چطوری میتونیم نمرات خوبی بگیریم

امتحانت نزدیکه و میخوای نمره ی خوبی توش بگیری? آیا کلا به فکر بهتر کردن نمراتت هستی؟ متد ها و روش هایی وجود دارن که به طرز معجزه آسایی میتونن نمراتت رو بالا ببرن. این مقاله بهت در خوندن، آنالیز کردن و حل کردن سوالات امتحانی خیلی کمک میکنه. پس بریم با هم بخونیم و ببینیم چطوری میتونیم نمرات خوبی بگیریم

در کلاس نهایت دقت رو بکن

۱- در کلاس نهایت دقت رو بکن

در کلاس توجه و دقت کردن، یکی از راه هایی هستش که میتونه نمرات امتحانت رو بالا ببره. در کلاس ذهنت رو به قدری هوشیار نگه دار و به قدری دقت کن که بتونی همه ی حرف هایی که معلم میزنه رو یاد بگیری، سعی کن همه چیز رو در کلاس یاد بگیری و بعدا موضوعی نباشه که در کلاس یاد نگرفته باشی و از قلم انداخته باشی.

 

۲- در کلاس نوت های خوب بردار

این مطلب خیلی مهمه چون بعدا در حین امتحان این نوت ها خیلی به کارت میان و یه جورایی نشون دهنده ی نکات مهم برای امتحان هستن و از طرف دیگه یه جور خلاصه به حساب میان. نوت برداری همچنین بهت کمک میکنه که مطالب ر بهتر یاد بگیری و از طرف دیگه زمانی که میخوای شروع کنی و درس رو از کتاب بخونی، دقیقا خواهی فهمید که نوت مربوط به اون بخش مورد نظر در کجای دفتر یادداشتت هست.

تکالیفت رو انجام بده

۳- تکالیفت رو انجام بده

این تمرین ها و تکالیفی که معلم هاتون بهتون میده و یا این که در پایان هر درس هستن رو حتما خودت انجام بده، چون بقیه ی اطلاعات اضافی مربوط به درس رو با حل کردن این تمرین ها میتونی به دست بیاری. حتما زمان بندی کن و یه وقتی برای انجام این تمرین ها و تکالیف کنار بزار.

 

۴- از نشانه ها و موارد دیگه که مربوط به حافظه میشن استفاده کن

خیلی از چیزها که در رابطه با حافظه هستن مثل اعداد، نمودارها، لیست ها و… خیلی میتونن در این راه کمکت کنن.فقط مطمئن شو که اینارو خوب یاد میگیری و با هم قاطیشون میکنی.

*این رمزها شبیه جملاتی هستن که بهت کمک میکنن چیز خاصی رو خوب یاد بگیری و به خاطر بسپاری.

*یه راه دیگه برای ساده تر کردن چیزها برای به خاطر سپردنشون شکستن اون به اجزای کوچک تر هستش، مثلا شماره تلفن ۸۷۹۶۵۴۹۰ رو میتونی به صورت ۸۷۹_۶۵۴_۹۰ یاد بگیری که ساده تره. راه های دیگه رو میتونی خودت با ذهن خلاقت بسازی و ازش استفاده کنی.

امتحانات تمرینی انجام بده

۵- امتحانات تمرینی انجام بده

از معلمت بخواه که چند تا نمونه سوال واسه این امتحان تمرینی واست درست کنه. انجام این امتحان تمرینی باعث میشه که بفهمی در واقع چقدر یاد گرفتی و چقدر خوندی و کجاهارو اشکال داری. با این روش نقاط ضعفت رو قبل از امتحان واقعی میفهمی و روشون کار میکنی.

 

۶- درست مطالعه کردن

دست به کار شدن برای مطالعه، درست یه روز قبل از امتحان، روش خوبی نیست و نتیجه میتونه خیلی بد باشه. اگه واقعا میخوای در این امتحانات نمره ی خوبی بگیری باید یادت باشه که هر روز مباحث قدیمی و جدید رو مطالعه کنی. یا اگه هر روز برای این کار وقت نداری باید چندین بار در در هفته این کار رو انجام بدی.

*حتما وقت برای استراحت قرار بده، زمانی که برای مدت طولانی میخوای مطالعه کنی حتما باید در فواصل زمانی مشخصی استراحت کنی،مثلا در ازای هر سی دقیقه مطالعه، میتونی پنج دقیقه استراحت کنی. این کار باعث میشه که ذهنت خسته نشه و مطالب رو با هم قاطی نکنه.

*زمانی که داری مطالعه میکنی، سعی نکن ذهنت رو پر از اطلاعات پشت سر هم بکنی چون این جوری احتمال قاطی کردن زیاده.

حتما اون جوری که یاد میگیری مطالعه کن

۷- حتما اون جوری که یاد میگیری مطالعه کن

حتما اینو میدونی که مردم مختلف راه های زیادی برای یادگیری مطالب دارن، بعضیا از طریق دیداری، بعضیا از طریق شنیداری، بعضیا از طریق فیزیکی و… یاد میگیرن. حتما نگاه کن و تمرین کن ببین تو از چه طریقی بهتر یاد میگیری.

*برای مثال اگه از طریق انجام و تمرین فیزیکی یاد میگیری، سعی کن در اتاق راه بری و مطالعه کنی. اگه از طریق شنوایی یاد میگیری سعی کن در حین مطالعه موزیک ملایم گوش بدی. اگه از طریق چشمی یا بینایی یاد میگیری، سعی کن همه ی اطلاعاتی رو که میخونی خلاصه کنی و بصورت جدول، نمودار و یا هر آن چه که واست قابل فهمه خلاصه کنی.

 

۸- از حافظه ت استفاده کن

مغزت در به خاطر سپردن و یا حفظ کردن مطالب عالی هستش. حتما از این توانایی از مغزت خوب استفاده کن. حالا این حافظه به طرق مختلف کار میکنه مثلا حافظه ممکنه با حس یک عطر و…. یه خاطره رو سریع به یاد بیاره، حالا میتونی از این حس استفاده کنی و مثلا در حین مطالعه برای یه درس مشخص از عطر یا رنگ مشخصی استفاده کنی و بعد از این که به این روش یاد گرفتی عطر مورد نظر رو دوباره میتونی در امتحان استفاده کنی که بسیار میتونه کمک کننده باشه.

موزیک گوش کن

۹-موزیک گوش کن

به احتمال زیاد معلمت بهت اجازه نمیده که سر امتحان موزیک گوش کنی، اما میتونی چند دقیقه و یا یه ساعت قبل امتحان موزیک کلاسیک و آروم گوش بدی و ذهنت رو آروم و برای امتحان آماده کنی. مطالعات نشون داده که درست قبل از فعالیت ذهنی بالا، گوش دادن به آهنگ ملایم خیلی میتونه کمک کننده و اثرگزار باشه. این کار باعث میشه ذهنت بیدار بشه و هوشیاریت بالا بره.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *