چطور برای یه مطالعه موثر برنامه ریزی کنیم؟

برای یه امتحان چه قدر زمان داری و چند روز رو به خوندن اون امتحان اختصاص میدی؟ دانش آموزی  که پنج روز قبل از امتحان شروع میکنه و هر روز دو ساعت از زمانش رو به خوندن اون درس اختصاص میده با دانش آموزی که ده ساعت شب قبل از امتحان یکسره درس میخونه با هم متفاوتن، هر چند که زمان یکسانی رو به خوندن اون درس اختصاص دادن. دانش آموز دوم خسته خواهد شد و به خاطر انباشت یک جای اطلاعات در مغزش نتیجه ی خوبی نخواهد گرفت. این دانش آموز زمان کافی برای رفع اشکالات و صحبت با یه مشاور رو نخواهد داشت. شکستن درس به تکه های کوچک و پخش اون در طول روز باعث خواهد شد بتونین زمانتون رو بهتر سازماندهی کنین و طبیعتا نمره ی بهتری خواهین گرفت، حالا بریم ببینیم این مقاله چه چیزهایی رو میخواد راجع به برنامه ریزی برای مطالعه بهمون یاد بده

مرحله اول :آمادگی برای مطالعه

برنامه ریزی برای مطالعه 1

 یه محل خوب واسه مطالعه انتخاب کن

محل مطالعه باید تمیز باشه، نور پردازی خوب و دمای متوسطی داشته باشه و کاملا دور از سر و صدا باشه، مزاحمت هایی مثل دوستان، کامپیوتر، تلویزیون و… رو از اطرافت دور کن.

*مطالعه در محلی شبیه به محل امتحان  میتونه اعتماد به نفست رو بیشتر کنه و حس آرامش بیشتری بهت بده. همچنین استرست رو کم میکنه.

*چیزهایی رو که مطمئنی در طول مطالعه لازم خواهی داشت حتما پیش خودت نگه دار، وسایلی مثل کتاب، خلاصه ها، تمرینات، مداد، خودکار، دفتر و… از جمله وسایل ضروری هستند.

مرحله دوم:تهیه کردن یه برنامه خوب برای مطالعه

۱-مقدار دقیق زمان در دسترس رو محاسبه کن

این کار رو میتونی با لیست کردن کارها و وظایفت از اول صبح تا موقع خواب، انجام بدی. حالا که این کارها رو یادداشت کردی میتونی مقدار ساعت آزادی رو که هیچ کار مهمی برای انجام نداری رو به دست بیاری و در این ساعات مطالعه کنی.

برنامه ریزی برای مطالعه 2

۲-سطح سختی درک مطالب رو مشخص کن

یه لیست از درس هایی که واقعا سخت هستن و زمان زیادی لازم داری تا بخونیشون رو آماده کن تا ببینی که باید چقدر زمان برای خوندن این دروس اختصاص بدی.

برنامه ریزی برای مطالعه 3

۳-وقتت رو برای مطالعه  دروس بر حسب سختی اون ها تنظیم کن 

یه لیست از روزهای کاری هفته و روزهای آخر هفته و تعطیل درست کن.

*باید زمان کمی تلف کنی و بیشتر وقتت رو به مطالعه اختصاص بدی. حتما سعی کن عواملی که باعث هدر رفتن زمانت میشن رو از بین ببری. حتما هر روز سی یا شصت دقیقه رو به فعالیت های بدنی اختصاص بده، سعی کن این زمان رو طوری انتخاب کنی که مثلا فکر میکنی در این زمان نمیتونی مطالعه موثری داشته باشی.

۴-حتما ساعاتی برای دوره کردن قرار بده

حتما درس هایی رو که خوندی دوره کن. مسائل رو دوباره حل کن، مثلا مسائلی که معلم بهت داده یا مسائل کتاب، اینو باید بدونی که اگه نتونی یه سوال رو درست توضیح بدی و هدف از پرسیدن اون سوال رو درک کنی، در فهم اون سوال مشکل داری. اون قدر بخون و تمرین کن که مسائل در ذهنت هک بشن. جاهایی که اشکال داری و نمیفهمی رو حتما یادداشت کن تا در زمان مناسب از معلمت بپرسی یا با دوستانت رفع اشکال کنی.

 

۵-یه جدول مطالعه درست کن

با خودت رو راست باش و حتما طبق جدول پیش برو، اگه این کار رو انجام بدی مطمئن باش که پیشرفت زیادی خواهی داشت، پس با خودت رو راست باش و به برنامه ت عمل کن.

مرحله سوم: مطالعه طبق برنامه

۱-با برنامه پیش برو

اگه مشکلی برات پیش اومد و درگیرش شدی حتما سعی کن رفعش کنی و موضوع رو برای خودت شفاف سازی کنی. ممکنه در این زمینه لازم داشته باشی که از مشاوری یا کسی کمک بگیری. ممکنه لازم باشه بیشتر از اون چیزی که تو برنامه نوشتی مطالعه کنی یا کم تر، هیچ اشکالی نداره اگه صد در صد طبق برنامه پیش نرفتی چون برنامه فقط یه راهنماست که راه رو نشونت میده. اگه از برنامه عقب موندی به محض این که وقت به دست آوردی سریع برنامه رو پیش بگیر.

۲-مسائل اصلی رو حفظ کن

به مرور که داری مطالعه میکنی، یه برگه دستت بگیر و مسائل مهم رو یاد داشت کن و در طول روز همراهت داشته باش تا مرتب مطالعه شون کنی. در طول روز هر موقع وقت داشتی یاداشت هات رو مرور کن تا مسائل به مرور در مغزت حک بشه

برنامه ریزی برای مطالعه 4

۳-به صورت انتخابی درس هات رو مرور کن

دوباره و دوباره متن کتاب رو جمله به جمله نخون. چون این کار باعث میشه که مغزت به حالت انفجار برسه، در عوض اون جاهایی که هایلایت کردی و یا زیرشون خط کشیدی، چیزهای مهم مثل یادداشتها، فرمول ها، تعاریف و خلاصه هر چی که فکر میکنی مهم هستش رو مرور کن.

۴-به ترتیب زمانی مطالعه کن

حتما مطالب رو از آسون به سخت شروع کن. زمان کمی رو به مسائل ساده و زمان زیادتری رو به مسائل سخت تر اختصاص بده،این کار باعث میشه پایه ی اطلاعاتت قوی بشه.اگه این کار روانجام بدی اطلاعات در مغزت تثبیت میشن و به خاطر همین شب قبل از امتحان لازم نخواهی داشت که تا صبح مطالعه کنی.

۵-کارهایی رو که انجام داری حتما یادداشت کن

حتما لیست کارهایی که انجام دادی رو یادداشت کن و چک کن ببین چیزی یادت نرفته باشه تا بعدا به مشکل بر نخوری.

مقالات مرتبط :

چگونه برنامه ریزی کنیم و جدول زمان بندی بسازیم؟

چگونه سریع نوت برداری کنیم؟

چطور از خودمان دفاع کنیم؟

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *