چطور با دوستمان صحبت کنیم

کلمات فقط یکسری حروف چسبیده بهم نیستند که نشان دهندۀ معانی خاصی باشند، بلکه کلمات همراه با معانی خاصشان دارای قدرت و نیرویی هستند که بر عواطف و احساسات و واکنش­های همۀ ما تأثیر مستقیم دارند. در ادامه به شما راهکارهایی خواهیم داد که بدون رنجاندن و یا خشمگین کردن دوستان و اطرافیانتان گفت­وگوی صادقانه و آرامی داشته باشید

احساسات دیگران را جریحه ­دار نکنید

اگر یادتان باشد در مطالب قبلی به شما گفتیم که با اعتماد به نفس از تصمیم­های شخصی خود دفاع کنید و مطیع نظرات و تصمیمات اطرافیانتان نباشید تا باعث از بین رفتن عزت­ نفس شما نشود، امّا این را همیشه به­خاطر داشته باشید که همیشه نباید جوابی داد که خوشایند اطرافیان و باب میل آن­ها باشد، در عین حال برای بیان نظر و عقیده شخصی باید از جملات و کلماتی استفاده کرد که باعث رنجش خاطر و ناراحت کردن دوستان و اطرافیان نشود. برای بیان افکارتان به خصوص در برخی لحظات حساس باید با ظرافت به انتخاب کلمات و جملات دقت کرد تا نه تنها منظور حقیقی شما را برساند بلکه از بروز هرگونه سوتفاهم و رنجش خاطری جلوگیری کند:

اگر موقع نهار کسی با مهربانی از شما خواست به او ملحق شوید تا به تنهایی غذایش را نخورد ولی شما می­خواهید پیش دوستانتان باشید به جای اینکه بگویید نه میخواهم جای دیگری بروم بهتر است بگویید دوستانم منتظر هستند، به آنها قول دادم، تو چرا نمیایی و به ما محلق نمیشوی؟

یا اگر از شما می­خواهند برای انجام کارهای دسته جمعی همگروه شوید ولی دوستانتان را ترجیح می­دهید به جای اینکه مستقیم نه بگویید، بهتر است از جملاتی نظیر من قبلاً تصمیم گرفته­ام و یا دوستانم منتظر هستند وگرنه با تو همگروه می­شدم استفاده کنید.

اگر سلیقه شما را برای جایی می­پرسد بهتر است بگویید چه جالب و زیبا ولی من مثلا فلان چیز را دوست دارم. اگر سلیقه موسیقی و یا فیلم شما را پرسید بگویید این هم خوب است ولی من آن یکی را ترجیح می­دهم یا اینکه آن به سلیقه من بیشتر میخورد. اگر میخواهد نزدیک ترین دوست شما باشید بگویید از بهترین دوستان شماست ولی به غیر از او شما دوستان بسیار دیگری هم دارید که همه را به یک اندازه دوست دارید.

مهم است که شما بدون رنجاندن و ناراحت کردن دیگران نظرتان را بگویید، پس باید از کلمات خوب و مثبتی استفاده کنید و در عین حال مهم است که با صداقت با آن ها برخورد کنید تا شما را پذیرا باشند و حرف و احساستان را قبول کنند.

در مواقع سو استفاده

در مواقع سواستفاده:

اگر اطرافیان یا دوستانتان میخواهند از هنر یا توانایی ویژه شما و یا حتی اوقات فراغتتان سواستفاده کنند، به جای کمک گرفتن از والدین و بزرگترها خودتان شرایط و اوضاع را مدیریت کرده و سعی کنید با این رفتار مقابله کنید:

 • -اگر یکی از وسایل شما را برداشت و پس نداد به او یادآوری کرده و از او بخواهید که آن را پس دهد
 • -اگر در پروژه یا کار کلاسی ایده شما را دزدید به او بگویید کاری که کرده اصلاً جالب نیست و ایده شما را برداشته، به او نشان دهید متوجه شدید که کارش را اشتباه انجام داده
 • -اگر از شما میخواهد تکالیف کلاسی را انجام دهید و بعد پاسخ ها را به او برسانید، یادآوری کنید نه تنها کارش اشتباه است بلکه شما برای انجام دادن تکالیف وقت گذاشته اید و کس دیگری نمیتواند به راحتی از زحمت کارهای شما استفاده کند یا اگر در موقع امتحان از برگه شما مینویسد و با تذکر دادن های پیاپی شما گوش نداده بهتر است در این مواقع برگۀ خود را از دسترس او دور کنید

نکته مهم این است که کمک گرفتن از بزرگترها و یا کسانی که تجربۀ بیشتری از ما دارند میتواند راه­حل خوبی باشد و در مواقع بسیاری به ما کمک کند امّا نباید فراموش کرد که اگر خودمان مشکلات را حل کنیم اعتماد به نفس ما بیشتر می­شود. برای شجاع بودن در این راه باید از اتفاقات کوچکی که برایمان رخ میدهد استفاده کرد تا به مسائل بعدی و بزرگتری رسید. شروع کردن از همین کتابم را پس بده و یا نباید از وسایل شخصی من اینقدر زیاد استفاده کنی که به دوستانمان میگوییم کم کم کمک میکند که در برابر سواستفاده های بعدی هم بتوان ایستاد، علاوه بر تقویت اعتماد به نفس در برخورد و مقابله با اینجور رفتارها  ما را شجاع تر میکند تا بتوانیم راحت تر حرفمان را بزنیم.

هدیه گرفتن

هدیه دادن و هدیه گرفتن در تمامی مراسم و تولد ها امری جا افتاده است امّا گاه پیش می­آید ما از هدیه ای که گرفته ایم راضی نیستیم. شاید چیزی باشد که قبلاً داشته ایم و یا هدیه­ ای باشد که با سلیقۀ ما جور نیست، زشت و یا بسیار ارزان قیمت است. درست است که تمامی این موارد می­تواند روی آدمی اثر منفی داشته باشد و باعث بروز دلخوری شود اما برای جلوگیری از کدورت های بعدی بهتر است به روی خودتان نیاورید و با لبخندی تشکر کنید.

اگر هدیه شما چیزیست که قبلا داشته اید، اگر لباس است و سایز شما نیست، اگر کتاب و یا فیلمی است که اصلا با سلیقه­تان جور نیست، اگر اصلاً مناسب سنتان نیست بهتر است فقط و فقط لبخند بزنید. شما نمیخواهید باعث رنجش دیگران شوید پس با تشکر همه چیز را تمام کنید و یادتان باشد بعد میتوانید از آن هدیه استفاده نکنید و یا با چیز دیگری جایگزین کنید. فقط لازم نیست حستان را بروز دهید!

چطور با دیگران گفت و گو کنیم

سپاسگزاری کردن

اگر کسی کاری کرد که خیلی برای شما ارزش داشت و در شما حس بی­نظیری ایجاد کرد اصلا لازم نیست به دنبال کلمات خیلی خاص یا رفتار خیلی عجیبی نباشید تنها احساس خودتان را با کلمات نشان دهید. همین کافیست که به چشمان دوستتان نگاه کنید و تشکر کنید

اگر دوستتان برای مرتب کردن کارهایتان به شما کمک کردند، اگر معلمّتان برای حل کردن تمرین و تقویت درس بیشتر میماند تا به درستان کمک کند، اگر کتابدار مدرسه کتاب جدیدی که آمده و از موضوعات مورد علاقه شماست به دستتان میرساند، اگر در خیریه ­ای که شما هستید اطرافیان هم سهیم می­شوند و کمک میکنند بهتر است با کلمات ساده­ای مانند بسیار ممنون، این لطف شماست، خیلی خیلی به من کمک کردید، نمیتوانم فراموش کنم و امثالهم احساس خود را به راحتی بیان کنید و تشکر کنید. لازم نیست خیلی سخت بگیرید تنها احساس خوبتان را به سادگی بیان کنید.

در یک مکالمه خوب اگرچه هیچ علامت مشخصی نیست که بتوان دقیق بر آن ها برای صحبت کردن تکیه داشت امّا نشانه هایی هست که به شما نشان میدهد حرف و رابطه تان دارد به طرف بدی میرود و یا نشانه های خوبی ندارد:

 • -اگر پاسخ دوستتان با خشونت و عصبیانیت همراه بود دست نگه دارید، این نشان میدهد اتفاقی ناخوشایندی رخ داده که دیگری را ناراحت کرده و بهتر است به جای دعواهای بعدی و دلخوری هایی که پیش می­آید همین حالا دست نگه دارید
 • -اگر حرف اشتباه و غلطی زدید بدانید که باید درستش کنید و عذرخواهی کنید، به قول معروف ماست مالی کردن و فراموش کردن اشتباهتان هیچ کمکی نمیکند
 • -اگر شک دارید که حرفتان و جمله­ تان درست است یا نه اوّل یک دور در ذهن حرفهایی که میخواهید بزنید مرور کنید و سپس بگویید تا مطمئن باشید احساس طرف مقابلتان را جریحه دار نمیکند
 • -اگر طرف مقابلتان ناراحت شد و این ناراحتی را نشان داد حتماً علت آن را جویا شوید تا دلخوری­اش بیشتر و طولانی نشود. همیشه سعی کنید اتفاقی که رخ داده را همان لحظه در همانجا حل کنید.
 • -حواستان به احساسات طرف مقابلتان باشد، اگر در ناراحت کردنش مقصر باشید و عذرخواهی نکنید بعداً خودتان دچار عذاب وجدان میشوید.

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. جواد گفت:

  سپاس فراوان.خوشم اومد،خیلی بهم کمک کرد.

 1. آذر ۷, ۱۳۹۶

  […] چطور با دوستمان صحبت کنیم […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *