چطور از گاز گرفتگی در امان بمونیم؟

همونطور که میدونین بیشتر مرگ و میرهای ناشی از گاز گرفتگی به دلیل رعایت نکردن اصول ایمنی هنگام استفاده از وسایل گرمایشیه. در این مقاله ما میخوایم در مورد گاز منوکسید کربن، نشتی گاز و دلایل اون، دستگاه های هشدار دهنده نشت گاز و نکات لازم دیگه برای جلوگیری از گاز گرفتگی صحبت کنیم.

گاز منوکسید کربن چیه و چگونه بوجود میاد؟

گاز منوکسید کربن چیه و چگونه بوجود میاد؟

نوع فراورده ها در واکنش سوختن سوخت های فسیلی، به مقدار اکسیژن در دسترس بستگی داره. اگر مقدار اکسیژن کافی باشه، سوختن کامل انجام شده و گاز دی اکسید کربن و بخار آب تولید میشه. اما اگر مقدار اکسیژن کم باشه، سوختن ناقص انجام میشه و گاز مونوکسید کربن به همراه دیگر فراورده ها تولید میشه. گاز منوکسید کربن با فرمول شیمیایی (CO) بی رنگ ، بی بو و بی مزست و به همین دلیل به سادگی نمیشه اون رو تشخیص داد. این گاز بسیار سمی و کشنده و خطرناکه و حتی در مقادیر بسیار کم میتونه باعث مرگ بشه. به همین دلیل این گاز رو یه خفه کننده شیمیایی می نامند.

انسان برای تنفس نیاز به اکسیژن داره .اگه وسایل گاز سوز به صورت ناقص بسوزن و تولید گاز منوکسید کربن کنن، انسان مسموم میشه. چون میل ترکیبی هموگلوبین خون با این گاز بسیار زیاد و بیش از ۲۰۰ برابر اکسیژنه. به همین دلیل مولکول های اون پس از اتصال به هموگلوبین از رسیدن اکسیژن به بافتهای بدن جلوگیری میکنن. این امر باعث مسمومیت میشه و سامانۀ عصبی رو فلج میکنه و قدرت هرگونه اقدامی رو از فرد مسموم میگیره و بدین ترتیب باعث مرگش میشه.

 

روش های استاندارد انتقال گاز به بیرون از خونه چیه؟

وسایل گازسوز برای روشن شدن و سوختن مناسب به هوا احتیاج دارن و دودکش تنها راه ارتباطی اونها با فضای خارج از محیط ساختمانه. برای اینکه مطمئن بشیم دودکش عملکرد مناسبی داره میشه ۳ آزمایش زیر رو به کار برد.

-۱ اولین و ساده ترین آزمایش جهت بررسی عملکرد مناسب هر دودکش دست زدن و لمس اونه. اگر دودکش سرد باشه نشان دهنده اینه که گازهای سمی حاصل از احتراق وسیله گازسوز از اون عبور نمیکنه و این زنگ خطری برای شماس .اما وقتی وسیله گازسوز درست کار میکنه دودکش باید داغ باشه .

-۲ آزمایش دوم استفاده از شمع و یا شعله کبریت در محل دریچه و مبدأ دودکش در محل استفادس. برای این کار کبریتی روشن در ابتدای دریچه قرار میدیم اگه شعله به سمت داخل دودکش کشیده بشه به این معنیه که دودکش به درستی کار میکنه و مکش مناسبی داره ولی اگه تغییری در شعله ایجاد نشه نشان دهنده مکش نامناسب دودکشه .

-۳ اگه خونه ای جدید خریدید و یا اجاره کردین قبل از وصل کردن وسایل گازسوز به دودکش، به دقت مسیر دودکش ها رو با یک وزنه و طناب محکم از پشت بام تا محل دریچه و مبدأ دودکش کنترل کنین تا مطمئن بشین که کاملاً بازن.

نشتی گاز و دلایل اون چیه؟

نشتی گاز و دلایل اون چیه؟

انتشار گاز در فضا رو نشتی گاز میگن .نشتی گاز دلایل مختلفی میتونه داشته باشه. با رعایت ۳ نکته مهم زیر تا حد بسیار زیادی میتونیم از نشتی گاز در امان بمونیم.

نشتی گاز و دلایل اون چیه؟

  • نکته اول اینه که اگه تا یه مدتی نمیخواین از وسیله گازسوزی تو خونتون استفاده کنید مثل فصل تابستون پس حتما شیرهای مصرف اون رو با درپوش کاملا ببندید. چون ممکنه در صورت استفاده نکردن از درپوش به طور اتفاقی زمانی این شیر باز بشه و گاز از لوله به محیط نشت کنه.
  • نکته دوم اینکه از شیلنگ های لاستیکی استاندارد چند لایه مخصوص گاز که کاملا سالم باشه یا لوله های مسی استفاده کنین. شیلنگهای لاستیکی با ترکیبات نفتی و گازی وارد واکنش شده و خیلی سریع فاسد میشن. همچنین دقت کنید که طول شیلنگ گاز نباید از یک متر و نیم بیشتر باشه.
  • بست فلزی
  • نکته سوم اینکه یادتون باشه برای محکم کردن شیلنگهای گاز در محل اتصالشون به وسائل گازسوز و همچنین محل اتصالشون به لوله کشی گاز حتماً از بستهای فلزی استاندارد استفاده کنین. چون در صورت عدم استفاده از این بست ها ممکنه شیلنگ جدا شده و نشت گاز رخ بده.

علایم نشتی گاز در انسان چیه؟

علائم و اثرات نشتی گاز منوکسید کربن (CO) بر انسان سردرد همراه با احساس سنگینی و در صورت عدم اکسیژن رسانی مناسب گیجی، تهوع، استفراغ، سوزش شدید در ناحیه چشم و گلو، احساس گرفتگی و درد شدید در قفسه سینه، تشنج و احساس آشفتگی، تحریک پذیری، ناتوانی در تشخیص موقعیت و شرایط، کاهش هوشیاری و اغما و حتی باعث خفگی و سرانجام مرگ میشه .

 

چطور آزمایش نشت یابی گاز رو انجام بدیم؟

برای انجام این آزمایش مقداری آب درون ظرفی بریزین و بعد مقداری پودر شوینده، صابون و یا مایع ظرفشویی به آن اضافه کنین تا کف تشکیل شود. سپس مقداری از اون رو بوسیله اسفنج و یا ابر بر روی محل های اتصال بست وسیله گازسوز و همچنین بر روی شیلنگ و یا لوله گاز بریزین. در صورتی که بر روی این محل ها حباب تشکیل بشه نشان دهنده نشت گازه.

 

هشداردهنده گاز منوکسید کربن چیه؟

هشدار دهنده گاز منوکسید کربن یک دستگاه الکترونیکیه که برای آشکار سازی گاز منوکسید کربن به کار برده میشه. در صورتی که این گاز در محیط خانه یا محل کار انباشته بشه دستگاه هشدار دهنده گاز سمی مونوکسید کربن با بوق بلند خود ساکنین را از وجود این گاز سمی مطلع میکنه. نصب حداقل یک دستگاه هشداردهنده گاز مونوکسید کربن در منازل میتونه از حوادث زیادی جلوگیری کنه. این دستگاه دارای چند بخش اصلی است که عبارتند از: حسگر گاز منوکسید کربن، پردازشگر و بوق.

 

 

 

 

حسگر

حسگر

حسگر

اولین و مهمترین کاری که در یک دستگاه هشدار دهنده گاز منوکسید کربن صورت میگیره، شناسایی گاز مونوکسید کربن در فضاست.  این کار رو حسگر دستگاه انجام میده. هر قدر شناسایی گاز منوکسید کربن با دقت بیشتری صورت بگیره، عملکرد دستگاه در تعیین زمان اعلام خطر نیز صحیح تر  و به موقع تر خواهد بود.

پردازشگر

پردازشگر

پردازشگر

سیگنال الکتریکی بدست آمده از حسگر گاز منوکسید کربن توسط بخش پردازشگر دستگاه هشدار دهنده دریافت میشه و مطابق برنامه تعریف شده برای دستگاه، تحلیل شده و در صورت لزوم دستور اعلام خطر میده.

بوق اعلام خطر

بوق اعلام خطر

بوق اعلام خطر

علاوه بر حسگر گاز منوکسید کربن و پردازشگر دستگاه هشدار دهنده، بوق اعلام خطر هم اهمیت زیادی داره. چون در شرایط هشدار ساکنین را باخبر میکنه. مطابق با استاندارد بین المللی، قدرت بوق دستگاه باید حداقل ۸۲ دسیبل (dB) باشه. این قدرت صوتی برای یک بوق، زیاد اما لازمه. زیرا بوق دستگاه باید اونقدر بلند باشه که بتونه در هنگام شب، افراد در حال خواب رو بیدار کنه.

 اگر در خانه متوجه نشتی گاز شدیم چه اقداماتی باید انجام بدیم؟

اگر در خانه متوجه نشتی گاز شدیم چه اقداماتی باید انجام بدیم؟

اگه در خونه متوجه نشت گاز شدید اولین کاری که باید انجام بدیم اینه که برق رو از فیوز اصلی قطع کنین البته اگه کنتور برق در محیطی که آلوده به گازه، قرار نداشته باشه (اگه محیط تاریک بود هیچوقت برق رو روشن نکنین چون باعث آتش سوزی و انفجار میشه). سپس به سرعت شیر اصلی گاز رو ببندین و در و پنجره ها رو باز کنین. بعد افراد خانواده رو از اون محل دور کنین و در نهایت حوله پنبه ای رو مرطوب کنین و با تکان دادن اون، گاز موجود تو محیط رو به بیرون هدایت کنین. یادتون باشه که هیچوقت از پارچه های نایلونی و پلاستیکی که تولید الکتریسیته ساکن میکنن استفاده نکنین. در ضمن شماره تلفن های ۱۹۴ امداد گاز، ۱۱۵ اورژانس و ۱۲۵ آتش نشانی رو همیشه به یاد داشته باشین تا در صورت لزوم بتونین از اونها کمک بگیرین.

 

 

 

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. کردوان گفت:

    مرسی از مطالب مفیدتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *