما باعث آسیب جدی به سلامت فرزند خواهد شد. همچنین سیگار کشیدن موجب بروز بیماری‌های تنفسی در کودک می‌شود.همچنین می‌تونه منجر به مرگ زودهنگام والدین بشه.مصرف الکل و کشیدن سیگار همچنین جو محیط اطراف کودک را آسیب می‌زند.

 • – ممکنه که از نوشیدن شراب لذت ببرید، اما بعد از مصرف آن باید مسئول رفتارهای خود نیز باشد و اثرات جانبی بر سلامت را در نظر بگیرید و کنترل آن را داشته باشید.

انتظارات غیر منطقی از بچه‌ها نداشته باش.

 • ۹-انتظارات غیر منطقی از بچه‌ها نداشته باش.

این که بخواهی فرزندت مستقل و مسئولیت پذیر باشد، تفاوت دارد با این‌که مجبورش کنی که شخصیت کاملی داشته باشه و به فرد ایده‌آل مورد نظر تو تبدیل بشه. نباید اجبار کنی که حتما باید بالاترین نمرات را در مدرسه بگیرد و یا این‌که بهترین بازیکن تیم فوتبال مدرسه باشد. به جای آن شیوه‌های صحیح درس خوندن و ورزش کردن خوب را به او یاد بده. و بکذار برای آن‌چیزی که تواناییش را دارد، تلاش کند.

 • – اگر به گونه‌ای رفتار کنی که فقط انتظار بهترین‌ها را داشته باشی، فرزندت اگر به موفقیتی نرسد احساس سرخوردگی خواهد کرد و حتی ممکن است به شما اعتراض کند.
 • – شخصیت شما نباید به گونه‌ای باشد که فرزند از او ترس داشته باشد، این عامل خود باعث عدم توانایی بچه خواهد بود. باید به عنوان یک مشوق برای فرزند باشید، نه یک گروهبان نظامی.

 

 • ۱۰-اینو بدون که کار‌های والدین در قبال فرزند هیچ وقت تموم نمیشه.

شاید تصور کنی که بعد این که بچه‌ها را تا سن فارغ‌التحصیلیشان حمایت کردی، دیگر کارت تمام شده و او را به شخص مستقل تبدیل کرده‌ای، این طرز تفکر صحیح نیست. تو باید همیشه محبت و علاقه‌ات به فرزندان را نشان بدهی، حتی اگر کیلومتر‌ها از آن ها دور باشی و طول زمانی والدین بودن تا آخر عمر ادامه دارد. تو نخواهی توانست هر روز و همیشه در کنارشان حضور داشته باشی ولی بچه‌ها باید متوجه باشند که به آن‌ها اهمیت می‌دهی و در مواقعی که نیاز دارند، در کنارشان خواهی بود.

 • – بچه‌ها همیشه برای نصیحت نزد شما خواهند آمد و در هر سنی که باشند، تحت تاثیر حرف‌ها و سخنان شما قرار خواهند گرفت. سال‌های متمادی که سپری می‌شود، شما میتوانی علاوه بر این که به فکر والدین خوب بودن باشی، به فکر مادربزرگ یا پدربزرگ خوب بودن نیز باشی.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *